Kart Oyunu Hızı Nasıl Oynanır?.

Kart Oyunu Hızı Nasıl Oynanır?

Hız, hızlı düşünmeye ve reflekslere dayanan, standart elli iki kartlık desteyle oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, mümkün olan en kısa sürede tüm kartlarınızdan kurtulmaktır; bu, onu "dökülen" kart oyunları ailesinin bir parçası yapar. Eğer bu oyunu gerçekten beğendiyseniz, benzer bir kart atma oyunu olan ve kuralları daha karmaşık olan "Spit"i de oynayabilirsiniz. "Hız!" diye bağırmak için gereken yeteneğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız. Rakibinizden önce, başlamak için Adım 1'e bakın.

Adımlar

Bölüm 1

Normal Hızda Oynatma

1. Adım 1 İki oyuncuya her birine beşer kartlık bir el dağıtın.
    Google görselleri 1. Adım İki oyuncuya her birine beşer kartlık bir el dağıtın.
    İki oyuncuya her birine beşer kartlık bir el dağıtın. Bunlar oyun başladığında her oyuncunun elinde olacak kartlardır. Şimdilik kartları kapalı olarak dağıtın. Oyun başladığında, her oyuncu hızla kartları çevirip eline bakacak. Oyuncular birbirlerinin kartlarına bakmamalıdır.
    • Hız geleneksel olarak iki rakip arasında oynanır. Üç ve dört yönlü hız popülerdir ancak ek kart destesi gerektirir.
  2. Adım 2 İki oyuncunun arasına dört kart destesini kapalı olarak yerleştirin.
    Google görselleri Adım 2 İki oyuncu arasına dört kart destesini yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirin.
    İki oyuncunun arasına dört kart destesini kapalı olarak yerleştirin. Her iki kenardaki destelerin içinde beş kart bulunmalı ve içteki iki destenin her birinde birer kart bulunmalıdır.
    • Dış kenarlardaki yığınlar yan yığınlardır ve her iki oyuncunun da hamleleri biterse, her oyuncunun içteki iki yığını değiştirmek için kullanacağı yedek yığınlar olacaktır.
    • İçteki iki yığın, oyun başladığında ters çevrilecek olan aktif yığınlardır. Oyuncular daha sonra ellerindeki beş karttan oluşan uygun kartları bu desteye yerleştirmeye çalışacaklardır.
  3. Adım 3 Desteyi ikiye bölün ve her oyuncu için 15 karttan oluşan bir deste oluşturun.
    Google görselleri 3. Adım Desteyi ikiye bölün ve her oyuncu için 15 karttan oluşan bir deste oluşturun.
    Desteyi ikiye bölün ve her oyuncu için 15 karttan oluşan bir deste oluşturun. Bu, oyuncuların 5 karttan oluşan ellerinde 5'ten az kart bulunduğunda çekilecekleri destedir. Ellerindeki kartlardan birini oynayabildikleri anda bu desteden daha fazla kart çekebilirler. Her oyuncu kendi çekiliş destesinden kart çekmek zorundadır.
  4. Adım 4 Ortadaki iki kartı ters çevirerek oyuna başlayın.
    Google görselleri 4. Adım Ortadaki iki kartı ters çevirerek oyuna başlayın.
    Ortadaki iki kartı ters çevirerek oyuna başlayın. Her oyuncu, elindeki beş karttan herhangi birinin ortadaki kartlara artan veya azalan sırada yerleştirilip yerleştirilemeyeceğini görmek için eline bakabilir. Her oyuncunun ellerini diğer oyuncudan saklaması gerektiğini unutmayın; açık el size kolaylık sağlamak için görüntülenir.
