Bayrağı Ele Geçirme: Nasıl Oynanır ve Kazanılır.

Bayrağı Ele Geçirme: Nasıl Oynanır ve Kazanılır

İster spor salonunda ister ön bahçenizde olun, klasik oyunun bir turu için tüm arkadaşlarınızı toplayın

Bayrağı ele geçirmenin kurulumu kolaydır ve oynaması inanılmaz derecede eğlencelidir. En az 8 kişi, oynamak için geniş bir açık alan ve 2 bayrak varsa, zaten gitmeye hazırsınız. Amaç, düşman ekibinin gizli bayrağını alıp kendi tarafınıza geri getirmektir; ancak düşman bölgesinde etiketlenirseniz hapse girersiniz! Diğerinin bayrağını ilk çalan takım kazanır. Bu klasik açık hava etkinliğine ilişkin nihai kılavuzu öğrenmek için okumaya devam edin.

Bilmeniz Gerekenler

• Bayrağı ele geçirme oynamak için büyük bir grubu 2 takıma ayırın ve her takımın kendi bölgesinde bir yere bir "bayrak" (veya rastgele bir nesne) saklamasını sağlayın.
  • Kendi bayrağını bulmak için diğer takımın tarafını keşfedin, bu arada onların sizinkini bulup almamalarından emin olun.
  • Rakibinin bayrağını bulan ve kendi bölgesine geri götüren ilk takım kazanır!

