Harika Rubik Küp Desenleri Nasıl Yapılır.

Harika Rubik Küp Desenleri Nasıl Yapılır

Rubik küpleri 3 boyutlu kombinasyon bulmacalarıdır. 3x3x3 Rubik küplerinin kare küpün her iki yanında dokuz yüzü vardır ve her yüz altı düz renkten birine sahiptir. Rubik küpünü çözmenin geleneksel bir yolu, blokları, küpün her yüzü tek bir renge sahip olacak şekilde döndürmektir. Ancak küpün 1974'teki yaratılışından bu yana Rubik küpünü "çözmenin" birçok başka yolu da bulundu. Her biri küpün yüzleri üzerinde bir çeşit tekrarlayan tasarım yaratıyor.

Adımlar

Yöntem 1

Zig-Zag Oluşturmak

1. Adım 1 Bir ile başlayın...
    Google görseller Adım 1 Şununla başlayın:
    Çözülmüş bir Rubik küpüyle başlayın . Zig-zag deseni oluşturmak için Rubik küpünüzün çözülmüş konumda olması gerekir. Çözülmüş konumda küpünüzün her yüzü tek bir sürekli renk olmalıdır.
  2. Adım 2 Karşıt tarafları zıt yönlere çevirin.
    Google görseller 2. Adım Karşıt tarafları zıt yönlere çevirin.
    Karşı tarafları zıt yönlere çevirin. Rubik küpünüzü elinizde tutarak her iki tarafı da zıt yönlere birer tıklama çevirmeniz gerekecektir. Bir taraf ileri giderken diğer taraf geriye gidecek.
    • Küpünüzün kırmızı tarafına bakarak başlayın. Mavi tarafın kırmızının sağında olduğundan emin olun.
    • Küpünüzün kırmızı tarafına bakarken küpün sağ tarafını bir tık ileri çevirin. Bunu yaptıktan sonra küpünüzün sağ üst köşesinde üç kırmızı kare bulunmalıdır.
    • Daha sonra küpün sol tarafını bir tık geriye doğru çevirin. Şimdi küpünüzün sol alt tarafında da üç kırmızı bulunmalıdır. Artık küpünüzün ön ortasında yalnızca üç kırmızı küp görmelisiniz.
    • Ortadaki küpün üzerine küçük bir bant parçası yerleştirin. Başka bir tur seti için küpün kırmızı tarafına dönmeniz gerekecek. Bu tarafa dönmeyi kolaylaştırmak için ortadaki küpün üzerine küçük bir bant parçası yerleştirmeyi deneyin.
  3. Adım 3 Mavi tarafa gidin.
    Google görseller 3. Adım Mavi tarafa gidin.
    Mavi tarafa gidin. Koyu mavi yüz önünüzde olacak şekilde küpünüzü sola çevirin. Mavi tarafa bakarken tıpkı kırmızı tarafta yaptığınız gibi karşı tarafları zıt yönlere çevirmeniz gerekecek.
    • Öncelikle küpün sağ tarafını bir tık ileri, ardından küpün sol tarafını bir tık geriye doğru çevirin.
    • İşiniz bittiğinde küpünüzün ön orta kısmında mavi bir şerit olacak.
    • Bu tarafı farklı bir bantla da işaretlemek isteyebilirsiniz çünkü tekrar mavi tarafa dönüp bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Bant parçasını mavi için “B” ile işaretlemeyi deneyin.
  4. Adım 4 Kırmızı tarafa dönün.
    Google görselleri 4. Adım Kırmızı tarafa dönün.
    Kırmızı tarafa dönün. Kırmızı tarafa (bantla işaretlediğiniz taraf) geri dönün ve karşı tarafları tekrar zıt yönlere çevirin. Bir kez daha Rubik küpünüzün sağ tarafını bir tık ileri, sol tarafını bir tık geriye çevirin. Bu yüzde kalan tek kırmızı merkezde olacaktır.
  5. Adım 5 İşlemi tekrarlayın.
    Google görselleri Adım 5 İşlemi tekrarlayın.
    İşlemi tekrarlayın. Mavi tarafınıza dönün ve dönüşleri karşıt taraflarda tekrarlayın. Daha sonra bir kez daha kırmızı tarafa dönün ve karşı tarafları zıt yönlere çevirin. Ve son olarak bir kez daha mavi tarafa dönün ve karşı tarafları zıt yönlere çevirin. Bitirdiğinizde Rubik küpünüzün dört tarafında merdiven benzeri bir zig-zag yapmalısınız.
Yöntem 2

