Zuluca Nasıl Öğrenilir?.

Zuluca Nasıl Öğrenilir?

Zulu, Güney Afrika'nın 11 resmi dilinden biridir ve esas olarak KwaZulu-Natal Eyaleti'nde konuşulmaktadır. Ayrıca Lesotho, Malavi, Mozambik, Svaziland ve Zimbabwe'deki 12 milyon Zulu konuşmacısından bazılarını da bulacaksınız. Zulu dilini ikinci veya ek dil olarak konuşan 16 milyondan fazla insan var. Onlardan biri olmak istiyorsanız, telaffuzunuzu doğru yaparak ve biraz Zulu dilbilgisi öğrenerek başlayın. Dilin temel biçimini ve yapısını öğrendikten sonra Zulu'da kapsamlı konuşmalar yapma yolunda ilerleyeceksiniz. Ngikufisela iwela! (İyi şanlar!)

Adımlar

Bölüm 1

Zuluca Kelimelerin Telaffuz Edilmesi

1. Adım 1 Zuluca sesli harflerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenerek başlayın.
    Google görselleri 1. Adım Zulu sesli harflerinin nasıl telaffuz edildiğini öğrenerek başlayın.
    Zuluca sesli harflerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenerek başlayın. İngilizce veya başka bir Avrupa dili konuşuyorsanız Zulu dilindeki 5 sesli harf size tanıdık gelecektir. Zulu dili aynı alfabeyi kullanır ve aynı 5 sesli harfe sahiptir. Ancak Zulu dilinde sesli harfler her zaman aynı kalan tek bir sese sahiptir. Ünlü harfler, kelimedeki konumlarına bakılmaksızın her zaman net bir şekilde telaffuz edilir.
    • "A" harfi, İngilizce "father" sözcüğündeki "a" harfine benzer şekilde "ah" sesi çıkarır.
    • "E" harfi, İngilizce "yumurta" sözcüğündeki "e" harfine benzer şekilde "eh" sesi çıkarır.
    • "İ" harfi, İngilizce "inn" sözcüğündeki "i" harfine benzer şekilde "ih" sesi çıkarır.
    • "O" harfi, İngilizce "no" sözcüğündeki "o" harfine benzeyen ancak daha yuvarlak bir "oh" sesi çıkarır.
    • "U" harfi, İngilizce "boot" sözcüğündeki "oo" sesine benzer şekilde "oo" sesi çıkarır.

İpucu: Zulu dilinde "y" ve "w" harfleri yarı sesli harfler olarak kabul edilir. "Y", İngilizce "yes" sözcüğündeki "y" harfine benzerken "w", İngilizce "well" sözcüğündeki "w" harfine benzer.