Adımlar

Yöntem 1

Oyun Kurulumu ve Kuralları

1. Adım 1
    Google görselleri 1. Adım "Bayrak" olacak 2 benzer nesneyi seçin.
    “Bayrak” olarak 2 benzer nesneyi seçin. Benzer boyut ve şekle sahip oldukları sürece gerçek bayraklar kullanın veya yalnızca 2 rastgele nesne kullanın. Gece oynuyorsanız açık renkli bir şey almanız en iyisidir. Bazı iyi seçenekler şunlardır:
    • Bandanalar
    • Eski tişörtler
    • Toplar ve Frizbiler (bulunduktan sonra geçilebilecekleri veya taşınmaları gerektiği konusunda bir kural koyabilirsiniz)
    • Koniler
    • Eski oyuncaklar
  2. Adım 2 Oynamak için geniş ve açık bir alan belirleyin.
    Google görselleri 2. Adım Oynamak için geniş, açık bir alan bulun.
    Oynamak için geniş ve açık bir alan bulun. Etrafta dolaşmak için bolca alana ve bayrağı saklayacak yerlere ihtiyacınız var. Çalılar veya ağaçlar gibi birçok engel ve engel, rakiplerinizin bayrağını ararken size saklanacak yerler sağlayacak ve bu da oyunu daha eğlenceli hale getirebilecek.
    • Büyük bir ön veya arka bahçede, paintball sahasında veya özellikle ortasında bir dere veya elektrik hattı bulunan geniş bir ormanlık alanda oynayın. Yeterince boşsa yerel bir parkı kullanmayı deneyin.
    • Yeterli açık alana erişiminiz yoksa veya kötü havalarda oynamak istiyorsanız spor salonu gibi büyük bir kapalı alanda oynayın.
    • Karada engellerle oynamak size saklanacak yerler sağlar, ancak bayrağı ele geçirmenin değiştirilmiş bir versiyonunu tamamen düz bir zeminde oynayabilirsiniz. Bayrakları sahanın en uzak köşelerine, görülebilecek şekilde yerleştirmeniz yeterli. Alanı ikiye bölün ve oynamaya başlayın. Oyun artık saklanmak yerine koşmak, kaçmak ve etiketlemek üzerine kurulu hale geliyor.
  3. Adım 3 Oyun alanının sınırlarını işaretleyin.
    Google görselleri 3. Adım Oyun alanının sınırlarını işaretleyin.
    Oyun alanının sınırlarını işaretleyin. Her şeyden önce, kendi bölgenizi rakiplerinizin bölgesinden ayıran orta çizgiyi belirleyin. Evin kenarı veya 2 büyük, göze çarpan ağaç gibi doğal bir çizgi kullanmak genellikle en kolay yoldur. Daha sonra ne kadar geride ve yanlarda oynayacağınıza karar verin. Bu, bir takımın bayrağını orta çizgiden inanılmaz derecede uzağa saklamasını önler.
    • Doğal çizgilerin (ağaçlar, çalılar, yollar vb.) sınır işaretleri olarak kullanılması kolay olsa da, eski gömlekler, atletik koniler ve oyuncaklar gibi küçük nesneler, iyi bir doğal çizgi yoksa herkesin merkez çizgiyi görmesini kolaylaştırabilir. bölen çizgiler.
    • Arka ve yanları işaretlemenize gerek yok. Herkes bayrağı sınırların ötesine saklamaması gerektiğini bildiği sürece muhtemelen bir sorun olmayacaktır.
  4. Adım 4 Takımınızın bayrağını gizlice kendi bölgenizde saklayın.
    Google görselleri 4. Adım Takımınızın bayrağını gizlice kendi bölgenizde saklayın.
    Takımınızın bayrağını gizlice kendi bölgenizde saklayın. Sınırlar belirlendikten sonra, her takım 1-2 oyuncuyu "saklayıcı" olarak belirleyecek ve bu oyuncular gizlice bayraklarını kaldıracak. Diğer ekip üyeleri bir arada, gözden uzakta (evde veya garajda, orta çizgide vb.) kalacak ve bayrakların saklandığı yere kimsenin bakmadığından emin olacaklar. Saklanmayı işaretlemenin birkaç kuralı vardır; Oyunun daha zor olmasını istiyorsanız bunları değiştirin veya atlayın:
    • Bayrak kısmen görünür olmalı ve tamamen gizlenmemelidir.
    • Bayrak bağlanamaz veya sıkıştırılamaz; oyuncuların yanından geçerken onu yakalayabilmeleri gerekir.
