Konuşma Nasıl Hazırlanır ve Yapılır?.

Konuşma Nasıl Hazırlanır ve Yapılır?

Daha önce hiç yapmadığınız halde, bir konuşma hazırlamanız ve konuşmanız istendiğinde gerçekten korkutucu görünebilir. Merak etme! Bu basit ipuçlarını takip ederseniz, kısa sürede topluluk önünde konuşan bir profesyonel olacaksınız.

Adımlar

Bölüm 1

Konuşmanızı Planlamak

1. Step 1 Identify the topic of your speech.
    Google görselleri 1. Adım Konuşmanızın konusunu belirleyin.
    Konuşmanızın konusunu belirleyin. Birden fazla konuyu ele almaya çalışmak yerine odaklanmış tek bir mesajı seçin. Bir makalenin tezi gibi, söylediklerinizin de ana fikrinizle bağlantılı olması gerekir.
  2. Step 2 Pinpoint your audience.
    Google görselleri 2. Adım Hedef kitlenizi belirleyin.
    Hedef kitlenizi belirleyin. Çocuklarla mı yoksa yetişkinlerle mi konuşuyorsunuz? Konunuz hakkında hiçbir şey bilmeyen insanlarla mı yoksa konunuzun uzmanı olan kişilerle mi konuşuyorsunuz? Dinleyicilerinizi anlamak, konuşmanızı uygun şekilde hedeflemenize yardımcı olacaktır.
  3. Step 3 Consider your motives.
    Google görselleri 3. Adım Niyetlerinizi düşünün.
    Nedenlerinizi düşünün. İyi bir konuşma dinleyicilerin sahip olduğu bir ihtiyaca cevap verir. İzleyicilerinizi güldürmeye mi çalışıyorsunuz? Onların moralini yükseltmeye mi çalışıyorsunuz, yoksa davranışlarını değiştirebilmeniz için ciddi ve doğrudan bir mesaj mı iletiyorsunuz? Bu sorular konuşmanızın ruh halini ve tonunu belirleyecektir.
  4. Step 4 Think about the setting.
    Google görselleri 4. Adım Ayarı düşünün.
    Ayarı düşünün. Bu küçük bir grup için bir konuşma mı yoksa geniş bir dinleyici kitlesi önünde yapılacak bir konuşma mı? Daha küçük bir hedef kitleyle etkileşime geçmek için daha fazla fırsatınız olabilir, böylece sorular gibi şeylere zaman ayırabilirsiniz. Daha geniş bir kitleyle daha sıkı bir yapıya bağlı kalmanız gerekebilir.
    • Hatta bazılarının belirli bir konu veya niş ile ilgilendiğini fark ederseniz, daha küçük bir izleyici kitlesini yönlendirebilir veya konuşmanıza puan ekleyebilirsiniz.
Bölüm 2

