Kedilerin Oynadığını mı yoksa Kavga mı Ettiğini Nasıl Anlarsınız?.

Kedilerin Oynadığını mı yoksa Kavga mı Ettiğini Nasıl Anlarsınız?

Saldırganlık oyunu veya sahte dövüş, kedi davranışının normal bir parçasıdır. Ancak bazen kedilerinizin oyun mu oynadığını yoksa kavga mı ettiğini söylemek zor olabilir. Oynadıklarını mı yoksa kavga mı ettiklerini belirlemek için vücut dillerini yakından gözlemleyin. Ayrıca kavganın doğasını da gözlemleyin. Oynayan kediler genellikle sırayla oynarlar. Kedileriniz kavga ediyorsa, yüksek bir ses çıkararak veya kedilerin arasına bir bariyer koyarak kavgayı ayırın.

Adımlar

Yöntem 1

Beden Dilini Gözlemlemek

1. Adım 1 Hırlamayı veya tıslamayı dinleyin.
    Google görselleri 1. Adım Hırlamayı veya tıslamayı dinleyin.
    Hırıltıyı veya tıslamayı dinleyin. Genel olarak kavga eden kediler fazla ses çıkarmaz. Herhangi bir ses çıkarırlarsa, tıslama veya homurdanma yerine miyavlama duyma olasılığınız daha yüksektir.
    • Bitmek bilmeyen bir hırıltı veya tıslama sesi duyarsanız, kedileriniz kavga ediyor olabilir.
  2. Adım 2 Kulaklarını inceleyin.
    Google görselleri 2. Adım Kulaklarını inceleyin.
    Kulaklarını inceleyin. Sahte bir dövüş sırasında kedilerin kulakları genellikle öne, dike ya da yalnızca hafifçe geriye doğru konumlanır. Öte yandan, kulaklarının geriye dönük olduğunu veya kafalarına doğru konumlandığını görürseniz, kedilerinizin kavga etme ihtimali yüksektir.
  3. Adım 3 Pençeleri arayın.
    Google görselleri 3. Adım Pençeleri arayın.
    Pençeleri arayın. Oynayan kedilerin pençeleri genellikle çoğu zaman kılıflı veya geri çekilmiş durumdadır. Eğer kılıfsızlarsa, diğer kediyi kasıtlı olarak incitmek için kullanmazlar. Öte yandan, kedilerin pençelerini diğer kediye zarar vermek veya incitmek için kullandığını görüyorsanız, kedilerinizin kavga etme ihtimali oldukça yüksektir.
  4. Adım 4 Isırmaya dikkat edin.
    Google görseller 4. Adım Isırmaya dikkat edin.
    Isırmaya dikkat edin. Bir oyun seansı sırasında ısırma genellikle minimum düzeydedir ve herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak bir kedinin diğerini zarar vermek için ısırdığını fark ederseniz, kedileriniz muhtemelen oynamak yerine kavga ediyor demektir.
    • Örneğin, kedilerden biri acı içinde havlıyor, tıslıyor veya hırlıyorsa, kediniz kavga ediyor olabilir.
    • Genellikle kediler oynarken birbirlerini ısırırlar. Bir kedi kaçmaya çalışan başka bir kediyi sık sık ısırıyorsa, oyun oynamaları pek mümkün değildir.
  5. Adım 5 Vücut pozisyonlarını gözlemleyin.
    Google görselleri 5. Adım Vücut pozisyonlarını gözlemleyin.
    Vücut pozisyonlarını gözlemleyin. Sahte bir kavgaya katılan kedilerin vücutları genellikle öne doğru konumlanmıştır. Alternatif olarak, kedilerin birbirlerine doğru eğilirken geriye yaslandıklarını fark ederseniz kavga ediyor olabilirler.
  6. Adım 6 Saçlarını inceleyin.
    Google görseller 6. Adım Saçlarını inceleyin.
    Saçlarını inceleyin. Gerçek bir kavgaya tutuşan kedilerin tüyleri diken diken olur. Bunu kendilerini daha büyük göstermek için yaparlar. Bu nedenle, kedinizin kuyruğunda, vücudunda veya her ikisinde de kabarmış tüyler görürseniz, birbirleriyle oynamak yerine kavga etme olasılıkları daha yüksektir.
Yöntem 2