    • Bayrak gömülemez veya çok yükseğe kaldırılamaz; kolayca takılabilecek seviyede olmalıdır.
    • Bayrağı görünür tutun ancak unutmayın: Oyunun amacı rakibinizin bayrağını bulup çalmaktır, bu nedenle bayrağınızı bulunmasını çok kolaylaştırmayın!
  5. Bayrağı Ele Geçirme: Nasıl Oynanır ve Kazanılır
    Google görselleri Bayrağı Ele Geçirme: Nasıl Oynanır ve Kazanılır
    Her takım için "hapishaneleri" seçin. Hapishane, bir oyuncunun rakibi tarafından etiketlenmesi durumunda gideceği yerdir. Takım arkadaşınız etiketlenmişse, koşun ve onu tekrar "serbest bırakmak" için etiketleyin. Hapishaneler genellikle her takımın bölgesinin tam ortasına kurulur ve her ikisinin de her takımın merkez hattından aynı uzaklıkta olması gerekir.
  6. Adım 6 Oynamak için eşit sayıda kişi bulun ve 2 takıma bölün.
    Google görselleri 6. Adım Oynamak için eşit sayıda kişi bulun ve 2 takıma bölün.
    Oynamak için eşit sayıda kişi bulun ve 2 takıma bölün. İstediğiniz sayıda kişiyle oynayabilirsiniz ancak en az 10 veya 12 kişiyle oynamak daha eğlenceli olur. Bu şekilde 5 veya 6 kişilik 2 eşit takımınız olur. Mümkünse farklı renkteki takımları ayırmanın bir yolunu bulmaya çalışın. gömlekler, şapkalar veya bandanalar.
    • Oyun hala eşit olmayan sayıda oyuncuyla çalışabilir. Örneğin ekstra oyuncunun bayrakları kendi başına saklamasını sağlayın, böylece her iki takım da nereye bakacağını bilemez. Daha sonra birisinin etiketlenip etiketlenmediğine karar vererek hakem görevi görebilirler.
    • "Daha iyi bölgeye" sahip takımda (örneğin, çok daha fazla saklanma noktası olan bir arka bahçede) oyun sahasında bir oyuncu eksiği olacak şekilde bunu yapmayı düşünün.
    • Çok fazla kişiniz varsa (örneğin 30'dan fazla), herhangi bir takımın aşırı kalabalıklaşmasını önlemek için 2'den fazla takıma ayrılmayı düşünün. Bu aynı zamanda daha heyecanlı ve kaotik bir oyun sağlar!
  7. Bayrağı Ele Geçirme: Nasıl Oynanır ve Kazanılır
    Oyuna başlamadan önce herkesin "özel" kurallardan haberdar olduğundan emin olun. Bayrağı ele geçirmek oldukça basit bir oyundur; bayrağı diğer takımdan kendi tarafınıza geri almaya çalışırsınız. Etiketlenirseniz ekibinizden biri sizi kurtarıncaya kadar hapse girersiniz. Ancak oynamaya başlamadan önce en iyi şekilde çalışılması gereken bazı küçük kurallar vardır. Oynamanın "doğru" bir yolu yoktur, bu nedenle en çok hoşunuza giden kuralları seçin ve herkesin aynı fikirde olduğundan emin olun. Oynayacağınız kuralları belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı sorular şunlardır:
    • Bir oyuncu hapisten çıktığında, yeniden etiketlenmeden önce kendi tarafına koşması mı gerekiyor, yoksa serbestçe geri dönme hakkı mı var?
    • Bir oyuncu hapishanedeki herkesi aynı anda mı yoksa sadece bir kişiyi mi kurtarabilir?
    • Oyuncular kazanmak için rakiplerinin bayrağını çalmalı ve kendi bölgelerine geri götürmelidir. Bir oyuncu bayrağı alır ve kendi tarafına dönerken etiketlenirse, bayrağı oraya mı bırakıyor yoksa diğer takımın geri vermesine izin mi veriyor?
    • Kendi takımınızın bayrağını yeni bir yere taşıyabilir misiniz?
    • Oyuncular kendi bayraklarını korurlarsa, bu diğer takımın bayrağını almasını imkansız hale getirebilir. Bir oyuncu kendi bayrağından ne kadar uzakta durmalıdır?
    • 2'den fazla takımla oynuyorsanız, kazanan takımın tüm rakiplerin bayraklarını mı yoksa yalnızca bayrakların çoğunluğunu mu ele geçirmesi gerekiyor?
Yöntem 2

