Kastilya Sabunu Nasıl Yapılır.

Kastilya Sabunu Nasıl Yapılır

Kastilya sabunu, zeytinyağı, su ve sodalı sudan yapılan biyolojik olarak parçalanabilen bir sabundur. Halep'te icat edildi ve Haçlılar tarafından İspanya'nın Kastilya bölgesine getirildi ve burada popüler oldu. Yüzyıllardır insanlar bu nazik temizleyiciyi cilt ve saç yıkamaktan, çamaşır ve yerleri yıkamaya kadar her şeyde kullanıyor. Kastilya sabunu kalıplarını yaptıktan sonra bunları katı halde kullanabilir veya sıvı sabun oluşturmak için suyla karıştırabilirsiniz. Kendi Kastilya sabununuzu nasıl yapacağınızı öğrenmek için 1. Adım ve ötesine bakın.

Adımlar

Bölüm 1

Sabunluk Malzemelerinin Hazırlanması

1. Adım 1 Ekipmanınızı yerleştirin.
    Google görseller Adım 1 Ekipmanınızı yerleştirin.
    Ekipmanınızı yerleştirin. Mutfağınızda veya bir su kaynağının yakınında bir çalışma alanı hazırlayın ve ekipmanınızı her şeyin hazır olacağı şekilde yerleştirin. Kullandığınız kaseler, ölçü aletleri ve diğer mutfak eşyaları yalnızca sabun yapımı için ayrılmalıdır; üzerlerinde sabun kalıntıları kalacağı için bunları yemek yaparken kullanmayın. Kastilya sabunu yapmak için aşağıdaki ekipmanlara ihtiyacınız olacak:
    • Büyük ölçüm kabı
    • Paslanmaz çelik tencere
    • Geniş kase
    • Spatula
    • El blenderi veya mikser
    • Et termometresi
    • Mutfak terazisi
    • Lastik eldivenler ve koruyucu gözlükler (kod suyuyla çalışmak için)
    • Sodyum kristalleri (bunlar plastik kaplarda gelir ve kullanmadıklarınızı saklayabilirsiniz; 10 orta boy kalıp sabun yapmak için 4,33 ons (122,8 gram) ihtiyacınız olacaktır)
  2. Adım 2 Yağlarınızı hazırlayın.
    Google görseller 2. Adım Yağlarınızı hazırlayın.
    Yağlarınızı hazırlayın. Gerçek Kastilya sabunu yüzde 100 zeytinyağından yapılır, ancak birçok sabun üreticisi dengeli özelliklere sahip bir sabun oluşturmak için yağların bir karışımını kullanır. Saf zeytinyağı sabunu kabarık köpükler üretmez ve sabun kalıplarının biraz sümüksü bir dokuya sahip olmasına neden olur. Hindistan cevizi yağı genellikle daha iyi köpük üretilmesine yardımcı olmak için eklenir ve palmiye yağı kalıp sabunların sertleşmesine yardımcı olur. 8 ölçü zeytinyağı, 1 ölçü Hindistan cevizi yağı ve 1 ölçü palmiye yağının karışımından ince sabun elde edilir. Bu sabun tarifinin amaçları doğrultusunda aşağıdaki yağları ölçün. Toplamda 34 ons (1005,5 mililitre) yağ elde edeceksiniz:
    • 27,2 ons (804,4 mililitre) zeytinyağı
    • 3,4 ons (100,55 mililitre) hindistancevizi yağı
    • 3,4 ons (100,55 mililitre) palmiye yağı
  3. Adım 3 Esansiyel yağları kullanmayı düşünün.
    Google görseller 3. Adım Esansiyel yağları kullanmayı düşünün.
    Esansiyel yağları kullanmayı düşünün. Sabununuzu kokulandırmak istiyorsanız, en sevdiğiniz esansiyel yağdan 10 damla veya birden fazla esansiyel yağın kombinasyonundan 10 damlaya ihtiyacınız olacak. Daha güçlü bir koku için eklediğiniz esansiyel yağın miktarını artırın veya daha hafif bir koku için 5-7 damlaya düşürün. Kastilya sabunu yapımında kullanılan yaygın esansiyel yağlar şunları içerir:
    • Nane
    • Portakal, limon veya greyfurt
    • Lavanta
    • Gül
    • Güve otu
    • Çam
    • Sandal ağacı
    • Bergamot
  4. Adım 4 Sabun kalıbınızı hazırlayın.
    Google görseller 4. Adım Sabun kalıbınızı hazırlayın.
    Sabun kalıbınızı hazırlayın. Kullandığınız kalıp, bitmiş çubuklarınızın boyutunu ve şeklini belirleyecektir. Dikdörtgen kalıp sabun yapmak istiyorsanız somun tepsisi şeklinde dikdörtgen bir sabun kalıbı seçin; Sabun somun şeklinde çıkacak ve onu istediğiniz kalınlıkta kalıplar halinde kesebileceksiniz. Sabunun kalıptan kolayca ayrılması için kalıbı mumlu kağıtla kaplayın.
    • Kalıplar el sanatları ve sabun yapımı mağazalarında mevcuttur ve çok çeşitli seçenekler için çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz.
    • Kalıp alma zahmetine girmek istemiyorsanız eski bir ayakkabı kutusunu yeterli bir sabun kalıbına dönüştürebilirsiniz. Sağlam bir ayakkabı kutusu bulun, kenarları kapatmak için köşeleri bantla güçlendirin ve mumlu kağıtla hizalayın.
    • Ayrıca ahşap kullanarak kendi sabun kalıbınızı yapabilir veya mevcut bir ahşap kutuyu sabun kalıbına dönüştürebilirsiniz. Kalıp, bitmiş sabun kalıplarının olmasını istediğiniz kadar geniş ve derin olmalıdır.
Bölüm 2

