Amerika Birleşik Devletleri'nde Yeniden Satış İçin Yabancı Ürünler Nasıl İthal Edilir?.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Yeniden Satış İçin Yabancı Ürünler Nasıl İthal Edilir?

Yeniden satış amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'ne bir ürün ithal ettiğinizde, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bir ülkeden Amerika Birleşik Devletleri'ne bir ürün göndermiş olursunuz. Ürününüz bir giriş limanına ulaştığında, Gümrük ve Sınır Koruması (CBP), mallarınızın ülkeye girmeden önce "gümrüklenmesinden" sorumlu olur. Mallarınızın gümrük işlemlerinin tamamlanması için (ithalatçı olarak) makul özeni göstermeli ve CBP'nin uyumluluk çerçevesi dahilinde çalışmalısınız. Bu, ürününüzü işaretlemeyi, uygun giriş evraklarını doldurmayı, ürününüze bir tarife sınıflandırması atamayı, ürününüze doğru değer biçmeyi ve uygun harç ve vergileri ödemeyi içerir.

Adımlar

Bölüm 1

Makul Dikkatin Gösterilmesi

1. Adım 1 Bir gümrük komisyoncusu görevlendirin.
    Google görselleri 1. Adım Bir gümrük komisyoncusu görevlendirin.
    Bir gümrük komisyoncusu görevlendirin. İthal edilen ürünlerin CBP yoluyla gümrük işlemlerinin yapılması inanılmaz derecede karmaşık bir vergidir. Bu karmaşıklığı önlemek için çoğu ithalatçı, ithalat sürecinde uzman olan gümrük komisyoncularını işe alacaktır. Bu komisyoncular süreç boyunca size yardımcı olacak ve tüm kurallara uyulmasını sağlayacaktır. Tüm gümrük komisyoncularının lisanslı olması ve sizden bir vekaletname alması gerekir.
    • Gümrük komisyoncuları süreç boyunca size yardımcı olabilir, ancak sonuçta süreçteki hatalardan siz sorumlu olacaksınız.
  2. Adım 2 CBP'ye doğru bilgileri sağlayın.
    Google görselleri 2. Adım CBP'ye doğru bilgiler sağlayın.
    CBP'ye doğru bilgiler sağlayın. Ürününüzü Amerika Birleşik Devletleri'ne doğru şekilde sokmak için CBP uyumluluk çerçevesi dahilinde çalışmanız gerekir. Bunu yapmanın bir kısmı, tüm başvurularınızı ve tespitlerinizi yaparken makul özen göstermeyi içerir. İthalat süreci boyunca yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri CBP'ye doğru, eksiksiz ve doğru bilgiler sağlamaktır. Süreç boyunca sağladığınız bilgiler CBP'nin ürününüzün kabul edilebilirliğini belirlemesine, ürününüzü sınıflandırmasına ve ona değer vermesine yardımcı olacaktır.
    • Doğru bilgilerin verilmemesi, ürününüzün sınırda reddedilmesine ve aleyhinize cezai veya hukuki dava açılması ihtimaline yol açabilir.
  3. Adım 3 Kayıtlarınızı iyi tutun.
    Google görselleri 3. Adım İyi kayıtlar tutun.
    İyi kayıtlar tutun. CBP, tüm ithalat süreci boyunca ve sonrasındaki beş yıllık süre boyunca, ürününüzün ithalatına ilişkin tüm kayıtları saklamanızı ve talep edilmesi halinde bunları CBP'ye sunmanızı talep etmektedir. CBP'ye veya diğer kurumlara dosyaladığınız her kağıdın kopyasını alın ve bunları güvenli bir yerde saklayın.
  4. Amerika Birleşik Devletleri'nde Yeniden Satış İçin Yabancı Ürünler Nasıl İthal Edilir?
    Google görselleri Amerika Birleşik Devletleri'nde Yeniden Satış İçin Yabancı Ürünler Nasıl İthal Edilir?
    "Bilgilendirilmiş Uyumluluk" yayınlarını analiz edin. İthalat sürecinin bir kısmı, mallarınızı göndermeden önce gereken özenin gösterilmesini içerir. CBP, ithalat yasalarına nasıl uyacağınıza ilişkin bilgilere erişmenizi sağlayarak bu süreci basitleştirir. CBP'nin web sitesi, çeşitli gerçek senaryolardaki gereksinimleri değerlendirmenize yardımcı olmak için mevcut olan tüm Bilgilendirilmiş Uyumluluk yayınlarını yayınlar. Bu yayınlar bilgilendirici broşürlerin yanı sıra özel tavsiye niteliğinde görüşler de içerir.
    • Bu yayınlar size bir ürünü nasıl sınıflandıracağınızdan, ona nasıl değer biçeceğinize kadar her şeyi anlatabilir.
    • Bu materyalleri CBP web sitesinde bulabilirsiniz.
  5. Adım 5 Giriş limanınızdaki bir CBP memuruyla iletişime geçin.
    Google görselleri 5. Adım Giriş limanınızdaki bir CBP memuruyla iletişime geçin.
    Giriş limanınızdaki bir CBP memuruyla iletişime geçin. Bir ürünü Amerika Birleşik Devletleri'ne göndermeden önce, ürününüzün gönderilmesini istediğiniz giriş limanındaki bir CBP memuruyla iletişime geçin. Bağlantı noktalarının bir listesini ve iletişim bilgilerini CBP web sitesinde bulabilirsiniz. Giriş limanıyla iletişime geçtiğinizde, gönderdiğiniz ürünün türüyle ilgilenen bir ithalat uzmanıyla konuşmayı isteyin. Bu çalışanlar sınıflandırma belirlemeleri yapmanıza, ödeyeceğiniz gümrük vergisini tahmin etmenize ve hatta belirli başvuru gereklilikleriyle ilgili soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir.
  6. Adım 6 CBP'den açıklama isteyin.
    Google görselleri 6. Adım CBP'den açıklama isteyin.
    Açıklama için CBP'ye danışın. Kurallara uyduğunuzdan gerçekten emin olmak istiyorsanız, CBP'den, size sınıflandırma bilgilerinizi ve görev oranınızı verecek, durumunuza özel bir karar vermesini isteyebilirsiniz. CBP'ye posta yoluyla veya elektronik olarak bir mektup göndererek karar talebinde bulunabilirsiniz.
  7. Adım 7 Diğer federal kurumlarla iletişime geçin.
    Google görselleri 7. Adım Diğer federal kurumlarla iletişime geçin.
    Diğer federal kurumlarla iletişime geçin. Bazı ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri'ne girebilmeleri için CBP'ye ek olarak diğer federal kurumlarla da gümrük işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Örneğin, ticari kullanım için gıda ithal ediyorsanız, belirli evrakları Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) ibraz etmeniz gerekecektir. Bu durumda başvurunuzu incelemek ve ürününüzün ithalata uygunluğunu belirlemek FDA'nın sorumluluğunda olacaktır.
Bölüm 2

Ürününüzü İşaretleme

1. Adım 1 Ürününüzün menşe ülkesini belirleyin.
    Google görselleri 1. Adım Ürününüzün menşe ülkesini belirleyin.
    Ürününüzün menşe ülkesini belirleyin. Ürününüzün Amerika Birleşik Devletleri'ne kabul edilmesini istiyorsanız ürünün menşe ülkesini doğru bir şekilde beyan etmeniz gerekir. Bir ürünün tamamının tek bir ülkede üretildiği bazı durumlarda bu süreç basit olabilir. Ancak ürününüz bir hammaddeyse veya birden fazla ülkede üretilmiş bir ürünse bu tespit çok daha zor olabilir. Genel olarak ürününüzün menşe ülkesi, ürünün üretildiği, üretildiği veya yetiştirildiği ülkedir.
    • Bu menşe ülke tespiti, CBP tarafından ürününüzün Amerika Birleşik Devletleri'nde kabul edilip edilemeyeceğini, ürünün ek tarife ve vergilere tabi olup olmadığını ve ürününüzün belirli avantajlara tabi olup olmadığını doğrulamak için kullanılacaktır.
  2. Adım 2 Ürününüzü doğru şekilde işaretleyin.
    Google görseller 2. Adım Ürününüzü doğru şekilde işaretleyin.
    Ürününüzü doğru şekilde işaretleyin. Ürününüzün menşe ülkesini öğrendikten sonra ürün bu bilgilerle işaretlenmelidir. Ürün üzerindeki işaretin okunaklı, kalıcı ve İngilizce olması gerekmektedir. Bu yasa, ürününüzün nihai alıcısının bilinçli bir karar vermesine ve yanıltılmasından veya aldatılmasından kaçınmasına yardımcı olur.
    • Kabul edilebilir işaretlerin örnekleri arasında "X Ürünü", "X Malı" veya "X Malı İçerikler" yer alır.
  3. Adım 3 Ürününüzü her yeniden paketlendiğinde yeniden işaretleyin.
    Google görseller 3. Adım Ürününüzü her yeniden paketlendiğinde yeniden işaretleyin.
    Ürününüzü her yeniden paketlendiğinde yeniden işaretleyin. Ürününüz ithal edildikten sonra yeniden paketlenir veya manipüle edilirse, ürünün yeni ambalajlarında menşe ülkesinin işaretlenmesi gerekir. Ürününüzü doğru şekilde işaretlemediğiniz takdirde, ürün değerinin %10'u oranında ceza veya ek vergi alabilirsiniz.
Bölüm 3

Tarife Sınıflandırması Atama

1. Adım 1 Mallarınızı uygun dört haneli Harmonize Tarife Tablosu (HTS) başlığını kullanarak sınıflandırın.
    Google görselleri 1. Adım Uygun dört haneli Harmonize Tarife Tablosu (HTS) başlığını kullanarak mallarınızı sınıflandırın.
    Mallarınızı uygun dört haneli Harmonize Tarife Tablosu (HTS) başlığını kullanarak sınıflandırın. Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edilen her ürünün belirli bir tarife sınıflandırmasına sahip olması gerekir. Sınıflandırmalar HTS kullanılarak belirlenir. Ürününüzün sınıflandırması geçerli vergi oranını belirleyecektir. Sınıflandırma sürecini başlatmak için HTS'ye göz atarak ürününüzün açıklamasına uygun bir başlık bulun.
    • Örneğin Ferro Molibden'in başlığı 7202'dir.
  2. Adım 2 Ürününüzü altı haneli alt başlık düzeyinde tanımlayın.
    Google görseller 2. Adım Ürününüzü altı haneli alt başlık düzeyinde tanımlayın.
    Ürününüzü altı haneli alt başlık düzeyinde tanımlayın. Başlığınızı bulduktan sonra sınıflandırmanızın sonraki iki hanesini belirlemek çok kolaydır. HTS'de başlık numaralarının yanında alt başlık numaraları da bulunacaktır. Alt başlık numaralarını ürün açıklamanızla eşleştirin.
    • Örneğin ithal ettiğiniz ürün Ferro Molibden ise alt pozisyon numaraları 70’tir. Dolayısıyla bu noktada sınıflandırma numaranız 7202.70 olacaktır.
  3. Adım 3 Doğru sekiz basamaklı sınıflandırmayı belirleyin.
    Google görselleri 3. Adım Doğru sekiz basamaklı sınıflandırmayı belirleyin.
    Doğru sekiz basamaklı sınıflandırmayı belirleyin. HTS ayrıca size sekiz haneli sınıflandırmanın tamamını oluşturmak için kullanılacak iki haneli bir alt alt başlık da sağlayacaktır. Nihai sınıflandırma numaranızın daha sonraki süreçte giriş evraklarında belirtilmesi gerekecektir.
    • Örneğin Ferro Molibden ithalatı yapıyorsanız alt başlığınız 00 olacaktır. Dolayısıyla Ferro Molibden için son sınıflandırma numaranız 7202.70.00 olacaktır.
Bölüm 4

İthal Malların Değerlendirilmesi

1. Amerika Birleşik Devletleri'nde Yeniden Satış İçin Yabancı Ürünler Nasıl İthal Edilir?
    Google görselleri Amerika Birleşik Devletleri'nde Yeniden Satış İçin Yabancı Ürünler Nasıl İthal Edilir?
    Mümkün olduğunda "işlem değeri" yöntemini kullanın. Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edilen tüm malların değerinin belirli bir yöntem kullanılarak belirlenmesi gerekir. Ürününüzün değeri, borçlu olduğunuz vergiyi hesaplamak için kullanılacaktır. Çoğu durumda tarife sınıflandırmanıza göre belirlenen vergi oranı yüzde olarak gösterilir. Gümrük ödemeniz, gümrük vergisi oranının ürünün değeriyle çarpılmasıyla hesaplanır. Bir ürünü değerlemenin tercih edilen yöntemi, işlem değeri yöntemidir. Bu yöntemi kullanmak için, ithal edilen ürünün Amerika Birleşik Devletleri'ne ihraç edilmek üzere satıldığı sırada ödenen fiyatı belirlemeniz yeterlidir. Ödenen fiyata ek olarak paketleme masraflarını, komisyonları, telif ücretlerini ve sonraki satışlardan elde edilen gelirleri de eklemelisiniz .
    • Örneğin, Ferro Molibden sevkıyatı için 75.000 $ ödediğinizi ve bu ürünü toplam 100.000 $'a satmayı planladığınızı varsayalım. Ayrıca, ürününüzü paketlemenin size 10.000 ABD dolarına mal olduğunu varsayalım. Bu senaryoda ürününüzün değeri 110.000 ABD Doları (75.000 ABD Doları + 25.000 ABD Doları + 10.000 ABD Doları) olacaktır.
  2. Adım 2 Aynı malın değerini belirleyin.
    Google görselleri 2. Adım Aynı ürünün değerini belirleyin.
    Aynı malın değerini belirleyin. İşlem değeri belirlenemiyorsa ürününüzün değerini belirlemek için bir veya daha fazla alternatif yöntem kullanmanız gerekecektir. Mümkünse ürününüzün değerini "aynı ürün" ile karşılaştırarak belirleyin. Bunu yapmak için daha önce ithal edilen aynı ürünün işlem değerini alın.
    • Örneğin, aynı ürünün işlem değeri 110.000 ABD Doları ise, ürününüzü 110.000 ABD Doları olarak değerlendirebilirsiniz.
  3. Adım 3 Benzer malların işlem değerini hesaplayın.
    Google görseller 3. Adım Benzer malların işlem değerini hesaplayın.
    Benzer malların işlem değerini hesaplayın. Değerlendirilebilecek aynı ürün yoksa, benzer ürün yöntemini kullanarak ürününüze değer verebilirsiniz. Benzer ürünler, benzer bileşenlere ve malzemelere sahip olan ve ürününüzle ticari olarak değiştirilebilir ürünlerdir.
  4. Adım 4 Tümdengelimli veya hesaplanan değer yöntemini seçin.
    Google görselleri 4. Adım Tümdengelimli veya hesaplanmış değer yöntemini seçin.
    Tümdengelimli veya hesaplanan değer yöntemini seçin. Tümdengelim yöntemi kullanılarak ürününüzün değeri, ürününüzün ithal edildikten sonraki yeniden satış fiyatı ile belirlenir. Daha sonra diğer şeylerin yanı sıra harçlar ve vergiler için kesintiler alınır. Hesaplanan yöntemi kullanmak için, malın üretiminde ortaya çıkan tüm maliyet ve giderleri toplayacaksınız.
  5. Adım 5 Geri dönüş yöntemini kullanın.
    Google görselleri 5. Adım Geri dönüş yöntemini kullanın.
    Geri dönüş yöntemini kullanın. Belirli yöntemlerin hiçbiri size ürününüz için bir değer sağlayamıyorsa, CBP size makul bir değer verecek yöntemlerin herhangi bir kombinasyonunu kullanmak için sizinle birlikte çalışacaktır.
Bölüm 5

