Okul İçin İyi Bir Konuşma Nasıl Yapılır?.

Okul İçin İyi Bir Konuşma Nasıl Yapılır?

Okulda iyi bir konuşma size hem öğretmenlerinizin hem de akranlarınızın hayranlığını kazandıracaktır. Muhtemelen filmlerde duyduğunuz türden bir konuşma yapmayacaksınız ama bu iyi bir şey: insanlar orijinal konuşmanızdan çok daha fazla keyif alacaklar. Son konuşmanızı unutulmaz, heyecan verici bir başarıya dönüştürmek istiyorsanız, bir fikir edinmekten sahne korkusunu yenmeye kadar atmanız gereken adımlar burada yer alıyor.

Adımlar

Bölüm 1

Konuşmanın Yazılması

1. Adım 1 Bir konu veya tema seçin.
    Google görselleri 1. Adım Bir konu veya tema seçin.
    Bir konu veya tema seçin. Konuşmanızın çoğu bir konuyu veya bir temayı takip eden birkaç ilgili konuyu ele almalıdır. Bu temanın ne olduğu konuşmanın niteliğine bağlıdır. Mezuniyet konuşmalarında genellikle anılar veya gelecekle ilgili bir tema bulunur, okul seçim konuşmaları insanları seçilirseniz iyi kararlar alacağınıza ikna eder ve sınıf ödevi konuşmaları genellikle tartışmalı bir noktayı tartışır.
    • Hangi temayı seçeceğinizden emin değilseniz, konuşmanıza dahil edebileceğiniz birkaç öykü ve ifadeyi yazın veya özetleyin. En çok hoşunuza gidenleri seçin ve onları birbirine bağlayacak birleştirici bir tema olup olmadığına bakın.
    • Temalar hakkında daha fazla tavsiye için Ne Yapmalı ve Ne Yapmamalı bölümüne bakın.
  2. Adım 2 Sizi rahatlatan bir ses tonu seçin.
    Google görseller 2. Adım Sizi rahatlatan bir ses tonu seçin.
    Sizi rahatlatan bir ton seçin. İnsanları güldürmeyi seviyorsanız komik bir konuşma yazın. Ciddi bir insansanız, düşünmeye neden olacak anlar yaratın. Özellikle mezuniyet konuşmalarınızı ilham verici ve canlandırıcı bir notla bitirmeyi unutmayın.
  3. Adım 3 Kısa cümleler kullanın ve dinleyicilerinizin anlayamayacağı kelimelerden kaçının.
    Google görselleri 3. Adım Kısa cümleler kullanın ve hedef kitlenizin anlayamayacağı kelimelerden kaçının.
    Kısa cümleler kullanın ve hedef kitlenizin anlayamayacağı kelimelerden kaçının. Uzun, dolambaçlı cümlelerden ve aşırı karmaşık tartışmalardan kaçının. Bir makale yazmanın aksine, teknik terimleri açıklamakta veya daha önceki noktalara atıfta bulunmakta zorluk çekeceksiniz. Her cümlenin takip edilmesi kolay olmasını sağlayın. Eğer küçük çocuklar katılacaksa onların anlayabileceği kelime ve kavramları kullandığınızdan emin olun.
    • Bir noktayı bir cümleyle ya da virgül ya da parantezle ayrılmış bir bölümle kesmeyin. "İki yıl önce bölge şampiyonluğunu kazandığını bildiğimiz tenis ve basketbol takımlarımızın rekabet edebilmesi için daha fazla finansmana ihtiyacı var" demek yerine, "Tenis ve basketbol takımlarımız iki yıl önce bölge şampiyonluğunu kazandı. Şimdi bu fonu artırmamız lazım." diğer okullarla rekabet edebilmek için fon sağlıyorlar."
    • Gülmek için okulunuzun argosuna bir veya iki kez başvurabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmayın, özellikle de izleyiciler arasında ebeveynler varsa.
  4. Adım 4 Orijinal hikayeleri ve mesajları yazın.
    Google görselleri 4. Adım Orijinal hikayeleri ve mesajları yazın.
