Hintçe'de "Teşekkür ederim" nasıl denir?.

Hintçe'de

Hem resmi hem de resmi olmayan ortamlarda şükran göstermeyi öğrenin

Hintçe'de birine teşekkür etmenin birçok yolu vardır. "धन्यवाद्" ("dhanyavaad") en yaygın ve resmi yol iken "शुक्रिया" ("shukriyaa") arkadaşlar ve aile için daha gündelik bir kelimedir. Daha yararlı ifadeler öğrenmek için okumaya devam edin; dünyada çok sayıda Hintçe konuşan insan olduğundan, yalnızca birkaç dakika içinde dünya nüfusunun önemli bir bölümüne "teşekkür ederim" diyebileceksiniz!

Bilmeniz Gerekenler

• Resmi veya iş ortamlarında ve yaşlılarla birlikte "teşekkür ederim" demek için "dhun-yuh-vahd" olarak telaffuz edilen "dhanyavaad" (धन्यवाद्) deyin.
  • Arkadaşlarınız ve aileniz için resmi olmayan bir "teşekkür ederim" olarak "shook-ree-ah" olarak telaffuz edilen "shukriyaa"yı (शुक्रिया) kullanın.
  • "Çok teşekkür ederim" demek için "dhanyavaad" veya "shukriyaa"nın önüne "buh-hut" olarak telaffuz edilen "bahut"u (çok) ekleyin.

Adımlar

Yöntem 1

Resmi “Teşekkür ederim”

1. Adım 1
    Google görselleri 1. Adım "dhanyavaad"ı (teşekkür ederim) standart, resmi bir "teşekkür ederim" olarak kullanın.
    Standart, resmi bir “teşekkür ederim” olarak “dhanyavaad” (धन्यवाद्) kullanın. Bu, "teşekkür ederim" demenin yaygın ama resmi bir yoludur. Minnettarlığınızı gerçekten vurgulamak istediğiniz durumlarda, örneğin size bir hediye verilmişse, bunu söyleyin. Veya bunu önemli iş bağlantılarınız, otorite figürleri ve sizden daha yaşlı kişilerle kullanın. Bunu Hintçe konuşmak için üç bölüm halinde telaffuz edin:
    • “Dha”yı İngilizce “dh” sesine yakın, yumuşak bir “D” sesiyle telaffuz etmek için dilinizi damağınıza yaslayın. Kısa u sesini kullanın (“şey”de olduğu gibi). İngilizce “the” kelimesine yakın ses çıkarmalıdır (“ah” sesine benzememelidir).
    • Daha sonra “nyuh” deyin (yine “ah” sesini kullanmayın).
    • Son olarak "vod" deyin. Burada “ah” sesini kullanacaksınız.
    • Hepsi bir arada, kulağa " dhun-yuh-vahd " gibi geliyor .
  2. Adım 2
    Google görselleri 2. Adım "Çok teşekkür ederim" anlamına gelen "dhanyavaad"ın önüne "bahut" koyun.
    "Çok teşekkür ederim" anlamına gelen "dhanyavaad"ın önüne "bahut"u (बहुत) koyun. Bir şey için özellikle minnettarsanız, en üstün olan “bahut” ifadesini kullanın. Bu, “çok” veya “çok” anlamına gelir ve İngilizce konuşanların “çok” kullanabileceği şekilde kullanılır. Bu kelime iki kısım halinde telaffuz edilir:
    • Önce kısa bir “buh” sesi.
    • Sonra daha güçlü bir "kulübe" sesi. Vurguyu bu kısma verin; kelimenin tamamı “ buh-HUT ” gibi geliyor.
    • Bundan sonra (“Bahut dhanyavaad”) ifadesini tamamlamak için “dhanyavaad” deyin.
  3. Adım 3
    Google görselleri 3. Adım "Minnettarım" demek için "ābhārī hōṅ" (आभारी हुँ) ifadesini deneyin.
    "Minnettarım" demek için "ābhārī hōṅ" (आभारी हुँ) ifadesini deneyin. Bu, "teşekkür ederim" demenin başka bir kibar ve resmi yoludur. İngilizcedeki gerçek anlamı “minnettarım”a biraz daha yakındır. Bu kelime dört kısımda telaffuz edilir:
    • “Abb” deyin (“rob” ile kafiyeli). Bu kısım İngilizce “ab” kelimesi gibi telaffuz edilmiyor.
    • Sonra "ha" deyin.
    • Sonra "ree" deyin. “R” sesi İspanyolca “R”ye çok benzer ve İngilizce “dee” ile kafiyeli olmalıdır.
    • “Hoon” ile bitirin (“toon” ile kafiyeli).
    • Hepsi bir arada, kulağa " abb-ha-ree hoon " gibi geliyor .
Yöntem 2

Resmi olmayan “Teşekkür ederim”

1. Adım 1 Standart, resmi olmayan bir
    Google görselleri 1. Adım Standart, resmi olmayan bir "teşekkür ederim" olarak "shukriyaa" (शुक्रिया) kullanın.
    Standart, gayri resmi bir “teşekkür ederim” olarak “shukriyaa” (शुक्रिया) kullanın. Bu, Hintçe teşekkür etmenin çok yaygın bir yoludur ve çoğunlukla arkadaşlarınız ve aileniz için kullanılır. Bir patron, öğretmen, otorite figürü veya yaşlı gibi biriyle konuşuyorsanız bunun yerine daha resmi olan “dhanyavaad”ı kullanın. “Şükriyaa”yı üç parça halinde telaffuz edin:
    • İlk önce "salladım" deyin. Bu heceyi İngilizce kelimeyi söylediğinizden biraz daha kısa ve daha sıkı yapın.
    • Sonra "ree" deyin. Hintçe "R" sesi, İspanyolca "R" sesi gibi dilin hassas bir hareketidir. Bu “dee” ile kafiyeli.
    • "Ah" ile bitirin. Ses "uh" ve "ah" arasında bir yerdedir. Bunu doğru yapmak için biraz pratik yapmak gerekebilir.
    • Hepsi bir arada, bu kulağa " shake-ree-ah " gibi geliyor. Burada “R” ve “D” seslerini çivilemek önemlidir. Bunu "shook-uh-ree-ah" gibi telaffuz etmeyi deneyin, ardından "uh" sesini yalnızca dilin bir hareketine dönüşene kadar yavaş yavaş küçültün.
  2. Adım 2
    Google görselleri 2. Adım "Çok teşekkür ederim" anlamına gelen "shukriyaa"nın önüne "bahut" kelimesini koyun.
    "Çok teşekkür ederim" anlamına gelen "shukriyaa"nın önüne "bahut"u (बहुत) koyun. Temel "teşekkür ederim" kelimesini "çok teşekkür ederim" veya "çok teşekkür ederim" olarak değiştirmek için burada "bahut"u kullanın. Burada daha fazla şükran ifade ediyor olsanız da, bu hala gayri resmi olarak değerlendiriliyor.
    • Bahut yukarıdaki bölümdekiyle aynı şekilde telaffuz ediliyor: “ buh-HUT .”
  3. Adım 3 Hile yapmak istiyorsanız “thaiṅkyū” (teşekkür ederim) kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Hile yapmak istiyorsanız “thaiṅkyū” (थैंक्यू) kullanın.
    Hile yapmak istiyorsanız “thaiṅkyū” (थैंक्यू) kullanın. Hemen hemen her dil gibi Hintçe de diğer dillerden kelime ve deyimler alır. Bu Hintçe ödünç kelime İngilizce'de tam olarak "teşekkür ederim" gibi telaffuz edilir (çünkü kökeni İngilizcedir). Bu "saf" Hintçe olmadığı için yukarıdaki bölümdeki seçeneklere göre daha az resmi kabul edilir.
    • İngilizce, Hindistan'ın resmi dillerinden biridir, dolayısıyla nüfusun büyük bir kısmı, İngilizce'yi akıcı bir şekilde konuşmasalar bile bu ifadeye aşina olacaktır.
Yöntem 3

"Teşekkür ederim" yanıtını verdi

1. Adım 1
    Google görselleri 1. Adım "Bir şey değil" için "svaagat haiṅ" (श्वागत है) kullanın.
    "Bir şey değil" için "svaagat haiṅ" (स्वागत है) kullanın. Yukarıdaki “teşekkür ederim” ifadelerinden herhangi birini kullandığınızda karşılığında bunu alabilirsiniz. Bu ifade neredeyse tam olarak “hoş geldiniz” anlamına geliyor. Aslında, yeni gelen birini selamlıyorsanız kendi başına "svaagat" bile diyebilirsiniz (tıpkı İngilizce'de "welcome" kelimesini kullandığınız gibi). Bu ifadeyi telaffuz etmek için:
    • İlk önce "vah" deyin. Bu, İngilizcede "b" harfi olmayan "swab" kelimesine benziyor.
    • Sonra "bağırsak" deyin.
    • Son olarak “hey” deyin. Romanizasyondaki "n" harfi kafanızı karıştırmayın; bu neredeyse İngilizce "hey" kelimesine benziyor.
    • Hepsi bir arada, kulağa " swah-gut hey " gibi geliyor.
  2. Adım 2
    Google görselleri 2. Adım "Hoş geldiniz" demek için "svaagat haiṅ" ifadesinin önüne "āpa kā" (आप का) koyun.
    "Hoş geldiniz" demek için "svaagat haiṅ"ın önüne "āpa kā" (आप का) koyun. Buradaki anlam sade bir "svaagat haiṅ"dan çok da farklı değil. Aradaki fark, "bir şey değil" demek ile "bir şey değil" demek gibidir (insanlar hangisini kullanırsanız kullanın aynı şekilde tepki verecektir). Bu ifadeyi iki parça halinde telaffuz edin:
    • İlk önce “aap” deyin (“ameliyat sonrası” gibi).
    • Sonra “kuh” deyin (“the” ile kafiyeli).
    • Hepsi bir arada, kulağa " aap-kuh " gibi geliyor. Bunu "bir şey değil" için "svaagat haiṅ" ile takip edin.
  3. Adım 3
    Google görselleri 3. Adım "Bu hiçbir şey değil" için "koii baat nahee"yi kullanın.
    "Hiçbir şey" için "koii baat nahee" (कोई बात नही) ifadesini kullanın. Bu, başkası için bir şeyler yapmaktan çekinmediğinizi ifade etmenin başka bir yoludur. Bu ifadeyi İngilizce'deki "don't bahsetme" veya "no problem" ifadelerine benzer şekilde kullanın. Bu ifade dört bölümde telaffuz edilir:
    • İlk önce “utangaç” deyin (Zoey ismiyle kafiyeli).
    • Daha sonra “baat” deyin (“banyo”daki gibi).
    • Sonra çok kısa bir “nuh” söyleyin (“the” ile kafiyeli).
    • Daha uzun bir “hee” ile bitirin (İngilizce “he” kelimesine benzer). Bu heceye biraz daha vurgu yapın; son kısım kulağa “nuh-HEE” gibi geliyor.
    • Hepsi bir arada, " nazlı baat nuh-HEE " gibi geliyor .

Video