  5. Adım 5 Her oyuncu elindeki kartları aktif destelerin üzerine artan veya azalan sırada yerleştirmeye çalışmalıdır.
    Google görselleri 5. Adım Her oyuncu, elindeki kartları artan veya azalan sırada aktif destelerin üzerine yerleştirmeye çalışmalıdır.
    Her oyuncu elindeki kartları aktif destelerin üzerine artan veya azalan sırada yerleştirmeye çalışmalıdır. Aktif destedeki kartların her birinde, renkten bağımsız olarak bir yüksek veya bir düşük değerde bir kart oynayabilirsiniz (dokuzun üzerine on veya sekiz, valenin üzerine on veya kız koyabilirsiniz, vb.) Bir seferde yalnızca bir kart yerleştirebilirsiniz, ancak diğer oyuncunun sizden önce kart koymasını beklemeniz gerekmez.
    • As, yüksek veya düşük kart olarak oynanabilir. Kralın üstüne veya ikisinin altına yerleştirilebilir. Bu, oyunun bir döngü halinde oynanabilmesini sağlar.
  6. Adım 6 Her oyuncu, her zaman oynayacak beş kartı olduğundan emin olmak için elindeki bir kartı kullandığında, destesinden kart çekmelidir.
    Google görselleri Adım 6 Her oyuncu, her zaman oynayacak beş kartı olduğundan emin olmak için elindeki bir kartı kullandığında destesinden kart çekmelidir.
    Her oyuncu, her zaman oynayacak beş kartı olduğundan emin olmak için elindeki bir kartı kullandığında, destesinden kart çekmelidir. Bir kart oynadığınızda, destenizden hemen bir tane daha çekin. Bunun olmaması gereken tek durum, oyuncunun destesindeki kartlarının bitmesidir; daha sonra oyunu kazanmak için elinde kalan kartları oynamaya çalışmalıdır.
  7. Adım 7 Eğer her iki oyuncu da...
    Google görselleri 7. Adım Her iki oyuncu da...
    Her iki oyuncu da kartlarından herhangi birini oynayamazsa, her ikisi de yan destelerden birinden orta desteye bir kart çevirmelidir. Bu, merkezde kartlarından birini artan sırada yerleştirmelerine olanak sağlayacak iki yeni kart oluşturacaktır. Herhangi bir hamle yapılamadığında bu işlem tekrarlanmalıdır. Bu durum devam ederse ve yan destelerde kart kalmazsa, oyuncular orta destedeki kartları karıştırmalı ve yeni yan desteler olarak yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirmelidir. Daha sonra her biri bu destelerden birer kart çevirip oynamaya devam edebilir.
  8. Kart Oyunu Hızı Nasıl Oynanır?
    Google görseller Kart Oyunu Hızı Nasıl Oynanır?
    Bir oyuncunun elindeki kartlar bittiğinde ve desteyi çektiğinde, her iki kart destesini de tokatlamalı ve "Hız!" demelidir. oyunu kazanmak için. Bazı oyuncular, oyunu kazanmak için bunun zorunlu olduğunu ve oyuncunun kartları biterse otomatik olarak kazanacağını düşünmezler. Ama bu o kadar da eğlenceli değil! "Hız!" Bu hızlı tempolu oyuna mükemmel bir son veriyor.
    • Tipik olarak hız, üç oyundan en iyisi olarak oynanır. İki oyunu kazanan ilk oyuncu seti kazanır. Ancak istediğiniz kadar oyun oynayabilirsiniz!
Bölüm 2

