Tığ Desenleri Nasıl Okunur?.

Tığ Desenleri Nasıl Okunur?

Tığ işi yapmayı öğrendikten sonra, tığ işi desenlerini veya her türlü öğeyi tığ işi yapma kılavuzlarını nasıl okuyacağınızı öğrenmeniz gerekecektir. Bazı tığ işi modelleri tığ işi yapmaya yeni başlayanlar için tasarlanırken, bazıları ise daha ileri düzeyde tığ işi yapanlar için tasarlanmıştır. Belirli adımları takip etmek, tığ işi desenini okumayı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra bir desenin tığ işi yapmayı denemek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Temel Desen Bilgilerinin İncelenmesi

1. Adım 1 Tığ işi modelinin başlığını okuyun.
    Google görseller 1. Adım Tığ işi modelinin başlığını okuyun.
    Tığ işi modelinin başlığını okuyun. Çok açık görünse de başlık, bunun denemek istediğiniz bir tığ işi modeli olup olmadığını belirlemenin ilk adımıdır. Başlık, desenin bir eşarp, battaniye veya başka bir eşya için olup olmadığını size bildirecektir. Bazen başlık size desenin zorluğuna dair ipuçları da sunabilir.
  2. Adım 2 Desenin zorluğunu kontrol edin.
    Google görselleri 2. Adım Desenin zorluğunu kontrol edin.
    Desenin zorluğunu kontrol edin. Başlangıç, orta veya ileri seviye tığ işi yapanlar için tasarlanıp tasarlanmadığını belirlemek için deseni inceleyin. Zorluk genellikle başlığın altında listelenir. Tığ işi öğrenmeye yeni başlıyorsanız, gelişmiş bir modeli okumanın hiçbir nedeni yoktur.
  3. Adım 3 Biten projenin boyutunu belirleyin.
    Google görselleri 3. Adım Biten projenin boyutunu belirleyin.
    Bitmiş projenin boyutunu belirleyin. Projenin bitmiş ölçümlerinin ne olacağına bakın. Eğer bu bir tür giyilebilir giysi için bir kalıpsa, bu modelde mevcut olan bedenler listelenecektir.
  4. Adım 4 Malzeme listesini gözden geçirin.
    Google görselleri 4. Adım Malzeme listesini inceleyin.
    Malzeme listesini gözden geçirin. Deseniniz size hangi tür ipliğin kullanılabileceğini ve ipliğin ağırlığının ne olması gerektiğini söyleyecektir. Ayrıca projeyi tamamlamak için ne kadar ipliğe ihtiyacınız olacağını da söyleyecektir. Tığ işi deseni size hangi boyutta tığ işi kancası alacağınızı ve projeyi tamamlamak için başka malzemelere ihtiyacınız olup olmadığını bile söyleyecektir.
Bölüm 2

Okuma Deseni Ayrıntıları

1. Adım 1 Göstergenizi kontrol edin.
    Google görseller Adım 1 Göstergenizi kontrol edin.
    Göstergenizi kontrol edin. Ölçü, belirli bir kanca boyutu ve iplik tipinin oluşturacağı tığ işi kumaş miktarını ifade eder. Bitmeyen bir iplik kaynağınız varsa ve tamamladığınız projenizin boyutu konusunda endişelenmiyorsanız, ölçü daha az önemli olsa da, çoğu zaman tığ işi dikişlerinizin boyutunun farkında olmanız gerekir.
    • Göstergenizi kontrol etmek için, tığ işi talimatlarında listelenen dikiş deseninde yaklaşık 4 inç (10,2 cm) x 4 inç boyutunda bir renk örneğini tığ işi yapın. Ölçeğiniz desende gösterilenden daha büyükse daha küçük bir kanca deneyin. Ölçeriniz daha küçükse, daha büyük bir kanca deneyin.
  2. Adım 2 Bu desende kullanılan özel terimleri veya dikişleri tanımlayın.
    Google görselleri 2. Adım Bu modelde kullanılan özel terimleri veya dikişleri tanımlayın.
    Bu modelde kullanılan özel terimleri veya dikişleri tanımlayın. Bunlar genellikle gerçek model başlamadan önce listelenir. Aşina olmadığınız dikişler için internette eğitimler arayabilirsiniz. Temel dikiş türleri şunları içerir:
    • zincir
    • kayma dikişi
    • tek kroşe
    • Yarım çift kroşe
    • çift ​​kroşe
    • üçlü tığ işi
  3. Adım 3 Desende verilen tüm kısaltmaları yorumlayın.
    Google görselleri 3. Adım Desende verilen tüm kısaltmaları yorumlayın.
    Şekilde verilen tüm kısaltmaları yorumlayınız. Bazı tığ işi desenleri kısaltmalar ve terimleri içeren bir anahtarı listeler. Bazı modeller kısaltmaların ne anlama geldiğini bildiğinizi varsayar. En yaygın kısaltmalardan bazıları şunlardır:
    • kanal=zincir
    • sl st=kayma dikiş
    • sc=tek tığ işi
    • hdc=yarım çift kroşe
    • dc=çift tığ işi
    • tc=üçlü tığ işi
    • inc=artış
    • azalma=azalma
    • turn=projenizi ters çevirin ve ters yönde tığ işi yapmaya başlayın
    • birleştirme=iki dikişi birbirine bağlama
    • tekrar=tekrar
  4. Adım 4 Yıldız işaretiyle karşılaştığınızda adımları tekrarlayın.
    Google görselleri 4. Adım Yıldız işaretiyle karşılaştığınızda adımları tekrarlayın.
    Yıldız işaretiyle karşılaştığınızda adımları tekrarlayın. Tığ işi desenlerinde yıldız işaretleriyle (*) karşılaşmak yaygındır, bu nedenle bunların ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir. Yıldız işaretleri, sağlanan adımların satırın sonuna ulaşana kadar tekrarlanması gerektiğini belirtir.
    • Örneğin, şunu okuyan bir satıra ilişkin talimatlarla karşılaşırsanız: “Sonraki 6 ilmeğin içinde Hdc; *dc 2, sl st, sonraki st'de dc; *'dan sona kadar tekrarla" derseniz, yıldız işaretini takip eden talimatların satırın sonuna gelene kadar tekrarlanması gerektiğini bileceksiniz.
Bölüm 3