2. Adım 2 Zulu dilinde İngilizce ile aynı şekilde telaffuz edilen ünsüzleri ekleyin.
    Google görselleri 2. Adım Zulu dilinde İngilizce ile aynı şekilde telaffuz edilen ünsüz harfleri ekleyin.
    Zulu dilinde İngilizce ile aynı şekilde telaffuz edilen ünsüz harfleri ekleyin. Birçok ünsüz, Zulu dilinde, mektubun İngilizce'de çıkardığı sesin aynısını çıkarır. Zaten İngilizce konuşuyorsanız, bu, bu harflerin telaffuzunu nispeten kolaylaştırır. Ancak bazı harflerin çıkardıkları sesler İngilizce karşılıklarına göre daha sınırlıdır.
    • "G" harfi her zaman İngilizce "golf" sözcüğündeki "g" gibi sert bir ses çıkarır ama asla İngilizce "gentle" sözcüğündeki "g" gibi yumuşak bir ses çıkarmaz.
    • Zulu dilindeki "k" harfi İngilizce "k" harfinden daha yumuşaktır ve İngilizce "k" ile İngilizce sert "g" arasında bir ses çıkarır.
  3. Adım 3 Ünsüz kombinasyonlara ve karışımlara geçin.
    Google görselleri 3. Adım Ünsüz kombinasyonlara ve karışımlara geçin.
    Ünsüz kombinasyonlara ve karışımlara geçin. Bazı ünsüz kombinasyonlarda her iki harf de telaffuz edilir. Bazılarında ise iki ünsüz harf bir araya gelerek farklı bir ses üretir. Genel olarak bunları ezberlemek ve doğru anlayana kadar pratik yapmak daha iyidir. Bu kombinasyonlar, kelimenin neresinde göründüklerine bakılmaksızın her zaman aynı şekilde telaffuz edilir.
    • "Bh", İngilizce "bed" sözcüğündeki "b"ye benzer şekilde sert bir "b" sesi çıkarır.
    • "Dl", İngilizce'de bulunmayan sert "d" ve sert "l" sesinin birleşimidir. Bu harfleri doğru telaffuz etmek için "deliver" kelimesini ilk hecedeki "e" harfi kaybolacak kadar hızlı söylemeyi deneyin.
    • Benzer şekilde İngilizce'de "hl" kombinasyonu mevcut değildir. "Tatil" kelimesiyle pratik yapın ve kelimeyi ilk sesli harf kaybolacak kadar hızlı söyleyin.
    • "kl" kombinasyonu, sert bir "k" ve sert "l"nin birleşiminden oluşur; boğazınızın arkasından gelen, neredeyse boğazınızı temizleme sesine benzeyen bir ses.
    • "Ng", İngilizce "linger" sözcüğündeki "ng" gibi telaffuz edilir.
    • "Ph", İngilizce "put" sözcüğündeki gibi sert bir "p"dir ve ardından nefes verilir. Hiçbir zaman İngilizce "phone" sözcüğündeki "ph" harfi gibi telaffuz edilmez. Benzer şekilde "th", nefes vermenin ardından gelen sert bir "t" sesidir.
    • "Sh", İngilizce "should" sözcüğündeki "sh" gibi telaffuz edilir. Ancak "tsh" daha çok İngilizce "cheek" sözcüğündeki "ch" harfine benzer şekilde telaffuz edilir.
  4. Adım 4 Zulu tıklamalarını uygulayın.
    Google görselleri 4. Adım Zulu tıklamalarını uygulayın.
    Zulu tıklamalarını uygulayın. Zuluca, "c", "q" ve "x" harfleriyle temsil edilen tıklama seslerini içeren bir Afrika dilidir. Eğer İngilizce veya Avrupa dili geçmişinden geliyorsanız, bu sesleri konuşmanıza dahil etmeniz muhtemelen zor olacaktır. Ancak pratik yaptıkça bunları aşacaksınız. Zulu'da 3 tür tıklama vardır:
    • "C" sesini çıkarmak için, tıpkı onaylamayan birine "tsk tsk" yaptığınız gibi, dilinizin ucunu dişlerinizin arkasına yerleştirin ve geri çekin.
    • "X" harfini tıklatmak için dilinizin yan tarafını azı dişlerinize vurun. Bu sesi ağzınızın her iki tarafından veya her iki tarafından da çıkarabilirsiniz. Bu, bir hayvanı yanınıza çağırırken çıkarabileceğiniz sese benzer.
    • "Q" sesini çıkarmak için dilinizi damağınıza yerleştirin ve yüksek bir patlama sesi çıkararak keskin bir şekilde geri çekin.

İpucu: Zuluca kelimeleri doğru telaffuz etmek istiyorsanız tıklamalar belki de en önemli şeydir. Anadili İngilizce olan biriyle pratik yapmak, bunları doğru yaptığınızdan emin olmanın en iyi yoludur.

Bölüm 2

Zulu Dilbilgisini Anlamak

1. Adım 1 Özne-fiil-nesne kelime sırasını kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Özne-fiil-nesne kelime sırasını kullanın.
    Özne-fiil-nesne kelime sırasını kullanın. İngilizce konuşuyorsanız, Zulu cümleleri oluştururken kullandığınız kelime sırası size tanıdık gelecektir. Ancak Zulu fiilleri cümlenin konusuna göre şekil değiştirdiğinden kelime sırasına "fiil-nesne" de denilebilir. Cümlenin konusu ayrı bir kelime olmayıp fiilin biçimiyle temsil edilir.
    • Öznenin fiile indirgenmesi İspanyolca'ya benzer, çünkü bir zamiri ayrıca söylemenize gerek yoktur. Örneğin Zulu dilinde "istiyorum" demek istersen "ngifuna" derdin.
  2. Adım 2 Farklı isim sınıflarını tanıyın.
    Google görselleri 2. Adım Farklı isim sınıflarını tanıyın.
    Farklı isim sınıflarını tanır. İngilizce isimleri insanlar, yerler veya nesneler olarak sınıflandırmaya aşina olabilirsiniz. Zulu dilinde her biri kendi önekini alan ve farklı kurallara tabi olan en az 16 farklı isim sınıfı vardır. Kelime dağarcığınız geliştikçe kelimeleri öğrenmek ve benzerlikleri görmek genellikle daha kolaydır. Ancak yine de sıklıkla kullanacağınız en yaygın sınıflardan birkaçı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz.
    • Sınıf 1 ve 2 insanları ifade eder. Spesifik olarak, sınıf 1 tek bir kişiyi ifade etmek için kullanılırken, sınıf 2 çoğuldur. Sınıf 1 "-um" önekini alır, yani örneğin "umZulu" kelimesini görürseniz ve öneki tanırsanız bu kelimenin bir Zulu kişisine atıfta bulunduğunu bilirsiniz.
    • Sınıf 3 ve 4 meyvelere, vücut parçalarına ve nehirlere atıfta bulunur; sınıf 3 tekil ve sınıf 4 çoğuldur.
    • Sınıf 7 nesneleri ve ayrıca dilleri içerir. 7. sınıfın öneki "-isi"dir, bu nedenle Zulu dilinde "isiZulu" olarak anılan Zulu dilini göreceksiniz.

