Saray Kart Oyunu Nasıl Oynanır?.

Saray Kart Oyunu Nasıl Oynanır?

Palace, 2-5 oyuncuyla oynayabileceğiniz süper eğlenceli bir kart oyunudur. Oyunun amacı basit: Atılan destedeki kartlarınızı artan sırada oynayın ve kartları biten ilk oyuncu olun. Yakalayış? Eğer bir kart oynayamıyorsan, atılan destenin tamamını almak zorundasın! Uymanız gereken birkaç kural daha var (örneğin, her oyuncunun kendi kart “sarayına” sahip olması gerekir; bu konuda daha fazla bilgi aşağıdadır). Nasıl oynanacağını öğrenmek için aşağıdaki adımlara göz atın!

Adımlar

Bölüm 1

Oyunun Kurulumu

1. Adım 1 Kimin dağıtacağını ve ilk önce gideceğini görmek için kartları çekin.
    Google görselleri 1. Adım Kimin dağıtacağını ve ilk önce gideceğini görmek için kartlar çekin.
    Kimin dağıtacağını ve ilk önce gideceğini görmek için kart çekin. Herkesin bir kart destesinden rastgele bir kart seçmesini sağlayın. En yüksek karta sahip olan kişi dağıtıcı olur. Bir sonraki en yüksek karta sahip olan kişi herhangi bir koltuğu seçebilir ve bu şekilde devam eder. Dağıtıcının solundaki kişi ilk önce gider.
    • Bazı varyasyonlarda, kartlar dağıtıldıktan sonra ilk oyuncu seçilir ve bu, açık olan en düşük karta göre yapılır.
  2. Adım 2 Karıştır...
    Google görseller Adım 2 Karıştır...
    2 oyuncu için 1 deste kartı veya daha fazla oyuncu için 2 deste kartı karıştırın . Tamamen karıştıklarından emin olmak için kartları 5-7 kez karıştırın. Kartları karıştırırken kartlara bakmadığınızdan emin olun!

Not: 3-5 oyuncu için 2 desteye ihtiyacınız olacak, aksi takdirde kartlarınız çok çabuk tükenecektir.

3. Adım 3 Her oyuncuya kapalı olarak 3 kart dağıtın.
    Google görselleri 3. Adım Her oyuncuya yüzü aşağı bakacak şekilde 3 kart dağıtın.
    Her oyuncuya kapalı olarak 3 kart dağıtın. Masanın etrafında dolaşın ve her oyuncunun önüne arka arkaya 3 kart koyun. Her oyuncunun önünde 3 kart olana kadar devam edin. Henüz hiç kimse bu kartlara bakmamalı, dağıttığınız oyuncu bile!
    • Tipik olarak solunuzdaki kişiyle ilgilenmeye başlarsınız.
  4. Adım 4 Her kişiye kapalı olarak 6 kart dağıtın.
    Google görselleri 4. Adım Her kişiye kapalı olarak 6 kart dağıtın.
    Her kişiye kapalı olarak 6 kart dağıtın. Daha sonra, solunuzdaki kişi için, her birine dağıttığınız 3 karttan ayrı olarak 6 kart sayın. Siz de dahil olmak üzere herkesin 6 kartı olana kadar masanın etrafında dolaşmaya devam edin. Oyuncular bu kartlara bakabilir ancak şimdilik herkesin bunları kendine saklaması gerekiyor.
  5. Adım 5 6 kartınıza bakın ve 3 tanesini kapalı kartlarınıza açık olarak yerleştirin.
    Google görseller 5. Adım 6 kartınıza bakın ve 3 tanesini yüzü yukarı bakacak şekilde, kapalı kartlarınıza yerleştirin.
    6 kartınıza bakın ve 3 tanesini kapalı kartlarınıza açık olarak yerleştirin. Her oyuncu 6 karttan oluşan setini alır. Kapalı 3 kartınızın üstüne hangi 3'ü koymak istediğinize karar verin. Tipik olarak, daha yüksek kartların yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştirilmesi daha iyidir.
    • Bir varyantta dağıtıcı, orijinal 3 kapalı kartın üzerine açık olarak kartlardan 3'ünü yerleştirir. Oynanması kolay kartları yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştiremeyeceğiniz için bu, oyunu biraz zorlaştırır.
  6. Adım 6 Çekiliş destesi için kartların geri kalanını ortaya yerleştirin.
    Google görselleri 6. Adım Kartların geri kalanını çekiliş destesinin ortasına yerleştirin.
    Çekiliş destesi için kartların geri kalanını ortasına yerleştirin. Dağıtıcı sizseniz, kalan desteyi tüm oyuncuların ulaşabileceği bir yere koyun, çünkü bu deste olacaktır. Bu kartların yüzü aşağı dönük olmalıdır.
Bölüm 2