Deseni Takip Etmek

1. Adım 1 Bir kayma düğümü bağlayarak başlayın.
    Google görselleri 1. Adım Bir kayma düğümü bağlayarak başlayın.
    Bir kayma düğümü bağlayarak başlayın . Hangi deseni örüyor olursanız olun, ilk adım kancanızda kayma düğümü yapmaktır. Desen muhtemelen size bir kayma düğümüyle başlamanızı söylemiyor; nereden başlayacağınızı zaten bildiğiniz varsayılıyor.
    • İpin ucuyla bir ilmek yapın ve ilmeği tığ işi kancasına kaydırın.
    • İpliği tekrar tığ işi kancasının üzerine sarın ve ipliği bir kez daha ilmeğin içinden çekin.
    • Bir elinizle tığ işi kancanızı yukarı çekin, diğer iki ipliğin ucunu da kayma düğümünü sıkı bir şekilde bağlamak için tutun.
  2. Adım 2 Desenin adımlarını izleyin.
    Google görseller Adım 2 Desenin adımlarını izleyin.
    Desenin adımlarını izleyin. Adımlar size kaç zincir yapacağınızı söyleyerek başlayacak. Daha sonra adımlar satır veya tur sayısına göre sıralanacaktır. 1. sırayı ördükten sonra 2. sırayı, 3. sırayı vb. örüyoruz. Projeyi tamamlayana kadar sıraları veya turları tığ işi yapmaya devam edin.
    • Tüm tığ işi modelleri temel zinciriyle başlar. Temel zinciri afgan motifinde olduğu gibi uzun olabileceği gibi daire şeklinde başlayan motifte kısa da olabilir.
    • Bir desen, afgan gibi düz bir parça oluşturmak için ileri geri sıralar halinde işlenebilir veya şapka gibi dikişsiz bir tüp oluşturmak için etrafında turlar halinde çalışılabilir.
    • Desen sizi parçayı döndürmeye yönlendiriyorsa, ters taraftan çalışacak şekilde ters çevirin. Örneğin, üst tarafı aynı konumda tutabilir ve üst kısmı ters çevirerek sol ucu sağ uçla değiştirebilirsiniz.
  3. Adım 3 Sıra veya turların sonunda verilen ilmek sayısına dikkat edin.
    Google görselleri 3. Adım Sıraların veya turların sonunda verilen ilmek sayısına dikkat edin.
    Sıraların veya turların sonunda verilen ilmek sayısına dikkat edin. Bu sayı, kaç tane ilmek örmeniz gerektiğini bilmenizi sağlar. Desene geri dönmek için bir dikiş eklemeniz veya bırakmanız gerekebilir.
    • Desene uygun hareket ettiğinizden emin olmak için dikişlerinizi her 10 sırada bir saymak iyi bir fikirdir.
  4. Adım 4 Takip edin...
    Google görseller 4. Adım Takip edin...
    Satırlarınızı takip edin . Bir modele göre ilerlemek için, bir satır sayacı, bir uygulama kullanarak veya mevcut sıranızı bir kağıda yazarak bulunduğunuz satırı takip etmeniz önemlidir.
    • Sıra sayaçları kancanızın tam ucuna sığar ve her sırayı tamamladığınızda ileri doğru tıklamanız yeterlidir.
    • Satırlarınızı takip etmenize yardımcı olacak uygulamalar da mevcuttur. Bir uygulamayı kullanarak sıralarınızı takip etmek için her sırayı tamamladığınızda ekrana dokunmanız gerekir.
    • Kalem ve kağıt aynı zamanda satırlarınızı takip etmek için de işe yarar. Her satırı tamamladıktan sonra sıra numaranızı kağıda yazmanız yeterlidir.
  5. Adım 5 Desenin sonundaki bitirme adımlarına bakın.
    Google görseller Adım 5 Desenin sonundaki bitirme adımlarına bakın.
    Desenin sonundaki bitirme adımlarına bakın. Projenizi tamamlamaya hazır olduğunuzda, projenin birbirine dikilmesi mi yoksa bloke edilmesi mi gerektiğini belirlemek için deseninizde belirtilen bitirme adımlarını kontrol edin. Sonlandırma adımları genellikle düğmeler veya şerit gibi aksesuarların nasıl ekleneceği konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır.