Yağlı Boya Üzerini Boyamanın En İyi Yolu.

Yağlı Boya Üzerini Boyamanın En İyi Yolu

Daha eski bir evde veya apartman dairesinde yaşıyorsanız, muhtemelen en az bir yüzey yağlı bazlı boyayla boyanmıştır. Yağ bazlı boya artık daha az yaygın, çoğu iç mekan boyası lateks, yani su bazlı. Yağlı boyanın üzerini daha fazla yağlı bazlı boyayla boyuyorsanız, bu oldukça basit bir boya işidir. Ancak lateks boya kullanmak istiyorsanız biraz daha hazırlık çalışması gerekir. Yağlı boyanın üzerine boyama yapmak, nasıl yapacağınızdan emin değilseniz zor olabilir, ancak size yardımcı olduk (kelime oyunu): Yağlı boyanın üzerini yağ veya suyla boyamak için talimatlar derledik -tabanlı boya, böylece evinizi yenileme projenize güvenle başlayabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

• Yağlı boyaların yaydığı sert kimyasallardan kaçınmak istiyorsanız, yağlı bazlı boyanın üzerini boyamak için lateks boya (su bazlı boya) kullanın.
  • Yağlı bazlı boya ile boyanmış bir yüzeye lateks boya uygulamadan önce, yüzeyi zımparalayın veya lateks boyanın eski boya işine yapışmasını sağlamak için kimyasal parlatıcı uygulayın.
  • Dış cephe boya işleri için akrilik boya (kimyasal bazlı boya) ve iç cephe boya işleri için lateks boya (su bazlı boya) kullanın.