Oyuna Başlamak

1. Adım 1 Atılan desteyi oluşturmak için çekme destesinden 1 kartı ters çevirin.
    Google görselleri 1. Adım Atılan desteyi oluşturmak için çekiliş destesinden 1 kartı ters çevirin.
    Atılan desteyi oluşturmak için çekme destesinden 1 kartı ters çevirin. Dağıtıcı sizseniz, kartı yüzü yukarı bakacak şekilde destenin kenarına yerleştirin. Bu, atılan destenin başlangıç ​​kartı olacak ve dağıtıcının solundaki oyuncu, oyuna başlamak için bu kartla oynayacak.
    • Bir varyasyon, açık 3'ü olan ilk oyuncunun, elinden bir kart oynayarak oyuna başladığını söylüyor. Eğer kimsede 3 yoksa 4'e geçer. Başka bir varyasyon, dağıtıcının solundaki kişinin elindeki en düşük kartı oynadığını söylüyor.
    • Örnek olarak başlangıç ​​kartının 6 olduğunu varsayalım.
  2. Adım 2 Başlangıç ​​kartındaki kartları artan sırada oynayın.
    Google görseller 2. Adım Kartları başlangıç ​​kartında artan sırada oynatın.
    Başlangıç ​​kartındaki kartları artan sırada oynayın. Başlangıç ​​oyuncusuysanız, başlangıç ​​kartına eşit veya ondan daha yüksek bir kart oynarsınız. Aslında hepsi eşit veya daha yüksek ve aynı değerde olduğu sürece birden fazla kart oynayabilirsiniz.
    • Daha yüksek herhangi bir kartı kullanabilirsiniz, ancak önce düşük kartlarınızı oynamak daha akıllıca olacaktır.
    • Örneğin, başlangıç ​​kartı kupa 6'lıysa, maça 6'lı, karo 7'li veya sinek papazıyla oynayabilirsiniz. Ayrıca 2 6'lı veya 3 8'li de oynayabilirsiniz.
    • Kartlar en yüksek as ve en düşük 3 olacak şekilde sıralanır. 2, desteyi sıfırlayan özel bir karttır.
  3. Adım 3 Elinize en fazla 3 kart çekin.
    Google görseller 3. Adım Elinize en fazla 3 kart çekin.
    Elinize en fazla 3 kart çekin. Bir kez oynadıktan sonra elinizi oluşturmak için hala 3 karta ihtiyacınız var. Çekiliş destesinden 3'e eşit olacak kadar kart toplayın. 3 veya daha fazla kartınız varsa, bu oyunun ilerleyen aşamalarında gerçekleşebilir, kart çekmeyin.
    • Yani 1 kart oynadıysanız 2 kart alırsınız.
    • Bazı varyasyonlarda, destede oynadığınız son kartla aynı numaraya sahip bir kart çekerseniz, onu oynayabilirsiniz. Bu kural yalnızca bir sonraki oyuncunun henüz kart eklememiş olması durumunda geçerlidir.
  4. Adım 4 Oynayamıyorsanız, atılan yığının tamamını toplayın.
    Google görselleri 4. Adım Oynayamıyorsanız, atılan yığının tamamını toplayın.
    Oynayamıyorsanız tüm atık yığınını toplayın. İmkanınız varsa kart oynamalısınız. Eğer oynayamıyorsan, atılan yığını toplamak zorundasın. Daha sonra sıra bir sonraki kişiye gelir; ellerindeki herhangi bir kartı oynayabilirler.
  5. Adım 5 Soldaki bir sonraki kişiye geçin.
    Google görselleri 5. Adım Soldaki bir sonraki kişiye geçin.
    Soldaki bir sonraki kişiye geçin. Birinci kişi oynadıktan sonra masanın etrafında dolaşın. Herkes ortada elinden geleni oynar, sonra 3'e kadar berabere kalır. Oynayamazsa ortadakini alır. Oyun, çekiliş destesi bitene kadar bu şekilde devam eder.
  6. Adım 6 2'leri ve 10'ları wild olarak kullanın.
    Google görselleri 6. Adım 2'leri ve 10'ları wild olarak kullanın.
    2'leri ve 10'ları wild olarak kullanın. Bu oyunun çoğu varyasyonunda, herhangi bir kartın üstüne 2'yi oynayabilirsiniz ve bu, atılan desteyi bu sayıya sıfırlar. Ayrıca 10'u herhangi bir kartta da oynayabilirsiniz, ancak bu, atılan desteyi sıfırlamak yerine oyundan çıkarır. 10'u koyan oyuncu daha sonra 3'e kadar çeker ve herhangi bir kartı oynar.
    • 2 veya 10'luk bir kart oynadıktan sonra herhangi bir kartı oynayabilirsiniz.
  7. Adım 7 Aynı türden 4'lü oynanırsa atılan desteyi temizleyin.
    Google görselleri 7. Adım Aynı türden 4'lü oynanırsa atılan yığını temizleyin.
    Aynı türden 4'lü oynanırsa atılan desteyi temizleyin. Aynı numaralardan 4'ü bir oyuncu veya birden fazla oyuncu tarafından arka arkaya oynanırsa, atılan yığın temizlenir. Bu kartlar oyun dışı olduğundan onu bir kenara koyun.
    • Son kartı oynayan oyuncu herhangi bir kartı oynayabilir ve atılan desteyi yeniden başlatabilir.
    • Bazı varyasyonlarda herkes aynı türden 4'lü bitirmek için atlayabilir. Örneğin, dağıtıcı 3 7'lik oynarsa, masanın diğer ucundaki biri 1 7 oynayarak sıra kendisinde olmasa bile 4'lü tamamlayabilir. Daha sonra diğer oyuncuları atlayarak sıra onlara gelir.
Bölüm 3

