Yoğun Trafikle Nasıl Birleşilir?.

Yoğun Trafikle Nasıl Birleşilir?

Yoğun trafikte şeritten şeride geçmek, hatta otoyola çıkmak, eğer bir planınız yoksa sinir bozucu olabilir. Dikkatli uygulanmadığı takdirde tehlikeli de olabilir. Yoğun trafikte birleşmek için gereken adımları öğrendikten sonra manevra o kadar stresli olmayacak ve birleşmenizin güvenli olacağından emin olabilirsiniz. Önemli olan doğru anı seçmek, hazırlık yapmak ve sorunsuz şekilde şerit değiştirmektir.

Adımlar

Bölüm 1

Anı Seçmek

1. Adım 1 Trafik düzenlerine bakın.
    Google görselleri 1. Adım Trafik modellerine bakın.
    Trafik düzenlerine bakın. Arabaların en çok nerede yoğunlaştığına dikkat edin. Belki trafik tek şeritte daha yoğundur. Sürüş sırasında etrafınızdaki arabaların farkında olun. Bu, birleştirmeyi çok daha kolay hale getirecek ve birleştirmenizi buna göre planlamanıza olanak tanıyacaktır. Birleşmek istediğiniz şeride özellikle dikkat edin.
    • Bunu son dakikaya bırakmayın, yoksa birleştirme adımlarınızı aceleye getirmek zorunda kalacağınız için kazaya sebebiyet verebilirsiniz.
  2. Adım 2 Bir boşluk bulun.
    Google görselleri Adım 2 Bir boşluk bulun.
    Bir boşluk bulun. Aracınızı stratejik olarak birleştirebileceğiniz boşluklar için trafiği kontrol edin. Arabanızın en az iki katı uzunluğunda, tercihen yüksek hızlarda hareket ediyorsanız üç ila dört araba uzunluğunda bir boşluğa ihtiyacınız vardır.
    • Trafik çok yoğunsa ve yeterli boşluk yoksa, bir sürücüye sizi bırakması için işaret vermeniz gerekebilir. Bu durumda, geçmeniz gerektiğini göstermek için parmağınızla onların şeridini işaret etmeyi deneyin. Bunu yalnızca çok yavaş hareket ediyorsanız yapın. Trafik neredeyse durmak üzereyse, pencerenizi bile indirebilir ve size izin verilmesini isteyebilirsiniz.
  3. Adım 3 Önünüzdeki araçla aranızda yeterli boşluk bırakın.
    Google görselleri 3. Adım Siz ve önünüzdeki araba arasında yeterli boşluk bırakın.
    Önünüzdeki araçla aranızda yeterli mesafe bırakın. Mümkünse önünüzdeki araçla aranızda en az 2-3 saniyelik mesafe bırakın. Bu özellikle otoyola girerken önemlidir. Bu, hem sizin hem de önünüzdeki arabanın yavaşlamanıza gerek kalmadan birleşmesine olanak tanıyacaktır. Boşluk, tüm arabalar için birleşmeyi pürüzsüz hale getirecek, böylece yanınızdaki şeride dönüşümlü olarak girebileceksiniz.
  4. Adım 4 Şeridiniz kapanmak üzere olana kadar birleşmeyi bekleyin.
    Google görseller 4. Adım Şeridiniz kapanmak üzere olana kadar birleşmeyi bekleyin.
    Şeridiniz kapanmak üzere olana kadar birleşmeyi bekleyin. Arabalar mevcut tüm şeritleri kullandığında, bu, tek şeritte sıkışıklığın önlenmesini sağlar ve trafiğin sorunsuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Örneğin otoyolda bir şerit kapanıyorsa ve bunu gösteren bir işaret varsa, birçok kişi hemen şerit değiştirmeye çalışacaktır. Ancak bu, trafiği önemli ölçüde yavaşlatır. Sürücülerin şerit kapanana ve sonra birleşene kadar her iki şeridi de kullanması trafik akışı açısından daha iyidir.
Bölüm 2