Adımlar

Bölüm 1

Yağ bazlı boyanın lateks boya ile boyanması

1. Adım 1 Yere bir damla bez serin.
    Google görseller Adım 1 Yere bir damla bez serin.
    Yere bir damla bez serin. Boyamayı planladığınız yüzeyin altına bir damla bez koymak, zımparadan veya zemine damlayan herhangi bir astar veya boyadan kaynaklanan kalıntıların yakalanmasına yardımcı olacaktır.
    • İmkanınız varsa kanvas destekli, plastik astarlı bir bez kullanın. Basit bir plastik damlalık mobilyayı boyadan korumada etkilidir, ancak zeminde ince bir plastik damlalık yırtılabilir veya kaygan olabilir.
  2. Adım 2 Yağlı boyalı yüzeyi zımparalayın.
    Google görseller 2. Adım Yağlı boyayla boyanmış yüzeyi zımparalayın.
    Yağlı boyalı yüzeyi zımparalayın. Yağ bazlı boyanın yüzeyini pürüzlendirmek için 150 kumlu zımpara kağıdı kullanın. Yağ bazlı boyayı çıkarmaya çalışmıyorsunuz; sadece onu daha kaba hale getirmeye çalışıyorsun. Yağ bazlı boya çok kaygan olduğundan, yüzey yeterince pürüzlü hale getirilmezse astar boyadan sıyrılacaktır.
    • Zımparalamayı önlemek istiyorsanız kimyasal bir parlatıcı kullanmayı düşünün. Kimyasal parlaklık gidericiyi yüzeye uygulayın ve ardından silin.
  3. Adım 3 Boşlukları veya delikleri macunla doldurun.
    Google görselleri 3. Adım Boşlukları veya delikleri spackle ile doldurun.
    Boşlukları veya delikleri spackle ile doldurun. Macun bıçağına az miktarda önceden karıştırılmış macun bileşiği uygulayın ve boşluğu doldurmak için bıçağı deliğin üzerine sürükleyin. Tek seferde çok fazla macuna ihtiyacınız yoktur; yalnızca küçük bir delik veya çatlağı doldurmaya yetecek kadar. Fazladan macunları kazıyın. Spackle'ın birkaç saat kurumasını bekleyin.
    • Macun kuruduktan sonra yüzeyi zımparalamanız gerekebilir. Zımparalamadan sonra kalan tozu silmek için nemli bir bez kullanın.
  4. Adım 4 Yüzeyi temizlemek için bir sprey şişesi trisodyum fosfat ve su kullanın.
    Google görselleri 4. Adım Yüzeyi temizlemek için bir sprey şişesi trisodyum fosfat ve su kullanın.
    Yüzeyi temizlemek için bir sprey şişesi trisodyum fosfat ve su kullanın. ⁄2 bardak (120 mL) trisodyum fosfatı (TSP) 2 galon (7,6 L) ılık suda çözün. Ortaya çıkan karışım biraz bulanık ve kokusuz olmalıdır. Karışımı bir sprey şişesine dökün, boyamak istediğiniz yüzeye püskürtün ve temiz bir bezle silin. TSP kalmadığından emin olmak için lekeyi suyla iyice durulayın ve yüzeyin kurumasını bekleyin.
    • TSP ile çalışırken koruyucu gözlük ve eldiven taktığınızdan emin olun.
    • Astarlamadan önce yüzeyin temizlenmesi, yüzeyde kir, pislik veya boya parçacıklarının kalmamasını sağlayacak, bu da astar ve boyanın yapışmasını kolaylaştıracaktır.
    • Ayrıca TSP su solüsyonunu bir kovaya ekleyebilir ve karışımı boyalı yüzeye uygulamak için sert bir fırça veya sünger kullanabilirsiniz.
    • Sert kimyasallardan kaçınmak mı istiyorsunuz? Bir kovayı veya sprey şişesini yarısı beyaz sirke, yarısı ılık su karışımıyla doldurun. Karışımı boyalı yüzeye uygulamak için sprey şişesini veya süngeri kullanın ve fırçalayarak temizleyin. Yüzeyi ılık suyla durulayın.
  5. Adım 5 Yağ bazlı astarı birden fazla ince kat halinde uygulayın.
    Google görseller Adım 5 Yağ bazlı astarı birden fazla ince kat halinde uygulayın.
    Yağ bazlı astarı birden fazla ince kat halinde uygulayın. Boyamadan önce astar uygulanması, boyanın boyadığınız yüzeye düzgün şekilde yapışmasını sağlamaya yardımcı olur. Alttaki yağ bazlı boyanın tamamen kaplanması muhtemelen 2 veya 3 kat astar gerektirecektir. Katlar arasında astarın tamamen kurumasını bekleyin; bu birkaç saat, hatta bir gün sürebilir.
    • Yağ bazlı bir astar kullanılması önemlidir çünkü su bazlı bir astar, yağ bazlı boyaya yapışmaz. Ancak su bazlı boya, yağ bazlı astara yapışacaktır. Esas olarak yağ bazlı astar, yağ bazlı boya ile su bazlı boya arasında bir "köprü" görevi görür.
    • Yeniden boyamak istediğiniz yüzeye astarı uygulamak için boya fırçası veya boya rulosu kullanabilirsiniz. Bir fırça kullanırsanız, kılların halkadan hafifçe incelip ince uçlara dönüşmesi gerekir.
    • Astarınız dengesiz kurursa veya kuruduktan sonra herhangi bir darbe veya damlama görürseniz, pürüzsüz hale getirmek için üzerini zımparalayabilirsiniz.
    • Gerekirse astarınızı inceltmek için biraz boya inceltici veya mineral ispirto ekleyin. Odayı havalandırmak için pencereleri açın ve KKD'yi giydiğinizden emin olun. Astarın boya incelticisine genel oranını 4:1 veya 3:1 olarak korumaya çalışarak, her seferinde biraz boya inceltici ekleyin.
  6. Adım 6 Lateks boyayı birden fazla ince kat halinde uygulayın.
    Google görseller 6. Adım Lateks boyayı birden fazla ince kat halinde uygulayın.
    Lateks boyayı birden fazla ince kat halinde uygulayın. Kullandığınız lateks boyaya bağlı olarak, yüzeyi tamamen kaplamak için muhtemelen 2 ila 4 ince kat boya gerekecektir. Yeni bir kat uygulamadan önce her katın tamamen kurumasını bekleyin. Birkaç saat sürebilir ancak su bazlı boya, yağ bazlı boyaya göre daha çabuk kurur.
    • Akrilik boya (yani kimyasal bazlı boya) yerine lateks boya (yani su bazlı boya) kullandığınızdan emin olun. Akrilik boya dış yüzeylerde daha sık kullanılırken, lateks iç cephe boya işlerinde daha yaygındır.
    • Astar için kullandığınız lateks boyayı uygulamak için aynı boya rulosunu veya boya fırçasını kullanabilirsiniz; önce ruloyu veya fırçayı iyice temizlediğinizden emin olun.
  7. Adım 7 Fırçalarınızı temizleyin.
    Google görseller 7. Adım Fırçalarınızı temizleyin.
    Fırçalarınızı temizleyin. Lateks boya su ile yıkanabilir. Fırçaları ılık veya sıcak suyun altında çalıştırın ve boyayı çıkarmak için parmaklarınızı kullanın. Su temiz akana kadar suyu fırçanın kıllarının üzerinden akıtın.
    • Boya kurumadan boya malzemelerinizi uygun şekilde temizlemeniz önemlidir çünkü üzerinde kurumuş boya bulunan bir fırçayı temizlemek daha zordur.
  8. Adım 8 Silindirlerinizi temizleyin.
    Google görseller 8. Adım Silindirlerinizi temizleyin.
    Silindirlerinizi temizleyin. Silindir kapağını çerçeveden çıkarın ve fazla boyayı parmaklarınızla kazıyarak sıcak suyun altına tutun. Temiz akana kadar suyu silindir kapağının üzerinden akıtmaya devam edin.
    • Birden fazla gün boyunca boyama yapıyorsanız, rulonuzu her gece temizlemenize gerek yoktur: ıslak kalmasını ve bir sonraki boyama gününe hazır olmasını sağlamak için ruloyu plastikle kaplamanız yeterlidir.
Bölüm 2