Lye ve Yağların Karıştırılması

1. Adım 1 Güvenlik ekipmanınızı takın.
    Google görseller 1. Adım Güvenlik ekipmanınızı takın.
    Güvenlik ekipmanlarınızı takın. Lye cildi ve gözleri yakabilen ve solunduğunda akciğerlere zarar verebilen yakıcı bir kimyasaldır. Eğer kül suyuyla ilk kez çalışıyorsanız, onu güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için ekstra dikkatli olun. Kül suyu kabını açmadan önce lastik eldivenlerinizi ve koruyucu gözlüklerinizi takın. Odanın iyi havalandırıldığından emin olmak için bazı pencereleri açın ve fanı açın.
    • Yakınınızda bir şişe beyaz sirke bulundurun. Tezgahın üzerine biraz soda dökerseniz sirke onu etkisiz hale getirecektir.
    • Yanlışlıkla çok fazla kül suyuna dokunursanız veya soluduğunuzda, derhal çevrimiçi arama yaparak bulabileceğiniz ülkenizin Zehir Kontrol Merkezi telefon numarasını arayın. ABD Ulusal Zehir Kontrol Merkezi numarası 1-800-222-1222'dir.
  2. Adım 2 Kül suyu çözeltisini hazırlayın.
    Google görselleri 2. Adım Kostik solüsyonunu hazırlayın.
    Kül suyu çözeltisini hazırlayın. Kül suyu ve suyu karıştırırken kesin ölçümleri kullanmak önemlidir. Bu sabun tarifi için 10 ons (295,7 mililitre) suya ve 4,33 ons (122,8 gram) sodaya ihtiyacınız var. Ayrı kaplar kullanarak mutfak terazinizi kullanarak bu kesin miktarları ölçün. Kostik suyunu dikkatlice suya ekleyin. Karışım hemen ısınmaya başlayacak ve bulanıklaşacak, soğudukça biraz berraklaşacaktır. Karışımın soğuması birkaç dakika alacaktır. Sıcaklığı test etmek için et termometresini kullanın. Kül suyu 100 Fahrenheit dereceye (37,8 santigrat derece) ulaştığında kullanıma hazırdır.
    • Kül suyuna asla su eklemeyin; daima suya kül suyu ekleyin. Kül suyuna su eklemek patlayıcı bir reaksiyon yaratır.
    • Malzemeleri tarttığınızda, ölçümlere dahil edilmemeleri için önce kullandığınız kapları sıfırladığınızdan emin olun.
    • Daha büyük veya daha küçük bir sabun partisi oluşturuyorsanız, kullanılacak su ve kül suyu miktarını tam olarak bulmak için bir kül suyu hesaplayıcısı kullanın.
  3. Adım 3 Yağları ısıtın.
    Google görseller 3. Adım Yağları ısıtın.
    Yağları ısıtın. Kostik soğurken yağları ısıtın. Bunları bir tencereye koyun ve orta yüksek ateşte ısıtın. Yağları birleştirmek için karıştırın. Karışım 100 Fahrenheit (37,8 santigrat derece) sıcaklığa ulaşana kadar yağları ısıtmaya devam edin. Yağların kül suyuyla karışmaya ne zaman hazır olduğunu belirlemek için et termometresini kullanın. Yağların ve sodalı suyun düzgün bir şekilde karışması için aynı sıcaklığa mümkün olduğunca yakın olması gerekir.
    • Hem yağın hem de sodalı suyun aynı sıcaklığa yakın olduğundan emin olmanın ihmal edilmesi, sabunun doğru şekilde yerleşmemesine neden olacaktır. Her iki karışımı da ölçmek ve bu önemli adımı tamamlamak için et termometresini kullandığınızdan emin olun.
  4. Adım 4 Kostiği yağlarla karıştırın.
    Google görseller 4. Adım Kostiği yağlarla karıştırın.
    Kül suyunu yağlarla karıştırın. Kül suyu karışımını yağ karışımına dökün. Her şeyi birlikte karıştırmaya başlamak için el tipi bir blender veya mikser kullanın. Birkaç dakika sonra karışım koyulaşmaya başlayacaktır. Blenderin bıraktığı izi gördüğünüzde karışım "iz"e ulaşmış demektir. Bal kıvamında olmalı.
    • Kül suyu ve yağları karıştırmak için kaşık kullanabilirsiniz ancak bu şekilde izlere ulaşmak çok daha uzun sürer.
  5. Adım 5 Esansiyel yağları ekleyin.
    Google görseller 5. Adım Esansiyel yağları ekleyin.
    Esansiyel yağları ekleyin. Karışım eser miktara ulaştığında sabuna koku vermesi için yağlar ekleyebilirsiniz. 10 damla esansiyel yağı dökün ve karışım iyice karışıncaya kadar sabunla karıştırın.
Bölüm 3