Konuşmanın Yazılması

1. Step 1 Write a succinct, single-sentence statement about your subject.
    Google görselleri 1. Adım Konunuz hakkında kısa ve öz, tek cümlelik bir açıklama yazın.
    Konunuzla ilgili kısa ve tek cümlelik bir açıklama yazın. Hedef kitlenizin dikkatini çekecek bir şeyler yazmaya çalışın, böylece onların hemen dikkatini çekebilirsiniz.
    • Konuşma yazma sürecini serbest yazarak başlatmayı deneyin. Konunuz hakkında olabildiğince hızlı bir şekilde yazabildiğiniz kadar yazın. Yargılama veya mükemmel cümleler kurma konusunda endişelenmeyin. Puanlarınızı kağıda döktükten sonra, onları geliştirmeye ve sıraya koymaya başlayabilirsiniz.
    • Bir anekdot veya alıntı kullanın. Bazen başka biri bunu sizin asla söyleyeceğinizden daha iyi söylemiştir. Aşırı kullanılmadığı sürece bir teklif, işleri başlatmanıza yardımcı olabilir. Şaşırtıcı veya benzersiz bir teklif aradığınızdan emin olun ve her zaman kaynağınıza atıfta bulunun.
    • Dinleyicilerinizi iyi tanımıyorsanız şakayla açılış yaparken dikkatli olun. Bir şakanın komik olduğunu düşünebilirsiniz, ancak dinleyicileriniz onu mizahsız ve hatta saldırgan bulabilir.
  2. Step 2 Choose 3 to 5 supporting points for your topic.
    Google görselleri 2. Adım Konunuz için 3 ila 5 destekleyici nokta seçin.
    Konunuz için 3 ila 5 destekleyici nokta seçin. Puanlarınızın kısa ve net olduğundan emin olun.
    • Ansiklopedi veya Vikipedi gibi genel kaynaklara bakarak başlayabilirsiniz, ancak konunuzu genel olarak anladıktan sonra fikirlerinizi daha güvenilir kaynaklarla kontrol etmeniz gerekir.
    • Kendi deneyiminizden yararlanın. Konunuzla ilgili uzun bir geçmişiniz varsa deneyimleriniz ve kişisel hikayeleriniz harika kaynaklar olabilir. Bu hikayeleri kısa ve öz tutun ki, konuyu dağıtmayın ve izleyicinin dikkatini kaybetmeyin.
  3. Step 3 Choose how to keep your speech on point.
    Google görselleri 3. Adım Konuşmanızı nasıl odakta tutacağınızı seçin.
    Konuşmanızı nasıl güncel tutacağınızı seçin. Konuşmanızı yazmak mı yoksa konuşmanın ana hatlarını dizin kartlarına mı yazmak istediğinize karar verin.
    • Konuyla ilgili rahatlık düzeyinizi düşünün. Konuyu iyi biliyorsanız ve kolayca doğaçlama yapabiliyorsanız dizin kartlarını kullanın.
      • Giriş için 1 kart kullanın. Bu kart açılış konuşmanızı içermelidir.
      • Her destek noktası için 1 veya 2 kart kullanın. Ardından, konuşmanızın ana fikriyle bağlantılı olan sonuç için 1 kart oluşturun.
      • Kartlarınıza kısa cümle parçaları ve hatta tek kelimeler yazın. Bu kelimeler veya parçalar size söylemek istediklerinizi hatırlatan anahtar ifadeler içermelidir.
    • Kendinizi güvensiz hissediyorsanız veya konuyu iyi bilmiyorsanız, konuşmanızdaki sözcükleri tam olarak söylemek istediğiniz gibi yazın.
  4. Step 4 Decide whether you want to use visual aids.
    Google görselleri 4. Adım Görsel yardımcıları kullanmak isteyip istemediğinize karar verin.
    Görsel yardımcıları kullanmak isteyip istemediğinize karar verin. Görsel araçları kullanma seçimi dinleyicilerinizin büyüklüğüne ve konuşmanızın uzunluğuna bağlı olacaktır. Örneğin uzun bir konuşmayı, bazı görsellerle tamamlayarak bitirmek daha kolay olabilir. Konuşmanıza eşlik edecek bir Prezi veya PowerPoint sunumu oluşturabilir veya kağıt bazlı çizelge ve grafikler kullanmayı seçebilirsiniz.
    • Görselleri minimumda tutun. Konuşmanıza yardımcı olmalarını istiyorsunuz, gölgelemelerini değil. Teknik sorunlar yaşanması durumunda konuşmanızın kendi başına ayakta durabileceğinden daima emin olun.
    • Hedef kitlenin görsellerinizin içeriğini okuyabildiğinden emin olun. Çok büyük, yeterince büyük olmamaktan iyidir.
    • Konuşacağınız odanın olanaklarını kontrol edin. İnternete ihtiyacınız varsa veya projeksiyon perdesine ihtiyacınız varsa tesisin gerekli donanıma sahip olduğundan emin olun. Konuşmanız için her şeyin işlevsel olduğundan emin olmak için odaya erken gelin.
  5. Step 5 Prepare handouts, if your subject is detailed and technical.
    Google görseller 5. Adım Konunuz ayrıntılı ve teknik ise bildiriler hazırlayın.
    Konunuz ayrıntılı ve teknik ise bildiriler hazırlayın. Bu şekilde, konuşmanızdaki en önemli noktaları ele alırken dinleyicilere daha sonra saklayabilecekleri daha ayrıntılı noktalar için bir referans verebilirsiniz.
  6. Kendiniz hakkında kısa bir biyografik giriş yazın. Konuşmanızdan önce kimlik bilgilerinizi vermeniz, tonunuzu belirlemenize yardımcı olabilir ve kimlik bilgilerinizi övünmeden listeleme şansı verebilir. Dinleyicilerin kim olduğunuzu değerlendirmesini sağlamak için bunu kullanın ve sadece özgeçmişinizi değil aynı zamanda konuşma tarzınızı da tanıtmak için biraz zaman ayırın.
    • Konuşmanızdan önce birisi sizi tanıtacaksa bu tanıtımı önceden yapmanız faydalı olacaktır.
      Step 6 Write a brief biographical introduction about yourself.
      Google görselleri 6. Adım Kendiniz hakkında kısa bir biyografik giriş yazın.
Bölüm 3

