Hip Hop/Rap Ritmi Nasıl Yapılır.

Hip Hop/Rap Ritmi Nasıl Yapılır

Bu wikiHow makalesi sana, ücretsiz yazılımı kullanarak bilgisayarınızda hip hop tarzı bir enstrümantal müziği nasıl yapacağınızı öğretir. Bir hip-hop ritminin farklı yönlerini anladıktan sonra, ritminizi oluşturmak ve bir dosya olarak kaydetmek için Windows veya Mac bilgisayarınızda FL Studio'yu veya GarageBand'ı kullanabilirsiniz.

Rap veya Hip Hop Ritmi Yapmanın Kolay Yolları

1. FL Studio (Windows) veya GarageBand'da (Mac) temponuzu veya BPM'nizi seçin.
  2. Tekme, alkış, şapka ve trampet ile davul hattını ekleyin.
  3. Taban çizgisini oluşturun veya kaydedin.
  4. Baş enstrümanı belirleyin ve melodisini yaratın.
  5. Piyano gibi diğer destekleyici enstrümanları ekleyin.

Adımlar

Bölüm 1

Ritiminizi Planlama

1. Adım 1 Bir hip-hop ritminin anatomisini anlayın.
    Google görselleri 1. Adım Bir hip-hop ritminin anatomisini anlayın.
    Bir hip-hop ritminin anatomisini anlayın. Tüm hip-hop ritimleri aşağıdaki enstrümanların bir kombinasyonunu kullanır:
    • Davul çizgisi — Ritimin temposunu ve arka planını ayarlar. Davul hattı ritmin en önemli yönüdür.
    • Bas hattı — Bateri hattını tamamlar. Vuruşun büyük şemasında bas hattı, davul hattından daha az önemlidir.
    • Lead — Melodi oluşturmak için kullanılan ana enstrüman (örneğin piyano).
    • Destek — Melodiyle birlikte kullanılan diğer enstrümanlar (örneğin, küçük telli çalgılar).
  2. Adım 2 Doğru zamanlamayı öğrenin.
    Google görselleri 2. Adım Doğru zamanlamayı öğrenin.
    Doğru zamanlamayı öğrenin. Çoğu hip-hop enstrümantalleri 4/4 sürede yaratılır, bu da her ölçünün içinde dört vuruş olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, bir ölçü, bir sonraki ölçü için sıfırlanmadan önce her çalınışta bir davul hattı, bir trampet, bir şapka ve bir alkıştan oluşabilir. Ek olarak, ortalama hip-hop enstrümantal müziği 115 BPM (dakika başına vuruş) civarındadır.
    • Daha yavaş bir hip-hop ritmi için, ölçü başına iki vuruş olan 2/4 vuruşunu kullanabilirsiniz.
  3. Adım 3 Genellikle hangi araçların mevcut olduğunu öğrenin.
    Google görselleri 3. Adım Genellikle hangi enstrümanların mevcut olduğunu öğrenin.
    Hangi enstrümanların genellikle mevcut olduğunu bilin. Hip-hop ritimleri genellikle davul hattı olarak tekme, alkış, şapka ve trampet efektlerinin bir kombinasyonunu kullanırken, bas hattı için bir bas gitar kullanılabilir. Teknik olarak bunlar gerçek bir hip-hop ritmi yaratmak için ihtiyacınız olan tek enstrümanlardır.
    • Lead ve destek enstrümanları synth'ten piyanoya kadar her şey olabilir.
  4. Adım 4 Vuruşunuzun amacını düşünün.
    Google görseller 4. Adım Vuruşunuzun amacını düşünün.
    Vuruşunuzun amacını düşünün. Hip-hop ve rap genellikle şarkı söylemekten çok sözlü söze odaklanırken, bazı hip-hop sanatçıları şarkılarında rap ve R&B arasındaki çizgiyi aşıyor; Ritiminizin bir kısmının şarkı söyleme bölümüne ayrılmasını istiyorsanız, bölümü tamamlayacak şekilde ritmin öncüsünü ve destek enstrümanlarını değiştirmek isteyebilirsiniz.
    • Hemen hemen her 4/4 vuruşa rap sözleri ekleyebilirsiniz ve nihai sonucun kulağa hoş gelmesini sağlayabilirsiniz; bu nedenle, eğer geleneksel bir hip-hop kompozisyonu yaratıyorsanız, ritminizi özel olarak yapılandırmak konusunda çok fazla endişelenmemelisiniz.
Bölüm 2

