1998 Chevrolet Kamyonunda Şanzıman Nasıl Çıkarılır ve Takılır.

1998 Chevrolet Kamyonunda Şanzıman Nasıl Çıkarılır ve Takılır

Bu, 1998 Chevy kamyonunda şanzımanın nasıl sökülüp takılacağına dair adım adım kılavuzdur

Adımlar

1. Adım 1 Forklifti verimli bir şekilde çalışabileceğiniz bir yere park edin.
    Google görseller 1. Adım Kamyonu, üzerinde verimli bir şekilde çalışabileceğiniz bir yere park edin.
    Forklifti verimli bir şekilde çalışabileceğiniz bir yere park edin. İdeal bir yer geniş bir garajdır, ancak kamyonun güvenli bir şekilde kaldırılmasını kolaylaştırmak için beton bir araba yolu veya en azından sağlam, pürüzsüz, düz bir yüzey gereklidir.
  2. Adım 2 Herhangi bir elektriksel kısa devreyi önlemek için pozitif akü kablosunu çıkarın.
    Google görseller Adım 2 Elektriksel kısa devreleri önlemek için pozitif akü kablosunu çıkarın.
    Herhangi bir elektriksel kısa devreyi önlemek için pozitif akü kablosunu çıkarın. Bunun yapılmaması kablo demetinin hasar görmesine neden olabilir.
  3. Adım 3 Kamyonu ön taraftan krikoyla kaldırın.
    Google görselleri 3. Adım Kamyonu ön taraftan kaldırın.
    Kamyonu ön taraftan kaldırın. Araç aşağıya düştüğünde şanzımanın aracın altından çıkarılabilmesi için ön tekerlekleri yerden en az altı inç yukarı kaldırmanız gerekecektir.
  4. Adım 4 4wd ise ön tahrik milini çıkarın.
    Google görseller 4. Adım 4wd ise ön tahrik milini çıkarın.
    4wd ise ön tahrik milini çıkarın. Daha sonra egzoz flanşını egzoz manifoldundan çıkarın. Elektrik ve şanzıman yağı soğutucu hatlarını sökün.
  5. Adım 5 Bu bileşenlerin tümünü çıkardıktan sonra, şanzımandaki sıvıyı boşaltmanız gerekir.
    Google görseller 5. Adım Bu bileşenlerin tümünü çıkardıktan sonra, şanzımandaki sıvıyı boşaltmanız gerekir.
    Tüm bu bileşenleri çıkardıktan sonra şanzımandaki sıvıyı boşaltmanız gerekir. Sıvı boşaldıktan sonra sıvı karterini tekrar şanzımana takmanız gerekir.
  6. Adım 6 Vites değiştirici bağlantı kablosunu çıkarın.
    Google görseller 6. Adım Vites değiştirici bağlantı kablosunu çıkarın.
    Vites değiştirici bağlantı kablosunu çıkarın. Çıkarıldıktan sonra, yolun dışına bağlayın. Ayrıca hız göstergesi kablosunu ve vakum hortumunu vites değiştirme modülatör valfinden çıkarın.
  7. Adım 7 Arka tahrik milini çıkarın.
    Google görselleri 7. Adım Arka tahrik milini çıkarın.
    Arka tahrik milini çıkarın. Eğer kamyon dört tekerlekten çekişli ise, bu size transfer kutusunu şanzımanın arkasından çıkarmak için ihtiyacınız olan alanı verecektir. Altı cıvatayı sökün ve çıkarın.
  8. Adım 8 Marş motorunu motordan çıkarın ve şanzıman çan mahfazasını motor bloğuna bağlayan cıvataları sökün.
    Google görselleri 8. Adım Marş motorunu motordan çıkarın ve şanzıman zili mahfazasını motor bloğuna bağlayan cıvataları çıkarın.
    Marş motorunu motordan çıkarın ve şanzıman zili mahfazasını motor bloğuna bağlayan cıvataları sökün. Şanzımanın önü artık yivli giriş mili ve takozlar tarafından desteklenecektir, bu nedenle aşağıdaki adımlarda şanzımanın arka kısmının düşmesine izin vermeyin, aksi halde bu durum mile, contalara veya tork konvertörü grubuna zarar verebilir.
