Son Kullanma Tarihleri ​​Nasıl Okunur?.

Son Kullanma Tarihleri ​​Nasıl Okunur?

Her yıl pek çok gıda maddesi, güzellik ürünü ve ilaç, son kullanma tarihlerinin yanlış anlaşılması nedeniyle çöpe atılıyor. Size belirli bir ürünün ne kadar süreyle geçerli olacağına dair öneri veren açık tarih kodu ile bir ürünün gerçekte ne zaman üretildiğini söyleyen kapalı kod arasındaki farkı öğrenin. Bu farklı kodları okumayı öğrenerek, gıdalarınızın ne kadar süre taze kalacağını, dolabınızdaki ilacın ne kadar etkili olacağını ve güzellik ürünlerinizin ne kadar süreyle en etkili olacağını daha iyi anlayacaksınız. Bu, daha iyi bir tüketici olmanıza yardımcı olacak ve hiçbir şey boşa gitmeyeceği için sonuçta paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır!

Son Kullanma Tarihlerini Okumanın Kolay Yolları

Öncelikle, "son kullanma tarihi", "son kullanma tarihi" veya "son kullanma tarihi" ifadesini içeren bir tarih arayın. Tarih genellikle "Ay/Gün/Yıl" biçiminde olacaktır; dolayısıyla 110324 gibi bir kod, 3 Kasım 2024 anlamına gelir. Bazen ayların yerine harfler kullanılır; dolayısıyla "A", Ocak, "B" olur. Şubat vb. olurdu. Bunlara, bir ürünün ne zaman üretildiğini söyleyen kapalı kodlar denir.

Adımlar

Yöntem 1

“Açık Tarih” Kodlarını Okumak

1. Adım 1
    Google görselleri 1. Adım "Son kullanma tarihi", "son kullanma tarihi" veya "son kullanma tarihi" ile birlikte bir tarih arayın.
    "Son kullanma tarihi", "son kullanma tarihi" veya "son kullanma tarihi" ifadesinin eşlik ettiği bir tarih arayın. Ürünün altını, kabın yanlarını, kapağını ve şişelerin boyunlarını kontrol edin. Numaralar üzerine damgalanmıştır ve yerleştirildikleri yere bağlı olarak bazen okunması veya bulunması zor olabilir.
    • Pek çok güzellik ürününün son kullanma tarihi yoktur ancak bazılarının son kullanma tarihi vardır. Çoğu ürünün 30 aylık raf ömrüne sahip olduğunu unutmayın. Açıldıktan sonra 1 yıl içinde kullanılması tavsiye edilir, ancak kötü kokmuyorsa veya kıvamını değiştirmiyorsa, kullanmaya devam etmek isteyip istemediğinize dair en iyi kararı verebilirsiniz.
    • Bir etiketle birlikte gelen bu tür hurmalar "açık tarihlerdir"; yani gıda veya imalat şirketinin bu tarihi seçtiği ve bunun tüketiciye veya mağazadaki stokçulara yönelik olduğu anlamına gelir. Ayrıca "kapalı kodlar" da vardır ancak bunlar tüketicilerden ziyade üreticilere yöneliktir.

Biliyor musun? Gıda, ilaç ve güzellik ürünlerinin son kullanma tarihleri ​​USDA veya FDA tarafından düzenlenmemektedir. Tamamen gerçek şirketin takdirine bağlı olarak eklenirler. Bu tarihleri ​​okumanın ve eşyalarınızın gerçekte ne kadar süreyle geçerli olacağını anlamanın bu kadar zor olmasının nedenlerinden biri de budur.