FL Studio'yu Windows'ta kullanma

1. Adım 1 FL Studio'yu açın.
    Google görselleri Adım 1 FL Studio'yu açın.
    FL Studio'yu açın. Başlat'a tıklayın
    Windows Başlat
    Google görselleri Windows Başlat
    Başlat'a fl studio yazın ve pencerenin üst kısmındaki FL Studio 12'ye tıklayın.
    • FL Studio yüklü değilse, Image Line'ın https://www.image-line.com/downloads/flstudiodownload.html web sitesinden indirebilirsiniz.
  2. Adım 2 Yeni, boş bir proje oluşturun.
    Google görselleri 2. Adım Yeni, boş bir proje oluşturun.
    Yeni, boş bir proje oluşturun. Böyle yaparak:
    • DOSYA'yı tıklayın
    • Şablondan Yeni'yi seçin
    • Minimal'i seçin
    • Temel'i tıklayın
  3. Adım 3 Projenin BPM'sini değiştirin.
    Google görselleri 3. Adım Projenin BPM'sini değiştirin.
    Projenin BPM'sini değiştirin. Pencerenin üst kısmındaki sayıyı (genellikle 130 ) bularak ve sayıyı tıklayıp artırmak veya azaltmak için yukarı veya aşağı sürükleyerek şarkının dakika başına vuruş sayısını ayarlayabilirsiniz .
  4. Adım 4 Davul hattını oluşturun.
    Google görseller 4. Adım Davul hattını oluşturun.
    Davul hattını oluşturun. Kanalda dört sıra kutu göreceksiniz (davul hattındaki her enstrüman için bir sıra). Bir kutuya tıklamak sütunun davulunu o vuruş için etkinleştirecektir.
    • Bunu tekme, alkış, şapka ve trampet için yapmanız gerekecek.
    • Ölçü başına dört kutu vardır (örneğin, dört kırmızı kutudan oluşan bir sıra bir ölçüdür ve bir sıra siyah kutu bir ölçüdür).
  5. Adım 5 Bir bas hattı enstrümanı ekleyin.
    Google görseller 5. Adım Bir bas hattı enstrümanı ekleyin.
    Bir bas hattı enstrümanı ekleyin. Aşağıdakileri yaparak FL Studio'nun önceden yüklenmiş araçlarından birini kanala ekleyebilirsiniz:
    • Bas enstrümanlarının listesini görüntülemek için pencerenin sol tarafındaki "Bas" klasörüne tıklayın.
    • Kullanmak istediğiniz enstrümanı bulun.
    • Bas enstrümanları listesinden bir enstrümana tıklayıp kanala sürükleyin.
    • Açılan pencereyi kapatın.
  6. Adım 6 Bas hattını oluşturun.
    Google görseller 6. Adım Bas hattını oluşturun.
    Bas hattını oluşturun. Bas çizgisi enstrümanına sağ tıklayın ve ortaya çıkan açılır menüde Piyano rulosu seçeneğine tıklayın , ardından o tuşa bir bas çizgisi ritmi girmek için piyano tuşunun sağındaki boşluklara tıklayın.
    • Notu uzatmak için görünen yeşil çubuğun sol veya sağ tarafına tıklayıp sürükleyebilirsiniz.
  7. Adım 7 Piyano rulosunu kapatın.
    Google görseller 7. Adım Piyano rulosunu kapatın.
    Piyano rulosunu kapatın. Bunu yapmak için piyano penceresinin sağ üst köşesindeki X simgesine tıklayın .
  8. Adım 8 Lead enstrümanını ekleyin.
    Google görseller 8. Adım Lead enstrümanını ekleyin.
    Lead enstrümanını ekleyin. Bunu, "Enstrümanlar" bölümündeki klasörlerin birinden bir enstrümanı kanala sürükleyip ardından açılan pencereyi kapatarak yapacaksınız.
  9. Adım 9 Ana enstrümanın melodisini yaratın.
    Google görselleri 9. Adım Ana enstrümanın melodisini oluşturun.
    Ana enstrümanın melodisini yaratın. Enstrümana sağ tıklayın, Piyano rulosu seçeneğine tıklayın ve melodinize notalar eklemek için piyano ızgarasını kullanın.
  10. Adım 10 Kullanmak istediğiniz diğer enstrümanları ekleyin.
    Google görseller 10. Adım Kullanmak istediğiniz diğer araçları ekleyin.
    Kullanmak istediğiniz diğer enstrümanları ekleyin. Artık davul hattını, bas hattını ve ana enstrümanı kurduğunuza göre, isterseniz destekleyici enstrümanlar ekleyebilirsiniz.
  11. Adım 11 Hip-hop ritminizi kaydedin.
    Google görseller 11. Adım Hip-hop ritminizi kaydedin.
    Hip-hop ritminizi kaydedin. Aşağıdakileri yaparak ritminizi MP3 dosyası olarak kaydedebilirsiniz:
    • DOSYA'yı tıklayın
    • Dışa Aktar'a tıklayın
    • MP3 dosyasına tıklayın
    • Bir kaydetme konumu seçin ve ardından Kaydet'e tıklayın
Bölüm 3

