Java Yazılım Geliştirme Kiti Nasıl Kurulur.

Java Yazılım Geliştirme Kiti Nasıl Kurulur

Java programlarını oluşturup değiştirebilmeniz için Java Yazılım Geliştirme Kitine ihtiyacınız olacaktır. Kiti (Java SDK veya JDK olarak da bilinir) Oracle'dan tek bir yükleyici dosyası olarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz, bu da kurulumu hızlı ve kolay hale getirir. Java Yazılım Geliştirme Kitini Windows, macOS veya Linux sisteminize indirip kurmanın en iyi yolunu öğrenin.

Adımlar

Bölüm 1

Java Yazılım Geliştirme Kitini İndirme

1. Adım 1 https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html... adresine gidin.
    Google görselleri Adım 1 https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html... adresine gidin.
    https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html adresine gidin . Windows, macOS veya Linux için basit bir Java Yazılım Geliştirme Kiti (JDK) yükleyicisini doğrudan Oracle'dan indirebilirsiniz.
  2. Adım 2 “JDK”nın altındaki İndir düğmesini tıklayın.
    Google görselleri 2. Adım “JDK”nın altındaki İndir düğmesini tıklayın.
    “JDK”nın altındaki İndir düğmesini tıklayın . Bu, çeşitli indirme seçenekleri içeren yeni bir sayfa açacaktır.
  3. Adım 3 Java SE Development Kit'in en son sürümüne gidin.
    Google görselleri 3. Adım Java SE Geliştirme Kiti'nin en son sürümüne gidin.
    Java SE Development Kit'in en son sürümüne gidin. Her zaman araç setinin en son kararlı sürümünü kullanmalısınız. Listelenen birden fazla sürüm olabilir; bu nedenle sürüm numarasına yakından bakın.
    • Örneğin, size JDK 8u101 ve 8u102 sunuluyorsa 8u102'yi seçin.
  4. Java Yazılım Geliştirme Kiti Nasıl Kurulur
    Google görseller Java Yazılım Geliştirme Kiti Nasıl Kurulur
    "Lisans Sözleşmesini Kabul Et" seçeneğinin yanındaki radyo düğmesini tıklayın. İndirme bağlantısını tıklatabilmeniz için lisans sözleşmesini kabul etmeniz gerekir. Bu seçenek, JDK sürüm numarasının hemen altındadır.
  5. Adım 5 Oturum açın veya yeni bir hesap kaydedin.
    Google görselleri 5. Adım Oturum açın veya yeni bir hesap kaydedin.
    Oturum açın veya yeni bir hesap kaydedin. Dosyayı indirebilmeniz için bir Oracle hesabında oturum açmanız gerekir. Zaten Oracle'da bir hesabınız varsa hesabınızla ilişkili e-posta adresi ve kullanıcı adı ile oturum açın. Hesabınız yoksa Hesap oluştur'a tıklayın ve hesap oluşturmak için formu doldurun.
  6. Adım 6 İşletim sisteminize uygun indirme bağlantısına tıklayın.
    Google görselleri 6. Adım İşletim sisteminize uygun indirme bağlantısını tıklayın.
    İşletim sisteminize uygun indirme bağlantısını tıklayın. Windows, macOS veya Linux için Java SE JDK'yı indirebilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda, bilgisayarınızda bir kaydetme konumu seçmek ve indirmeyi başlatmak için talimatları izleyin.
Bölüm 2

