Rahimdeki Bebeğe Müzik Nasıl Çalınır?.

Rahimdeki Bebeğe Müzik Nasıl Çalınır?

Bir bebeğin işitme duyusu henüz anne karnındayken gelişir. Bebekler genellikle dışarıdan gelen seslere hareket ederek veya hızlı ya da yavaş kalp atışı sergileyerek tepki verirler. Anne karnında yaklaşık 20. haftada bebek duyabilir ve yarada yaklaşık 26. haftada bebek seslere ve dış uyaranlara tepki verir. Bebeğinize rahimdeyken şarkı söylemek, konuşmak ve müzik çalmak gibi sesler özellikle hamileliğin son 10 haftasında, yani bebeğinizin kulaklarının beynine bağlandığı dönemde önem kazanır.

Adımlar

Yöntem 1

Doğru Müziği Seçmek

1. Adım 1 Çok yüksek veya agresif müzik yerine rahatlatıcı müzik arayın.
    Google görselleri 1. Adım Çok yüksek veya agresif müzik yerine rahatlatıcı müzik arayın.
    Çok yüksek veya agresif müzik yerine rahatlatıcı müzik arayın. Klasik müzik idealdir çünkü anne karnındaki bebekler sakinleştirici sesleri takdir edecek ve müziğe uygun zamanda nefes almaya başlayabileceklerdir.
    • Beethoven, Mozart veya Bach'ın müziği gibi klasik seçenekleri arayın, ancak bazı bestelerin yüksek sesli pasajlara sahip olabileceğini unutmayın.
    • Aslında Mozart'ın müziğinin dinleyicilerin beyin gelişimini, özellikle de mekansal hafızayı etkilediği söyleniyor. Beyindeki müzik aktivitelerinin merkezi, nesneler arasındaki mekansal ilişkilerin merkezini de içeren beynin sağ yarıküresindedir. Yani beynin bir bölümünün gelişiminin, beynin aynı bölgesindeki başka bir bölümün gelişimini etkilemesi mümkündür.
  2. Adım 2 Annenin de sevdiği müziği bulun.
    Google görseller 2. Adım Annenin de sevdiği müziği bulun.
    Annenin de sevdiği müziği bulun. Örneğin bebeğin annesi klasik müzikten hoşlanmıyorsa bu durumun karnındaki bebeğe olumlu bir etkisi olmayacaktır.
    • Ninniler, new age müzikler gibi klasik müziğin alternatiflerini deneyebilirsiniz. Popüler CD'ler arasında Baby Einstein, Disney Ninnileri ve Dreamland ninnileri bulunur.
    • Yavaş R&B, reggae ve pop parçaları gibi çok gürültülü ve gürültülü olmayan diğer müzik tarzlarını da deneyebilirsiniz.
    • Doğanın, suyun ve dalgaların seslerini kaydetmek de rahimdeki bir bebek için rahatlatıcı olabilir.
    • Uyumlu ve temel bir melodiye sahip müzik arayın. Müziğin ritmi, temposu ve ses seviyesindeki dramatik değişiklikler bebeği rahatsız edebilir ve bebeğin ürkmesine neden olabilir.
  3. 3. Adım Bir müzik mağazasındaki veya bloglardaki bir iş arkadaşınızdan tavsiye alın.
    Google görselleri 3. Adım Bir müzik mağazasındaki veya bloglardaki bir çalışandan tavsiye alın.
    Bir müzik mağazasındaki veya bloglardaki bir iş arkadaşınızdan tavsiye alın. Rahimdeki bir bebek için neyin uygun olduğundan emin değilseniz yerel müzik mağazanızdan yardım isteyin.
    • Ayrıca internete girebilir ve bloglarda bebeklere yönelik rahatlatıcı müzikler arayabilirsiniz.
Yöntem 2

Bebeğiniz için Müzik Çalmak

1. Adım 1 Annenin hamile karnında kulaklık kullanmak yerine stereo hoparlörlerden bebeğiniz için müzik çalın.
    Google görseller 1. Adım Annenin hamile karnında kulaklık kullanmak yerine bebeğiniz için stereo hoparlörlerden müzik çalın.
    Annenin hamile karnında kulaklık kullanmak yerine stereo hoparlörlerden bebeğiniz için müzik çalın. Yaygın inanışın aksine hamile karnına kulaklık takmak gerekli değildir; Aslında müziğin bebek için çok yüksek olmasına ve onu aşırı uyarmasına neden olabilir. Bunun yerine evinizde müzik çalmak rahme süzülecektir.
  2. Adım 2 Müziğin ses düzeyine dikkat edin.
    Google görselleri 2. Adım Müziğin ses düzeyine dikkat edin.
    Müziğin ses seviyesinin farkında olun. Rahimdeki amniyotik sıvı, sesi yükseltecek ve bebek için ebeveynlerin duyabileceğinden çok daha yüksek ses çıkaracaktır.
    • Bebeğin rahat etmesi için müziği 50-60 desibel civarında veya çamaşır makinesi seviyesinde tutmayı hedefleyin. Perspektife koymak gerekirse, 60 desibel normal bir konuşmanın gürültü seviyesidir, 30 desibel fısıltıdır, yani 50 desibel iyi bir ara gürültü seviyesidir.
    • Amerikan Pediatri Uzmanları Birliği, uzun süre yüksek sesli müziğe maruz kalan bebeklerin erken doğma olasılığının daha yüksek olduğunu ve düşük doğum ağırlığı ve işitme kaybı gibi başka olumsuz yan etkilere sahip olduklarını buldu.
  3. 3. Adım Bebeğinizi günde iki kez 5-10 dakika veya maksimum 1 saat müzikle buluşturun.
    Google görseller 3. Adım Bebeğinizi günde iki kez 5-10 dakika veya günde maksimum 1 saat müzikle buluşturun.
    Bebeğinizi günde iki kez 5-10 dakika veya günde en fazla 1 saat müzikle buluşturun. Bebeğiniz için rahimdeyken müzik dinleyeceğiniz süreyi aşırıya kaçmayın. Müziğe çok fazla maruz kalmak bebeği aşırı uyarabilir.
Yöntem 3

Rahimdeki Bebek İçin Müzik Çalmanın Faydalarını Anlamak

1. Adım 1 Bebeğinizin rahmini sakinleştirici ve rahatlatıcı bir yer haline getirmesi için müzik çalın.
    Google görseller 1. Adım Bebeğinizin rahmini sakinleştirici ve rahatlatıcı bir yer haline getirmesi için müzik çalın.
    Rahmi sakinleştirici ve rahatlatıcı bir yer haline getirmek için bebeğiniz için müzik çalın. Rahim, bebeğiniz için doğal olarak rahatlatıcı bir ortam olsa da, aynı zamanda amniyotik sıvının sesleri, annenin kalp atışı ve diğer dış sesler nedeniyle de gürültülüdür; bu nedenle sakinleştirici müzik, bebeğinizin daha da rahatlamasına yardımcı olacaktır.
  2. Adım 2 Bebeğinizin beyin gelişimine yardımcı olması için müzikle tanıştırın.
    Google görseller 2. Adım Bebeğinizin beyin gelişimine yardımcı olması için müzikle tanıştırın.
    Bebeğinizin beyin gelişimine yardımcı olması için müziğe maruz bırakın. Araştırmalar, anne karnındayken aynı şarkıyı (ninni gibi) birden çok kez duyan bebeklerin doğduklarında şarkıyı tanıdıklarını göstermiştir.
    • Bebeğinize anne karnındayken ninniler veya başka çocuk şarkıları söylemek, ebeveynleriyle olan ilişkilerini güçlendirebilir ve doğduktan sonra bebeğin sesinizi tanımasına yardımcı olabilir.
  3. 3. Adım Anne karnında klasik müzik dinlemenin bebeğinizi daha akıllı hale getirebileceğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt olmadığını unutmayın.
    Google görseller 3. Adım Anne karnında klasik müzik dinlemenin bebeğinizi daha akıllı hale getirebileceğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt olmadığını unutmayın.
    Anne karnında klasik müzik dinlemenin bebeğinizi daha akıllı hale getirebileceğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt olmadığını unutmayın. Bebeğe klasik müzik çalmak, doğduğunda klasik müzikten keyif alacağı anlamına da gelmez.
    • Çok sayıda çalışma müziğin anne karnındaki bebeğe etkisini araştıran çalışmalara odaklanmıştır ancak anne karnındaki bir bebeğin ne düşündüğünü ve hissettiğini tam olarak bilmek zordur. Ancak onlar için müzik çalmak özenle ve doğru ses seviyesinde yapılırsa kesinlikle zarar vermez.
  4. 4. Adım Müziğin aynı zamanda annenin üzerindeki stresi de azaltacağını ve bunun da doğmamış bebeğin stresini azaltacağını unutmayın.
    Google görseller 4. Adım Müziğin aynı zamanda annenin üzerindeki stresi de azaltacağını ve bunun da doğmamış bebek için stresi azaltacağını unutmayın.
    Müziğin aynı zamanda annenin üzerindeki stresi de azaltacağını ve bunun da doğmamış bebek için stresi azaltacağını unutmayın. Annede stresin artması, annenin kan dolaşımı yoluyla bebeğin etrafındaki plasentaya giden kortizolde de artış anlamına gelir. Aslında hamilelik sırasındaki stres, erken doğum, bebeğin düşük kilosu ve düşük yapma ihtimalinin artması gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.
    • Müzik, özellikle de annenin zevkine uygunsa, stresi azaltabilir ve annede serotonin ve endorfin salınımına yol açan faydalı duyguları harekete geçirebilir, bu da bebeği de iyi bir ruh haline sokacaktır.