Bir Korku Filmi Sırasında 'Atlamayı' Nasıl Durdurabilirsiniz?.

Bir Korku Filmi Sırasında 'Atlamayı' Nasıl Durdurabilirsiniz?

"Sıçrama korkusu", bir film yapımcısının sizi anında şaşırtmak için yüksek bir ses veya ani bir kesme kullanması ve korku içinde koltuğunuzdan atlamanıza neden olmasıdır. Günümüzde çoğu korku filmi yapımcısı bu korkuları idareli bir şekilde kullanıyor, çünkü seyirciyi ani yüksek seslerle patlatarak birini zıplatmak çok da zor değil ve birçok insan ucuza korkma hissinden nefret ediyor. Çoğu film yapımcısı bu korkuları tahmin edilebileceği gibi kullanıyor. yani onların geldiğini sıklıkla çok önceden görebilirsiniz.

Adımlar

Yöntem 1

Atlama Korkularını Tahmin Etmek

1. Adım 1 Rahatlayın; sıçramaların endişelenmeden geldiğini bilin.
    Google görselleri 1. Adım Rahatlayın; sıçramaların endişelenmeden geldiğini bilin.
    Rahatlayın; sıçramaların onlar hakkında endişelenmeden geldiğini bilin. Paradoksal olarak, bir atlama korkusunun ne zaman meydana geleceğini bilmek, atlama olasılığınızı artırabilir. Bunun nedeni, insanların korkunun artması fikrine odaklanmaya başlaması ve korkuları arttıkça tüm dikkatlerini ona vermeleridir. Ancak bir korku yönetmeninin istediği de budur; tıpkı karakterler gibi korkuya odaklanırsınız. Atlama sonunda sizi şaşırttığında, o ana o kadar alışırsınız ki, korku sizi iki kat daha güçlü bir şekilde vurur.
    • Yaklaşan bir sıçrama korkusunun sizi rahatsız etmesine izin vermeyin; sadece kendinize birinin geldiğini söyleyin ve bu konuda endişelenmeyi bırakın.
    • Aşağıdaki adımlar, yaklaşan korkuları görmenin yollarını detaylandırarak, korkuyu tahmin etmenize yardımcı olur. Bu sinyalleri korkuyla izlemek yerine, bir film yapımcısı gibi düşünün; "gerginlik nihayet ne zaman ortadan kalkar?" yerine "bu efektler gerilimi oluşturmak için nasıl çalışıyor?" diye sorun.
  2. Adım 2 İlk 30 dakika içinde en az bir atlama korkusuna hazır olun.
    Google görseller 2. Adım İlk 30 dakika içinde en az bir atlama korkusuna hazır olun.
    İlk 30 dakika içinde en az bir atlama korkusuna hazır olun. Bu geniş bir iddia gibi görünebilir, ancak bir filmde atlama korkularını kullanmanın daha büyük sanatsal nedeninden kaynaklanmaktadır. Korku, korkuyu ve gerilimi manipüle eden, bu korkuyu film boyunca yavaş yavaş büyütmeye çalışan bir türdür, böylece her şey büyük bir korku veya set parçasıyla (canavarın ortaya çıkması gibi) sonuçlanır. Yönetmenler bunu yapmak için adrenalin pompalamanızı sağlamak amacıyla küçük korkutmalar kullanıyor. Bu sizi bitkin ve gergin bir duruma sokar, bu da daha sonra daha karmaşık veya psikolojik korkuların üstesinden gelmeyi kolaylaştırır.
    • Her atlama korkusunu bir korku yönetmeninin erken dönem "fırça darbeleri" olarak düşünün; böylece bunlarla başa çıkmak için daha donanımlı olursunuz.
  3. Adım 3 Bir atlama korkusundan önce yaygın olarak ayarlanan sesli ipuçlarını öğrenin.
    Google görselleri 3. Adım Bir atlama korkusundan önce yaygın olarak ayarlanan ses ipuçlarını öğrenin.
    Bir atlama korkusundan önce yaygın olarak ayarlanan sesli ipuçlarını öğrenin. Sessizlik en yaygın olanıdır, ancak genellikle müzikteki uzun, yavaş ve uğursuz yükselişin hemen ardından gelir. Atlama korkusunun, işleri yavaş yavaş hızlandırarak değil, size çok ani ve hızlı bir görüntü veya sesle vurarak çalıştığını unutmayın. Bu nedenle, bir korku neredeyse her zaman bir sessizlik veya bir anlık sessizlikten hemen sonra gelir; bu, korkunun şiddetini daha belirgin ve korkutucu hale getirir.