Oyunu Bitirmek

1. Adım 1 Çekme yığınını tamamen boşaltın.
    Google görselleri 1. Adım Çizim yığınını tamamen boşaltın.
    Çekme yığınını tamamen boşaltın. Oyunun son aşamasına başlamak için çekiliş destesinin boşaltılması gerekir. Olduğu zaman karıştırmayın. Ortadan çizmeyi bırakırsınız.
  2. Adım 2 Eliniz bitene kadar oynayın.
    Google görseller Adım 2 Eliniz bitene kadar oynayın.
    Eliniz bitene kadar oynayın. Artık çizim yapamıyorsanız yalnızca elinize güvenirsiniz. Elinizde kart kalmayıncaya kadar oynamaya devam edin. Oynayamıyorsanız, yine de atılan yığını alıp elinize koymanız gerekir.
    • Unutmayın, eğer yapabiliyorsanız bir kart oynamak zorundasınız.
  3. Adım 3 Elinizdeki kartlar bittiğinde açık kartlarınıza geçin.
    Google görselleri 3. Adım Elinizdeki kartlar bittiğinde açık kartlarınıza geçin.
    Elinizdeki kartlar bittiğinde açık kartlarınıza geçin. Sıra size geldiğinde ve eliniz olmadığında, açık kartlarınızdan bir kart oynayın. Aynı değerde birden fazla kartınız varsa (örneğin 2 vale), ikisini de aynı anda oynayabilirsiniz.
    • Bir kart oynayamıyorsanız, önceki kuralın aynısını uygularsınız ve atılan desteyi alırsınız. Bir deste topladığınızda, masadaki kartlarınızdan oynamadan önce bunların hepsini oynamalısınız.
  4. Adım 4 Oyunu bitirmek için kapalı kartlarınızı oynayın.
    Google görseller 4. Adım Oyunu bitirmek için kapalı kartlarınızı oynayın.
    Oyunu bitirmek için kapalı kartlarınızı oynayın. Sıra size geldiğinde ve tüm açık kartlarınızı oynadığınızda, masanın üzerinde kapalı olan bir kart seçin. Seçmek için bakmayın. Basitçe ters çevirin. Mevcut kartta eşit veya daha yüksek bir değerde oynanıyorsa oynayabilirsiniz. Değilse, atılan yığını almalısınız.
    • Atılan desteyi alırsanız, kapalı kartlarınızı oynamaya devam etmeden önce bunları oynamalısınız.
  5. Adım 5 Kazanmak için önce tüm kartlarınızı oynayın.
    Google görselleri 5. Adım Kazanmak için önce tüm kartlarınızı oynayın.
    Kazanmak için önce tüm kartlarınızı oynayın. Oyunu kazanmak için tüm açık ve kapalı kartlarınızı oynamalısınız. Bunu ilk yapan kişi oyunu bitirir.
    • Birinci kişi çıktıktan sonra oyun devam edebilir ancak bunun yerine başka bir oyuna başlamak daha eğlencelidir.

Video

Video Metnini Oku