Windows 10/11'de Görev Çubuğunu Şeffaf Hale Getirmenin 3 Basit Yolu.

Windows 10/11'de Görev Çubuğunu Şeffaf Hale Getirmenin 3 Basit Yolu

Görev çubuğunuzu şeffaf hale getirmek için adım adım talimatlar

Masaüstünüzün, Windows'un görev çubuğuna atadığı olağan renk bloğuyla uyumlu ve engelsiz görünmesini mi istiyorsunuz? Neyse ki ekranınızda daha az keskin bir renk çizgisi oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç püf noktası var. Bu wikiHow makalesi, Windows 10 ve 11'de bir görev çubuğunun nasıl şeffaf hale getirileceğini öğretir.

Bilmeniz Gerekenler

• Görev çubuğunuzun daha az sert renk bloğuna sahip olması için "Şeffaflık efektlerini" etkinleştirmek için Ayarlar'da "Renkler"i açın.
  • Görev çubuğunuzu daha şeffaf hale getirmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde bir DWORD (32 bit) değeri de ekleyebilirsiniz.
  • Alternatif olarak Translucent TB adlı 3. taraf uygulamasını indirip yükleyin.

Adımlar

Yöntem 1

Ayarları Kullanma

1. Adım 1 ⊞ Win+I tuşlarına basın.
    Google görselleri 1. Adım ⊞ Win+I tuşlarına basın.
    ⊞ Win+I tuşlarına basın . Bu klavye kısayolu Ayarlar'ı açar ancak Başlat menüsündeki dişli çark simgesini de tıklayabilirsiniz.
    • Bu yöntem, görev çubuğunu opak yerine daha şeffaf hale getirir, ancak yine de bir renk bloğudur.
  2. Adım 2 Renkler menüsüne gidin.
    Google görseller Adım 2 Renkler menüsüne gidin.
    Renkler menüsüne gidin. Kişiselleştirme ve Renkler'i tıklayın . Windows 11 için soldaki menüde "Kişiselleştirme"yi ve sağda "Renkler"i bulacaksınız. Windows 10 için, "Kişiselleştirme" monitörün ve boya fırçası simgesinin yanındaki kutucukta bulunur, ardından "Renkler" ekranın sol tarafındaki panelde bulunur.
  3. Windows 10/11'de Görev Çubuğunu Şeffaf Hale Getirmenin 3 Basit Yolu
    Google görselleri Windows 10/11'de Görev Çubuğunu Şeffaf Hale Getirmenin 3 Basit Yolu
    Açmak için "Şeffaflık efektleri"nin yanındaki düğmeyi tıklayın
    Windows Açma
    Google görselleri Windows Anahtarını Açma
    .
    Bunu yapmak, arka plan renklerinin sistem pencerelerinizde bir miktar görünmesini sağlayacaktır. Buna ayar pencereleri, açılır pencereler ve görev çubuğunuz da dahildir.
    • Windows 11 kullanıyorsanız ve görev çubuğunun hâlâ opak olduğunu fark ederseniz Ayarlar > Erişilebilirlik > Görsel efektler bölümünde "Şeffaflık efektleri"ni etkinleştirmeniz gerekir .
Yöntem 2