Hıza Değişiklikler Ekleme

1. Adım 1 Çiftleri kullanarak oynayın.
    Google görselleri 1. Adım Çiftleri kullanarak oynayın.
    Çiftleri kullanarak oynayın. Bu varyasyon oyuna bir kural daha ekler; yalnızca artan veya azalan sıradaki kartları yerleştirmekle kalmaz, aynı kartı aynı değerdeki başka bir kartın üzerine de yerleştirebilirsiniz. Şahınızı destedeki başka bir şahın üzerine, yedinizi diğer yedi şahın üzerine vb. yerleştirebilirsiniz. Bu, oyunun daha da hızlı ilerlemesini sağlayacaktır çünkü kartlarınızı bırakma zamanı geldiğinde daha fazla seçeneğiniz olacaktır.
    • Bu sürüm oyunu biraz kolaylaştırdığı için "çocuk versiyonu" olarak da bilinir.
    • Önemli Not: Bu oyun modu oyunun daha az dinamik hissetmesine neden olabilir.
  2. Adım 2 Aynı anda birden fazla kartı azalan veya artan sırada bırakın.
    Google görselleri 2. Adım Aynı anda birden fazla kartı azalan veya artan sırada yerleştirin.
    Aynı anda birden fazla kartı azalan veya artan sırada koyun. Bunu başarmak biraz zor olabilir, ancak bu kural üzerinde hemfikirseniz oyunun riskleri artabilir. Bu varyasyonda, eğer 3, 4 ve 5'iniz varsa, 2 veya 6'yı görene kadar bekleyebilir ve ardından üç kartı aynı anda bırakabilirsiniz. Aniden kartlarınızın azalmasına neden olacak sinsi bir saldırıyla rakibinizi şaşırtabilirsiniz.
  3. Adım 3 Jokerleri joker olarak kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Jokerleri joker olarak kullanın.
    Jokerleri joker olarak kullanın. Oyunu oynamak için destenizdeki iki jokeri kullanırsanız, bu jokerler "joker" görevi görebilir. Elinizde bir kart varsa, onu istediğiniz zaman destenin üstüne yerleştirebilir ve ardından kartlarınızdan bir tanesini onun üzerine yerleştirebilirsiniz; bu bir joker kart olduğundan, üzerine başka bir kart koyabilirsiniz. Bundan sonra oyuna normal şekilde devam edin. Yine de o şakacıların üzerine tetiği çekmeye çok hevesli olmayın. Kartı en iyi şekilde kullanabilmek için başka hamle yapamayacak duruma gelene kadar bekleyin.
    • Tipik olarak, jokerleri joker kart olarak kullandığınızda, çekiliş destelerinin her birinde 15 kart yerine 16 kart olmasını sağlarsınız.
    • Diğer kartlarınızdaki hamleleriniz bittiğinde joker kullanılmalıdır. Elinizde hala bir joker varsa, çekiliş destesinden çizim yapamazsınız.
    • Joker oynadığınız son kart olamaz. Bir destenin "üstüne" çıkamaz.
  4. Adım 4 Üç veya dört oyuncuyla oynayın.
    Google görselleri 4. Adım Üç veya dört oyuncuyla oynayın.
    Üç veya dört oyuncuyla oynayın. Bu heyecan verici oyunu iki oyuncudan fazlasını içerecek şekilde genişletebilirsiniz. Fazladan oyuncuya sahip olmak istiyorsanız, ortada fazladan bir kart destesi oluşturun. Yani, eğer üç oyuncunuz varsa, oyuncuların kartlarını koyabilecekleri ortada üç desteniz olmalıdır. Yine de her oyuncuya 5 kart dağıtabilir ve geri kalan kartları eşit şekilde dağıtarak her oyuncunun kendi çekiliş destesine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.
    • İşleri daha eğlenceli ve heyecanlı hale getirmek istiyorsanız, dört oyuncuyla oynarken bir yerine iki deste bile kullanabilirsiniz. Ekstra kartlar çekiliş destesinin bir parçası olacak ve daha fazla oyun kombinasyonuna olanak tanıyacak.
  5. Adım 5 Tükür Oyna...
    Google görseller Adım 5 Oynat Spit...
    Spit'i oyna . Her ne kadar bazı insanlar "Hız" oyununu "Spit" olarak adlandırsa da, bu aslında farklı kuralları olan, daha farklı, daha karmaşık bir oyundur. Oyunun bu versiyonunda, destenin tamamı iki oyuncu arasında bölünmüştür; her oyuncunun, her birinde bir açık kart ve 1-4 kapalı kart bulunan beş destesi vardır. Her oyuncunun bir destede kapalı olarak 11 kartı vardır ve oyunun ortasında hala iki açık kart vardır. Amaç, oyuncunun gerektiğinde stoktaki kartları kullanarak 5 kart destesindeki tüm kartları atmasıdır.
    • Aynı kurallar - kartları orta destedeki kartların üzerine artan veya azalan sırada yerleştirmek - hala geçerlidir, ancak oyun daha karmaşıktır çünkü her oyuncu sadece kartları oynamak yerine 5 kart destesindeki kartları oynayabilir. onun eli. Gerçekten tükürüğün nasıl oynanacağını bilmek istiyorsanız, daha fazla açıklama için aşağıdaki talimatlara bakın.
Bölüm 3