  4. Adım 4 Çerçevedeki doğal olmayan boş alanlara dikkat edin.
    Google görselleri 4. Adım Çerçevedeki doğal olmayan boş alanlara dikkat edin.
    Çerçevedeki doğal olmayan boş alanlara dikkat edin. Bir karakter ekranın altına doğru eğiliyorsa ve arkasında büyük bir karanlık alan veya boş bir oda varsa, o çerçevenin dolmasına hazır olun. Yönetmen bilerek gözünüzü o alana çekiyor ve buranın dolmasından korkmanızı umuyor. Oturup atlamanın gerçekleşmesini beklemek yerine, gözlerinizi sizi korkutmak üzere oldukları yere doğru hareket ettirdiklerini anlayın. Korku sinematografisindeki en eski numaradır ama görülmesi kolaydır.
    • Bazı modern yönetmenlerin, sizi sahte bir güvenlik duygusuna kaptırmak için ilk birkaç seferde ekranı boş tutma konusunda usta olduklarını unutmayın.
  5. Bir Korku Filmi Sırasında 'Atlamayı' Nasıl Durdurabilirsiniz?
    Google görselleri Korku Filmi Sırasında 'Atlamayı' Nasıl Durdurabilirsiniz?
    Herhangi bir "yanlış" korkudan hemen sonra haberdar olun. Ucuz ama yaygın bir yöntem, dramatik bir andan önce (karanlık bir koridor kapısını açmak gibi) müziği ve gerilimi artırmak, ardından kesinlikle korkutucu hiçbir şey göstermemektir. Çoğu zaman, bu rahatlama anı sizi sahte bir güvenlik hissine kaptırmak için kullanılır; asıl korku kısa bir süre sonra gelir.
    • Zamanını gerilim yaratmak veya kurmak için harcayan herhangi bir sahne bir şekilde karşılığını almaya çalışacaktır; yönetmenler nadiren sizi koltuğunuzun kenarına oturtup oraya vardığınızda "yapacak" hiçbir şey vermezler. Yükselen bu gerilime karşı dikkatli olun.
  6. Adım 6 Atlama dürtüsünü azaltmak için giderek daha fazla korku filmi izleyin.
    Google görselleri 6. Adım Atlama dürtüsünü azaltmak için giderek daha fazla korku filmi izleyin.
    Atlama dürtüsünü azaltmak için giderek daha fazla korku filmi izleyin. Korku filmlerinde atlamanın üstesinden gelmenin en iyi yolu, korku filmlerinde çok fazla zıplamaktır. Ne kadar çok korku bilir ve görürseniz, herhangi bir filmin veya anın sizi korkutma ihtimali o kadar azalır. Korkunun pek çok harika özelliği vardır, ancak olay örgüsünün özgünlüğü çoğu zaman bunlardan biri değildir. Ne kadar çok bilirseniz, o kadar başarılı bir şekilde tahmin edebilirsiniz.
    • Korku veya heyecan verici video oyunları, korkuları atlatmaya da alışmanın harika bir yoludur, çünkü bunlar yalnızca tepki vermenizi değil, aynı zamanda tepkinizle sakin kalmayı öğrenmenize yardımcı olacak bir şeyler yapmanızı (kötü adamı vurmak gibi) gerektirir.
  7. Adım 7 Atlama korkularının kapsamlı bir listesi için WheresTheJump.com gibi bir siteye göz atın.
    Google görselleri 7. Adım Kapsamlı bir atlama korkusu listesi için WheresTheJump.com gibi bir siteye göz atın.
    Atlama korkularının kapsamlı bir listesi için WheresTheJump.com gibi bir siteye göz atın. Her filmi olmasa da izlemek isteyebileceğiniz hemen hemen her filmi sunuyorlar. Dahası, her filmin ne kadar "zıplama ağırlıklı" olduğuna dair derecelendirmeleri var ve bazı filmlerde, bir atlama korkusu gelmeden 2-3 saniye önce sizi uyaracak, indirebileceğiniz altyazı dosyaları var. Her ne kadar abartılı gibi görünse de, atlamadan tamamen kaçınmanın en iyi yollarından biridir.
Yöntem 2