Konuşmanızın Pratiğini Yapmak

1. Step 1 Set a timer.
    Google görseller Adım 1 Bir zamanlayıcı ayarlayın.
    Bir zamanlayıcı ayarlayın. Konuşmanızın ne kadar sürmesi gerektiğini bilmelisiniz. Konuşmayı verilen süre içinde yapamıyorsanız, kısaltmanız veya uzatmanız gerekebilir. Uygunsa Soru-Cevap dönemi için zaman eklemeyi unutmayın.
  2. Step 2 Practice your speech in front of a friend or a mirror.
    Google görseller 2. Adım Bir arkadaşınızın veya aynanın önünde konuşmanızın provasını yapın.
    Bir arkadaşınızın veya aynanın önünde konuşmanızın provasını yapın. Gözlerinizin her zaman notlarınızda olmaması için dinleyicilerinize bakma alıştırması yapın. Pürüzsüz olduklarından emin olmak için görsel yardımcılarınızı uygulamanıza dahil ettiğinizden emin olun.
    • Düzenli olarak işe gidip geliyorsanız, araba kullanırken de ezberlediğiniz bir konuşmanın pratiğini yapabilirsiniz. Ancak yoldayken not kartlarına bakmayın.
  3. Step 3 Speak slowly and enunciate clearly.
    Google görselleri 3. Adım Yavaş konuşun ve net bir şekilde ifade edin.
    Yavaş konuşun ve net bir şekilde ifade edin. Dinleyicilerinizin bilgiyi sindirebilmesi için konuşmanızın bölümleri arasında duraklayın.
  4. Step 4 Mark up your speech as you go with a pen or pencil.
    Google görseller 4. Adım Konuşmanızı ilerledikçe bir kalem veya kurşun kalemle işaretleyin.
    Konuşmanızı bir kalem veya kurşun kalemle ilerledikçe işaretleyin. Kelimeler size doğal gelmiyorsa veya siz konuşurken bir cümle garip geliyorsa, onu işaretleyin ve doğal görünmesi için düzenleyin.
  5. Step 5 Make a video recording.
    Google görseller 5. Adım Bir video kaydı yapın.
    Bir video kaydı yapın. Konuşmayı yaparken kendinizi kaydedin. Görünümünüzü, beden dilinizi ve teslimatınızı analiz edin.
    • Hareketlerinizin doğal olduğundan ve aşırı telaşlı olmadığından emin olun. Alternatif olarak kollarınızı yanlarınıza sabitlemeyin veya ellerinizi podyuma kilitli tutmayın.
    • Konuşmayı bir arkadaşınıza veya meslektaşınıza yaparsanız ve onlar yapıcı eleştirilerde bulunursa, söyleyeceklerine açık olmaya çalışın. Ancak konunuza veya sektörünüze aşina olduklarından emin olun, aksi takdirde eleştirileri yarardan çok zarar verebilir.
  6. Step 6 Practice a few times.
    Google görselleri 6. Adım Birkaç kez pratik yapın.
    Birkaç kez pratik yapın. Provada konuşmanızı birden çok kez yaptıysanız, sahnede kendinizi çok daha güvende hissedeceksiniz.
Bölüm 4