Yağlı bazlı boyanın üzerine yağlı bazlı boya ile boyama

1. Adım 1 Zemine ve boyama alanının yakınındaki mobilyaların üzerine bir damla bez yayın.
    Google görseller 1. Adım Zemine ve boyama alanının yakınındaki mobilyaların üzerine bir damla bez yayın.
    Zemine ve boyama alanının yakınındaki mobilyaların üzerine bir damla bez yayın. Bir damla bez, zemini ve mobilyalarınızı zemine damlayan herhangi bir astar veya boyadan korumaya yardımcı olacaktır.
    • Birçok profesyonel, tuval destekli, plastik astarlı bir damla bez kullanır. Mobilyaları korumak için plastik bir bez yeterlidir, ancak yerdeki ince bir plastik örtü yırtılabilir veya kaygan hale gelebilir.
  2. Adım 2 Yüzeyi trisodyum fosfat ve su karışımıyla temizleyin.
    Google görselleri 2. Adım Yüzeyi trisodyum fosfat ve su karışımıyla temizleyin.
    Yüzeyi trisodyum fosfat ve su karışımıyla temizleyin. Bir sprey şişesinde ⁄2 bardak (120 mL) trisodyum fosfatı (TSP) 2 galon (7,6 L) ılık suyla karıştırın. Ortaya çıkan çözelti oldukça bulanık olmalı ve kokusu olmamalıdır. Boyamak istediğiniz yüzeye püskürtün ve temiz bir bezle silin. TSP kalıntısı olmadığından emin olmak için bölgeyi suyla durulayın ve alanın kurumasını bekleyin.
    • Sert kimyasallarla etkileşime girerken dikkatli olun: TSP ile çalışırken KKD kullanın.
    • Boyamadan önce yüzeyi temizlemezseniz, yeni boya katmanının altına kir ve kir parçalarının girmesi ve lekelenmesi veya düzgün olmayan bir yüzey bırakması riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
  3. Adım 3 Pürüzlü alanları zımparalayın.
    Google görselleri 3. Adım Pürüzlü alanları zımparalayın.
    Pürüzlü alanları zımparalayın. Yağlı boyayla yeniden boyama yaparken boyanın yapışmayacağından endişelenmenize gerek yok: Yağlı boya, yağlı bazlı boyaya yapışacaktır. Ancak eski boya işinde yeniden boyamadan önce düzeltilmesi gereken pürüzlü alanlar veya tümsekler olabilir.
    • Soyulan boyayı veya alçıpan parçalarını kazımak için macun bıçağı da kullanabilirsiniz.
  4. Adım 4 Tüm çukurları veya delikleri düzeltin.
    Google görselleri 4. Adım Tüm çukurları veya delikleri düzeltin.
    Herhangi bir ezik veya deliği düzeltin. Macun bıçağınızla bir miktar önceden karıştırılmış macunlama bileşiğini toplayın; tek seferde çok fazla macunlamaya ihtiyacınız yok, sadece küçük bir çatlak veya deliği doldurmaya yetecek kadar. Bıçağı, bıçağın yan tarafındaki pul deliğe bakacak şekilde 45 derecelik bir açıyla deliğin üzerindeki duvara uygulayın ve deliği doldurmak için bıçağı geçiş yumuşatma hareketiyle delik boyunca sürükleyin. Fazla dolguyu kazıyın. Spackle'ın kurumasını bekleyin; bu birkaç saat sürecektir.
    • Bileşik kuruduktan sonra yüzeyi tekrar zımparalamanız gerekebilir. Zımparalamanın ardından kalan tozları nemli bir bezle silin.
  5. Adım 5 Yağ bazlı astarın birden fazla katını uygulayın.
    Google görseller Adım 5 Yağ bazlı astarı birden fazla kat uygulayın.
    Yağ bazlı bir astarın birden fazla katını uygulayın. Yağlı boya üzerine yağlı bazlı boya kullanırken, lateks boya kullanırken olduğu kadar astar gerekli değildir. Ancak duvarlarınızın uzun süre iyi durumda kalmasını sağlayacaktır. Astar katları arasında bir gün bekleyin.
    • Boyanın kalınlığını test etmek için boyanızı fırçayla karıştırın ve yukarı kaldırın, eğer boyanın damlaması beş saniyeden fazla sürüyorsa çok kalın demektir.
    • Astarınız çok kalınsa, bir miktar boya inceltici veya mineral ispirto ekleyin. Genel olarak 3:1 veya 4:1 astar/tiner oranını koruyun. Solventlerle çalışırken KKD giydiğinizden ve odanızın uygun şekilde havalandırıldığından emin olun.
  6. Adım 6 2 kat yağlı boya uygulayın.
    Google görseller Adım 6 2 kat yağlı boya uygulayın.
    2 kat yağlı boya uygulayın. İlk kat yüzeyin kaplanması, ikinci kat ise pürüzlü noktaların düzeltilmesi içindir. Her katın kuruması yaklaşık bir gün sürecektir.
    • Geniş yüzeylerde boyayı düzgün bir şekilde uygulamak için köpük rulo fırça kullanın.
    • Boyanız çok kalınsa, boya/tiner oranı genel olarak 3:1 veya 4:1 olacak şekilde biraz daha tiner veya mineral alkol ekleyin.
    • Boyanızı yavaş yavaş inceltin: eğer çok incelirse, bitmiş boya rengi çok açık olacaktır.
  7. Adım 7 Fırçalarınızı temizleyin.
    Google görseller 7. Adım Fırçalarınızı temizleyin.
    Fırçalarınızı temizleyin. Boya fırçasını küçük bir solvent kabına koyun ve yapışan yağlı boyayı gevşetmek için fırçayı ileri geri sallayın. Boyanın çıkarılmasına yardımcı olmak için fırçayı kabın kenarlarına doğru kazıyın. Bu işlemi gerektiği kadar 2 veya 3 kez tekrarlayın.
    • Fırçayı solventte duruladıktan sonra, fazla boyayı temizlemek için bir tarak kullanın.
    • Yağlı boya kullandıktan sonra boya fırçalarınızı düzgün bir şekilde temizlemeniz önemlidir çünkü yağ bazlı boya, düzgün temizlenmediği takdirde fırçanıza kalıcı zarar verebilir.
  8. Adım 8 Silindirlerinizi temizleyin.
    Google görseller 8. Adım Silindirlerinizi temizleyin.
    Silindirlerinizi temizleyin. Boya tepsisini solventle doldurun ve kalan yağ bazlı boyayı çıkarmak için silindiri solvent içinde ileri geri kaydırın. Rulodaki tüm boyanın çıktığından emin olmak için bu işlemi gerektiği kadar 2 veya 3 kez tekrarlayın.
    • Kuruması için silindiri dik tutun. Silindiri yere yatırırsanız, silindirin alt kısmındaki lifler kurudukça ezilecek ve silindir, bir sonraki kullanımınızda eşit şekilde yuvarlanmayacaktır.

İhtiyacınız Olan Şeyler

Yağ bazlı boyanın lateks boya ile boyanması

• 150 kumlu zımpara kağıdı
  • Kimyasal parlaklık giderici (isteğe bağlı)
  • Bezi bırak
  • Trisodyum fosfat
  • Macun bıçağı
  • Önceden karıştırılmış macunlama bileşiği
  • Boya fırçası veya boya rulosu
  • Yağ bazlı boya astarı
  • Lateks boya

Yağ bazlı boyanın su bazlı boya ile boyanması

• 150 kumlu zımpara kağıdı
  • Bezi bırak
  • Trisodyum fosfat
  • Macun bıçağı