Korkuyu Daha Güvenle İzlemek

1. Adım 1 Korku filmlerinin %99'unda gerilimin üstesinden gelmek için kullanılan ortak formülü öğrenin.
    Google görselleri 1. Adım Korku filmlerinin %99'unda gerilimin üstesinden gelmek için kullanılan ortak formülü tanıyın.
    Korku filmlerinin %99'unda gerilimin üstesinden gelmek için kullanılan ortak formülü tanıyın. Korku filmleri, çok fazla korku filmi izlemiş olan herkesin onaylayabileceği gibi, özellikle kalıplaşmış bir türdür. Ancak bu, zeki izleyicilerin genellikle genel aksiyon ve gerilim akışını bir araya getirebileceği anlamına gelir. Bu, korkuları biraz "mahvetse" de korku filmlerindeki korkuların gerçek olmadığını anlamanıza yardımcı olur; tüm izleyicilerden çok benzer bir yanıt almak için çok benzer bir şekilde üretilirler:
    • Birincisi , ilk kurban ya da filmin kalbindeki "kötülüğün" açığa çıkması gibi sizi anında korkutmayı amaçlayan bir sahne.
    • İkinci olarak karakterlerin ve yerlerin oluşturulması gelir. Burası genellikle ilk korkunun yaşandığı yerdir; gerçek kötü adam ya da korku değil, sizi tedirgin edecek bir şeydir.
    • Üçüncüsü ise ilk ölüm ya da korku gelirken, insanlar korku dünyasında her şeyin hâlâ "normal" olduğunu düşünüyor. Atlama korkusu, eğer varsa, genellikle bu ölümle örtüşür.
    • Dördüncüsü, filmin en kötü/en korkunç kısmı geliyor; bedenler birbirine giriyor ve karakterler yavaş yavaş işlerin iyi görünmediğini fark ediyor. 1-2 tane daha atlama korkusu bekleyin.
    • Beşinci ve son olarak kötü adamın yenilgisi gelir (yoksa öyle mi?!) ve bu bölüm genellikle diğerlerinden daha aksiyon ağırlıklıdır. 1-2 atlama korkusu olabilir, ancak bunların geldiğini görmek genellikle kolaydır.
  2. Adım 2 Korku filmlerini içerikten ziyade stile önem vererek izleyin.
    Google görseller 2. Adım Korku filmlerini içerikten ziyade stile önem vererek izleyin.
    Korku filmlerini içerikten ziyade stile önem vererek izleyin. Korku filmlerinin çoğu sıradan olay örgülerini takip ettiğinden çoğu yönetmenin ilham veya özgünlük aradığı yer burası değildir. Korku, güncel kalabilmek için ışıklandırma, kostüm tasarımı, ses/müzik ve temada büyük yaratıcı atılımlar yapan, oldukça stilize edilmiş, gerçekçi olmayan bir türdür. Çoğu korku uzmanı, korku filmlerini her zaman korkmak için izlemez; aşırı ve şık bir türün sınırlarını zorlayan harika sanatçıların keyfini çıkarmak için izlerler ve aynı zamanda lezzetli bir adrenalin sunarlar.
    • Korku filmlerinde sinematografi aşırı ve sanatsaldır. Işıklara ve ortak renklere, çılgın kamera açılarına ve ilginç atlamalara veya kesmelere dikkat edin.
    • Sosyal temalar , toplumun korktuğu şeyleri sanat aracılığıyla keşfeden, korkudaki ortak motiflerdir. Yaşayan Ölülerin Gecesi'nden Takip Edilenler'e kadar gerçek hayattaki metaforları arayın.
    • Ses ve Müzik ince ama önemli. Sesin tek başına görsellerden genellikle daha korkutucu olduğu gösterilmiştir. Geceleri gıcırdayan bir evde yalnız kalan herkes bunu bilir, ancak yapımcıların filmde aynı etkiyi nasıl yaratabildiklerini kendinize sorun.
  3. 3. Adım En iyi korku filmlerinin beklentilerinizi altüst eden, onlara uymayan film olduğunu unutmayın.
    Google görselleri 3. Adım En iyi korku filmlerinin beklentilerinizi altüst eden, onlara uymayan film olduğunu unutmayın.
    En iyi korku filmlerinin beklentilerinizi karşılamayan, alt üst eden film olduğunu unutmayın. Gerçekten harika bir korku filmi korkutucudur çünkü olayların ve korkuların yaklaştığını asla görmezsiniz. Tüm korku filmleri yukarıda özetlenen "kurallara" çeşitli derecelerde uyacak olsa da, harika bir korku filminin bu kuralları çok önemli, korkutucu şekillerde ihlal etmesine hazırlıklı olmalısınız. Günün sonunda atlamaktan kaçınmanın en iyi yolu, ilk etapta asla korku filmi izlememektir. Ama bunun neresi eğlenceli?
  4. Step 4 Know that your jumping or flinching is an evolutionary advantage worth keeping around.
    Google görselleri 4. Adım Atlamanızın veya kaçınmanızın, etrafta kalmaya değer evrimsel bir avantaj olduğunu bilin.
    Atlamanızın veya kaçınmanızın, etrafta kalmaya değer bir evrimsel avantaj olduğunu bilin. Bir atlama korkusu sırasında, geldiğini gördüğünüz bir korku sırasında ne kadar kolay ürktüğünüzden rahatsız olabilirsiniz, ancak atlamanın çok iyi bir nedeni vardır. Hemen hemen tüm memeliler bu "irkilme refleksini" paylaşırlar; çünkü bu, düşünmeye zaman ayırmanıza gerek kalmadan sizi doğal olarak potansiyel tehlikeden uzaklaştırır. Eğlenceli olmasa bile, korktuğunda hareket etmek insan DNA'sında doğuştan vardır.

Okuyucu Videoları

Uyarılar

• Bu çok büyük bir sorun haline geliyorsa belki de korku filmleri tam size göre değildir. Komedi, piliç filmleri, aksiyon vb. gibi diğer türleri deneyin. Teşekkürler Faydalı 31 Faydalı Değil 8
  • Korku filmlerinin eğlencesinin yarısı korkudur. Korku filmlerinin çoğu zaman çok fazla konusu olmadığından, korkmamak deneyimi mahvedecektir. Teşekkürler Faydalı 30 Faydalı Değil 8