Birleştirme

1. Adım 1 Aynalarınızı kontrol edin.
    Google görseller Adım 1 Aynalarınızı kontrol edin.
    Aynalarınızı kontrol edin. Yoğun trafik şeritlerini her değiştirdiğinizde veya şerit değiştirmediğiniz zamanlarda her on saniyede bir aynanızı kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Bu, etrafınızdaki arabaların farkında olmanıza ve kazalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Arkanızda neler olup bittiğine dair bir fikir edinmek için önce aynaları kontrol edin ve birleşmeden hemen önce onları kontrol edin.
    • Buna dikiz aynanız ve yan aynalarınız da dahildir. Arkanızdaki trafiği daha iyi görebilmek için her birine periyodik olarak hızlıca göz atın.
  2. Adım 2 Dönüş sinyalinizi kullanın.
    Google görselleri 2. Adım Dönüş sinyalinizi kullanın.
    Dönüş sinyalinizi kullanın. Çevrenizdeki sürücülerin şerit değiştirme niyetinde olduğunuzu bilmeleri için sinyal vermeyi unutmayın. Bunu son dakikaya bırakmayın. Sürücülerin sinyalinizi görüp tepki vermeleri için yeterli zamana sahip olmasını istiyorsunuz. Sinyali açtığınız anda bunu fark edeceklerini ve birleşebileceğinizi varsaymayın.
  3. Adım 3 Diğer sürücülerin hızını eşleştirin.
    Google görselleri 3. Adım Diğer sürücülerin hızını eşleştirin.
    Diğer sürücülerin hızını eşleştirin. Girmek istediğiniz şeritteki sürücülerle aynı hızda gittiğinizden emin olun. Gerektiğinde hızlanın. Trafiğin akışına göre gitmek istiyorsunuz. Onların hızına uyacak şekilde birleşecek araba olarak sizin sorumluluğunuzdur. Sizinkiyle eşleşmelerine gerek yok.
    • Çok gerekmedikçe yavaşlamamaya çalışın çünkü birleşme sırasında yavaşlamak kazalara neden olabilecek bir faktördür. Yavaşlamanın tek nedeni diğer arabaların hızına uymak olacaktır.
    • Bir erişim rampasından yoğun trafiğe giriyorsanız yavaş yavaş hızlanın ve hem önünüzdeki hem de arkanızdaki araçla güvenli bir mesafede olduğunuzdan emin olun. Hızınızı trafiğin hızına uyacak şekilde oluşturmak için hızlanma şeridini kullanın.
  4. Adım 4 Arabanın “beden diline” dikkat edin.
    Google görseller 4. Adım Arabanın “beden diline” dikkat edin.
    Arabanın “beden diline” dikkat edin. Bir sürücü dönüş sinyalinizi açık görür ve hızlanırsa, muhtemelen birleşmenize izin vermiyordur. Eğer araba önlerindeki araba ile aralarındaki mesafeyi daraltıyorsa muhtemelen girmenizi istemiyorlardır. Her iki durumda da zorlamamak daha iyidir, yoksa kazaya neden olabilirsiniz. Bunun yerine, birleşmenize izin verecek boşluğu koruyan bir araba bulana kadar bekleyin.
    • Hatta bazı sürücüler size el sallayarak içeri girmenizi işaret edebilir veya ışıklarını size yakıp söndürebilir. Bu, sizi birleşmeye davet ettikleri anlamına gelir. Sizi bıraktıklarında onlara kibarca el sallayabilirsiniz.
  5. Adım 5 Kör noktanızı kontrol edin.
    Google görseller 5. Adım Kör noktanızı kontrol edin.
    Kör noktanızı kontrol edin. Başınızı çevirin ve birleşmeden önce doğrudan omzunuzun arkasındaki (birleşeceğiniz taraftaki) kör noktanıza hızlıca bakın. Şerit değiştirmeden önce yapacağınız son şey bu olmalıdır. Bunu yapmak önemlidir çünkü aynalarınızda göremediğiniz bir araba orada olabilir. Bu önemli adım kazaları önlemenize yardımcı olacaktır.
  6. Adım 6 Durmaktan veya yavaşlamaktan kaçının.
    Google görselleri 6. Adım Durmaktan veya yavaşlamaktan kaçının.
    Durmaktan veya yavaşlamaktan kaçının. Birleşme tehlikeli olduğundan, yavaşlama ve dikkatli bir şekilde birleşmeye çalışma eğilimi yaygın bir eğilimdir. Ancak bu tam tersi bir etkiye sahiptir. Birleşmeyi daha güvenli hale getirmek yerine aslında daha tehlikeli hale getiriyor. Trafiğin hızını her zaman koruyun. Trafik durmadığı sürece, birleşmek için asla durmanıza gerek yoktur. Önceden planlama yaparak bunun önüne geçebilmelisiniz.
  7. Adım 7 Trafik kurallarına uyun.
    Google görselleri 7. Adım Trafik yasalarına uyun.
    Trafik kurallarına uyun. Birleştirebildiğinizden emin olun. Düz beyaz çizgiyi geçmeyin. Şerit değiştirebileceğinizi gösteren tek bir kesikli çizgi olduğundan emin olun. Hız sınırlarına da uyduğunuzdan emin olun.
  8. Adım 8 Diğer sürücülere teslim olun.
    Google görselleri 8. Adım Diğer sürücülere teslim olun.
    Diğer sürücülere yol verin. Birleşmenin sorumluluğu diğer arabalara yol vermektir, tersi değil. Geçiş hakkı onlarındır ve buna göre onlara uyum sağlamanız gerekir. Herhangi bir çarpışma veya kazayı önlemek sizin sorumluluğunuzdadır. Şüpheye düştüğünüzde riske atmayın. Girmek için iyi bir boşluk bulun.
  9. Adım 9 Acele etmeyin.
    Google görselleri 9. Adım Acele etmeyin.
    Acele etmeyin. Bir otoyola girerken genellikle birleşmek için 15 saniyeden fazla süreniz vardır. Bu oldukça fazla bir zaman ve acele etmenize gerek olmadığı anlamına geliyor. Hemen bir boşluk yoksa, bir boşluk bulmak için hızınızı ayarlayabilirsiniz. Birleşme hemen gerçekleşemezse paniğe kapılmanıza gerek yoktur.
  10. Adım 10 Bir sonraki şeride yumuşak bir geçiş yapın.
    Google görselleri 10. Adım Bir sonraki şeride yumuşak bir geçiş yapın.
    Bir sonraki şeride yumuşak bir geçiş yapın. Güvenli olduğuna karar verdikten sonra bir sonraki şeride geçin. Arabanın rahat bir hızda birleşmesine izin verin, ancak oyalanmayın. Sadece yaklaşık dört saniye sürecektir. Bir boşluğa girmek için direksiyonu aniden çevirmeyin; bu, diğer sürücüleri alarma geçirebilir ve onlara çarpabileceğiniz korkusuyla ani manevralar yapmalarına neden olabilir. Ayrıca çok hızlı dönerseniz aracınızın kontrolünü kaybedebilirsiniz. Bu nedenle sorunsuz bir şekilde birleşmek en iyisidir.
    • Sürücüler girmenize izin verecek bir boşluk açmışsa, sizi içeri aldıktan sonra 2-3 saniye içinde birleşmeye başlamanız gerekir, yoksa muhtemelen boşluğu kapatırlar.
Bölüm 3