Dama Tahtası Oluşturma

1. Adım 1 Çözülmüş bir Rubik küpüyle başlayın.
    Google görselleri 1. Adım Çözülmüş bir Rubik küpüyle başlayın.
    Çözülmüş bir Rubik küpüyle başlayın. Dama tahtası deseni oluşturmak için küpünüz çözülmüş konumdayken başlamanız gerekir. Satranç tahtası olarak da bilinen Rubik küpünüzün, işiniz bittiğinde her iki tarafında damalı desenler olacaktır.
  2. Adım 2 Yanları çevirin.
    Google görseller 2. Adım Yanları çevirin.
    Yanları çevirin. Küpünüzün yeşil tarafına bakarak başlayın. Küpün sağ tarafını iki tıklama ileri çevirin. Üç yeşil kare küpün karşı tarafında bitmelidir. Ardından, hala yeşil tarafa bakan küpün sol tarafını alın ve onu da iki tıklama ileri çevirin.
  3. Adım 3 Üst ve alt kısmı çevirin.
    Google görseller 3. Adım Üstü ve altını çevirin.
    Üst ve alt kısmı çevirin. Yeşil merkez küpü size dönük tutun. Ardından üst sırayı saat yönünde 180 derece çevirin (iki tıklama). Alt sırayı da 180 derece çevirin.
  4. Adım 4 Son dönüşlerinizi yapın.
    Google görselleri 4. Adım Son dönüşlerinizi yapın.
    Son dönüşlerinizi yapın. Yeşil orta blok hala size dönükken, küpünüzün ön yüzünü sanki bir kadranı çeviriyormuş gibi 180 derece (iki tıklama) çevirin. Küpünüzün arka tarafını da 180 derece çevirin. Artık küpünüzün her tarafında bir dama tahtası oluşturdunuz.
Yöntem 3

Balık Yapmak

1. Adım 1 Küpünüzü çözerek başlayın.
    Google görselleri 1. Adım Küpünüzü çözerek başlayın.
    Küpünüzü çözerek başlayın. Bir kez daha Rubik küpünüz çözülmüş konumdayken başlamak istiyorsunuz. Rubik küpünüze balık deseni yapmak basittir. Nihai sonuç, iki kenar parçasını değiştirmiş olacak, böylece geri kalanlar yüzgeçli bir balığa benzeyecek. Küpü çapraz tutarsanız sizden uzakta yüzen bir balık gibi görünecektir.
  2. Adım 2 İki adet 180 derecelik bükülme yapın.
    Google görseller Adım 2 İki adet 180 derecelik bükülme yapın.
    İki adet 180 derecelik bükülme yapın. Beyaz yüzey size bakacak şekilde başlayın. Daha sonra küpün ön yüzünü 180 derece çevirin (iki tıklama). Şimdi sağ tarafı alın ve onu da 180 derece çevirin.
  3. Adım 3 Bunu üç kez tekrarlayın.
    Google görselleri 3. Adım Bunu üç kez tekrarlayın.
    Bunu üç kez tekrarlayın. Beyaz küpü önünüzde tutun ve ön tarafını tekrar 180 derece çevirin. Sağ tarafı, ardından ön yüzü ve sağ tarafı bir kez daha çevirin. Yüzün orta küpünün beyaz olmasına dikkat ederek beyaz yüzü daima önünüzde tutun.
  4. Adım 4 Rubik küpünüzün tepesine bakın.
    Google görselleri 4. Adım Rubik küpünüzün tepesine bakın.
    Rubik küpünüzün tepesine bakın. İşiniz bittiğinde sanki uzaklaşıyormuş gibi görünen bir balık şekli görmelisiniz. Ortadaki dört parça gövdesi, geri kalan üç parça ise yüzgeçlerdir.

Video