Amerika Birleşik Devletleri'nden Kanada'ya Araba Nasıl İthal Edilir?.

Amerika Birleşik Devletleri'nden Kanada'ya Araba Nasıl İthal Edilir?

Kanada'ya taşınıyorsanız veya Kanada'da bir araba satıyorsanız, aracınızı Kanada'nın herhangi bir eyaletinde yasal olarak sürülmeden önce ithal etmeniz gerekecektir. İthalat sürecine birkaç hafta önceden başladığınız sürece, araba ithal etmek basit ve kolaydır. İthalat şartlarını karşılıyorsanız ve gerekli tüm belgeleri ABD ve Kanada gümrük istasyonlarına getirdiyseniz, aracınızı ülkeye getirebilmelisiniz. İthalat formlarını ve İthal Araç Tescil Memuru (RIV) incelemelerini tamamladıktan sonra arabanız Kanada'da yasal olarak kullanılabilir.

Adımlar

Bölüm 1

İthalat Gereksinimlerini Karşılama

1. Adım 1 Arabayı ithal edebildiğinizden emin olmak için Transport Canada'nın onaylı araba modelleri listesini kontrol edin.
    Google görselleri 1. Adım Arabayı içe aktarabildiğinizden emin olmak için Transport Canada'nın onaylı araba modelleri listesini kontrol edin.
    Arabayı ithal edebildiğinizden emin olmak için Transport Canada'nın onaylı araba modelleri listesine bakın. Bir aracın Amerika Birleşik Devletleri'nden Kanada'ya ithal edilebilmesi için Transport Canada'nın izin verilen marka ve modeller listesinde yer alması gerekir. Belirli araba modelinizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa sorularınız için Transport Canada ile iletişime geçin.
    • Transport Canada'nın onaylı araç listesine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.tc.gc.ca/motorvehiclesafety/safevehicles/importation/usa/vafus/list2/menu.htm
  2. Adım 2 Olası değişiklikler hakkında İthal Araçlar Tescil Memuru (RIV) ve Transport Canada ile iletişime geçin.
    Google görselleri 2. Adım Olası değişiklikler hakkında İthal Araçlar Tescil Memuru (RIV) ve Transport Canada ile iletişime geçin.
    Olası değişiklikler hakkında İthal Araçlar Kayıt Kuruluşu (RIV) ve Transport Canada ile iletişime geçin. Bazı durumlarda aracınızı Kanada'ya ithal etmeden önce aracınızda birkaç değişiklik yapmanız gerekebilir. Kanada'ya girmeden önce aracınızda yapmanız gereken değişikliklerin bir listesini almak için hem RIV hem de Transport Canada ile iletişime geçin.
    • RIV ile telefon (416-626-6812) veya e-posta (support@support.riv.ca) yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Transport Canada ile telefon (613-990-2309) veya e-posta (mvs-sa@tc.gc.ca) yoluyla da iletişime geçebilirsiniz.
    • Arabanızda herhangi bir şekilde orijinal durumuna göre değişiklik yapıldıysa RIV ve Transport Canada'ya haber verin. Süreç daha karmaşık olabilir ancak bazı durumlarda hala mümkündür.
  3. Adım 3 Arabanızı Kanada'ya ithal etmeden önce Kanada araba sigortasını satın alın.
    Google görseller 3. Adım Arabanızı Kanada'ya ithal etmeden önce Kanada araba sigortası satın alın.
    Arabanızı Kanada'ya ithal etmeden önce Kanada araba sigortası satın alın. İthal bir araba için sigorta yaptırmak, başlangıçta Kanada'da satın alınan bir arabaya göre biraz daha pahalıdır, ancak çoğu sigorta şirketi planlar sunmaktadır. İthal arabalara yönelik planlar sunup sunmadıklarını ve eğer öyleyse arabanızın nasıl uygun olabileceğini öğrenmek için Kanadalı bir araba sigortası şirketiyle iletişime geçin.
    • Bir plan satın almadan önce birkaç farklı araba sigortası şirketi arasındaki oranları karşılaştırın.
    • Güvenilir Kanada araba sigortası şirketlerini bulmak ve ihtiyaçlarınıza uygun doğru planı seçmek için bir araba sigortası karşılaştırma web sitesini kullanın.
  4. Adım 4 Araç üreticinizden bir
    Google görselleri 4. Adım Araç üreticinizden bir "Geri Çağırma İzni Kanıtı" alın.
    Araç üreticinizden bir “Geri Çağırma İzni Kanıtı” alın. Geri çağırma izinleri, üretici tarafından belirlenen potansiyel kusurların sürücü için ciddi bir risk olarak tanımlanmadığını doğrular. Aracınızın üreticisinden yazılı geri çağırma izni belgesi isteyin ve ardından belgenin/belgelerin bir kopyasını RIV'e gönderin. Geri çağırma kanıt belgelerini e-posta (recall@support.riv.ca) veya faks (1-888-642-9899) yoluyla gönderebilirsiniz.
    • Örneğin arabanız bir Honda ise, Honda müşteri ilişkileriyle e-posta yoluyla iletişime geçebilir ve geri çağırma izni mektubu talep edebilirsiniz.
    • Yazılı geri çağırma izni belgeleri, aracınızı Kanada'ya ithal etmeyi planladığınız tarihten önce 30 güne kadar geçerli kabul edilir.
Bölüm 2