Birleşmeden Sonra Sürüş

1. Adım 1 Dönüş sinyalinizi kapatın.
    Google görseller 1. Adım Dönüş sinyalinizi kapatın.
    Dönüş sinyalinizi kapatın. Birleştirmenizi tamamladıktan sonra gösterge sinyalinizi kapatmayı unutmayın. Aksi takdirde etrafınızdaki sürücüler bir sonraki şeride geçtiğinizi varsayacaklardır. Diğer sürücülerin zihninizi okuyamadığını ve sinyalinizin iletişim aracınız olduğunu unutmayın.
  2. Adım 2 Alanı koruyun.
    Google görselleri 2. Adım Alanı koruyun.
    Alanı koruyun. Birleştikten sonra etrafınızdaki araçlarla aranızda boşluk bıraktığınızdan emin olun. Yoğun trafik nedeniyle birleşmeniz sıkışıksa, önünüzdeki araçla aranızda daha fazla boşluk oluşmasını sağlamak için biraz yavaşlamayı deneyin. Daha sonra trafik hızında ilerlemeye devam edin.
  3. Adım 3 Diğer arabaların birleşmesine izin verin.
    Google görselleri 3. Adım Diğer arabaların birleşmesine izin verin.
    Diğer arabaların birleşmesine izin verin. Birleşmeyi tamamladıktan sonra, birleşmek isteyen başka bir araba görürseniz onları içeri alın. Aceleniz varsa, hızlanıp diğer arabaların içeri girmesine izin vermemek cazip gelebilir, ancak çok fazla tasarruf edemezsiniz. zaman ve hatta bir kazaya neden olabilirsiniz. Birinin sıraya girdiğini düşünseniz bile, onları içeri almak daha iyidir.
    • Diğer arabaların birleşmesine izin vermek için, onların içeri girmesine yetecek kadar boşluk bırakacak şekilde hafifçe yavaşlayın.
  4. Adım 4 Gerektiği kadar tekrarlayın.
    Google görselleri 4. Adım Gerektiği kadar tekrarlayın.
    Gerektiği kadar tekrarlayın. Başka bir şeride geçmeyi planlıyorsanız aynı adımları izleyin. Aynı anda birden fazla şeritten geçmeyin. Her birleşme büyük bir dikkatle tamamlanmalıdır çünkü bu dönem, özellikle trafiğin yoğun olduğu zamanlarda kazanın en muhtemel olduğu dönemdir.

Video

Uyarılar

• Birleşme, kazaların meydana gelme olasılığının en yüksek olduğu zamandır. Dikkatli bir şekilde birleşin ve daima kör noktanızı kontrol edin. Teşekkürler Faydalı 5 Faydalı Değil 1