Stratejik Olarak Oynamak

1. Bayrağı Ele Geçirme: Nasıl Oynanır ve Kazanılır
    Ekibinizi "korumalar" ve "saldırganlar" olarak ikiye ayırın. Takım olarak oynamanın en iyi yolu rolleri belirlemektir. Bu şekilde, ne olursa olsun belirli sayıda insanın bayrağınızı savunacağını bilirsiniz. Saldırgan yerine bir gardiyan daha isteyebilirsiniz; bir şeyler ters giderse takımınızı hapisten çıkarmaya odaklanan biri.
    • Muhafızlar: Muhafızlar, bayrağınızı geçmeye çalışan veya bulmaya çalışan herkesi etiketlemeye hazır olarak orta çizgide ve sahanın geri kalanında devriye gezer. Kendi taraflarında saklanan veya sinsice dolaşan birini gördüklerinde ekibin geri kalanını uyarırlar. Ayrıca jailbreak'leri de engellemeye çalışıyorlar.
    • Saldırganlar: Saldırganlar bayrağı arayarak gizlice kaçmaya veya korumalardan kaçmaya çalışırlar. Arama sırasında sıklıkla hapse atılırlar, bu nedenle tüm saldırganların aynı anda hapse girmemesi için diğer saldırganların sırayla onları kurtarması gerekir. Bayrağı bulduklarında ekibin geri kalanına haber verirler ve onu ele geçirmeye çalışırlar.
    • İzciler/Korucular/Keşif (İsteğe bağlı): Büyük bir takımınız varsa, takımın ihtiyaçlarına bağlı olarak hücum ve savunma arasında geçiş yapabilecek birkaç hızlı oyuncuya ihtiyacınız olacak. Bu oyuncular genellikle başkalarını hapishaneden kurtarır, sınırın yakınında bayrağın aranmasına yardımcı olur, muhafızların sayısı az olduğunda savunma yapar veya saldırganlar muhafızların dikkatini dağıtırken yavaşça düşman bölgesine gizlice girer.
  2. Adım 2 Ekip üyelerinizle birlikte saldırı modlarınızı planlayın.
    Google görselleri 2. Adım Ekip üyelerinizle saldırı modlarınızı planlayın.
    Ekip üyelerinizle saldırı modlarınızı planlayın. Bayrağı ele geçirmenin eğlencesi, ilgili stratejiden gelir. Savunmacı bir şekilde oynamak, diğer takımın hücum oyuncularını alt etmek ve ardından üstün sayılarla onlara hücum etmek mi istiyorsunuz? Yoksa bayrağı aramak için mümkün olduğu kadar çok zaman harcamak için saklanıp yavaşça hareket ederek onların yanına gizlice girmeyi mi denemek istiyorsunuz? En iyi sonuçlara yönelik bir oyun planı geliştirmek için ekibinizle konuşun. Bazı stratejiler şunları içerir:
    • Çılgın Hücum: Çaresiz bir hareket veya bayrağın nerede olduğunu biliyorsanız kullanılan bir hareket, bu, bir kişinin bayrağı güvenli bir şekilde geri alması umuduyla hemen hemen herkesi aynı anda göndermeyi içerir.
    • Tuzak: Riskli ama ödüllendirici; bu, en hızlı oyuncularınızın bazılarını sahanın bir tarafına göndermeyi içerir. Amaçları basitçe etiketlenmemek, onları kovalamak için mümkün olduğu kadar çok korumayı çekmek, bu sırada sahanın diğer tarafındaki başka bir oyuncu sessizce bayrağı aramak için etrafta dolaşıyor.
    • Engelleyiciler: Bayrağınız varsa veya onu nerede bulacağınızı biliyorsanız, diğer 3-4 takım arkadaşınızla grup oluşturun. En hızlı kişi ortada olacak şekilde ve takımın geri kalanı her iki tarafta 4-5 fit (1,2-1,5 m) uzakta olacak şekilde bayrağa doğru birlikte koşun ve etiketleri "engelleyici" olarak alın. Ancak bir oyuncunun etiketlendikten sonra oynamayı bırakıp hapse girmesi gerektiğini unutmayın. Etiketlendikten sonra engellemeye devam edemezler.
  3. Adım 3 Bayrağınızı akıllıca saklayın.
    Google görselleri 3. Adım Bayrağınızı akıllıca saklayın.
    Bayrağınızı akıllıca saklayın. Bir bayrağı gizlerken göz önünde bulundurulması gereken pek çok şey vardır ve "en iyi nokta" ilk başta beklediğiniz gibi olmayabilir. Diğer takımın yerinde olsaydınız ilk bakacağınız yerleri düşünmeye çalışın, çünkü onlar da muhtemelen ilk kez bakacaklardır. Genellikle bölgenizin çok gerisinde, ancak hapishanenin çok yakınında olmayan bir yer istersiniz.
    • Bayrağınız ne kadar uzakta olursa, takımın etiketlenmeden o kadar fazla alan kaplaması gerekir, bu da savunmayı kolaylaştırır. Bununla birlikte, arada bir çok yakın bir yerde karışmak, alınmaya değer bir risk olabilir, çünkü diğer takım daha uzakta olmasını beklerse yakındaki saklanma noktalarına bile bakmayabilir.
    • Bayrağın görünür olması gerekiyorsa, onu yalnızca arkadan görünür hale getirmeye çalışın, böylece ekibin görebilmek için tüm yolu koşması gerekir.
    • Bayrağı hapishanenizin yakınına koymak, bir mahkumun serbest bırakılmayı beklerken onu görmesine neden olabilir, bu nedenle biraz mesafe bırakmaya çalışın.
  4. Adım 4 Her oyundan sonra taraf değiştirin.
    Google görseller 4. Adım Her oyundan sonra taraf değiştirin.
    Her oyundan sonra taraf değiştirin. Bir takımın "en kötü tarafa" sahipmiş gibi hissetmesini önlemek için her oyunda taraf değiştirmelisiniz. Oyunlar hızlıysa, takımlardan biri 2 oyun (3-1, 5-3 vb.) kazanana kadar oynayın. Bu, kazanan takımın sahanın her iki tarafında da adil bir şekilde kazanmasını sağlar.
Yöntem 3

