Eklemlerinizi Çatlatmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?.

Eklemlerinizi Çatlatmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?

Boğum kırmak herkesin geliştirebileceği yaygın bir alışkanlıktır. Getirdiği histen keyif alsanız bile, etrafınızdaki insanları çılgına çevirebilir ve bazı istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Parmak eklemlerinizi çıtlatmak artrite neden olmasa da (bazen iddia edildiği gibi), bir çalışma bunun eklem şişmesi ve el gücü kaybı gibi başka sorunlara yol açabileceğini veya hatta daha ciddi sinir bozukluklarının belirtisi olabileceğini buldu. alışkanlığın şiddeti ve uzunluğu.

Parmak eklemlerinizi çıtlatmanın zararlı olup olmadığına ilişkin karar henüz açık olmasa da, birçok kişi arkadaşları veya sevdikleri bunu sinir bozucu bulduğu için durmak isteyebilir veya sadece uzun vadeli bir alışkanlık haline gelebilecek bir şeyi tekmelemek isteyebilir.

Adımlar

Bölüm 1

Mafsal Çatlamasını Anlamak

1. Adım 1 Çatlama sesine neyin sebep olduğunu anlayın.
    Google görselleri 1. Adım Çatlama sesine neyin sebep olduğunu anlayın.
    Çatlama sesine neyin sebep olduğunu anlayın. Parmak eklemlerinizi çıtlattığınızda, vücuttaki belirli eklemleri, sinovyal sıvıdan gazın (şu anda esas olarak nitrojen olduğu düşünülmektedir) salınmasını teşvik edecek şekilde yönlendiriyorsunuz. Sinovyal sıvı sinovyal eklemlerde bulunur ve işlevi kıkırdak arasındaki sürtünmeyi azaltmaktır. Parmak eklemi çatladığında sinovyal sıvı içinde çözünen gazlar sıkışarak kabarcık oluşturur. Daha sonra bu balon patlayarak o tanıdık patlama sesini çıkarıyor.
    • Salınan bu gazın tekrar sinoviyal sıvıya karışması 30 dakika kadar sürebilir; bu nedenle, ekleminizi tekrar patlatabilmeniz için genellikle bir süre beklemeniz gerekir.
    • Parmak eklemlerinizi çıtlatmak sinir uçlarını uyarır ve eklemi gerer, bu yüzden çok iyi hissettirir.
  2. Adım 2 Mafsal çatlamasının olası tehlikelerinin farkında olun.
    Google görselleri 2. Adım Parmak eklemi çatlamasının olası tehlikelerine dikkat edin.
    Mafsal çatlamasının olası tehlikelerinin farkında olun. Her ne kadar birçok çalışma parmak eklemi çıtlatmanın artrite yol açmadığını göstermiş olsa da ve birçoğu bu alışkanlığı ömür boyu sürdürdükten sonra herhangi bir sonuçla karşılaşmayacak olsa da, bazı araştırmalar parmak eklemlerini uzun süre çıtırdatan kişilerin eklem iltihabına yakalanma riski altında olduğunu öne sürüyor. aşağıdaki belirtiler:
    • Azaltılmış el gücü
    • Eklem kapsül(ler)inde yumuşak doku hasarı.
    • Kemiklerimizi birbirine bağlayan yumuşak dokular olan el bağlarının hasar görmesi.
Bölüm 2

