Çocuklar İçin İlk Yardım Çantası Nasıl Yapılır?.

Çocuklar İçin İlk Yardım Çantası Nasıl Yapılır?

Kazalar, özellikle çocuklar evdeyken meydana gelebilir ve bir ilk yardım çantasıyla hazırlıklı olmak her zaman harika bir fikirdir. Hazır olduklarına karar verdiğinizde çocuğunuza kitin nasıl kullanılacağını öğretmek, her türlü acil durumda kendi başlarının çaresine bakabilmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuz için iyi stoklanmış bir ilk yardım çantasına sahip olmak, içinizi rahatlatmanıza ve yaralanmalar meydana geldiğinde sizin ve ailenizin daha az endişelenmenize yardımcı olacaktır. Mağazadan veya internetten önceden hazırlanmış kitler satın alabilirsiniz, ancak kendi ilk yardım çantanızı hazırlamak, çocuğunuzun acil bir durumda ihtiyaç duyabileceği her şeyin çantanızda bulunmasını sağlar.

Adımlar

Bölüm 1

Kitin Tasarlanması

1. Adım 1 Kit için doğru boyuta karar verin.
    Google görseller 1. Adım Kit için doğru boyuta karar verin.
    Kit için doğru boyuta karar verin. Kitin büyük olasılıkla nasıl ve ne zaman kullanılacağını ve nerede saklanacağını düşünün. Ayrıca çocuğunuzun yaşını ve ne taşıyabileceğini de göz önünde bulundurun. Çocuğunuz için gerekli eşyaları hâlâ içerebilecek bir konteyner için yönetilebilir boyut, ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir kutudur.
    • Örneğin, kit için eski bir beslenme çantası kullanabilirsiniz.
    • Çocuğunuzun okul gezilerine giderken yanına alması için bir ilk yardım çantası hazırlıyorsanız, bunun sırt çantasına veya takım çantasına sığacak kadar küçük olduğundan emin olun.
    • Evde tutmak için bir kit hazırlıyorsanız, çocuğunuzun kiti saklandığı yerden çıkaramayacağı kadar büyük veya hantal olmayacağından emin olun.
    • Çocuğunuza yalnızca anlayacak kadar sorumlu olduğunu düşünüyorsanız kiti kullanmayı öğretin.
  2. Adım 2 Uygun kap malzemesini seçin.
    Google görselleri 2. Adım Uygun kap malzemesini seçin.
    Uygun kap malzemesini seçin. İlk yardım çantaları çeşitli boyutlarda olabilir ve çeşitli malzemelerden yapılabilir. İlk yardım çantanız için doğru malzemeyi seçmek yine kitin çocuğunuzun nasıl kullanacağına bağlı olmalıdır. Örneğin, hafif plastik çocuğunuzun seyahat ettiği kitler için uygun olabilir, ancak sağlam bir metal kutu ev kiti için harika olabilir. Bazı ek hususlar:
    • Çocuğun bir yerden başka bir yere taşımasını kolaylaştırmak için saplı bir kap kullanmayı düşünün.
    • Kabın, ilk yardım malzemeleriyle dolu olduğunda çocuğun kaldıramayacağı kadar ağır bir malzemeden yapılmadığından emin olun.
    • Yarı saydam kaplar, değiştirilmesi gereken öğelerin takibini kolaylaştıracaktır.
    • İçerisindeki hiçbir eşyanın zarar görmemesi için su geçirmez bir kap arayın.
  3. Adım 3 Kabın kilitlenebildiğinden emin olun.
    Google görseller 3. Adım Kabın kilitlenebildiğinden emin olun.
    Kabın kilitlenebildiğinden emin olun. Kullanılmadığı zaman, ilk yardım çantasının içeriğinin, kiti kullanacak kadar olgun olmayan evdeki küçük çocuklar tarafından kurcalanamayacağından emin olmak istersiniz. Bir toka veya kilit, kitin taşıma sırasında kolayca açılmamasını da sağlayacaktır. Tokanın acil bir durumda çocuğun hızlı bir şekilde açabileceği bir toka olduğundan emin olmak istersiniz.