    Orijinal hikayeleri ve mesajları yazın. Tamamen kaba bir taslak yazabilir veya temanıza uygun birkaç ayrı hikaye ve ilham verici ifadeler üretebilirsiniz. Kendi fikirlerinize ve özel ayrıntılarınıza bağlı kalın. İnsanlar, "Okulumuzu gururlandıracağım" veya "Sınıfımız harika şeyler yapmaya devam edecek" gibi genel ifadelerden daha çok orijinal ve ayrıntılı duyguları sevecek ve hatırlayacaklardır.
    • Hedef kitlenizin tamamının kendi hayatlarıyla bağlantı kurabileceği ancak yine de belirli bir fikirle ilgilenebileceği geniş bir mesaj bulun. Örneğin: "Size ilham veren kahramanın daha da iyi bir versiyonu olun." (Ancak bu web sitesinden "orijinal" fikrinizi çalmayın!)
    • Hikâyeleriniz hayatınızdaki veya geçmişteki belirli olaylar olabilir ancak bunları daha genel bir fikre bağlamanız gerekir. Örneğin, kardeşinizin hastane ziyaretiyle ilgili bir hikaye anlatabilir, ardından genel olarak korku ve zorlukların üstesinden gelmek hakkında konuşabilirsiniz.
    • Yazdıklarınızı beğendiyseniz ancak planladığınız temaya uymuyorsa, konuyu değiştirmenizde veya tamamen değiştirmenizde bir sakınca yoktur. Eğer takılıp kalırsanız hikaye yazmak ve bir konu hakkında beyin fırtınası yapmak arasında geçiş yapın.
  5. Adım 5 Konuşmanıza başlamanın ilgi çekici bir yolunu bulun.
    Google görseller 5. Adım Konuşmanıza başlamanın ilgi çekici bir yolunu bulun.
    Konuşmanıza başlamanın ilgi çekici bir yolunu bulun. Başlamak için hedef kitlenizin dikkatini çekecek ve onu genel ton ve mesaja hazırlayacak ilgi çekici ve temaya uygun bir hikaye seçin. İlk cümleye daha fazla dikkat edin:
    • Zorlu bir hikayenin içine dalarak izleyicilerinizi şaşırtın. "On yaşındayken babamı kaybettim."
    • Özellikle odadaki herkesin anlayacağı bir şaka anlatarak izleyicilerinizi güldürün. "Herkese merhaba. Klimayı kuran adama bir alkış alalım."
    • Büyük, düşündürücü bir ifadeyle başlayın. "Galaksimiz milyarlarca Dünya benzeri gezegen içeriyor ve biz onları keşfetmeye daha yeni başlıyoruz."
    • Büyük ihtimalle başka biri sizi tanıştıracak ve sınıf arkadaşlarınızın çoğu sizi zaten tanıyor. Özellikle kendinizi tanıtmanız istenmediği sürece, doğrudan iyi şeylere geçebilirsiniz.
  6. Adım 6 Temayı netleştirin.
    Google görselleri 6. Adım Temayı netleştirin.
    Temayı netleştirin. Hedef kitleniz, siz ilk birkaç cümlenizi tamamlamadan önce genel temanızın ne olduğunu bilmelidir. Tam olarak neden bahsettiğinizi belirtin veya en azından başlangıçta bunu güçlü bir şekilde önerin.
    • Daha önceki bir örneği kullanırsak, eğer temanız "Size ilham veren kahramanın daha da iyi bir versiyonu olun" ise, konuşmanıza kahramanınız hakkında iki veya üç cümleyle başlayabilir ve ardından "Hepinizin size ilham veren kahramanları var," diyebilirsiniz. ama sadece onları takip etmenize gerek yok, örnek aldığınız insanlardan bile daha büyük olabilirsiniz."
  7. Adım 7 Doğal bir sırayla bir fikirden diğerine geçin.
    Google görselleri 7. Adım Doğal bir sırayla bir fikirden diğerine geçin.
    Doğal bir sırayla bir fikirden diğerine geçin. Bir şakadan, bir araba kazasında hayatta kalmayla ilgili bir hikayeye atlamayın. Her bölümden sonra izleyicinin ne hissettiğini ve beklediğini düşünün. Onları şaşırtmak güzeldir ama bunu fikirlerinizle yapın, tamamen farklı bir konuyla karıştırmayın.