Spit oynamak

1. Adım 1 52 kartlık bir desteyi 2 eşit desteye bölün.
    Google görseller 1. Adım 52 kartlık bir desteyi 2 eşit desteye bölün.
    52 kartlık bir desteyi 2 eşit desteye bölün. Her ne kadar insanlar sıklıkla "Hız" oyununu "Spit" oyunuyla karıştırsa da, aynı prensipler geçerli olmasına rağmen ikincisi aslında oyunun daha karmaşık bir versiyonudur. Yapmanız gereken ilk şey, her oyuncunun destelerini düzenlemeye başlayabilmesi için desteyi ikiye bölmektir.
  2. Adım 2 Her oyuncunun kartlarını 6 deste halinde, 5 stok destesi ve 1 tükürük destesi halinde düzenlemesini sağlayın.
    Google görseller Adım 2 Her oyuncunun kartlarını 5 stok destesi ve 1 tükürük destesi olmak üzere 6 deste halinde düzenlemesini sağlayın.
    Her oyuncunun kartlarını 6 deste halinde, 5 stok destesi ve 1 tükürük destesi halinde düzenlemesini sağlayın. Solitaire veya Patience'a aşina iseniz, 5 yığın benzer şekilde kurulacaktır. Yalnızca 5 adet yüz yukarı grubunuz olabilir. Her oyuncu stok yığınlarını kurmalı ve yığınları şu şekilde tükürmelidir:
    • Stok yığınları:
      • Yığın 1'de 0 adet kapalı kart ve 1 adet açık kart bulunur
      • Yığın 2'de 1 kapalı kart ve 1 açık kart bulunur
      • 3. destede 2 adet kapalı kart ve 1 adet açık kart bulunur
      • 4. destede 3 adet kapalı kart ve 1 adet açık kart bulunur
      • 5. destede 4 adet kapalı kart ve 1 adet açık kart bulunur
    • Tükürük yığını:
      • 6. yığın, her oyuncunun tükürük yığınıdır ve yan tarafa yerleştirilebilir. Bunlara oyuncunun tükürük kartları denir.
  3. Adım 3 Her oyuncunun tükürük destesinden oyunun ortasına bir kart atmasını sağlayarak oyuna başlayın.
    Google görselleri 3. Adım Her oyuncunun kendi tükürük destesinden bir kartı oyunun ortasına çevirmesini sağlayarak oyuna başlayın.
    Her oyuncunun kendi tükürük destesinden oyunun ortasına bir kart çevirmesini sağlayarak oyuna başlayın. Her oyuncu aynı zamanda "tükür!" demelidir. o bunu yaparken. Bu kartlar, her oyuncunun kendi destesinden artan veya azalan değere sahip kartları yerleştirmeye çalışacağı kin yığınını başlatacaktır.
  4. Adım 4 Her oyuncu, açık olan kartları artan veya azalan değere sahip ortadaki kartlardan birinin üzerine yerleştirmelidir.
    Google görselleri 4. Adım Her oyuncu, yüzü yukarı bakacak şekilde, artan veya azalan değere sahip ortadaki kartlardan birinin üzerine yerleştirmelidir.
    Her oyuncu, açık olan kartları artan veya azalan değere sahip ortadaki kartlardan birine yerleştirmelidir. 5 destedeki kartlardan birini oynadıklarında, yüzü aşağı dönük olan bir kartı boş alana çevirerek yeni bir aktif tükürük kartı oluşturabilirler. Bu 5 desteyi her oyuncunun "eli" olarak düşünün. Bu oyunda Speed'in aksine oyuncuların tutacak bir eli yok.
  5. Adım 5 Oyuncular kartlarından herhangi birini kullanamıyorlarsa desteden kart çekmelidirler.