    • Çocukların öğle yemeği kutularında bulunan toka tipinin aynısına sahip bir kap bulmaya çalışın.
    • Kit muhtemelen çok sık kullanılmayacak olduğundan, acil durumlarda kilidi nasıl açacaklarını hatırlamaları için çocuğunuzla birlikte bu kilidi açma alıştırması yapmak da iyi bir fikirdir.
    • Sorumlu bir şekilde kullanmaya hazır olduklarını düşünmeden çocuğunuza kiti kullanmayı öğretmeyin.
  4. Adım 4 Kutuyu çocukların ilk yardım çantası olarak etiketleyin.
    Google görseller 4. Adım Kutuyu çocukların ilk yardım çantası olarak etiketleyin.
    Kutuyu çocukların ilk yardım çantası olarak etiketleyin. Kit, çocuklar için ilk yardım çantası olarak açıkça etiketlenmelidir. Kırmızı gibi parlak bir etiket kullanmak, kitin kalabalık bir dolap veya dolap içinde öne çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca, ilk yardım için kullanılması gerektiğini gösteren bir sembolü de boyamalı veya iliştirmelisiniz; bu sembol genellikle tıbbi bir amblem veya bir haçla (genellikle kırmızı bir arka plan üzerinde beyaz renkte veya tam tersi) gösterilir.
    • Çocuk kitini yetişkinlerin ilk yardım çantasından farklı olacak şekilde etiketlemek önemlidir. Örneğin, kitin üzerine çocuğun adını da yazın (örneğin, KATIE'NİN İLK YARDIM SETİ).
    • Yetişkinlerin ilk yardım çantasını, evdeki çocukların erişemeyeceği bir yerde yüksekte tutmayı düşünün ve çocukların açamayacağı şekilde üzerinde daha gelişmiş bir kilit veya toka bulunduğundan emin olun. Bunun nedeni, yetişkinlere yönelik ilk yardım çantanızın muhtemelen ilaçlı merhemler gibi bir çocuk için uygun olmayan malzemeleri içermesidir. Çocuğunuza yalnızca ilk yardım çantasını kullanmayı öğretin.
  5. Adım 5 Acil durum numaralarını kite ekleyin.
    Google görselleri 5. Adım Acil durum numaralarını kite yapıştırın.
    Acil durum numaralarını kite yapıştırın. Kiti ilk yardım malzemeleriyle doldurmanın yanı sıra, acil durumda çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği acil durum numaralarını da dahil etmek harika bir fikirdir. Yerel acil servisin, 9-1-1'in, Zehir Kontrol'ün telefon numaralarını, iletişim bilgilerinizi ve güvendiğiniz bir komşunuzun, aile üyenizin veya arkadaşınızın numarasını toplayın. Her numara, yerin veya kişinin adının altına açıkça basılmalıdır.
    • Her konum veya kişi için küçük bir simge veya resim eklemeyi düşünün. Bu, çocuğunuzun stresli bir acil durumda ihtiyaç duyduğu numarayı kolayca bulmasına yardımcı olacaktır.
    • Kiti kullanacak çocuklarla simgeleri ve numara listesini gözden geçirerek hangi kişinin hangisi olduğunu, numaraları nasıl çevireceklerini ve belirli durumlarda kimi arayacaklarını bilsinler.
    • Çocuğunuzun bu bilgiye ihtiyaç duyması pek olası olmasa da, acil durumlarda bu bilgiyi nasıl kullanacaklarını onlara öğretmek en iyisidir. Çoğu durumda çocuğunuz yara bandı bulmak için kendi kitini kullanır, ancak hazırlıklı olmak en iyisidir.
Bölüm 2