Mac'te GarageBand'i kullanma

1. Adım 1 GarageBand'i açın.
    Google görselleri Adım 1 GarageBand'i açın.
    GarageBand'i açın. Spotlight'ı tıklayın
    Mac Gündemi
    Google görselleri Mac Spotlight
    , garaj bandı yazın ve sonuçların üst kısmındaki GarageBand'e çift tıklayın.
  2. Adım 2 Yeni, boş bir proje oluşturun.
    Google görselleri 2. Adım Yeni, boş bir proje oluşturun.
    Yeni, boş bir proje oluşturun. Böyle yaparak:
    • Dosya'yı tıklayın
    • Yeni'yi tıklayın ...
    • Projeyi Boşalt'a ve ardından Seç'e tıklayın
    • Yazılım Projesini Seçin
    • Oluştur'a tıklayın
  3. Adım 3 Davul hattını oluşturun.
    Google görseller 3. Adım Davul hattını oluşturun.
    Davul hattını oluşturun. Parça'ya tıklayarak , Yeni Parça'ya tıklayarak , Yazılım Aracı'nı seçip Oluştur'a tıklayarak yeni bir parça ekleyin ve ardından aşağıdakileri yapın:
    • Davulcuya tıklayın
    • Bir hip-hop davulcusu seçin.
  4. Adım 4 Bir bas hattı ekleyin.
    Google görseller 4. Adım Bir bas hattı ekleyin.
    Bir bas hattı ekleyin. Yeni bir yazılım enstrümanı parçası oluşturun, ardından pencerenin sol tarafındaki Bas sekmesine tıklayın, bir bas enstrümanı seçin ve Oluştur'a tıklayın .
  5. Adım 5 Bas hattınızı kaydedin.
    Google görseller 5. Adım Bas hattınızı kaydedin.
    Bas hattınızı kaydedin. ⌘ Command+K tuşlarına basarak "Müzik Yazma" penceresini açın, ardından kırmızı "Kayıt" dairesine tıklayın ve kullanmak istediğiniz notaları girmek için klavyeyi kullanın. Kaydı tamamladığınızda tekrar "Kaydet" düğmesine tıklayın.
  6. Adım 6 Ana enstrüman parçanızı oluşturun.
    Google görseller 6. Adım Ana enstrüman parçanızı oluşturun.
    Ana enstrüman parçanızı oluşturun. Bunu yeni bir parça ekleyerek, kullanmak istediğiniz ana enstrümanı seçerek ve tıpkı bas hattında yaptığınız gibi tercih ettiğiniz notaları kaydederek yapacaksınız.
  7. Adım 7 Diğer enstrümanları ekleyin.
    Google görseller 7. Adım Diğer enstrümanları ekleyin.
    Başka enstrümanlar ekleyin. Artık davul hattınız, bas hattınız ve ana enstrümanınız ritminizde olduğuna göre, isterseniz herhangi bir destekleyici enstrümanı eklemeye devam edebilirsiniz.
    • Bu adım isteğe bağlıdır; Ritiminizden memnunsanız bir sonraki adıma geçin.
    • Destekleyici bir araç olarak bir döngü kullanabilirsiniz. Projenize bir döngü eklemek için pencerenin sağ üst tarafındaki "Döngü" simgesine tıklayın ve ardından kullanmak istediğiniz döngüyü seçin.
  8. Adım 8 Vuruşunuzu dışa aktarın.
    Google görseller 8. Adım Vuruşunuzu dışa aktarın.
    Vuruşunuzu dışa aktarın. Ritiminizi oluşturmayı tamamladığınızda, onu herhangi bir bilgisayarda çalınabilecek bir MP3 dosyası olarak kaydedebilirsiniz:
    • Paylaş'ı tıklayın
    • Diske Aktar... seçeneğini tıklayın .
    • Şarkınızın bilgilerini girin.
    • Dışa Aktar'a tıklayın

Bu Uzman Serisiyle Rapçi Olun

Yani rapçi mi olmak istiyorsun? Şarkı sözleri, serbest stil ve daha fazlasını nasıl yazacağınızı öğrenmeniz gerekecek. Neyse ki, bu uzman makaleleriyle size yardımcı olduk. 1 - Rap Yapmaya Başlayın 1 Rap'e Başlayın 2 - Rap Şarkı Sözleri Nasıl Yazılır: Yapı, Teknikler ve İpuçları 2 Rap Şarkı Sözleri Nasıl Yazılır: Yapı, Teknikler ve İpuçları 3 - Serbest Stil Rap 3 Serbest Stil Rap 4 - İyi Şarkı Fikirleri Alın 4 İyi Şarkı Fikirleri Alın 5 - Daha İyi Bir Rapçi Olun