Alışkanlığı Tekmelemek

1. Adım 1 Davranış terapisini anlayın.
    Google görselleri 1. Adım Davranış terapisini anlayın.
    Davranış terapisini anlayın. Parmak eklemlerinizi ne kadar çıtırdarsanız şaklatın, eğer durmak istiyorsanız, o zaman davranışsal terapi teknikleri gidilecek yoldur.
    • Başka bir deyişle parmak eklemlerinizi çıtlatmak bir davranıştır, dolayısıyla davranışınızı değiştirmek için davranışsal teknikleri kullanmak mümkündür. Biraz basitleştirirsek, davranış terapisinin iki temel biçimi vardır: pozitif ve negatif.
    • Olumlu davranış terapisi, ödül sistemleri gibi teknikleri içerir: Hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaştığınız için kendinize (veya sevdiklerinize) bir ödül verin.
    • Olumsuz teknikler, kişinin alışkanlığının farkına varmasını ve böylece durabilmesini sağlamak için küçük cezalar veya diğer hatırlatmaları içerir. Tavsiye verecek kişi sayısı kadar bu tekniklerin çeşitleri vardır.
  2. Adım 2 Ellerinizi meşgul edin.
    Google görseller 2. Adım Ellerinizi meşgul edin.
    Ellerinizi meşgul edin. Ellerinize parmak eklemlerini çıtlatmaktan başka yapacak başka şeyler verin. Örneğin bir kalemi veya bozuk parayı döndürmeyi öğrenin.
    • Sihirbaz olmak isteyen adaylar, başka hiçbir şeye dokunmadan bir elin parmakları arasında, üzerinde ve çevresinde bir parayı hareket ettirmeye çalışırlar. Bir kalem veya kurşun kalem de işe yarar.
    • Bir kalemi döndürerek veya stres topunu sıkarak ellerinizi dağıtın.
    • Bu egzersiz gerçekten her yaştaki herkes için iyidir. Kendinize zarar vermek yerine yeni bir beceride ustalaştığınızda parmak gücünü, koordinasyonunu ve el becerisini geliştirmek de eğlenceli olabilir.
  3. Adım 3 Yeni bir hobi edinin.
    Google görseller 3. Adım Yeni bir hobi edinin.
    Yeni bir hobi edinin. Ellerinizi (ve zihninizi) meşgul eden bir tür hobi muhtemelen çizim, yazma veya sanat ve el sanatları gibi mükemmel bir fikirdir.
  4. Adım 4 Lastik bant yöntemini kullanın.
    Google görselleri 4. Adım Lastik bant yöntemini kullanın.
    Lastik bant yöntemini kullanın. En klasik davranışsal yöntem, bileğinizin etrafına bir lastik bant sarmaktır.
    • Parmak eklemlerinizi kırmak üzere olduğunuzu fark ettiğinizde lastik bandı geri çekin ve bırakın, böylece bant cildinize geri oturacaktır.
    • Hissettiğin hafif acı, bu alışkanlığından vazgeçmene yardımcı olabilir, çünkü sonunda parmak ekleminin çatlamasını ağrıyla ilişkilendirebilirsin.
  5. Adım 5 Diğer önleyici yöntemleri kullanın.
    Google görselleri 5. Adım Diğer önleyici yöntemleri kullanın.
    Diğer önleyici yöntemleri kullanın. Eğer lastik bant yöntemi ilginizi çekmiyorsa, çatlatma alışkanlığınızı azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey daha var:
    • Cebinizde veya çantanızda yanınızda küçük bir el losyonu taşıyın. Parmaklarınızı çıtlatma isteği duyduğunuzda losyonu çıkarın ve ellerinize sürün. Bu size ellerinizle ilgili bir şeyler yapacak, aynı zamanda onları yumuşak ve nemli bırakacaktır!
    • Bir arkadaşınızın "vurduğunuz eklemlerin" etrafına bant koymasını sağlayın veya yumruk yapmak için parmak uçlarınızı avucunuza bantlayın.
    • Televizyon izlerken veya ellerinizi kullanmanızı gerektirmeyen diğer aktiviteleri yaparken ellerinize çorap giyin.
    • Parmaklarınızın çatlamasını veya "tıngırdatmasını" önlemek için elinizde bir kalem/kurşun kalem bulundurun.
Bölüm 3