Windows'a yükleme

1. Adım 1 JDK yükleyici dosyasına çift tıklayın.
    Google görselleri Adım 1 JDK yükleyici dosyasına çift tıklayın.
    JDK yükleyici dosyasına çift tıklayın. Java Yazılım Geliştirme Kiti yükleyicisini indirdikten sonra, yükleyiciyi başlatmak için daha önce seçtiğiniz indirme konumuna gidin. İndirilen dosyalar varsayılan olarak İndirilenler klasörünüzde bulunabilir. Dosyayı web tarayıcınızın içinden de açabilirsiniz.
    • Java Yazılım Geliştirme Kiti yükleyicisinin dosya adı "dk-13.0.2_windows-x64_bin.exe" veya "jdk-13.0.2_windows-x64_bin.zip"tir. ZIP dosyasını indirirseniz, zip dosyasının içeriğini çıkarmanız gerekecektir.
  2. Adım 2 Uygulamanın bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin verin.
    Google görselleri 2. Adım Uygulamanın bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin verin.
    Uygulamanın bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin verin. Windows sürümünüze bağlı olarak JDK'nın yüklenmesine izin vermeniz istenebilir. İstendiğinde “Evet” veya “Tamam”a tıklayın; yükleyicinin Hoş Geldiniz ekranı görünecektir.
  3. Adım 3 Devam etmek için İleri'ye tıklayın.
    Google görselleri 3. Adım Devam etmek için İleri'ye tıklayın.
    Devam etmek için İleri'ye tıklayın . Şimdi JDK kurulumunda size yol gösterecek bir dizi ekrandan geçeceksiniz.
  4. Step 4 Click Next to accept the default installation settings.
    Google görselleri 4. Adım Varsayılan kurulum ayarlarını kabul etmek için İleri'ye tıklayın.
    Varsayılan kurulum ayarlarını kabul etmek için İleri'ye tıklayın . Bu, bilgisayarınıza bağlı olarak birkaç dakika sürebilecek kurulumu başlatacaktır. Yeşil ilerleme çubuğu kurulumun ilerlemesini gösterecektir.
  5. Step 5 Click Close when the installation is complete.
    Google görselleri 5. Adım Kurulum tamamlandığında Kapat'a tıklayın.
    Kurulum tamamlandığında Kapat'a tıklayın . Yükleyici işlemi tamamlayana kadar bu düğme görünmeyecektir.
  6. Step 6 Open the Windows Advanced System Settings in the Control Panel.
    Google görselleri 6. Adım Denetim Masası'nda Windows Gelişmiş Sistem Ayarlarını açın.
    Denetim Masasında Windows Gelişmiş Sistem Ayarlarını açın. Kontrol Panelindeki Gelişmiş Sistem Ayarlarına gitmek için aşağıdaki adımları kullanın:
    • Windows Başlat menüsüne tıklayın ve Denetim Masası yazın.
    • Denetim Masası'nı tıklayın.
    • Sistem ve Güvenlik'i tıklayın .
    • Sistem'i tıklayın .
    • Soldaki panelde Gelişmiş Sistem Ayarları'na tıklayın .
  7. Step 7 Navigate to the Advanced tab.
    Google görselleri 7. Adım Gelişmiş sekmesine gidin.
    Gelişmiş sekmesine gidin . Çeşitli sistem ayarlarını yapabileceğiniz birkaç farklı alan göreceksiniz.
  8. Step 8 Click the Environment Variables button.
    Google görselleri 8. Adım Ortam Değişkenleri düğmesini tıklayın.
    Ortam Değişkenleri düğmesini tıklayın . Bu yeni iletişim kutusu, biri Kullanıcı Değişkenleri (kullanıcı hesabınıza özel ayarlar) ve diğeri sistem genelindeki ayarlar (Sistem Değişkenleri) için olmak üzere iki ayrı alan görüntüler.
  9. Step 9 Double-click the Path variable under “System Variables.”
    Google görselleri 9. Adım “Sistem Değişkenleri” altındaki Yol değişkenini çift tıklayın.
    “Sistem Değişkenleri” altındaki Yol değişkenine çift tıklayın . Şimdi yeni bir değişken ekleyeceksiniz. "Geri alma" seçeneği olmadığından bu talimatları tam olarak izleyin.
  10. Step 10 Edit the environment variables (Windows 10 only).
    Google görselleri 10. Adım Ortam değişkenlerini düzenleyin (yalnızca Windows 10).
    Ortam değişkenlerini düzenleyin (yalnızca Windows 10). Bu adım yalnızca Windows 10 için geçerlidir. Ortam değişkenlerini düzenlemek için aşağıdaki adımları kullanın:
    • Yeni'yi tıklayın
    • c:Program FilesJavajdk1.8.0_xxbin yazın (ancak “8.0_xx” kısmını yüklediğiniz sürüm numarasıyla değiştirin).
    • Yazdığınız yol listenin en üstünde görünene kadar Yukarı Taşı düğmesini tıklayın .
    • Tamam'ı tıklayın .
  11. Step 11 Set the variable (Older versions of Windows only).
    Google görselleri 11. Adım Değişkeni ayarlayın (Yalnızca Windows'un eski sürümleri).
    Değişkeni ayarlayın (Yalnızca Windows'un eski sürümleri). Windows 10 kullanıyorsanız bu adımı atlayın. “Sistem Değişkenini Düzenle” penceresini görmelisiniz. Yalnızca "Değişken değer" alanında aşağıdaki değişiklikleri yapın (yine de orada olanı silmeyin):
    • Diğer dizinlerin ÖNÜNE C:Program FilesJavajdk1.8.0_xxbin yazın (ancak “8.0_xx” yerine doğru sürüm numarasını yazın).
    • Az önce yazdıklarınızın sonuna şu şekilde noktalı virgül (;) ekleyin: C:Program FilesJavajdk1.8.0_xxbin;
    • Noktalı virgülden önce veya sonra boşluk olmamalıdır, dolayısıyla satırın tamamı şöyle görünmelidir: C:Program FilesJavajdk1.8.0_2bin;C:Program FilesIntelxxx
    • Tamam'ı tıklayın .
    • Tüm açık pencereleri kapatana kadar Tamam'ı tıklayın .
  12. Step 12 Open the Command Prompt icon.
    Google görselleri Adım 12 Komut İstemi simgesini açın.
    Komut İstemi'ni açın
    Windows cmd
    Google görselleri Windows cmd
    .
    Komut İstemi'ni açmak için aşağıdaki adımları kullanın:
    • Windows başlat menüsüne sağ tıklayın ve cmd yazın.
    • Komut İstemi simgesine tıklayın.
  13. Step 13 Type path and press ↵ Enter.
    Google görselleri 13. Adım Yolu yazın ve ↵ Enter'a basın.
    Yolu yazın ve ↵ Enter tuşuna basın . Daha önce girdiğiniz JDK'nın tam yolunu görmelisiniz.
  14. Step 14 Type java –version and press ↵ Enter.
    Google görselleri 14. Adım java –version yazın ve ↵ Enter tuşuna basın.
    Java –version yazın ve ↵ Enter'a basın . Yüklediğiniz JDK sürümü artık ekranda görünecektir.
    • Bu komut istemi testinin herhangi bir kısmı sonuç üretmezse, bilgisayarı yeniden başlatarak yeni ortam değişkenlerini yüklemeniz gerekebilir.
Bölüm 3

MacOS'a yükleme

1. Step 1 Double-click the installer file you downloaded.
    Google görselleri 1. Adım İndirdiğiniz yükleyici dosyasına çift tıklayın.
    İndirdiğiniz kurulum dosyasına çift tıklayın. Java Yazılım Geliştirme Kiti yükleyicisini indirdikten sonra, web tarayıcınızın İndirilenler penceresinde veya Finder'da indirilen dosyayı çift tıklayın.