Bütün Gece Uyanık Kaldıktan Sonra Günü Nasıl Geçirirsiniz?.

Bütün Gece Uyanık Kaldıktan Sonra Günü Nasıl Geçirirsiniz?

İster bir sınava çalışmak için bütün gece uyumuş olun, ister sıradan bir gece kuşu olun, günü çok az uykuyla veya hiç uyumadan nasıl atlatabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Uyuklamadan uyanık kalmak zor olacak ama imkansız değil. Bu ipuçları, bütün gece ayakta kaldıktan sonra gününüzü en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Adımlar

Bölüm 1

Enerjinizi Korumak

1. Adım 1 Kahvaltı yapın.
    Google görseller 1. Adım Kahvaltı yapın.
    Kahvaltı yap. Araştırmalar, sabahları sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı yapan kişilerin, kahvaltıyı atlayanlara göre daha uyanık ve enerjik olduklarını göstermiştir.
    • Yumurta, soya peyniri, yoğurt veya fıstık ezmesi gibi protein açısından zengin yiyecekleri hedefleyin. Veya yulaf ezmesi ve taze meyve gibi besin açısından zengin yiyecek seçeneklerini seçin. Bu yiyecekler vücudunuza gün boyunca yakıt sağlayacak ve size uyanık ve aktif kalmak için ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir.
  2. Adım 2 Kahve veya çay için.
    Google görseller 2. Adım Kahve veya çay için.
    Kahve veya çay iç. Kafeinli içecekler uykusuzlukla mücadele etmenize ve kendinizi daha uyanık ve enerjik hissetmenize yardımcı olabilir. Kahve veya çay içmek de sağlık açısından pek çok fayda sağlayabilir. Bu doğal kafeinli içecekler antioksidanlarla doludur ve son araştırmalar kahve içmenin depresyona yakalanma riskinizi bile azaltabileceğini göstermektedir.
    • Çok fazla içmeyin! Aşırı kafein tüketimi kaygı ve sinirliliğe neden olabilir. Çok fazla kahve içmek, günü atlattıktan sonra iyi bir gece uykusu çekme yeteneğinizi de etkileyebilir.
    • Enerji içecekleri yerine kahveyi tercih edin. 8 oz. Bir fincan kahve tipik olarak çoğu enerji içeceğinin aynı porsiyon boyutundan daha fazla kafein içerir.
  3. Adım 3 Sulu kalın.
    Google görselleri 3. Adım Sulu kalın.
    Sulu kalın. Yeterli su içmek vücudunuzun doğal işlevlerini sürdürmek için önemlidir ve dehidrasyon aslında kendinizi daha da yorgun hissetmenize neden olabilir.
  4. Adım 4 Buz çiğneyin.
    Google görselleri 4. Adım Buz çiğneyin.
    Buz çiğneyin. Fiziksel çiğneme eylemi vücudunuzu uyanık tutar ve buz, canlandırıcı ve nemlendirici olma gibi ek faydalarla birlikte gelir.
  5. Adım 5 Gün içerisinde bir atıştırma molası verin.
    Google görseller 5. Adım Gün içinde bir atıştırmalık molası verin.
    Gün içinde bir atıştırma molası verin. Fındık veya taze meyve gibi protein ve vitamin bakımından zengin atıştırmalıklar, vücudunuz sürüklenmeye başladığında öğünler arasında enerji artışı sağlamanıza yardımcı olabilir.
  6. Adım 6 Mümkünse biraz kestirin.
    Google görselleri 6. Adım Yapabiliyorsanız biraz kestirin.
    İmkanınız varsa biraz kestirin. Kısa uykular enerji seviyenizi artırabilir ve kendinizi daha uyanık, uyanık ve işte daha başarılı hissetmenizi sağlayabilir. Sadece 15-20 dakikalık kısa bir uyku bile yardımcı olabilir.
    • Çok uzun süre şekerleme yapmayın. 30 dakikadan fazla şekerleme yapmak, uyandıktan sonra sersemliğin artmasına neden olabilir.
    • Uyandıktan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca kendinizi sersemlemiş hissedebileceğinizi unutmayın. Şekerlemenin hemen ardından kahve içmek iyi bir fikir olabilir.
  7. Adım 7 Doyurucu bir öğle yemeği yiyin.
    Google görseller 7. Adım Doyurucu bir öğle yemeği yiyin.
    Doyurucu bir öğle yemeği yiyin. Vücudunuz kalorilerin çoğuna sabah ve öğleden sonra ihtiyaç duyar. İhtiyacınız olan yakıtı en çok ihtiyacınız olduğu anda kendinize verin.
    • Sağlıklı yiyecek seçimleri yaptığınızdan emin olun. Öğle yemeğinde aşırı kalori veya şeker tüketmek öğleden sonra kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir.
Bölüm 2

Aktif Kalmak

1. Adım 1 Hafif bir egzersiz yapın.
    Google görseller 1. Adım Hafif bir egzersiz yapın.
    Hafif bir egzersiz yapın. Kısa, tempolu bir yürüyüş bile uyanmanıza yardımcı olabilir ve günü atlatmak için ihtiyacınız olan enerjiyi size verebilir.
  2. Adım 2 Güneşte biraz zaman geçirin.
    Google görselleri 2. Adım Güneşte biraz zaman geçirin.
    Güneşte biraz zaman geçirin. Uzmanlar, doğal ışığa dalmanın uyanıklığı artırabileceğini ve gün boyunca kendinizi daha uyanık hissetmenizi sağlayabileceğini buldu.
  3. Adım 3 Ortamınızı değiştirin.
    Google görselleri 3. Adım Ortamınızı değiştirin.
    Ortamınızı değiştirin. Mümkünse, temiz havanın içeri girmesine izin vermek için pencereler açık olarak çalışın ve yola devam etmek için müzik dinlemeyi deneyin.
Bölüm 3

Zamanınızı Yönetmek

1. Adım 1 Bir liste yapın.
    Google görselleri 1. Adım Bir liste yapın.
    Bir liste yap. Gün içinde yapmanız gereken her şeyi planlayın ve önem sırasına göre düzenleyin. Bu, yapmanız gereken her şeyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda size bir yetenek duygusu verecek ve hem neyi başardığınızı hem de hangi görevlerin kaldığını size görsel olarak hatırlatacaktır.
  2. Adım 2 Verimli çalışın.
    Google görselleri 2. Adım Verimli bir şekilde çalışın.
    Verimli çalışın. En zorlu veya karmaşık görevlerinizi günün erken saatlerinde, daha fazla enerjiye sahip olduğunuzda bitirmeyi hedefleyin.
  3. Adım 3 Kendinizi bir ara vererek ödüllendirin.
    Google görselleri 3. Adım Kendinizi bir molayla ödüllendirin.
    Kendinizi mola vererek ödüllendirin. Kısa bir süre için ödevlerden, ders çalışmaktan veya iş projelerinden uzaklaşmak, kendinizi daha yenilenmiş ve enerjik hissetmenizi sağlayarak üretkenliği artırabilir ve bir sonraki görevlerinizi tamamlamanız için sizi motive edebilir.
  4. Adım 4 Normal uyku programınıza dönün.
    Google görseller 4. Adım Normal uyku programınıza dönün.
    Normal uyku programınıza dönün. Bütün geceyi geçirdikten sonra normal alışkanlıklarınıza dönmeniz önemlidir. Normalde yattığınız saatte veya belki de normalden biraz daha erken bir saatte yatın ve alarmınızı normalde uyandığınız saate ayarlayın.

Video

Uyarılar

• Uykunuz yoksa araba kullanmayın. Teşekkürler Faydalı 216 Faydalı Değil 32
  • Uyuşukluğun sizin veya başkaları için risk oluşturabileceği bir ortamda çalışıyorsanız, bütün gece uyanık kalmaktan kaçının. Teşekkürler Faydalı 164 Faydalı Değil 27
  • Bir alarmınız veya sizi uyandıracak biri olduğu sürece "mikro uyku" iyidir. Planladığınızdan daha uzun süre uyumanıza neden olabileceğinden dikkatli olun. Teşekkürler Faydalı 71 Faydalı Değil 9