MATLAB'da Excel Verileri Nasıl İçe Aktarılır, Grafiklenir ve Etiketlenir.

MATLAB'da Excel Verileri Nasıl İçe Aktarılır, Grafiklenir ve Etiketlenir

Grafik yeteneklerinden yararlanmak için Excel verilerini MATLAB'a nasıl aktaracağınızı öğrenin

İster deneyimli bir MATLAB kullanıcısı olun ister acemi olun, MATLAB'ın grafik oluşturma yeteneklerinin tam olarak farkında olmayabilirsiniz. MATLAB, grafikleri kolayca özelleştirmenize, etiketlemenize ve analiz etmenize olanak tanıyarak size geleneksel Excel grafiğinden daha fazla özgürlük tanır. MATLAB'ın grafik oluşturma yeteneklerini sonuna kadar kullanabilmek için öncelikle verileri içe aktarma sürecini anlamalısınız. Bu talimat seti size MATLAB'da excel verilerinin nasıl içe aktarılacağını ve grafiğinin nasıl çizileceğini öğretecektir.

Bilmeniz Gerekenler

• Doğru şekilde içe aktarılabildiğinden emin olmak için Excel dosyanızı MATLAB klasörüne Excel Çalışma Kitabı olarak kaydedin.
  • Bir grafik oluşturmak için MATLAB komut penceresinde p =plot(indep, dep1, indep, dep2) komutunu kullanın .
  • Grafiğinize ızgara çizgileri eklemek için komut ızgarasını MATLAB komut penceresine girin.

Adımlar

Bölüm 1

Excel Verilerini MATLAB'a Aktarma

1. Adım 1 Yeni bir MATLAB Ekranı açın.
    Google görselleri Adım 1 Yeni bir MATLAB Ekranı açın.
    Yeni bir MATLAB Ekranı açın. Verileri içe aktarma ve grafik oluşturma işlemini kolaylaştırmak için komut penceresindeki metni clc komutuyla temizleyin .
  2. Adım 2 İstediğiniz Excel dosyasını açın.
    Google görselleri 2. Adım İstediğiniz Excel dosyasını açın.
    İstediğiniz Excel dosyasını açın. Daha sonra kullanmak üzere Excel dosyasının adını kaydettiğinizden emin olun.
  3. Adım 3 Excel dosyasını MATLAB klasörünüze kaydedin.
    Google görselleri 3. Adım Excel dosyasını MATLAB klasörünüze kaydedin.
    Excel dosyasını MATLAB klasörünüze kaydedin. Klasörün yolu genellikle şu şekildedir: C:Users[hesap adınız]DocumentsMATLAB . İçe aktarma için uygun dosya biçimine sahip olmak amacıyla dosyayı Excel Çalışma Kitabı olarak kaydettiğinizden emin olun. Bu adım tamamlandıktan sonra Excel dosyanızı MATLAB'ın mevcut klasör bölümünde görmelisiniz.
  4. Adım 4 Dışa aktarılacak sütunları bulun.
    Google görselleri 4. Adım Dışa aktarılacak sütunları bulun.
    Dışa aktarılacak sütunları bulun. Dışa aktarılacak her sütunun aralığını tanımlayın. Sütunun aralığı, bir sütundaki ilk hücreden sütundaki son hücreye kadardır. Bu aralık için uygun format, ilk hücrenin ardından iki nokta üst üste ve ardından son hücrenin gelmesidir (örn. “B1:B30”)
  5. Adım 5 Veri sütunlarını MATLAB'a aktarın.
    Google görselleri 5. Adım Veri sütunlarını MATLAB'a aktarın.
    Veri sütunlarını MATLAB'a aktarın. Komutu girin var = xlsread('dosyaadı', 'xlrange'); içe aktarmak istediğiniz her sütun için komut penceresine. Bu komutta:
    • Var, seçtiğiniz bir değişken adıdır (Örnek: “x” veya “y”)
    • Dosya adı excel e-tablonuzun adıdır
    • Xlrange, "X--:X--" biçiminde istenen sütunun aralığıdır; X, sütunun harfi ve ardından hücre numarasıdır.
Bölüm 2

MATLAB'da Verilerin Grafiklenmesi

1. Adım 1 Bir grafik oluşturun.
    Google görselleri 1. Adım Bir grafik oluşturun.
    Bir grafik oluşturun. Komut penceresine p =plot(indep, dep1, indep, dep2) komutunu girin. Bu komutta indep bağımsız değişken, dep1 ve dep2 ise bağımlı değişkenlerdir. İkiden fazla bağımlı değişkenin grafiğini çizmek istiyorsanız aynı formatı izleyin ve bir dep3 değişkeni ekleyin. Yalnızca bir bağımlı değişkenin grafiğini çizmek istiyorsanız, yalnızca ilk x ve y değerleri çiftinin grafiğini çizin (Örnek: arsa(x, y1)).
Bölüm 3

MATLAB'da Grafikleri Özelleştirme

1. Adım 1 Çizgi rengini değiştirin.
    Google görseller Adım 1 Çizgi rengini değiştirin.
    Çizgi rengini değiştirin. Komut setini girin(p,'renk','[İstenen Renk]'); Grafikteki tüm çizgileri aynı renge değiştirmek için komut penceresine tıklayın. Bu komutta p, 6. adımda çiziminizi eşit olarak ayarladığınız değişkene bir referanstır. Yalnızca bir satırın rengini değiştirmek istiyorsanız set(p(x),'color','[Desired Color]' girin ); komut satırına. p(x)'teki x, çizgilerin çizildiği sıraya karşılık gelen sayıdır (Örnek: y1 = p(1), y2 = p(2)).
  2. Adım 2 Çizgi stilini değiştirin.
    Google görselleri 2. Adım Çizgi stilini değiştirin.
    Çizgi stilini değiştirin. set(p,'LineStyle','style') komutunu girin ; Tüm grafik çizgilerini aynı stile değiştirmek için komut penceresine tıklayın. Yalnızca bir satırın stilini değiştirmek isterseniz, set(p(x),'LineStyle','style'); komutunu girin. komut satırına. Bu komutta, p(x)'teki x, çizgilerin grafiğinin çizildiği sayıya karşılık gelir (Örnek: y1 = p(1), y2 = p(2)). Yaygın çizgi stilleri şunları içerir:
    • kesikli çizgiler= '--'
    • noktalı çizgiler = ':'
    • düz çizgi = '-'
    • tire-nokta çizgisi = '-.'
  3. Adım 3 Ekseninizi etiketleyin.
    Google görselleri 3. Adım Ekseninizi etiketleyin.
    Ekseninizi etiketleyin. X eksenini etiketlemek için komut penceresine xlabel('text') komutunu girin. Y eksenini etiketlemek için komut penceresine ylabel('text') komutunu girin.
  4. Adım 4 Grafiğinize bir başlık ekleyin.
    Google görselleri 4. Adım Grafiğinize bir başlık ekleyin.
    Grafiğinize bir başlık ekleyin. Komut penceresine komut başlığını('metin') girin. Başlık, grafiğinizin üst kısmında görüntülenecektir.
  5. Adım 5 Grafiğin içine metin ekleyin.
    Google görselleri 5. Adım Grafiğin içine metin ekleyin.
    Grafiğin içine metin ekleyin. Grafikli çizgilerinizin yakınına metin girmek istiyorsanız gtext('text') komutunu girin . Komutu girdikten sonra grafik üzerinde etiketi uygulamak istediğiniz alana tıklamanıza olanak tanıyan bir imleç görünecektir. Etiket grafik alanında herhangi bir yere yerleştirilebilir.
  6. Adım 6 Grafiğe ızgara çizgileri ekleyin.
    Google görselleri 6. Adım Grafiğe ızgara çizgileri ekleyin.
    Grafiğe ızgara çizgileri ekleyin. Daha kolay okumak için grafiğinize ızgara çizgileri koymak isterseniz, komut penceresine komut ızgarasını girin. Komutun tekrar girilmesi ızgara çizgilerini kaldıracaktır.
  7. Grafiğinizi kaydedin. MATLAB grafik ekranının sağ üst köşesindeki dosyaya tıklayın ve ardından menüdeki gibi kaydedin . Grafiği istediğiniz konuma kaydedin.
MATLAB Adım 13'te Excel Verilerini İçe Aktarma, Grafikleme ve Etiketleme
Google görselleri MATLAB'da Excel Verilerini İçe Aktarın, Grafikleyin ve Etiketleyin Adım 13