Kitin Stoklanması

1. Adım 1 Kite dahil edilecek öğeler için bir kontrol listesi oluşturun.
    Google görselleri 1. Adım Kite dahil edilecek öğelerden oluşan bir kontrol listesi oluşturun.
    Kite dahil edilecek öğelerin bir kontrol listesini oluşturun. Bu liste yalnızca yeni kiti başlangıçta stoklamanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda hangi öğelerin kullanıldığını ve değiştirilmesi gerektiğini, son kullanma tarihlerini ve herhangi bir öğenin veya ilacın eksik olup olmadığını takip etmenize de yardımcı olacaktır. Ayrıca, ilk yardım çantasını hazırlarken bu listeyi çocuğunuzla birlikte gözden geçirmeli ve onlara her bir öğenin ne olduğunu, ne için olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklamalısınız.
    • Çocuğunuzun yaşını düşünün. Örneğin, 5-10 yaş arası bir çocuğa yönelik bir kit çoğunlukla bandajlar, antiseptik havlular ve muhtemelen anlık soğuk kompreslerden oluşabilir. Bununla birlikte, ergenlik öncesi veya gençlere yönelik bir kit aynı zamanda ilaçlı merhem, steril gazlı bez, tıbbi bant, ACE bandajı, termometre, göz yıkama, kalamin losyonu, aloe vera jeli ve öksürük pastilleriyle de doldurulabilir.
    • Çocuğunuz bir ilaç kullanıyorsa ve bunu kendisinin nasıl uygulayacağını biliyorsa, bunu kitin içine dahil edebilirsiniz.
  2. Adım 2 Çeşitli bandajlar ekleyin.
    Google görselleri 2. Adım Çeşitli bandajlar ekleyin.
    Çeşitli bandajlar ekleyin. Tüm bandajlarınızı kitin bir bölümünde bir arada tutun. Kitinizde halihazırda yerleşik bölücüler yoksa, tüm bandajları kalıcı kalemle "BANDAJLAR" etiketli şeffaf plastik bir torbaya koyun. Ayrıca ilk yardım çantasına koymak için daha küçük plastik kaplar satın alabilir ve ayrıca bandajlar için kabı kalıcı kalemle etiketleyebilirsiniz. Kızıl Haç, ilk yardım çantalarına aşağıdaki türdeki bandaj ve pansumanların dahil edilmesini önermektedir:
    • 2 adet emici kompres pansumanı (5 x 9 inç)
    • 25 adet çeşitli ebatlarda yapışkanlı bandaj
    • 5 adet steril gazlı bez (3 x 3")
    • 5 adet steril gazlı bez ped (4 x 4")
    • Gazlı bez rulosu
    • Rulo kumaş yapışkan bant
    • Bilek, dirsek, ayak bileği ve diz yaralanmalarını sarmak için bir adet 3 inç genişliğinde ve bir adet 4 inç genişliğinde rulo bandaj (“ACE bandajı”)
    • 2 adet üçgen bandaj
    • Steril pamuk topları ve pamuk uçlu çubuklar
  3. Adım 3 Temel tıbbi araçları ekleyin.
    Google görseller 3. Adım Temel tıbbi araçları ekleyin.
    Temel tıbbi araçları ekleyin. Bu kit bir çocuk için olduğundan, onları daha fazla tehlikeye atacak herhangi bir aleti dahil etmek istemezsiniz. Bu nedenle önerilen araçları çocuğunuzun yaşına veya yeteneğine göre revize etmeniz gerekebilir. Bu aletler, enkazın temizlenmesine ve yaranın pansuman ve bandaja hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Yine, bu aletleri kitinizin içinde aynı alanda, kullanım kolaylığı için ayrı, etiketli şeffaf plastik bir torba veya kapta saklayın. Bazı önerilen tıbbi araçların şunları içermesi önerilir:
    • Yuvarlatılmış, çocuklar için güvenli uçlara sahip küçük, keskin makas
    • Kıymık ve benzerlerini çıkarmak için cımbız
    • 2 çift lateks olmayan eldiven
    • Cıva içermeyen ağızdan termometre
    • CPR konusunda eğitim almışlarsa, CPR solunum bariyeri maskesi (tek yönlü valfli)
    • Anında soğuk kompres
    • Anında sıcak paket
    • El dezenfektanı
    • 5 antiseptik mendil paketi veya antiseptik sprey (yalnızca dış temizlik için)
    • Fermuarlı plastik torbalar (tıbbi atıkların imhası için)
  4. Adım 4 Ek ilk yardım malzemeleri eklemeyi düşünün.
    Google görselleri 4. Adım Ek ilk yardım malzemeleri eklemeyi düşünün.
    Ek ilk yardım malzemeleri eklemeyi düşünün. Kabınızın boyutuna ve kitin kullanılacağı yere bağlı olarak, ilk yardım çantasında bulunması önerilen ilave öğeler bulunmaktadır. Bunlar daha büyük çocuklarda kullanım için daha uygundur, çünkü bu öğelerin çoğu küçük çocukların kullanması için güvenli olmayabilir. Dahil edilecek bazı ek kit öğeleri:
    • Steril içme suyu
    • Göz koruması
    • Steril göz yıkama
    • Hazır ambalajlı alan (ısıtma) battaniyesi
    • Alüminyum parmak ateli
    • Emniyet pimleri (atelleri ve bandajları kolayca sabitlemek için)
    • Antibiyotik merhem (bacitracin veya mupirosin gibi bileşenler içerenler)
    • Kalamin losyonu (sokmalar veya zehirli sarmaşık için)
    • Hidrokortizon kremi, merhem veya losyon (kaşıntı için)
    • El feneri ve ekstra piller
    • Hindi basteri veya başka bir emme cihazı (yolculuklarda veya kamp yaparken yaraları temizlemek için)
  5. Adım 5 Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak ilaçları ekleyin.
    Google görseller 5. Adım Çocuğunuzun yaşına göre ilaçları dahil edin.
    Çocuğunuzun yaşına göre ilaçları dahil edin. Kiti kullanan çocuğun/çocukların yaşına bağlı olarak ilk yardım çantasına ilaç ekleyebilir veya eklemeyebilirsiniz. İlaçları dahil etmeyi seçerseniz, bunları bandajlardan ve aletlerden ayrı tuttuğunuzdan ve ilaç için daha küçük olan kap veya torbanın bu şekilde açıkça etiketlendiğinden emin olun. Ayrıca herhangi bir sıvı ilaç için bir ölçüm kabı da eklemelisiniz ve her ilacı gerekli dozajlarla etiketlemeyi düşünmelisiniz. Dahil edilmesi önerilen ilaçlar:
    • Çocuklara yönelik Tylenol gibi düşük dozda ağrı ve ateş ilaçları
    • Mide rahatsızlığını tedavi etmek için antasitler
    • Çocuğun/çocukların aldığı reçeteli ilaçların küçük dozları
    • Epinefrin otoenjektörü (gerekirse)
Bölüm 3