Giriş Paketinin Doldurulması

1. Adım 1 Kayıttaki ithalatçının adını belirtin.
    Google görselleri 1. Adım Kayıtlı ithalatçıya ad verin.
    Kayıtlı bir ithalatçının adını belirtin. Gönderiniz Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir giriş limanına ulaştığında, belirli bir tarafın ("kayıtlı ithalatçı" olarak bilinir) bir "giriş paketi" sunması gerekir; bu paket, CBP tarafından makul özeni gösterdiğinizi değerlendirmek için kullanılacaktır. Kayıtlı ithalatçının, ürününüzü Amerika Birleşik Devletleri'ne getiren işlemde anlamlı bir yasal menfaati olmalıdır.
    • Örneğin, ürünün sahibi veya alıcısı neredeyse her zaman kayıtlı ithalatçı olabilecektir.
    • Ayrıca bazı durumlarda, malları teslim alan ancak malın sahibi veya alıcısı olmayan bir kişinin de kayıtlı ithalatçı olmasına izin verilecektir.
    • Bununla birlikte, eğer bir kişinin giriş evraklarını işlemek dışında ithalat işlemine herhangi bir katılımı yoksa, bu kişinin genellikle kayıtlı ithalatçı olmasına izin verilmeyecektir.
  2. Adım 2 Bir ithalat senedi oluşturun.
    Google görseller 2. Adım Bir ithalat senedi oluşturun.
    İthalat senedini dosyalayın. Ürününüz bir giriş limanına ulaştığında ve giriş belgelerini doldurmanız gerektiğinde sağlamanız gereken şeylerden biri tahvil referans numarasıdır. Bu sayı, potansiyel harçları, vergileri ve harçları karşılamak için düzenlenen belirli bir ithalat tahviline karşılık gelecektir. Tahvilin kendisi sizinle CBP arasındaki bir sözleşmedir. CBP, ürününüzü onaylayacağına söz verir (yasalara uyduğunuz sürece) ve siz de gerekli tüm bilgi ve ücretleri sağlayacağınıza söz verirsiniz. Tahvilin kendisi CBP Form 301'de dosyalanmıştır.
    • Ödemeniz gereken tahvil tutarı, ürününüzün tasfiye edilmesi için borçlu olacağınız gerçek tutarın tahminidir. Tahmin, CBP'nin belirlediği belirli kurallara dayanmaktadır.
  3. Adım 3 Gerektiğinde İthalatçı Güvenlik Dosyasını (ISF) dosyalayın.
    Google görselleri 3. Adım Gerektiğinde bir İthalatçı Güvenlik Dosyası (ISF) dosyalayın.
    İthalatçı Güvenlik Dosyası Başvurusu Yapın