Dikenli Bağlantı Parçaları Nasıl Takılır.

Dikenli Bağlantı Parçaları Nasıl Takılır

Dikenli bağlantı parçaları, her türlü esnek boruyu birbirine bağlamak için mükemmeldir, ancak onları yerleştirmeye çalıştığınızda kesinlikle mücadele edebilirler! Bu sıkı mücadele tam olarak bu kadar iyi çalışmalarının nedenidir, bu yüzden pes etmeyin. Bu dikenli bağlantı parçalarının borunun içine güvenli bir şekilde yerleştirilmesini daha az baş ağrısı haline getiren ve düzgün bir sızdırmazlık sağlanmasına yardımcı olan bazı kolay püf noktaları vardır.

Adımlar

Yöntem 1

Bağlantı Parçalarının Bağlanması

1. Adım 1 Bir bardağı sıcak suyla doldurun.
    Google görseller 1. Adım Bir bardağı sıcak suyla doldurun.
    Bir bardağa sıcak su doldurun. Musluktan doğrudan bardağa sıcak su dökün veya mikrodalgada veya ocakta biraz su ısıtın, ancak kaynayana kadar değil. Bunu yaparken kendinizi yakmamaya dikkat edin.
    • Mikrodalgada pişirilebilen bir kupanız varsa, onu çay yapacakmış gibi suyla doldurun ve iyi bir sıcaklığa kadar ısıtmak için mikrodalgadaki içecek ayarını kullanarak mikrodalgaya koyun.
  2. Adım 2 Borunun ucunu 10-20 saniye boyunca sıcak suya batırın.
    Google görseller Adım 2 Borunun ucunu 10-20 saniye boyunca sıcak suya batırın.
    Borunun ucunu 10-20 saniye sıcak suya batırın. Bu, boruyu ısıtır, böylece genişler ve bağlantı elemanını içeri itmeyi kolaylaştırır. Boru tekrar soğuduğunda, güzel bir sıkı sızdırmazlık sağlamak için bağlantı parçasının etrafında büzülecektir.
    • Borunun ucunu sıcak suda bıraktığınız süreyi tam olarak denemeniz gerekebilir. Suyun sıcaklığına ve borunuzun kalınlığına ve bileşimine bağlı olarak bu süre 10-20 saniyeden uzun sürebilir.
  3. Adım 3 Bağlantı parçasını yerine doğru hareket ettirerek borunun içine itin.
    Google görseller 3. Adım Bağlantı parçasını yerine doğru hareket ettirerek borunun içine doğru itin.
    Bağlantı parçasını yerine doğru hareket ettirerek borunun içine doğru itin. Dikenli bağlantı parçasının ucunu, az önce ısıttığınız borunun açık ucuna yapıştırın. Bağlantı parçasını ileri geri ve yukarı aşağı hareketlerle hareket ettirin ve aynı anda sert bir şekilde iterek borunun içine kadar itin.
    • Bağlantı parçasını yerine bükmekten kaçının. Bu, siz bağlantı parçasını zorlarken borunuzun bükülmesine neden olabilir.
    • Borunun kenarının, dikenli bağlantı parçasındaki durma noktasına tam olarak dayandığından emin olmak için kontrol edin. Bir boşluk görürseniz, kıpırdatmaya ve bağlantı parçasını daha da içeri itmeye devam edin.
  4. Adım 4 Hortum kelepçesini borunun üzerine kaydırın ve bir tornavidayla sıkın.
    Google görseller Adım 4 Hortum kelepçesini borunun üzerine kaydırın ve bir tornavidayla sıkın.
    Hortum kelepçesini borunun üzerine kaydırın ve bir tornavidayla sıkın. Halkayı, borunun ucunda, dikenlerin borunun içinde olduğu yerin yaklaşık ortasına oturuncaya kadar bağlantı parçasının ucundan geçirin. Halkayı yerinde tutun ve bir tornavida kullanarak sabitleme vidasını mümkün olduğu kadar sıkı hale gelinceye kadar saat yönünde çevirin.
    • Hortum kelepçesini elle sıkmaya çalışmayın. Yeterince sıkı bir mühür elde edemezsiniz.
    UZMAN İPUCU Greg Jeiranyan

Greg Jeiranyan

Lisanslı Tesisatçı Greg Jeiranyan, Los Angeles, California merkezli bir Lisanslı Tesisatçıdır. 10 yılı aşkın mesleki deneyime sahip olan Greg ve ekibi, konut ve ticari sıhhi tesisat servis çağrılarında uzmanlaşmıştır. Şirketi Plumbing Geeks, Yelp'te 5 yıldızla derecelendirilmiştir ve aile tarafından işletilen bir sıhhi tesisat şirketidir. Tesisat Geeks, 2021'den beri Los Angeles ve çevre bölgelere hizmet veriyor. Greg Jeiranyan Greg Jeiranyan
    Lisanslı Tesisatçı

Sıkı bağlantılar için poli boruyu dikenli bağlantı parçalarına takın ve kelepçeleyin. Poli boruyu dikenli bir bağlantı parçasına bağlamak için, boruyu bağlantı parçasının üzerine tamamen yerleştirin ve kelepçeleyin. Bu sıkı, sızdırmaz bir bağlantı sağlar. Dişli taraf daha sonra poli boruya kolayca bağlanır. Bu çok yönlü yöntem, suyu, gazı ve daha fazlasını basit bir etkinlikle güvenli bir şekilde bağlar.

Yöntem 2

Boru ve Bağlantı Parçalarının Seçimi

1. Adım 1 Borunuzun esnek bir kauçuk veya plastik malzemeden yapıldığından emin olun.
    Google görseller Adım 1 Borunuzun esnek bir kauçuk veya plastik malzemeden yapıldığından emin olun.
    Hortumunuzun esnek kauçuk veya plastik malzemeden yapıldığından emin olun. Dikenli bağlantı parçaları yalnızca yumuşak, esnek borularla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bunları herhangi bir sert boruyla kullanmaya çalışmayın.
    • Uyumlu esnek malzemelerin örnekleri poliüretan, silikon, naylon ve PVC'dir.
    • İçecek dağıtıcıları veya sulama sistemlerindeki gibi sıvıları taşıyan esnek borular genellikle dikenli bağlantı parçaları kullanılarak bağlanır.
  2. Adım 2 Borunuzun iç çapına uygun bir dikenli bağlantı parçası seçin.
    Google görseller 2. Adım Borunuzun iç çapına uygun dikenli bir bağlantı parçası seçin.
    Borunuzun iç çapına uygun dikenli bir bağlantı parçası seçin. İç çap veya "ID" için borunuzun yanlarındaki basılı sayılara bakın. Borunuzun ID'sine tam olarak uyan çapa sahip dikenli bir bağlantı parçası kullanın, aksi takdirde tam oturmayacaktır.
    • Örneğin, borunuzun iç çapı 1,25 inç (3,2 cm) ise, çapı 1,25 inç (3,2 cm) olan dikenli bir bağlantı parçası kullanın.
    • Borunuzun kimliğini yanlarda yazılı olarak bulamazsanız, borunun ağzını bir iç duvardan diğerine ölçmek için bir cetvel veya şerit metre kullanın.
  3. Adım 3 Borudan daha geniş olan paslanmaz çelik bir hortum kelepçesi alın.
    Google görseller 3. Adım Borudan daha geniş paslanmaz çelik bir hortum kelepçesi alın.
    Borudan daha geniş olan paslanmaz çelik bir hortum kelepçesi alın. Dış çap veya "OD" için borunuzun üzerindeki basılı numaraları kontrol edin. Dış çapın boyutuna yakın ancak en az ⁄8 inç (0,32 cm) daha büyük bir hortum kelepçesi seçin, böylece borunun üzerine oturacaktır.
    • Paslanmaz çelik hortum kelepçeleri çoğu esnek boru uygulaması için en iyi seçimdir çünkü nemden dolayı paslanmazlar.

Uyarılar

• Dikenli bağlantı parçalarını yerine döndürmeye çalışmayın, aksi takdirde esnek borunuzda bükülmeye neden olabilirsiniz. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 0
  • Bir bardağa sıcak su doldururken kendinizi yakmamaya dikkat edin. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Bardak
  • Sıcak su
  • Dikenli bağlantı parçası
  • Esnek boru
  • Paslanmaz çelik hortum kelepçesi
  • Tornavida