    Google görselleri 5. Adım Oyuncular kartlarından herhangi birini kullanamıyorlarsa desteden kart çekmelidirler.
    Oyuncular kartlarından herhangi birini kullanamıyorlarsa stok yığınlarından kart çekmelidirler. Bu durumda oyuncular desteden bir kart çekmeli ve oyuna devam etmek için aynı anda onları destenin ortasına yerleştirmelidir.
  6. Adım 6 Bir oyuncu 5 destedeki tüm kartları oynadığında, istediği orta desteyi vurmalı ve onu kazanmalıdır.
    Google görselleri 6. Adım Bir oyuncu 5 destedeki kartların tümünü oynadığında, istediği orta desteye ulaşmalı ve onu kazanmalıdır.
    Bir oyuncu 5 destedeki tüm kartları oynadığında, istediği orta desteye ulaşmalı ve onu kazanmalıdır. Diğer oyuncu bunu görür ve önce kendi seçtiği ortadaki desteye vurursa, kazanır. Buradaki fikir, eğer varsa daha küçük olan desteyi almaktır, böylece diğer oyuncu daha fazla kartla sıkışıp kalır. Kin yığınına zamanında tokat atmayan oyuncu diğer yığını alır. Kim yığının eline ilk ulaşırsa onu alır.
    • Her iki oyuncu da oynayamazsa ve oyunculardan birinde tükürük kartı kalmamışsa, diğer oyuncunun tek başına tükürük destesine tükürmesi gerekir. Bu oyuncu yığınlardan herhangi birini seçebilir, ancak turun geri kalanında yalnızca o yığına tükürmeye devam etmesi gerekir.
  7. Adım 7 Oyunu oynamaya devam etmek için iki tükürük yığınını yeniden karıştırın.
    Google görselleri 7. Adım Oyunu oynamaya devam etmek için iki tükürük yığınını yeniden karıştırın.
    Oyunu oynamaya devam etmek için iki tükürük yığınını yeniden karıştırın. Artık her oyuncunun elindeki kartların yanı sıra tükürük yığınından sahip olduğu kartları da alıp yeniden karıştırması gerekir. Oyuncu daha sonra bu kartları, tıpkı oyunun başında yaptığı gibi, kalan kartları tükürük yığını olarak kullanarak 5 stok destesi düzenine yerleştirmelidir. Oyunculardan birinin diğerinden daha fazla kartı olabilir. Eğer bir oyuncu, 5 destedeki tüm kartları dağıttıktan sonra bir tükürük destesi oluşturmaya yetecek kadar karta sahip değilse, o zaman oyunun ortasında yalnızca bir tükürük destesi olacaktır.
  8. Adım 8 Bir oyuncu kartları biterek kazanana kadar oynamaya devam edin.
    Google görseller 8. Adım Bir oyuncu kartları bitene kadar oynamaya devam edin.
    Bir oyuncu kartları bitene kadar kazanana kadar oynamaya devam edin. Oyunu kazanmak için, oyuncunun destesindeki tüm kartlardan kurtulması ve kartlarını tükürmesi gerekir. Bir oyuncunun elinde hiç kart kalmadığında oyunu kazanmış demektir. Bu oyunu oynamak ve kazanmak "Hız"dan çok daha uzun sürebilir, ancak zafer hissi daha da tatlı olabilir!

Video

Video Metnini Oku

Uyarılar

• Kağıt kesmek her zaman mümkündür, özellikle de bunun gibi hızlı bir kart oyunu oynarken. Teşekkürler Faydalı 8 Faydalı Değil 1

İhtiyacınız Olan Şeyler

• standart elli iki kartlık deste
  • karşı oynayacak bir ortak