Varyasyonlar

1. Adım 1 İnsanları etiketlediğinizde hapse göndermek yerine dondurun.
    Google görselleri 1. Adım İnsanları etiketlediğinizde onları hapse göndermek yerine dondurun.
    İnsanları etiketlediğinizde hapse göndermek yerine dondurun. Etiketlendiyseniz, hareket etmeyi bırakın ve ekibinizden biri sizi etiketleyene kadar yerinde durun. Donduğunuzda, sanki hiçbir şey olmamış gibi tekrar oynamaya devam edin.
  2. Adım 2 Takım arkadaşlarınıza verdiğiniz bayrağınız için bir frizbi veya topla oynayın.
    Google görseller 2. Adım Takım arkadaşlarınıza verdiğiniz bayrağınız için bir frizbi veya topla oynayın.
    Takım arkadaşlarınıza verdiğiniz bayrağınız için frizbi veya topla oynayın. Bu genellikle oyunu çok daha hızlı ve daha saldırgan hale getirir. Bayrağı ele geçirirseniz, onu bir takım arkadaşınıza atarak bölgenizden çıkarmaya çalışın. Etiketleme kuralları hala geçerlidir. Bayrağın düşürülmesi durumunda (kötü bir pas veya kaçırılan yakalama nedeniyle) bayrağın başlangıç ​​alanına geri gönderilmesi gerektiğini belirten bir kural eklemeyi düşünün.
    • Bu, bayrağı saklamanın imkansız olduğu açık alan oyunları için harika bir varyasyondur.
  3. Adım 3 Takım başına birden fazla bayrağı gizleyin.
    Google görselleri 3. Adım Takım başına birden fazla bayrağı gizleyin.
    Takım başına birden fazla bayrağı gizleyin. Bu, oyunu daha uzun süre uzatmanın veya geniş alanlardaki daha büyük gruplar (20+) için oyunu daha eğlenceli hale getirmenin harika bir yoludur. Her takıma ayrı ayrı saklanacak 3-5 bayrak verin. Bir takım tüm bayrakları bulana kadar oyun bitmez.
    • Her bayrağa onu bulmanın ve üssünüze geri göndermenin zorluğuna bağlı olarak bir puan puanı vermeyi düşünün. Oyuna bir süre sınırı koyun ve sonunda en çok puana sahip olan takım kazanır.
  4. Adım 4 Bayrağı gece ele geçirme oyununu oynayın.
    Google görseller 4. Adım Bayrağı gece yakalamayı oynayın.
    Geceleri bayrağı ele geçirme oyununu oynayın. El fenerlerinizi veya farlarınızı takın ve ürkütücü, ekstra zorlu bir bayrak yakalama oyununa çıkın. Gece oynamak bazı tehlikeli çarpışmalara neden olabilir, bu nedenle oyuncuların koşarken ışıklarının açık olması gerektiğini bir kural haline getirin. Ancak ışığınızı kapatmak ve yavaşça etrafta dolaşmak, bayrağı aramanın veya şüphelenmeyen bir saldırgana tuzak kurmanın harika bir yoludur.
    • Oynamaya hazır, karanlıkta parlayan bayrak yakalama kiti için Capture the Flag REDUX'u deneyin.
  5. Bayrağı Ele Geçirme: Nasıl Oynanır ve Kazanılır
    İnsanları elleriniz yerine su balonları veya "un bombaları" ile etiketleyin. Birkaç çift külotlu çorap alın ve küçük külotlu çorap "tüpleri" oluşturmak için bacaklarını 7,6-10 cm (3-4 inç) uzunluğunda bölümlere ayırın. Tüpün bir ucunu bağlayın ve yaklaşık 1 bardak (250 g) unla doldurun. Üstü bağlayın ve tüm oyuncuların koyu renk giysiler giydiğinden emin olun. Birini etiketlemek yerine, ona un bombasıyla vurun, bu da kanıt olarak bir miktar un bırakacaktır.
    • Su balonları veya su tabancaları da değiştirilebilir, ancak bunların yeniden doldurulması, özellikle uzun bir oyun sırasında zaman alır.
  6. Adım 6 Kimsenin etiketlenemeyeceği tarafsız bir bölge oluşturun.
    Google görseller 6. Adım Kimsenin etiketlenemeyeceği tarafsız bir bölge oluşturun.
    Kimsenin etiketlenemeyeceği tarafsız bir bölge oluşturun. Tarafsız bir bölgeye sahip olmak, 2 oyuncunun kendi bölgelerini ayıran çizginin yakınında veya üzerinde birbirini etiketlediği, karar verilmesi imkansız durumları önler. Orta çizgiyi 3-5 yarda (2,7-4,6 m) genişlikte yapmanız yeterlidir. Eğer bu bölgedeyseniz kimse etiketlenip hapse gönderilemez.
    • Oyuncuların tarafsız bölgeye gitmelerine ve orada aylaklık etmelerine izin verilmez! Bu hile yapmak sayılır.

Video

Uyarılar

• Herhangi bir yola yakın olmayan veya arabaların bulunmadığı bir oyun alanı belirlemeye çalışın (özellikle geceleri oynuyorsanız). Teşekkürler Faydalı 62 Faydalı Değil 8
  • Gece oynuyorsanız herhangi bir engelle karşılaşmamaya dikkat edin. Teşekkürler Faydalı 57 Faydalı Değil 11