İpucu: Zulu dilindeki özel isimler önek alabilir. Özel isim büyük harfle yazılır, ancak kelime cümlenin başında yazılmadığı sürece "isiZulu"da olduğu gibi önek değil. Daha sonra hem önek hem de özel isim büyük harfle yazılır.

3. Adım 3 Sıfatları değiştirdikleri ismin sonrasına yerleştirin.
    Google görselleri 3. Adım Sıfatları değiştirdikleri ismin sonrasına yerleştirin.
    Sıfatları değiştirdikleri ismin arkasına yerleştirin. İngilizce konuşmaya alışkınsanız, muhtemelen sıfatları değiştirdikleri isimlerin önüne koymaya da alışkınsınızdır. Ancak Zulu dilinde sıfat isimden sonra gelir.
    • Örneğin, Zulu dilinde "köpek" kelimesi "inja"dır ve "büyük" kelimesi "enkulu"dur. Bu nedenle, eğer büyük bir köpekten bahsetmek isteseydiniz, "inja enkulu"dan bahsederdiniz.
    • İyelik zamirleri ve işaret zamirleri (İngilizce'de "bu", "şu", "bunlar" ve "bunlar" gibi kelimeler) Zulu dilinde değiştirdikleri ismin ardından gelir.
  4. Zuluca Nasıl Öğrenilir?
    Google görselleri Zuluca Nasıl Öğrenilir
    Olumsuzlama fiilinin önüne "a" eklenir. Bir fiilin başındaki "a", o fiilin olumsuzudur; İngilizce'de "not" veya "do not" ekinin eşdeğeridir. Örneğin, "ngizufuna", "İsteyeceğim" anlamına gelir; dolayısıyla "angizufuna", "İstemeyeceğim" anlamına gelir.
    • Bir fiili şimdiki zamanda olumsuzlarsanız, fiilin sonundaki sesli harf de "a" yerine "i" olarak değişir. Örneğin, "ngifuna" (istiyorum) "angifuni" (istemiyorum) olarak değişir.
  5. Zuluca Nasıl Öğrenilir?
    Google görselleri Zuluca Nasıl Öğrenilir
    Devam eden eylemi belirtmek için "-ya-" ekleyin. İngilizce'de sürekli eylem için, "olmak" fiilinin doğru biçimini eklersiniz, örneğin "okuuyorum" veya "sen Zulu öğreniyorsun." Zulu dilinde zamirin ilk önekinin arkasına "-ya-" eklemeniz yeterlidir.
    • Örneğin "I" zamirinin ön eki "ngi"dir. "Funa" fiili istemek anlamına gelir, dolayısıyla "ngifuna" da "istiyorum"dur. Eğer bir "-ya-" ekleyip "ngiyafuna" derseniz, "istiyorum" demiş olursunuz. Bu sürekli bir istek durumunu ifade eder.
    • Ayrıca ortasında olduğunuz veya henüz tamamlanmayan bir eylemden bahsederken de bu formatı kullanın. Örneğin, birisi size ne yaptığınızı sorarsa ve kitap okumanın ortasındaysanız, "Okuyorum" anlamına gelen "Ngiyafunda" şeklinde yanıt verebilirsiniz.
Bölüm 3

Kelime Dağarcığınızı Geliştirme

1. Step 1 Label objects around your home with Zulu words.
    Google görselleri 1. Adım Evinizin etrafındaki nesneleri Zulu sözcükleriyle etiketleyin.
    Evinizin etrafındaki nesneleri Zulu sözcükleriyle etiketleyin. Mobilya, yiyecek veya evinizdeki diğer nesneler için Zuluca isimlerin listesini çevrimiçi olarak arayın. Kelimeleri yapışkan notlara yazın ve öğrenmek istediğiniz nesnelerin üzerine yapıştırın. Daha sonra nesnenin yanından her geçişinizde Zuluca kelimeyi söyleyin.
    • Etiketlediğiniz ilk nesneleri öğrendikten sonra diğer nesnelere geçin. Ayrıca öğrendiklerinizi ara sıra tekrarlamak da iyi bir fikirdir, böylece bu arada unutmazsınız.
    • Dil öğrenme web sitelerinde genellikle kullanabileceğiniz kelime listeleri bulunur. Live Lingua web sitesinde ücretsiz olarak bulunan ABD Barış Gücü dil materyalleri, kullanabileceğiniz uzun isim listelerine sahiptir.