  9. Adım 9 Şanzımanın arkasını desteklemek için kriko sehpaları veya bir kriko kullanın (ve ön tarafın da düşmesine izin verilmemelidir).
    Google görseller 9. Adım Şanzımanın arkasını desteklemek için kriko sehpaları veya bir kriko kullanın (ve ön tarafın da düşmesine izin verilmemelidir).
    Şanzımanın arkasını desteklemek için kriko sehpaları veya bir kriko kullanın (ve ön tarafın da düşmesine izin verilmemelidir). Şanzımanı traverste tutan iki cıvatayı ve traversin kamyon şasisine bağlayan dört cıvatayı sökün. Çapraz elemanı çıkarın.
  10. Adım 10 Şanzımanı çıkarın,...
    Google görselleri Adım 10 İletimi kaldırın,...
    Üniteyi motorla aynı hizada tutarak kamyonun arkasına doğru kaydırırken sürekli olarak desteklenerek şanzımanı çıkarın. Tork konvertörünü temizlemek için yaklaşık 7 inç (17,8 cm) geriye doğru kaydırmanız gerekecektir.
  11. Adım 11 Şanzımanı indirin...
    Google görselleri Adım 11 Aktarımı azaltın...
    Şanzımanı zemine indirin ve mümkün olduğunca düz ve dik konumda tutarak kamyonun altından dışarı doğru kaydırın. Artık tork konvertörünü volana bağlayan cıvataları, onarım veya değiştirme amacıyla çıkarılacaksa çıkarabilirsiniz.
  12. Adım 12 Kaldırma işleminden ters sırayla takın.
    Google görseller Adım 12 Kaldırma işleminin tersi sırayla yükleyin.
    Kaldırma işleminden ters sırayla takın.
  13. Adım 13 Frezeyi ve giriş milini tork konvertörüne ve pilot yatağına yerleştirin.
    Google görseller 13. Adım Tork konvertörüne ve pilot yatağına takmak için kamayı ve giriş milini alın.
    Frezeyi ve giriş milini tork konvertörüne ve pilot yatağına yerleştirin. Bu zor. Her iki yönde de yerleştirme noktasıyla aynı hizada olmalı ve tercihen denge noktası üzerinde desteklenmeli (önden ve arkadan ve yan yana dengeli), düşmeye karşı (örneğin) güvenli bir şekilde bağlanmış olmalı, sallanmamalı veya sallanmamalıdır. Ancak arabanın açısının aynı olması gerekir (örneğin arabanın önü yükseltilmişse). Arabanın tamamı açılı değil düz bir şekilde kaldırılsaydı daha kolay olurdu.
    • Yerçekimi, denge noktasında desteklenmediği ve mükemmel şekilde hizalanmadığı sürece, onu spline yuvasına ve uçtaki yatağa kadar tamamen sokmanıza engel olacaktır.
    • Trans'ı emniyetsiz veya dengesiz bir şekilde kaldırmak kaosa, yalpalamaya, yuvarlanmaya, düşmeye neden olabilir...
    • Spline olukları dikey ve yatay olarak her iki yönde de hizalanmalıdır.
    • Giriş mili, eğer transmisyon birkaç kıldan fazla açılıysa, dengelenmemiş ve hizalanmamışsa, ilerlemek yerine pilot yatağın kenarına takılabilir.
    • Şanzımanın ağırlığını tek başına spline'ın desteklemesine izin vermeyin .

Video

Uyarılar

• Şanzıman ağırdır, kolayca eğilir ve kayar. İndirirken ve kaldırırken dikkatli olun. Teşekkürler Faydalı 7 Faydalı Değil 3
  • Uygun şekilde desteklenmeyen bir aracın altında çalışmayın; kriko yeterli değildir. Teşekkürler Faydalı 8 Faydalı Değil 5
  • Şanzıman yağı yanıcı ve zehirlidir; dökülmeler meydana gelirse kontrol edin ve temizleyin. Teşekkürler Faydalı 4 Faydalı Değil 5