Klavye Kısayollarını Kullanarak Metin Yapıştırmanın 4 Kolay Yolu.

Klavye Kısayollarını Kullanarak Metin Yapıştırmanın 4 Kolay Yolu

Metni panonuza kopyalayıp başka bir yere yapıştırmak için kullanıcı dostu bir kılavuz

Yalnızca klavyenizi kullanarak metni kopyalayıp yapıştırmanız mı gerekiyor? Fareniz yoksa dizüstü bilgisayarınızı, bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı kullanarak kopyalamak ve yapıştırmak için klavye kısayollarını kolayca kullanabilirsiniz. Windows ve Linux için öncelikle "CTRL" tuşunu kullanmanız gerekir; Mac'te ise "CMD" tuşunu kullanmanız gerekir. Bu wikiHow makalesi sana kopyalanan metni Windows, Linux, Mac, iPhone veya Android cihazındaki klavyeyi kullanarak nasıl yapıştıracağını gösterecek.

Bilmeniz Gerekenler

• PC'de kopyalamak için "Ctrl + C", yapıştırmak için "Ctrl + V" tuşlarına basın.
  • Mac'te kopyalamak için "CMD + C", yapıştırmak için "CMD + V" tuşlarına basın.
  • Telefon veya tablette metni vurgulayın ve "Kopyala"ya dokunun. Yapıştırmak istediğiniz yere dokunup basılı tutun, ardından "Yapıştır"a dokunun.

Adımlar

Yöntem 1

Windows ve Linux kullanma

1. Adım 1 Kopyalamak istediğiniz metni seçin.
    Google görselleri 1. Adım Kopyalamak istediğiniz metni seçin.
    Kopyalamak istediğiniz metni seçin. Farenizi kullanarak kelimeleri, metin parçalarını veya resimleri vurgulayın. Farenizi öğenin önüne getirin, sol tıklayın ve parmağınızı basılı tutarak farenizi öğenin üzerinde sürükleyin. Öğeniz ekranda mavi veya siyah olarak göründüğünde vurgulandığını anlayacaksınız.
    • Fareniz yoksa sayfadaki metnin tamamını seçmek için CTRL + A tuşlarına basabilirsiniz. Ardından Shift tuşunu basılı tutun ve alttan başlayarak metni seçmek veya seçimi kaldırmak için klavyenizdeki Yukarı veya Aşağı okunu kullanın.
    • Öğeyi kopyaladığınızda panonuza kopyalanır ancak metin orijinal belgedeki yerinde kalır.
    • Öğeyi kestiğinizde panonuza kopyalanır ve orijinal belgeden silinir.
  2. Adım 2 Klavyenizde Ctrl+C tuşlarına basın.
    Google görselleri Adım 2 Klavyenizde Ctrl+C tuşlarına basın.
    Klavyenizde Ctrl+C tuşlarına basın . CTRL düğmesi sağ veya sol taraftaki boşluk çubuğunun yakınında olacaktır (çoğu klavyede 2 adet bulunur). Öğenizi kopyalamak için her iki düğmeye de aynı anda basın. Bilgisayarınız ne zaman kopyalandığını size söylemez ancak bilgileri panonuza kaydeder.
    • Kopyaladığınız bilgilerin siz yapıştırana veya yeni bir şey kopyalayana kadar kayıtlı kalmasını sağlamak için panonuz her zaman arka planda çalışır.
  3. Adım 3 Öğenizi yapıştırmak istediğiniz yere gidin.
    Google görselleri 3. Adım Öğenizi yapıştırmak istediğiniz yere gidin.
    Öğenizi yapıştırmak istediğiniz yere gidin. Bu bir Word Belgesi, bir Excel sayfası, bir Google Dokümanı veya bir web sayfası olabilir. Bilgisayarınızda açın ve imlecinizi kopyalanan öğenin görünmesini istediğiniz yere getirin.
    • Dosya veya klasörleri kopyalayıp yapıştırıyorsanız hedefinize gitmek için Dosya Gezgini'ni açın.
    • Fareniz yoksa açık pencereler arasında gezinmek için ALT tuşunu basılı tutun ve SEKME tuşuna basın.
  4. Adım 4 Klavyenizde Ctrl+V tuşlarına basın.
    Google görselleri 4. Adım Klavyenizde Ctrl+V tuşlarına basın.
    Klavyenizde Ctrl+V tuşlarına basın . Düğmelere aynı anda bastığınızdan emin olun. Düğmelere bastığınızda kopyaladığınız öğenin otomatik olarak açıldığını görmelisiniz.
    • CTRL + V "yapıştır"ın kısayoludur.
Yöntem 2