İpucu: Benzer etiketlemeyi, nesnenin adının ötesinde diğer Zuluca sözcükleri öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Nesne adlarını öğrendikten sonra renkleri, malzemeleri ve nesneleri tanımlamak için kullanılabilecek diğer sıfatlara geçin.

2. Step 2 Listen to Zulu music to become more familiar with the language.
    Google görselleri 2. Adım Dile daha aşina olmak için Zulu müziğini dinleyin.
    Dile daha aşina olmak için Zulu müziğini dinleyin. Müzikte ritim ve tekrarlanan şarkı sözleri kullanıldığı için, bir şarkıda duyduğunuzda cümleleri ve kelimeleri daha kolay hatırlayabilirsiniz. Müzik dinlemek aynı zamanda dilin doğal akışına ve kullanılan yaygın ifadelere aşina olmanıza da yardımcı olur.
    • Zulu müziğini bulmak için çok fazla aramanıza gerek yok. Ladysmith Black Mambazo grubu, müzik satın aldığınız veya müzik yayını yaptığınız her yerde bulabileceğiniz birçok albümle küresel bir sansasyondur.
    • Disney filmi "Aslan Kral"a aşina iseniz, "The Circle of Life" şarkısının açılışındaki ilahiden dolayı biraz Zuluca biliyorsunuzdur. Filmin Zulu dublajını bulabilirseniz, şimdiye kadar ana Afrika dilinde dublajı yapılan tek Disney filminin de keyfini çıkarabilirsiniz.
  3. Step 3 Practice your Zulu by chatting online with native speakers.
    Google görselleri 3. Adım Anadili İngilizce olan kişilerle çevrimiçi sohbet ederek Zulu dilinizi geliştirin.
    Anadili İngilizce olan kişilerle çevrimiçi sohbet ederek Zulu dilinizi pratik edin. Zulu konuşanların bulunduğu dil değişimi web sitelerini çevrimiçi arayın. Bir hesap oluşturursanız telaffuzunuzu geliştirmek ve dili konuşma pratiği yapmak için anadili İngilizce olan kişilerle sohbet edebilirsiniz. Yazım ve dil bilginizi geliştirmek için anadili İngilizce olan kişilere de yazabilirsiniz.
    • Bazı dil değişim siteleri ücretsizdir, bazıları ise aylık abonelik ücreti alır. Abonelik sitelerinde genellikle ücretsiz sitelerde bulunmayan, görüntülü sohbet etme veya birkaç kişiyle grup sohbeti yapma gibi ek özellikler bulunur.
    • Bir dil değişim sitesini kullanırken, çevrimiçi ortamda bir yabancıyla konuştuğunuzda alacağınız önlemlerin aynısını uygulayın. Dil ortaklarınızla çok fazla kişisel bilgi paylaşmayarak gizliliğinizi ve ailenizin mahremiyetini koruyun.
  4. Step 4 Take a trip to South Africa to immerse yourself in the language.
    Google görselleri 4. Adım Kendinizi dile kaptırmak için Güney Afrika'ya bir geziye çıkın.
    Kendinizi dile kaptırmak için Güney Afrika'ya bir gezi yapın. Ülkenin 11 resmi dilinden biri olduğu için Güney Afrika'nın herhangi bir yerinde Zulu dilinin konuşulduğunu duyabilirsiniz, ancak kendinizi gerçekten Zulu dili ve kültürüne kaptırmak istiyorsanız, Güney Afrika'daki KwaZulu-Natal eyaletinin bir parçası olan Zululand'a bir gezi yapın. kuzeydoğu Güney Afrika.
    • Bu bölge ağırlıklı olarak kırsal olmasına ve çok fazla turist çekmemesine rağmen safariye çıkabileceğiniz birçok önemli doğa koruma alanı bulunmaktadır. Ayrıca Zulu kültürünü doğal ortamında keşfetme fırsatına da sahip oluyorsunuz.
    • Daha kırsal bölgelerde, aynı zamanda İngilizce de konuşan Zuluca konuşan kişileri bulmakta daha fazla zorluk çekeceksiniz, bu da sizi etrafta dolaşmak için Zulu bilginize ve anlayışınıza güvenmeye zorlayacaktır.

Video