2. Adım 2 Bir “en iyi...
    Google görselleri 2. Adım Bir “en iyi...
    Tazeliğin veya etkinin zirve penceresini belirlemek için "son kullanma tarihi" kullanın . Son kullanma tarihi tüketiciye yöneliktir. Ancak bu kesinlikle gıda maddesinin, ilacın veya güzellik ürününün verilen tarihten sonra bozulmaya başlayacağı anlamına gelmez. Daha ziyade bu, öğenin bu tarihten önce en taze veya en etkili haliyle olacağı anlamına gelir.
    • Bir yiyecek maddesi kötü kokuyorsa veya küf veya renk değişikliği görüyorsanız onu atın. Güzel kokuyorsa, güzel görünüyorsa ve uygun şekilde saklanmışsa, yine de yemenin güvenli olması gerekir.
    • Bir güzellik ürünü tuhaf kokuyorsa veya kıvamı değişmişse, büyük olasılıkla artık iyi değildir. Örneğin, bir losyon topaklaşabilir veya sıvı bir fondöten yapışkan hale gelebilir.
    • İlacın artık etkili olup olmadığını söylemek zor. Reçetesiz satılan ilaçların çoğu, son kullanma tarihinden itibaren 10 yıl kadar etkilidir. En iyi öneri, ilaca tam olarak %100 etki etmek için ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sormanızdır. Öyleyse, son kullanma tarihi geçmişse değiştirmek isteyebilirsiniz.
  3. Adım 3 Bir perakendeciyseniz ürünleri
    Google görseller 3. Adım Bir perakendeciyseniz, "son satış" tarihinden sonra ürünleri raflardan kaldırın.
    Perakendeciyseniz ürünleri "son satış" tarihinden sonra raflardan kaldırın. Gıda ürünlerini son satış tarihinden en az 7-10 gün sonrasına kadar güvenle tüketebilirsiniz, ancak çoğu perakendeci yeni sevkiyatlara yer açmak için stokları raflarından kaldırmaya hazır olacaktır. İlaçların ve güzellik ürünlerinin, taze içerik içermedikleri sürece genellikle son kullanma tarihleri ​​yoktur.
    • Alışveriş yaparken bir gıda ürününün son kullanma tarihinin geçtiğini fark ederseniz yine de satın alabilirsiniz. Sadece bir hafta kadar içinde kullanılması gerekeceğini unutmayın.
  4. Adım 4 Bir öğenin ne zaman bozulmaya başlayabileceğine dair bir ipucu olarak
    Google görselleri 4. Adım Bir öğenin ne zaman bozulmaya başlayabileceğine dair bir ipucu olarak "son kullanma" tarihini okuyun.
    Bir öğenin ne zaman bozulmaya başlayabileceğine dair bir ipucu olarak "son kullanma" tarihini okuyun. Bu tarih, bir gıda maddesinin, güzellik ürününün veya ilacın artık güvenli olmadığı veya zaten kötü olduğu anlamına gelmez. Gıda maddeleri için bu, ürünü açtığınızda daha yüksek tetikte olmanız anlamına gelir; zira ürün çürümeye veya bayatlamaya başlamış olabilir. Diğer ürün türleri için bu, ürünün belirtilen tarihten önceki kadar etkili olmayabileceği anlamına gelir.
    • Son kullanma tarihi, ürünün güvenliğinden ziyade kalitesiyle ilgilidir. Bu tarihlerin FDA veya USDA tarafından değil, üreticiler tarafından seçildiğini unutmayın.
    • Bazı gıda ürünlerinde ayrıca bir "son dondurma tarihi" de listelenmiştir; böylece tüketiciler, hiçbir şeyi atmak zorunda kalmadan ürünlerini buzdolabından dondurucuya ne zaman taşımaları gerektiğini bilebilirler.
    • Yiyecek ve güzellik ürünlerindeki tuhaf kokulara veya değişen kıvamlara dikkat edin. Bunlar, öğenin artık kullanımının veya tüketilmesinin iyi olmayabileceğini gösterir.
    • Son birkaç yılda satın alındıysa ilacın hala etkili olduğunu güvenle varsayabilirsiniz, ancak ağrı kesiciler veya alerji hapları gibi ilaçların tam etki göstermediğinden endişeleniyorsanız devam edin ve şişeyi değiştirin.
Yöntem 2