Mac kullanma

1. Adım 1 Metni veya resmi vurgulayın.
    Google görselleri 1. Adım Metni veya resmi vurgulayın.
    Metni veya resmi vurgulayın. Farenizi kullanarak imlecinizi kopyalamak istediğiniz metnin veya görselin önüne getirin. Sol tıklama düğmesine basın, ardından farenizi resim veya metin üzerinde hareket ettirirken basılı tutun. Görüntünün veya metnin rengi değiştiğinde vurgulandığını anlayacaksınız.
    • Fareniz yoksa sayfadaki metnin tamamını seçmek için CMD + A tuşlarına basabilirsiniz. Ardından Shift tuşunu basılı tutun ve alttan başlayarak metni seçmek veya seçimi kaldırmak için klavyenizdeki Yukarı veya Aşağı okunu kullanın.
    • Bir dosya veya klasörü kopyalıyorsanız, kopyalamak istediğiniz dosya veya klasörü bir kez tıklayarak seçin.
  2. Adım 2 Klavyenizde ⌘ Cmd+C tuşlarına basın.
    Google görselleri 2. Adım Klavyenizde ⌘ Cmd+C tuşlarına basın.
    Klavyenizde ⌘ Cmd+C tuşlarına basın . Klavyenizin alt satırında CMD etiketli ve "Komut" kelimesinin kısaltması olan bir düğme vardır. Bu düğme yalnızca döngülü bir yoncaya benzeyen CMD sembolüne sahip olabilir. Metninizi veya resminizi kopyalamak için CMD ve C tuşlarına aynı anda basın .
    • Bilgisayarınız öğenizi ne zaman kopyaladığını size söylemeyecektir ancak emin olun: tuşlara aynı anda basarsanız öğeniz kopyalanacaktır.
    • Öğeyi kopyaladığınızda panonuza kopyalanır ancak metin orijinal belgedeki yerinde kalır.
    • Öğeyi kestiğinizde panonuza kopyalanır ve orijinal belgeden silinir.
  3. Adım 3 Öğenizi yapıştırmak istediğiniz alana gidin.
    Google görseller 3. Adım Öğenizi yapıştırmak istediğiniz alana gidin.
    Öğenizi yapıştırmak istediğiniz alana gidin. Bu Sayfalar, Sayılar veya bir web sayfası olabilir. İmlecinizi tam olarak öğenizi yerleştirmek istediğiniz konuma yerleştirebilirsiniz.
    • Pages and Numbers, Word ve Excel'in Mac sürümleridir.
    • Fareniz yoksa açık pencereler arasında gezinmek için ALT tuşunu basılı tutun ve SEKME tuşuna basın.
  4. Adım 4 Klavyenizde ⌘ Cmd+V tuşlarına basın.
    Google görselleri 4. Adım Klavyenizde ⌘ Cmd+V tuşlarına basın.
    Klavyenizde ⌘ Cmd+V tuşlarına basın . Düğmelere aynı anda bastığınızdan emin olun. Düğmelere bastığınızda kopyaladığınız öğenin otomatik olarak açıldığını görmelisiniz.
    • CMD + V "yapıştır" için klavye kısayoludur.
    • İsterseniz öğeyi birden çok kez yapıştırabilir veya bunun yerine başka bir şeyi kopyalayabilirsiniz.
Yöntem 3

Android, iPhone veya iPad kullanma

1. Adım 1 Metne dokunup basılı tutun.
    Google görselleri 1. Adım Metne dokunup basılı tutun.
    Metne dokunup basılı tutun. Metnin kopyalamak istediğiniz bölümüne gidin, ardından parmağınızı onun önüne koyun. Vurgulama düğmesinin açıldığını görene kadar dokunun ve basılı tutun.
    • Metnin farklı alanlarını seçmek için vurgulama tutamacını sürükleyebilirsiniz.
    • Bir belgede veya kısa mesajda bir şeyin altını çiziyorsanız başka tuşlara basmamaya dikkat edin! Vurguladığınız metnin tamamını yanlışlıkla yeni metinle değiştirebilirsiniz.
  2. Adım 2 Metni seçmek için vurgulama tutamacını sürükleyin.
    Google görselleri 2. Adım Metni seçmek için vurgulama tutamacını sürükleyin.
    Metni seçmek için vurgulama tutamacını sürükleyin. Parmağınızı kullanarak vurgulama imlecini seçmek istediğiniz metin alanı üzerine sürükleyin. Metnin rengi değiştiğinde onu vurguladığınızı anlayacaksınız.
    • İOS cihazlarda metin maviye döner.
    • Android cihazlarda metin yeşile dönecektir.
  3. Adım 3 Kopyala'ya dokunun.
    Google görselleri 3. Adım Kopyala'ya dokunun.
    Kopyala'ya dokunun . Parmağınızı kaldırın ve vurgulanan metnin üzerinde açılan menüye bakın. Metninizi mobil cihazınıza kopyalamak için “Kopyala” yazan düğmeye dokunun.
    • Telefonunuz size metninizi kopyaladığını söylemez, bunu yalnızca otomatik olarak yapar.
  4. Adım 4 Yapıştırmak istediğiniz alana dokunup basılı tutun.
    Google görselleri 4. Adım Yapıştırmak istediğiniz alana dokunup basılı tutun.
    Yapıştırmak istediğiniz alana dokunup basılı tutun. Bu bir Notes uygulaması, bir web tarayıcısı, bir kısa mesaj veya bir belge olabilir. Parmağınızı metninizi eklemek istediğiniz alana yerleştirin, ardından menü açılana kadar dokunup basılı tutun.
  5. Adım 5 Yapıştır'a dokunun.
    Google görselleri Adım 5 Yapıştır'a dokunun.
    Yapıştır'a dokunun . Metniniz anında kopyalayıp yapıştırmak için seçtiğiniz alanda görünecektir.
Yöntem 4