    • Bir sonraki fikrinize geçerken "Şimdi şunu konuşmak istiyorum..." ve "Ama şunu da hatırlamalıyız..." gibi ifadelere yer verin.
  8. Adım 8 Konuşmanızı yansıtan unutulmaz bir açıklamayla bitirin.
    Google görselleri 8. Adım Konuşmanızı yansıtan unutulmaz bir açıklamayla bitirin.
    Konuşmanızı yansıtan akılda kalıcı bir ifadeyle bitirin. İyi bir şaka ya da insanları düşündüren bir fikir, genel ruh haline bağlı olarak bir konuşmayı bitirmenin iki iyi yoludur. Bir konuyu tartışıyorsanız, konuyu kısaca özetleyin ve görüşünüzü net bir şekilde yeniden ifade ederek bitirin.
    • Büyük bir son hazırlayın, ardından komik bir konuşmayı tamamlamak için bir şaka yapın. "Yarın sandık başına gittiğinizde doğru olanı yapmaya hazır olacağınızı biliyorum. Daha sonra ellerinizi yıkayarak kendinizin ve okulunuzun çıkarlarını koruyun. O şeye kaç kişinin dokunduğunu biliyor musunuz?"
    • Mezuniyet konuşması yapıyorsanız, insanları gelecekle ilgili heyecanlandırın veya korku içinde bırakın. Bu büyük bir an ve siz onların bunu fark etmelerine yardımcı olacak güce sahipsiniz. "Bundan yıllar sonra çocuğunuzun örnek aldığı baba veya anne siz olacaksınız. Düşünce şeklimizi değiştiren yazar. Yeni yaşama yolları yaratan mucit. Sahneye çıkın ve kahraman olmaya başlayın!"
  9. Adım 9 Mümkün olduğunca düzenleyin ve cilalayın.
    Google görselleri 9. Adım Mümkün olduğunca düzenleyin ve cilalayın.
    Mümkün olduğunca düzenleyin ve cilalayın. Tebrikler, ilk taslağınızı tamamladınız. Durun, iş henüz bitmedi! İyi bir konuşma yazmak için üzerinde çalışmanız, düşünmeniz ve hatta belki de tamamını yeniden yazmanız gerekir.
    • Bir öğretmeninizden, aile üyenizden veya güvendiğiniz bir arkadaşınızdan dilbilgisi hatalarını kontrol etmesini ve geri bildirimde bulunmasını isteyin. Yüksek sesle konuşacağınız için yazım o kadar önemli değil.
  10. Adım 10 Görsel yardımcıları düşünün.
    Google görselleri 10. Adım Görsel yardımcıları göz önünde bulundurun.
    Görsel yardımcıları düşünün. Haritalar, resimler veya diğer materyalleri getirmek, sınıf ödevi olarak yapılan konuşmalar için en pratik ve kullanışlıdır çünkü üzerine yazacak bir şeyiniz olur ve materyallerinizi sınıfın dışına taşımanıza gerek kalmaz. Mezuniyet konuşması için böyle bir şeye ihtiyacınız olmayacak.
    • Konunuz çok fazla rakam içeriyorsa, bunları tahtaya yazmayı planlayın, böylece dinleyicileriniz hatırlayabilir.
  11. Adım 11 Konuşmayı not kartlarına dönüştürün ve ardından pratik yapın!
    Google görselleri 11. Adım Konuşmayı not kartlarına dönüştürün ve ardından pratik yapın!
    Konuşmayı not kartlarına dönüştürün ve pratik yapın! Hiç kimse yüksek sesle bir makale okuduğunuzu dinlemek istemez. Hedef kitlenize bakarken yazdıklarınızı güvenle iletmek için yazdıklarınıza yeterince aşina olmanız gerekir. Hafızanızı canlandırmak için küçük dizin kartlarına notlar yazmak iyi bir fikirdir.
    • Notlarınız size bundan sonra ne söyleyeceğinizi ve önemli gerçekleri hatırlatmak için oradadır. "Ayı güreşi hikayesine devam edin (adamın adı Paul Bunyan)" ihtiyacınız olan ayrıntı düzeyidir.
Bölüm 2

Konuşmanın Alıştırılması ve Yapılması

1. Adım 1 Hareketi ve malzemeleri düşünün.
    Google görselleri 1. Adım Hareketi ve malzemeleri düşünün.
    Hareketi ve malzemeleri düşünün. Ayakta mı kalacaksınız yoksa oturacak mısınız? Biraz hareket edecek yerin var mı, yoksa yerinde mi duracaksın? Not kartlarınızı, görsel yardımcılarınızı veya diğer malzemelerinizi nerede tutacaksınız? İşin bittiğinde onlarla ne yapacaksın?
    • Konuşmanızı mümkün olduğunca gerçek konuşmanıza benzer bir durumda yapmaya çalışın.
    • Genel olarak konuşma yaparken oldukça hareketsiz kalmalısınız. Küçük el hareketleri ve ara sıra yeni bir noktaya hareket etmek iyidir, özellikle de kendinizi güvende hissetmenize ve görünmenize yardımcı oluyorsa
  2. Adım 2 Yüksek sesle ve net bir şekilde konuşma alıştırması yapın.
    Google görselleri 2. Adım Yüksek sesle ve net bir şekilde konuşma alıştırması yapın.
    Yüksek sesle ve net konuşma pratiği yapın. Bir oda dolusu veya daha fazla insanla konuşacaksanız mırıldanmak veya çığlık atmak yerine sesinizi yansıtmayı öğrenin. Bacaklarınız omuz genişliğinde açık ve sırtınız düz olacak şekilde ayakta durun. Diyaframı kullanarak, havayı göğsünüzün alt kısımlarından dışarı doğru iterek konuşmaya çalışın.
  3. Adım 3 Konuşmayı yüksek sesle okurken kendinize zaman ayırın.
    Google görselleri 3. Adım Konuşmayı yüksek sesle okurken kendinize zaman ayırın.
    Konuşmayı yüksek sesle okurken kendinize zaman ayırın. Yukarıda açıklanan duruşu ve teknikleri kullanın. Konuşmanızı zaten ezberlediyseniz dizin kartlarınızı kullanın. Aksi takdirde sorun değil; sadece sayfadan okuyun.
    • Konuşmanız çok uzunsa, mutlaka bazı materyalleri kesmeniz veya uzun hikayeleri veya fikirleri kısaltmanız gerekir. Mezuniyet konuşması yapıyorsanız maksimum 10 veya 15 dakikayı hedefleyin. Bir seçim konuşması birkaç dakikadan fazla olmamalıdır ve öğretmeniniz size sınıf ödevi konuşması için süre sınırını söyleyebilmelidir.
  4. Adım 4 Yavaş konuşun ve fikirler arasında duraklayın.
    Google görselleri 4. Adım Yavaşça konuşun ve fikirler arasında duraklayın.
    Yavaş konuşun ve fikirler arasında duraklayın. Gergin olduğunuzda acele etmek kolaydır. Her cümlenin sonunda duraklayın. Bir bölümün sonunda, bir sonraki fikre geçmeden önce, daha uzun bir duraklama yapın ve birkaç kişiyle göz teması kurarak hedef kitlenize bakıyormuşsunuz gibi davranın.
    • Acele etmekten vazgeçemiyorsanız, her bölüme ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini hesaplayın ve her dizin kartının veya paragrafın üstüne kaç dakika gerektiğini yazın. Bir saatin yakınında pratik yapın, böylece tempoda olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.
  5. Adım 5 Okumadan yapabilecek duruma gelene kadar konuşmanızı bir aynaya iletin.
    Google görseller 5. Adım Okumadan yapabilecek duruma gelene kadar konuşmanızı bir aynaya iletin.
    Okumadan yapabilecek duruma gelene kadar konuşmanızı aynaya iletin. Konuşmanızı yüksek sesle okuyarak başlayın, ardından sayfaya giderek daha az bakmaya çalışın ve bunun yerine yansımanızla göz teması kurun. Sonunda, konuşmanızı yalnızca dizin kartlarına yazılan notlara atıfta bulunarak yapabilmelisiniz.
    • Ana fikirleri anladığınızda her seferinde biraz farklı kelimeler kullanın. Kesin ezberlemeye kapılmamaya çalışın; Yazılı fikri iletmek için yeni bir ifade kullanmak, konuşmanızın daha doğal olmasını sağlar.
  6. Adım 6 İçerik konusunda rahat olduğunuzda diğer ayrıntılara dikkat edin.
    Google görselleri 6. Adım İçerikten memnun kaldıktan sonra diğer ayrıntılara dikkat edin.
    İçerik konusunda rahat olduğunuzda diğer ayrıntılara dikkat edin. Her fikri hatırlayabildiğinizde ve bunları düzgün bir şekilde birbirine bağlayabildiğinizde, aynayı daha yakından izleyin ve gördüğünüz sorunları düzeltin.
    • Yüzünüz sabit ve mekanik görünüyorsa yüz ifadenizi değiştirmeye çalışın.
    • Sesinizin tonunu da değiştirmeye çalışın. Her kelimeyi ezberden okuyormuş gibi görünmeyin; sıradan bir konuşmada konuşuyormuş gibi davranın.
  7. Adım 7 Test izleyicisinin önünde pratik yapın.
    Google görselleri 7. Adım Test kitlesi önünde pratik yapın.
    Test izleyicisinin önünde pratik yapın. Aile üyelerinizi veya arkadaşlarınızı bir araya toplayın ve onlardan uygulamanızı dinlemelerini isteyin. Muhtemelen gergin hissedeceksiniz, ancak pratik yapmak gerçek konuşma için kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır.
    • Konuşma boyunca dinleyicilerinizin farklı üyeleriyle göz teması kurmaya çalışın. Bir kişiye çok uzun süre bakmayın.
    • Bir köşenin veya büyük bir nesnenin yakınında durarak saklanma isteğinize karşı koyun.
    • Kıpırdamayın, ayağınıza vurmayın veya başka gergin hareketler yapmayın. Sinir enerjinizden kurtulmak için sahnede yavaşça ileri geri yürümeyi deneyin.
  8. Adım 8 Daha fazla pratik yapmak için onların geri bildirimlerinden yararlanın.
    Google görselleri 8. Adım Daha fazla pratik yapmak için onların geri bildirimlerinden yararlanın.
    Daha fazla pratik yapmak için geri bildirimlerini kullanın. Dinleyiciler, ister yaptığınız açıklamalarda ister sunum tarzınızda olsun, dikkate bile almadığınız sorunları fark edebilirler. Onların tavsiyelerini incelikle dinleyin; neyi geliştirmeniz gerektiğini size bildirerek size bir iyilik yapıyorlar.
  9. Adım 9 Kendinizi hazırlayın...
    Google görseller Adım 9 Kendinizi hazırlayın...
    Konuşma gününde kendinizi özgüvene hazırlayın . Önceki gece erkenden yatın ve midenizi rahatsız etmeyecek, doyurucu, rahatlatıcı yemekler yiyin. Konuşmadan önceki saatlerde başka aktivitelerle aklınızı etkinlikten uzaklaştırın.
    • Güzel giyinmek kendinize olan güveninizi artıracak ve dinleyicilerinizin saygısını ve ilgisini çekecektir.
Bölüm 3

Ne Yapmalı ve Ne Yapmamalı

1. Adım 1 Uygun bir tema seçin (seçim konuşması için).
    Google görselleri 1. Adım Uygun bir tema seçin (seçim konuşması için).
    Uygun bir tema seçin (seçim konuşması için). Niteliklerinizi anlatmaya kısa bir süre ayırmalısınız, ancak konuşmanızın büyük bir kısmı, seçilirseniz neyi değiştirmeyi veya başarmayı planladığınıza odaklanmalıdır. Yapabiliyorsanız, bunları akılda kalıcı bir kategoride veya hızlı bir mesajda gruplandırmayı deneyin.
  2. Adım 2 Uygun bir tema seçin (başlangıç ​​konuşması için).
    Google görselleri 2. Adım Uygun bir tema seçin (başlangıç ​​konuşması için).
    Uygun bir tema seçin (başlangıç ​​konuşması için). Aşağıda ortak temalardan birkaç örnek verilmiştir; ancak bunlardan birini daha spesifik, orijinal bir konuya dönüştürmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız:
    • Sınıfınızın paylaştığı anılar ve okuldaki ilk gününüz gibi birçok kişinin bağlantı kuracağı kişisel anılar.
    • Engellerin üstesinden gelmek. Sınıf arkadaşlarınızın akademik, mali ve sağlıkla ilgili sorunların üstesinden nasıl geldiğini ve burada bulunmaktan herkesin ne kadar gurur duyduğunu anlatın.
    • Sınıf arkadaşlarınızın çeşitliliği ve okulunuzdaki zengin deneyim, kişilik ve ilgi çeşitliliğinin kutlanması. İnsanların dünyada iyilik yapmak için kullanabilecekleri birçok yoldan bazılarını açıklayın.
  3. Adım 3 Konuşmanızı daha akılda kalıcı kılmak için teknikleri kullanın.