“Kapalı Kodlama” Tarihlerini Yorumlamak

1. Adım 1 Kapalı bir kodu
    Google görselleri 1. Adım Kapalı bir kodu "yapım/üretim tarihi" olarak okuyun.
    Kapalı bir kodu "üretim/üretim tarihi" olarak okuyun. Pek çok güzellik ürününde ve konserve ürününde sayı ve harflerin birleşiminden ya da yalnızca sayılardan oluşan bir kod bulabilirsiniz. Kodun yanında "son kullanma tarihi", "son kullanma tarihi" veya "son kullanma tarihi" gibi sözcükler yoksa bu, ürünün üretildiği tarihi ifade ettiği anlamına gelir. Kapalı kodun alabileceği birkaç farklı biçim vardır:

İpucu: Kapalı kodlu tarihlemenin, bir gıda maddesinin son kullanma tarihini temsil etmediğini unutmayın. Bunun yerine, üretici tarafında envanter ve takip amacıyla kullanılır.

2. Adım 2 Harfleri aylara atanmış gibi okuyun.
    Google görselleri 2. Adım Harfleri aylara atanmış gibi okuyun.
    Harfleri sanki aylara ayrılmış gibi okuyun. Okuduğunuz kod bir harf içeriyorsa ayın Ocak (A), Şubat, (B), Mart (C) vb. olup olmadığını anlamak için A'dan L'ye kadar olan harfleri kullanın. Harften sonraki rakamları ürünün üretildiği ay ve yıl olarak okuyun.
    • Örneğin, bir kodda “D1519” yazıyorsa bu, 15 Nisan 2019 anlamına gelir.
    • Pek çok üründe açık tarih kodunun yanı sıra kapalı kod da bulunabilir. Okuduğunuz sayının yanında "son kullanma tarihi" veya "son kullanma tarihi" gibi herhangi bir kelime yoksa bu kapalı bir koddur ve yiyeceğin kalitesine işaret etmez.
  3. Adım 3 Tamamen sayısal bir kodu
    Google görselleri 3. Adım Tamamen sayısal bir kodu "ay, gün, yıl" dizisiyle eşleştirin.
    Tamamen sayısal bir kodu "ay, gün, yıl" dizisiyle eşleştirin. Okuduğunuz kod 6 rakamdan oluşuyorsa büyük ihtimalle ay-gün-yıl kodudur. Bu kodları MMDDYY olarak okuyun; burada “MM” ayı, “GG” tarihi ve “YY” yılı ifade eder. Bu, gıda maddelerinde göreceğiniz en yaygın kodlardan biridir.
    • Örneğin, “121518” 15 Aralık 2018 olarak okunacaktır.
    • Bazı markalar, 15 Aralık 2018'in "181215" olarak yazılacağı yıl-ay-gün dizisini kullanır.
  4. Adım 4 3 basamaklı kodu, bir ürünün üretildiği yıldaki tarih olarak yorumlayın.
    Google görselleri 4. Adım 3 basamaklı kodu, bir ürünün üretildiği yıldaki tarih olarak yorumlayın.
    3 basamaklı kodu, bir ürünün üretildiği yıldaki tarih olarak yorumlayın. Buna Jülyen takvim kodu denir. Yaygın olarak yumurtalarda kullanılır ancak konserve ürünlerde de görülür. 365 günlük yılın her gününe sayısal bir değer atanır; “001” 1 Ocak, “365” ise 31 Aralık olarak okunur.
    • Örneğin, bir kutu zeytinde 3 haneli 213 kodu görünüyorsa bu, zeytinin 1 Ağustos'ta üretildiği anlamına gelir.

İpucu: Yumurta söz konusu olduğunda, 3 haneli kodun üzerinden 30 gün geçmesine rağmen yumurtaların tüketilmesinin hâlâ güvenli olduğunu varsaymak yanlış olmaz. Ayrıca yumurtanın tazeliğini bir kase soğuk suya koyarak da test edebilirsiniz. Eğer batıyorsa taze demektir. Eğer dik durursa kötüdür.

Video

Uyarılar

• Bir öğenin son kullanma tarihine göre teknik olarak hala iyi olması gerekse bile, bir öğeyi kontrol etmek için daima duyularınızı kullanın. Bir şey kokuyorsa veya kötü görünüyorsa, onu kullanmak yerine atmak daha güvenlidir. Teşekkürler Faydalı 20 Faydalı Değil 7