ABD ve Kanada Gümrüğüyle İletişime Geçmek

1. Adım 1 Arabanızı ithal etmeden en az 3 iş günü önce ABD gümrükleriyle iletişime geçin.
    Google görseller 1. Adım Arabanızı ithal etmeden en az 3 iş günü önce ABD gümrükleriyle iletişime geçin.
    Arabanızı ithal etmeden en az 3 iş günü önce ABD gümrükleriyle iletişime geçin. Arabayı ithal etmeden en az 72 saat önce ziyaret etmeyi planladığınız ABD sınır geçiş istasyonuyla iletişime geçin. Aracınızın tapu belgesini gümrük istasyonuna fakslayın veya e-postayla gönderin, ardından arayıp belgenin alındığını teyit edin.
    • ABD gümrük istasyonunun yalnızca aracınızın tapu belgesini görmesi yeterlidir. Ziyaret ettiğiniz Kanada gümrük istasyonu diğer tüm ithalat belgelerini halledecektir.
  2. Adım 2 Gerekli tüm belgeleri yanınızda Kanada sınır istasyonuna getirin.
    Google görseller 2. Adım Gerekli tüm belgeleri yanınızda Kanada sınır istasyonuna getirin.
    Gerekli tüm belgeleri yanınızda Kanada sınır istasyonuna getirin. Kanada gümrüğüne vardığınızda, arabayı Kanada'ya getirmeden önce birkaç belgenin bir kopyasını yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Aşağıdaki belgelerin tümünün elinizde olduğundan emin olun, aksi takdirde aracınızı ithal edemezsiniz:
    • Başlığın sertifikası
    • Satıcıdan adınız, Kanada adresiniz, telefon numaranız ve araç için ödenen tutarın yer aldığı satış faturası
    • Sigorta belgesi
    • İzin mektubunu geri çağırma
  3. Adım 3 Kanada gümrüğündeki ithalat formunu doldurun.
    Google görselleri 3. Adım Kanada gümrüğündeki ithalat formunu doldurun.
    Kanada gümrüğündeki ithalat formunu doldurun. Sınır istasyonunda gerekli belgeleri sunduktan sonra doldurmanız için bir ithalat formu (“Form 1”) alacaksınız. Formun tamamını istasyonda doldurun.
    • İsterseniz RIV web sitesindeki formu önceden doldurabilir ve Kanada gümrüğüne vermek üzere bir kopyasını yazdırabilirsiniz: https://www.riv.ca/OnlineForms/Home/Landing
  4. Adım 4 Kanada gümrük yetkililerine bir ithalat vergisi ödeyin.
    Google görseller 4. Adım Kanada gümrük yetkililerine bir ithalat vergisi ödeyin.
    Kanada gümrük yetkililerine ithalat vergisi ödeyin. Aracınızı ithal etmek için ne kadar ödemeniz gerektiği, hangi özelliklerle donatıldığına bağlıdır. Arabanızda klima olup olmadığı, ortalama yakıt tüketim oranının ne olduğu ve mevcut Mal ve Hizmet vergisi oranı, ne kadar ödemeniz gerektiğini etkileyen faktörlerdir.
    • Kanada gümrük yetkililerine ne kadar ödemeniz gerektiğine ilişkin genel bir tahmin almak için önceden RIV'i arayın.
Bölüm 3

Kanada'da İthalat Sürecini Bitirme

1. Adım 1 Postayla aldığınızda ikinci ithalat formunu doldurun.
    Google görselleri 1. Adım Postayla aldığınızda ikinci içe aktarma formunu doldurun.
    Postayla aldığınızda ikinci ithalat formunu doldurun. Arabanızı Kanada'ya ithal ettikten birkaç hafta sonra, ithalat formunun ikinci kısmını ("Form 2") almalısınız. İthalat işlemini tamamlamak için formu alır almaz doldurun.
  2. Step 2 Take your car, Form 1, and Form 2 to an RIV inspection center.
    Google görselleri 2. Adım Arabanızı, Form 1'i ve Form 2'yi bir RIV inceleme merkezine götürün.
    Arabanızı, Form 1'i ve Form 2'yi bir RIV inceleme merkezine götürün. RIV, aracınızın tüm ithalat gerekliliklerini karşıladığından ve herhangi bir yetkisiz değişiklik yapılmadığından emin olmak için aracınızı inceleyecektir. Aracınızın gerekli tüm denetim gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını RIV web sitesinin ithalatçı kontrol listesinden kontrol edebilirsiniz: https://www.riv.ca/ImporterChecklist.aspx
    • Denetimi geçmek için herhangi bir ek değişiklik yapmanız gerekiyorsa, bunları tamamlamak için 45 gününüz olacaktır.
  3. Step 3 Apply for Canadian license plates.
    Google görselleri 3. Adım Kanada plakalarına başvurun.
    Kanada plakalarına başvurun. İthalat formlarınızı, tapu belgenizi, sigorta belgenizi ve geri çağırma izni mektubunuzu yerel bir lisanslama merkezine getirin. Daha sonra denetimi geçmek ve eyalet lisansı almak için eyalet satış vergisi ödemeniz gerekecektir.
  4. Step 4 Wait for your Canadian certification label to come in the mail.
    Google görselleri 4. Adım Kanada sertifika etiketinizin postayla gelmesini bekleyin.
    Kanada sertifika etiketinizin postayla gelmesini bekleyin. Birkaç iş günü sonra erkekte bir Kanada sertifika etiketi almalısınız. Arabanızın yasal olarak ithal edildiğini göstermek için bu etiketi arabanıza yapıştırın.