Sabunun Dökülmesi ve Kürlenmesi

1. Adım 1 Sabunu hazırlanan kalıba dökün.
    Google görseller 1. Adım Sabunu hazırlanan kalıba dökün.
    Sabunu hazırlanan kalıba dökün. Sabunu doğrudan kalıba dökerken dökmemeye dikkat edin. Temiz bir bulaşık bezi veya havluyla örtün, bezin sabunun kendisine temas etmediğinden, ancak kalıbın kenarlarını örttüğünden emin olun. Bu, sabunun içine toz veya böcek girmesini önleyecektir. 48 saat bekletin.
    • İlk 48 saat içerisinde sabun biraz kuruyacak ve sertleşecektir. Ancak kullanıma hazır değil; Önce kürlenmesi gerekir, böylece su buharlaşır ve sabun daha yumuşak olur. Sabunu hemen kullanmayın çünkü cildinize zarar verecektir.
    • 48 saat geçtikten sonra sabunun üst kısmını inceleyin. Üzerinde film varsa veya ayrılmış gibi görünüyorsa sabun kullanılamaz. Ya çok fazla sodalı su var, bu da kullanırsanız cildinize zarar verebilir ya da sodalı su ve yağlar düzgün şekilde karışmamıştır. Maalesef bu durumda onu kurtarmanın bir yolu yok; sabunu atıp yeniden başlamanız gerekecek.
  2. Adım 2 Kalıbı sabundan çıkarın.
    Google görseller 2. Adım Kalıbı sabundan çıkarın.
    Kalıbı sabundan çıkarın. Mağazadan satın alınan bir sabun kalıbının, sabun kütüğünün kenarlarından kolayca çıkarabileceğiniz çıkarılabilir kenarları olacaktır. Ayakkabı kutusu kullandıysanız sabunu dökebilir veya kenarlarını kesebilirsiniz. Özel kalıplar kullandıysanız bunları kolayca çıkartabilirsiniz.
  3. Adım 3 Sabunu kalıplar halinde kesin.
    Google görseller 3. Adım Sabunu kalıplar halinde kesin.
    Sabunu çubuklar halinde kesin. Çubukların ne kadar kalın olmasını istediğinize karar verin. Bir inç standarttır, ancak isterseniz daha ince veya daha kalın çubuklar yapabilirsiniz. Çubukların kalınlığını ölçmek için bir cetvel kullanın ve kesiği nerede yapacağınızı belirtmek için sabun somunu boyunca eşit aralıklarla çentikler açın. Çubukları kesmek için aşağıdaki seçeneklere sahipsiniz:
    • Keskin bir bıçak kullanın. Sabunun kenarlarına kasıtlı olarak dalgalı bir görünüm vermek istemediğiniz sürece, tırtıklı kenarlı olanı kullanmayın.
    • Bir tezgah kesici. Bu, hamuru kesmek için kullanılan yaygın bir pişirme aletidir ve sabunu kesmek için de işe yarar.
    • Tel peynir kesici. Temiz, dikey bir kesim elde etmek için telin öğretildiğinden emin olun.
  4. Adım 4 Onları iyileştirmek için çubukları yerleştirin.
    Google görseller 4. Adım Çubukları iyileştirecek şekilde yerleştirin.
    Onları iyileştirmek için çubukları yerleştirin. Bir fırın tepsisini veya tepsiyi mumlu kağıtla hizalayın ve çubukları düz bir şekilde yerleştirin. En az 2 hafta ve 9 aya kadar kürlenmesi için serin ve kuru bir yere koyun. Ne kadar uzun süre beklerseniz sabun o kadar iyi sonuç verir; daha kabarık köpükler üretecek ve daha iyi bir dokuya sahip olacaktır.
    • Sabunu teknik olarak birkaç hafta sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanıma hazır olduğunda sabun sert olmalı ve en ufak bir kimyasal koku içermemelidir.
Bölüm 4