Çocuğunuza Kit Hakkında Öğretme

1. Adım 1 Çocuğunuza kitin nerede olduğunu gösterin.
    Google görselleri 1. Adım Çocuğunuza kitin nerede olduğunu gösterin.
    Çocuğunuza kitin nerede olduğunu gösterin. Acil bir durumda çocuğunuzun kitin nerede bulunduğunu bildiğinden emin olmak istiyorsunuz. Kitinizi kolayca erişilebilir hale getirmek istiyorsunuz, böylece onu bulmak için etrafta dolaşmak zorunda kalmıyorlar. Kitin yerinin belirlenmesinin rutin hale gelmesi için açıkça tanımlanmış, görünür ve tutarlı bir nokta belirleyin. Ayrıca kit için evdeki küçük çocukların güvenli bir şekilde erişemeyeceği bir yer oluşturduğunuzdan emin olmak istersiniz.
  2. Adım 2 Çocuğunuzla birlikte kitteki her öğenin üzerinden geçin.
    Google görseller 2. Adım Çocuğunuzla birlikte setteki her öğenin üzerinden geçin.
    Çocuğunuzla birlikte kitteki her öğenin üzerinden geçin. Kiti ilk yardım malzemeleriyle doldururken, her bir parçayı çocuğunuzla birlikte tek tek gözden geçirin. Onlara bu maddenin ne olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini açıklayın. Bunu sakin bir şekilde yapın ve çocuğunuzu korkutmaktan kaçının. Onları bu bilgiyle güçlendirmenin acil durumların daha az korkutucu olmasına yardımcı olacağını unutmayın. Küçük çocukların bunalmasını önlemek için günde yalnızca 1-3 öğeyi inceleyin.
    • Çocuğunuza, kiti kullanması durumunda, özellikle kendisinin veya arkadaşının yaralanması durumunda size veya başka bir yetişkine haber vermesini söyleyin.
    • Eğer bir yetişkin mevcutsa, onu yardım istemeye teşvik edin.
  3. Adım 3 Kitteki her öğe için bir piktogram ekleyin.
    Google görselleri 3. Adım Kitteki her öğe için bir piktogram ekleyin.
    Kitteki her öğe için bir piktogram ekleyin. Dikkatli bir inceleme ve talimatla bile, durumun kaygısı çocuğunuzun acil bir durumda her bir eşyayı nasıl kullanacağını unutmasına neden olabilir. Her bir öğeyi nasıl kullanacaklarını hatırlamalarına yardımcı olmak için, her bir öğeyi gösteren resimlerin bulunduğu bir kitapçık oluşturun. Kitteki her bir öğenin nasıl kullanılması gerektiğini resim biçiminde göstermek için çevrimiçi olarak bulunan resimlerden bir piktogram basılabilir. İlk yardım çantasına koymadan önce her piktogramı çocuğunuzla birlikte ayrıntılı olarak inceleyin. Kit içindeki öğelerin (örneğin bandajlar, aletler, ilaçlar vb.) her bölümü için ayrı piktogram kitapçıkları oluşturmayı düşünün.
  4. Adım 4 Çocuğunuzla pratik yapın.
    Google görselleri 4. Adım Çocuğunuzla pratik yapın.
    Çocuğunuzla pratik yapın. Çocuğunuzun kiti ve içindekileri anladığından emin olmak için, anladığını göstermesi amacıyla birkaç senaryo canlandırın. Çocuğunuzdan kitteki her bir öğenin nasıl kullanılması gerektiğine dair bir gösteri yapmasını isteyin. Bunu, herhangi bir kesintinin olmadığı rahat bir ortamda yaptığınızdan emin olun. Çocuğunuzun doktor, sizin de onun hastası olduğunuzu hayal ederek bunu eğlenceli hale getirin!
  5. Adım 5 Her kullanımdan sonra kiti güncelleyin.
    Google görselleri 5. Adım Her kullanımdan sonra kiti güncelleyin.
    Her kullanımdan sonra kiti güncelleyin. Kit içindeki kontrol listesini kullanarak kitin içeriğini düzenli olarak izleyin. Nelerin tükendiğini ve değiştirilmesi gerektiğini belirlemek için her kullanımdan sonra kitin içeriğini gözden geçirdiğinizden emin olun. Ayrıca ilaç ve merhemlerin hala son kullanma tarihlerinin içinde olduğundan emin olmak için kontrol ettiğinizden emin olun. Son kullanma tarihi geçmişse, öğeyi çıkarın, uygun şekilde atın ve kitin stokunu yeni bir öğeyle yeniden doldurun. Yeniden kullanılabilen tüm öğeler, iyi çalışır durumda olduklarından ve kullanım sırasında hasar görmediklerinden emin olmak için iyice incelenmelidir.

Video

Uyarılar

• İlk yardım uygulandıktan sonra çocuğun hastaneye götürülmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bu, doktorun çocuğu değerlendirebilmesine ve çocuğun tehlikeden arınmış olduğundan ve tüm vücut sistemlerinin iyi çalışır durumda olduğundan emin olmasına yardımcı olur. Teşekkürler Faydalı 33 Faydalı Değil 9