Konuşma Gününüze Hazırlanmak

1. Step 1 Dress appropriately.
    Google görselleri 1. Adım Uygun şekilde giyinin.
    Uygun giyinmek. Yetkili görünmeniz gerekiyorsa resmi iş kıyafetlerini seçin. Size yakışan bir renk seçin ve cesur aksesuarları minimumda tutun.
  2. Step 2 Make sure that you have all of your materials in order.
    Google görseller 2. Adım Tüm malzemelerinizin düzenli olduğundan emin olun.
    Tüm malzemelerinizin düzenli olduğundan emin olun. Görsellerinizi, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı ve konuşma kopyanızı getirin.
  3. Step 3 Ask for a sound check.
    Google görseller 3. Adım Ses kontrolü isteyin.
    Ses kontrolü isteyin. Küçük bir odadaysanız, birinden odanın arka tarafında durmasını ve sizi duyup duymadığını kontrol etmesini isteyin. Daha büyük bir tesiste, konuşmanızın çok zayıf veya bozuk olmaması için mikrofonu kullanma alıştırması yapın.
    • Sunumunuza dinleyicilerinizden çok önce ulaşmaya çalışın. Sesin iyi olduğundan emin olmak için zaman ayırın ve görsel yardımcılarınızı gözden geçirin. Bir konferanstaysanız hazırlanmak için 15-20 dakikanız olabilir. Tek konuşmacı sizseniz, oraya bir saat önceden ulaşabilirsiniz.
  4. Step 4 Set up your equipment and supplementary materials.
    Google görseller 4. Adım Ekipmanınızı ve ek malzemelerinizi kurun.
    Ekipmanınızı ve ek malzemelerinizi ayarlayın. Bilgisayarın, projeksiyon ekranının ve şövalenin çalışır durumda olduğundan ve izleyicilerinizin görebileceği şekilde konumlandırıldığından emin olun.
  5. Step 5 Decide what to do with your handouts.
    Google görselleri 5. Adım Broşürlerinizle ne yapacağınıza karar verin.
    Elinizdeki bildirilerle ne yapacağınıza karar verin. İzleyicilerin alması için bunları bir masanın üzerine yerleştirmeli veya düzenli bir şekilde dağıtmalısınız.
  6. Step 6 Ask for a glass of water.
    Google görseller 6. Adım Bir bardak su isteyin.
    Bir bardak su isteyin. Konuşmanız uzunsa boğazınızı nemlendirmek için biraz suya ihtiyacınız olacak.
  7. Step 7 Look in a mirror before you go onstage.
    Google görseller 7. Adım Sahneye çıkmadan önce aynaya bakın.
    Sahneye çıkmadan önce aynaya bakın. Kıyafetinizin hem önünü hem de arkasını kontrol edin ve saçınızın düzgün olduğundan ve varsa makyajınızın lekelenmediğinden emin olun.
Bölüm 5

Konuşmanız Sırasında

1. Step 1 Look around the audience.
    Google görselleri 1. Adım İzleyicilerin etrafına bakın.
    Seyircilerin etrafına bakın. Yalnızca tek bir kişiye veya alana odaklanmayın.
    • Dinleyicilerinizin üyeleriyle göz teması kurun. Eğer göz teması sizin için çok yoğunsa başlarının hemen üzerindeki saat veya tablo gibi bir noktaya bakın. Odanın her iki tarafına da bakmayı unutmayın. Sadece sağı veya solu tercih etmeyin.
    • Herkesin sunuma dahil olduğunu hissetmesi için gözlerinizi dinleyicilerinizin etrafında gezdirin.
  2. Step 2 Speak slowly and try to breathe normally.
    Google görselleri 2. Adım Yavaş konuşun ve normal nefes almaya çalışın.
    Yavaş konuşun ve normal nefes almaya çalışın. Dinleyicilerinizin önünde yaşayacağınız doğal adrenalin, çok hızlı konuşmak istemenize neden olabilir. Ve yüzünüzde kendinden emin bir gülümseme olsun.
  3. Step 3 Laugh at yourself if something goes wrong.
    Google görselleri 3. Adım Bir şeyler ters giderse kendinize gülün.
    Bir şeyler ters giderse kendinize gülün. Şans eseri konuşmanızı unutursanız, teşekkür edin ve sahneyi terk edin. Hedef kitleniz sizinle çok daha kolay bağlantı kuracak ve siz de konunuzla ilgili bilginize olan güvenlerini kaybetmeyeceksiniz.
    • Bir şeyler ters giderse, utansanız bile asla sahneyi terk etmeyin. Yapabiliyorsanız bir şaka yapın, silkinin ve ilerleyin.