Dövüşün Doğasını İncelemek

1. Adım 1 Karşılıklılığı arayın.
    Google görselleri 1. Adım Karşılıklılığı arayın.
    Karşılıklılık arayın. Sahte bir dövüş sırasında kediler sırayla üstte yer alacak. Başka bir deyişle, her iki kedinin de altta ve üstte eşit süre harcaması gerekir.
    • Kedileriniz birbirini kovalıyorsa aynı kural geçerlidir. Bir kedinin sürekli diğerini kovalaması yerine, ikisi de birbirini kovalamalı.
  2. Adım 2 Dövüşün hızını gözlemleyin.
    Google görselleri 2. Adım Dövüşün hızını gözlemleyin.
    Dövüşün hızına dikkat edin. Oyun kavgası yapan kediler birçok kez durup başlayacaklardır. Bu onların mola vermesini ve pozisyon değiştirmesini sağlar. Öte yandan kavga eden kediler hızlı hareket eder ve içlerinden biri kazanana kadar durmazlar.
  3. Adım 3 Daha sonra davranışlarını inceleyin.
    Google görselleri 3. Adım Daha sonra davranışlarını inceleyin.
    Daha sonra davranışlarını inceleyin. Eğer kedinizin oyun oynadığından mı yoksa kavga ettiğinden hâlâ emin değilseniz daha sonra davranışlarını gözlemleyin. Kavga eden kediler daha sonra birbirlerinden kaçınacaktır veya en azından biri diğerinden kaçınacaktır.
    • Oynayan kediler birbirlerine karşı dostça davranacak ve daha sonra normal davranışlarına devam edeceklerdir. Hatta uyuyabilirler veya yan yana uzanabilirler.
Yöntem 3

Kavgayı Ayırmak

1. Adım 1 Yüksek bir ses çıkarın.
    Google görseller Adım 1 Yüksek ses çıkarın.
    Yüksek bir ses çıkart. Bunu, kapıyı çarparak, el çırparak, bağırarak, ıslık çalarak veya yüksek ses çıkaracak şekilde tencere veya nesneleri birbirine vurarak yapın. Umarız yüksek ses kedilerinizin dikkatini dağıtır ve kavgayı böler.
  2. Adım 2 Bir bariyer oluşturun.
    Google görselleri Adım 2 Bir bariyer oluşturun.
    Bir bariyer oluşturun. Bariyerler faydalıdır çünkü kedilerin birbirlerini görmesini engellerler. Birbirlerini görmelerini engellemek için kedilerin arasına bir yastık, karton parçası veya bariyer benzeri başka bir nesne yerleştirin. Kediler kavga etmeyi bıraktıktan sonra sakinleşmeleri için onları ayrı odalara yerleştirin.
    • Gelecekteki bir kavgayı önlemek için kedileri yavaşça yeniden tanıştırmanız gerekebilir.
    • Kedilerinizi ayırmak için kullanışlı bir bebek kapısının olması her zaman faydalıdır. Bu, onları yeniden tanıtmanıza ve birbirlerine zarar veremeyecekleri şekilde etkileşime girmelerine olanak tanır.
  3. Adım 3 Kavgayı ellerinizle ayırmayın.
    Google görseller 3. Adım Kavgayı ellerinizle ayırmayın.
    Kavgayı ellerinizle ayırmayın. Ellerinizi kavga eden iki kedinin ortasına koyarsanız çizilme veya ısırılma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Kedilerden biri veya her ikisi de yüzünüze doğru hamle yapabilir.
    • Ayrıca kedilerden biri sizi görebilir ve öfkesini size yönlendirebilir. Sonuç olarak, kavga bittikten sonra bile size karşı davranışları değişebilir.
    • Kediniz sizi ısırırsa en kısa sürede hastaneye ya da acil bakıma gitmelisiniz. Kedi ısırıkları sıklıkla pastörella türleri ile enfekte olur ve ayrıca selülite de neden olabilir. Erken tedavi en iyi yol veya önlemedir.
  4. Adım 4 Gelecekteki kavgaları önleyin.
    Google görselleri 4. Adım Gelecekteki kavgaları önleyin.
    Gelecekteki kavgaları önleyin. Bunu, kedilerinizin kaynaklar için rekabet etmek zorunda kalmamasını sağlayarak yapabilirsiniz. Her kedinin evin farklı alanlarında kendine ait çöp kutusu, mama kabı, yatağı, tünekleri ve oyuncakları bulunmalıdır. Ek olarak, kedilerinizi kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak, aralarındaki kavgayı azaltmaya yardımcı olabilir.
    • Kedilerinizi dostane bir şekilde etkileşime girdiklerinde övgü ve ikramlarla ödüllendirin.

Video