Windows Kayıt Defterini Düzenleme

1. Adım 1 Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.
    Google görselleri Adım 1 Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.
    Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın. Bunu yapmak için Win + R tuşlarına basın, ardından regedit yazıp Enter tuşuna basın .
    • Kayıt Defterini düzenlerken dikkatli olun çünkü yanlış düzenlemek bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın çalışmamasına neden olabilir. Düzenlemeden önce bir yedekleme yapmak iyi bir fikirdir; böylece, yaptığınız değişikliklerin bilgisayarınızdaki dosyalara zarar vermesi durumunda orijinali geri yükleyebilirsiniz.
  2. Step 2 Go to HKEY_LOCAL_MACHINE  SOFTWARE  Microsoft  Windows  CurrentVersion  Explorer  Advanced.
    Google görselleri Adım 2 HKEY_LOCAL_MACHINE > YAZILIM > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > Gelişmiş'e gidin.
    HKEY_LOCAL_MACHINE > YAZILIM > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > Gelişmiş'e gidin. Bu hedefe manuel olarak gitmek için klasörleri ve dizinleri kullanabilirsiniz, ancak bu dosya yolunu kopyalayıp yapıştırarak zaman kazanın.
  3. Step 3 Right-click an empty space.
    Google görselleri 3. Adım Boş bir alanı sağ tıklayın.
    Boş bir alana sağ tıklayın. "Gelişmiş" klasörüne eklemek istediğiniz için sağ panelde sağ tıkladığınızdan emin olun.
  4. 3 Simple Ways to Make the Taskbar Transparent in Windows 10/11
    Google görselleri Windows 10/11'de Görev Çubuğunu Şeffaf Hale Getirmenin 3 Basit Yolu
    Farenizi "Yeni"nin üzerine getirin ve DWORD(32-bit) Değeri seçeneğini seçin . Yeni bir pencere açılacaktır.
  5. 3 Simple Ways to Make the Taskbar Transparent in Windows 10/11
    Bunu UseOLEDTaskbarTransparency olarak adlandırın ve değeri "1" olarak ayarlayın. Değeri hemen ayarlayamıyorsanız devam edin ve yeni adla yeni DWORD'ü oluşturun. Daha sonra yeni oluşturulan girişe sağ tıklayın ve açılır pencerede Değiştir'i seçin. Daha sonra değeri 0'dan 1'e değiştirin ve Tamam'a tıklayın .
  6. Step 6 Restart your computer.
    Google görselleri 6. Adım Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    Bilgisayarı yeniden başlatın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    • Görev çubuğunuzun opaklığında bir fark görmüyorsanız masaüstünüzde boş bir alanı sağ tıklayın ve Kişiselleştirme > Renk > Şeffaflık efektleri seçeneğini seçin .
Yöntem 3

Yarı Saydam TB'yi Almak

1. Step 1 Get TranslucentTB from the Microsoft Store.
    Google görselleri 1. Adım Microsoft Store'dan TranslucentTB'yi edinin.
    TranslucentTB'yi Microsoft Store'dan edinin. Mağazanın sayfasına gidip Mağazadan Al uygulamasına tıklayabilir veya Microsoft Store uygulamasını açıp "TranslucentTB" ifadesini arayabilirsiniz.
    • Uygulamayı indirip yüklemek için Al'a tıklayın .
    • TranslucentTB, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanmadan görev çubuğunuzu tamamen şeffaf hale getirmenin çok daha hızlı bir yöntemidir.
  2. Step 2 Open TranslucentTB.
    Google görselleri 2. Adım TranslucentTB'yi açın.
    TranslucentTB'yi açın. Yüklendikten sonra çalıştırmak için Başlat menünüzdeki uygulamaya tıklayın.
    • Başlangıçta çalışmasına izin vermek için Devam'a tıklayın .
    • Görev çubuğunuzun yarı saydam veya görünmez hale geldiğini hemen fark edeceksiniz.
  3. Step 3 Change how TranslucentTB appears by clicking the app icon in your tray.
    Google görselleri 3. Adım Tepsinizdeki uygulama simgesini tıklayarak TranslucentTB'nin nasıl görüneceğini değiştirin.
    Tepsinizdeki uygulama simgesine tıklayarak TranslucentTB'nin nasıl görüneceğini değiştirin. Karanlık Modu etkinleştirdiyseniz ve beyaz bir arka plana baktığınızda bu görünmeyebilir, ancak TB simgesini görmek için koyu arka planı olan bir sayfa veya bir şey açın. Işık Modu etkinse bunun tersi doğrudur.