Sıvı Kastilya Sabunu Yapımı

1. Adım 1 4 ons katı Kastilya sabununu rendeleyin.
    Google görseller Adım 1 4 ons katı Kastilya sabununu rendeleyin.
    4 ons katı Kastilya sabununu rendeleyin. Bu ortalama büyüklükte bir kalıp sabuna denk geliyor. Küçük pullar halinde rendelemek için peynir rendesi veya bıçak kullanın. Bu, sabunun sıcak suyla daha kolay birleşmesine yardımcı olacaktır.
  2. Adım 2 8 bardak suyu kaynatın.
    Google görseller 2. Adım 8 bardak suyu kaynatın.
    8 su bardağı suyu kaynatın. Suyu bir tencereye dökün ve ocağı yüksek ateşe açın. Suyu tamamen kaynatın.
  3. Adım 3 Su ve sabun pullarını birleştirin.
    Google görseller 3. Adım Su ve sabun pullarını birleştirin.
    Su ve sabun pullarını birleştirin. Suyu büyük bir plastik kaseye veya sürahiye dökün, ardından sabun pullarını karıştırın. Karışımı biraz koyulaşana kadar birkaç saat bekletin. Sabun çok koyulaşırsa ısıtmanız ve daha fazla su eklemeniz gerekebilir. Oda sıcaklığındaki şampuan kıvamında olmalıdır.
  4. Adım 4 Kaplara dökün.
    Google görseller 4. Adım Kaplara dökün.
    Kaplara dökün. Sıvı sabunu sıkma şişelerinde saklayın ve banyo veya mutfakta saklayın. Sıvı sabun oda sıcaklığında aylarca saklanabilir. Saçınızı ve cildinizi, kıyafetlerinizi, bulaşıklarınızı veya evinizdeki diğer eşyaları yıkamak için kullanın.

Uyarılar

• Kastilya sabunları fazla köpük üretmez ancak köpük üreten sabunlar kadar etkili bir şekilde temizler. Teşekkürler Faydalı 5 Faydalı Değil 1
  • Kostiği kullanırken ve suya eklerken çok dikkatli olun. Lastik eldivenler ve iyi havalandırılan bir oda, sodalı su yanıklarını ve sağlıksız dumanları önlemenin iyi yollarıdır. Teşekkürler Faydalı 5 Faydalı Değil 1

İhtiyacınız Olan Şeyler

Teçhizat

• Büyük ölçüm kabı
  • Paslanmaz çelik tencere
  • Büyük plastik veya cam kase
  • Spatula
  • El blenderi veya mikser
  • Et termometresi
  • Mutfak terazisi
  • Lastik eldivenler ve koruyucu gözlükler (kod suyuyla çalışmak için)
  • Tepsi
  • Mumlu kağıt
  • Sabun kalıbı
  • Keskin bir bıçak, tezgah kesici veya tel peynir kesici

İçindekiler

• Kostik kristalleri (bunlar plastik kaplarda gelir ve kullanmadıklarınızı saklayabilirsiniz; 10 orta boy sabun yapmak için 4,33 ons'a ihtiyacınız olacak)
  • Zeytin yağı
  • Palmiye yağı
  • Hindistancevizi yağı
  • Uçucu yağlar
  • su