Özel Durumlar ve Sorun Giderme

1. Adım 1 Matematik sembollerini veya aksanlarını vurgulayın ve yeni belgelere yapıştırın.
    Google görselleri 1. Adım Matematik sembollerini veya aksanlarını vurgulayın ve yeni belgelere yapıştırın.
    Matematik sembollerini veya vurgularını vurgulayın ve yeni belgelere yapıştırın. Aksan işareti olan bir denklem veya harf eklemeniz gerekiyorsa klavyeyi kullanarak bunu kopyalayıp belgenize yapıştırabilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz metni bulun, kopyalayın ve yeni hedefine yapıştırın.
    • Özel karakterleri Google'da arayarak bulabilirsiniz.
  2. Adım 2 Emojileri masaüstü bilgisayarlara kopyalayıp yapıştırın.
    Google görselleri 2. Adım Emojileri masaüstü bilgisayarlara kopyalayıp yapıştırın.
    Emojileri kopyalayıp masaüstü bilgisayarlara yapıştırın. Telefonunuzdaki Emojileri normal şekilde dokunup basılı tutarak vurgulayabilir ve kopyalayabilirsiniz. Ancak bilgisayar kullanıyorsanız, istediğiniz Emojiyi bir arama motorunu kullanarak arayabilir ve ardından bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz. Buradan Emojiyi yeni bir metin kutusuna ekleyebilirsiniz.
    • E-postalar gibi bazı uygulamalar Emojilerin kullanımını desteklemeyebilir.
  3. Adım 3 Aynı kontrolleri kullanarak uygulamalar arasında kopyalayıp yapıştırın.
    Google görselleri 3. Adım Aynı kontrolleri kullanarak uygulamalar arasında kopyalayıp yapıştırın.
    Aynı kontrolleri kullanarak uygulamalar arasında kopyalayıp yapıştırın. Word Belgesinden web'e veya Pages'dan Notes uygulamasına geçiş yapıyor olsanız bile klavyenizde aynı kontrolleri kullanabilmeniz gerekir. Değilse, farenizi kullanarak sağ tıklayıp ardından "kopyala" veya "yapıştır"a basabilirsiniz.
    • Bazı web sayfalarında kopyalama ve yapıştırma engelleyicileri bulunur, böylece bilgilerini çalamazsınız. Bilimsel dergiler ve izleme başına ödemeli makaleler gibi şeyler, ekranda gördüğünüz metin veya görselleri kopyalamanıza izin vermeyebilir.
  4. Adım 4 Kontrolleriniz çalışmıyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    Google görselleri 4. Adım Kontrolleriniz çalışmıyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    Kontrolleriniz çalışmıyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bazen bilgisayarınızı kullanarak bir şeyi kopyalayıp yapıştırmayı deneyip kısayollarınızın çalışmadığını fark edebilirsiniz. Sorunu çözmek için bilgisayarınızı kapatıp tekrar açmayı deneyin.
    • Bu işe yaramazsa klavyeyi bilgisayarınıza yeniden yüklemeniz veya klavye sürücülerinizi güncellemeniz gerekebilir.
  5. Adım 5 Hataları geri almak için Ctrl+Z'yi kullanın.
    Google görselleri 5. Adım Hataları geri almak için Ctrl+Z tuşlarını kullanın.
    Hataları geri almak için Ctrl+Z tuşlarını kullanın . Bir metin satırını vurguladıysanız ve yanlışlıkla sildiyseniz endişelenmeyin! Windows veya Linux'ta CTRL + Z tuşlarına basın . Mac'te CMD + Z tuşlarına basın . Bu, hatanızı geri alacak ve tekrar deneyebilmenizi sağlayacaktır.
    • Hatanızı hemen geri aldığınızdan emin olun.

Video