Daha Derin Sorunları Ele Alma

1. Adım 1 Alışkanlığınızın farkına varın.
    Google görselleri 1. Adım Alışkanlığınızın farkına varın.
    Alışkanlıklarınızın farkına varın. Parmak eklemlerini çıtlatmak genellikle sinirsel bir alışkanlık olduğundan, genellikle "otomatik olarak" yapılır. Çoğu zaman insanlar, birisi onlara söyleyene kadar parmak eklemlerini çıtlattıklarını bile fark etmezler.
    • Ancak parmak çıtlatma alışkanlığınızı bırakmak istiyorsanız bunu ne zaman yaptığınızın daha fazla farkına varmanız önemlidir.
    • Ne zaman çatlasanız hafif bir hatırlatma sağlamak için bir arkadaşınızı veya aile üyenizi ikna etmek yararlı olabilir. Mafsal çatlaması genellikle dışarıdaki gözlemciler için, krakerlerin kendilerinden çok daha belirgindir.
  2. Adım 2 Kaygının kaynağını keşfedin.
    Google görselleri 2. Adım Kaygının kaynağını keşfedin.
    Kaygının kaynağını keşfedin. Parmak eklemlerini çatlatmak sinirsel bir alışkanlık olarak sınıflandırılabilir. Sinirsel bir alışkanlık strese veya kaygıya tepki olduğundan, stresin kaynağını belirlemek alışkanlıkla baş etmenin ilk adımıdır.
    • Stres, yaklaşan bir sınav hakkında endişelenmek gibi spesifik olabilir veya ebeveynlerle ve akranlarla ilişkiler, sosyal kabul veya diğer birçok faktörden herhangi biri gibi genel olabilir.
    • Her zaman yanınızda küçük bir not defteri bulundurmaya çalışın ve parmak eklemlerinizi her çıtlattığınızda not alın. Bu, eklem çatlatma davranışlarınızdaki herhangi bir modeli fark etmenize ve tetikleyicilerinizi tanımlamanıza yardımcı olacaktır.
  3. Adım 3 Dırdır etmekten kaçının.
    Google görselleri 3. Adım Dırdır etmekten kaçının.
    Dırdır etmekten kaçının. Eğer parmak çıtlatmayı seviyorsanız ya da parmak eklemlerini çıtırdatan birine değer veriyorsanız, bu alışkanlık hakkında dırdır etmenin ya da şikayet etmenin, alışkanlığı ortadan kaldırmaktan çok daha kötü hale getirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu unutmayın.
    • Dırdır etmek yalnızca daha fazla strese yol açar, bu da strese karşı sinirsel tepkiyi artırır.
    • Bu nedenle nazik hatırlatmalar, sürekli dırdır etmekten çok daha yararlı ve etkili olacaktır.
  4. Adım 4 Bir destek sisteminin bakımını yapın.
    Google görselleri 4. Adım Bir destek sistemi sağlayın.
    Bir destek sistemi sürdürün. Dırdır etmenin veya artan stresin işe yaraması pek mümkün olmasa da, arkadaşların ve ailenin bu duruma yardımcı olabileceği birçok yol vardır. Birisi bilinçsiz alışkanlıkları fark ettiğinde koluna basit bir dokunuş, sorunu anlamak ve onunla baş etmek için uzun bir yol kat edebilir.
  5. Adım 5 Ona zaman tanıyın.
    Google görseller Adım 5 Biraz zaman tanıyın.
    Ona zaman ver. Çoğu eklem çatlamasının zararsız olduğunu ve muhtemelen zamanla ortadan kalkacağını anlayın. Çatlama davranıştaki diğer değişikliklerle örtüşmüyorsa sabır muhtemelen en iyi panzehirdir.
  6. Adım 6 Profesyonel yardım almayı düşünün.
    Google görseller 6. Adım Profesyonel yardım almayı düşünün.
    Profesyonel yardım almayı düşünün. Uzun süreli aşırılığın veya yaşamın normal akışı üzerinde olumsuz etkisi olan herhangi bir alışkanlığın her zaman bir sorun veya "sorun" olduğunu ve yüzleşilmesi gerektiğini anlayın.
    • Özellikle vücuttaki diğer eklemlerin çatlamasının eşlik ettiği gerçekten aşırı eklem çatlaması, daha ciddi anksiyete bozukluklarının erken bir belirtisi olabilir.
    • Parmak eklemi çatlamanızın daha ciddi bir bozukluğun belirtisi olabileceğini düşünüyorsanız bir terapiste görünmeyi düşünmelisiniz.

Uyarılar

• Eklem çatlaması sorunu üzerine yapılan çalışmanın, bu sorunların ortaya çıkışına yönelik potansiyel alternatif açıklamaları hesaba katmadığı için eleştirildiği unutulmamalıdır. Örneğin bazıları parmak eklemlerini çıtlatamaz. İnsanların bunu yapmasına izin veren faktörler (potansiyel olarak bağ gevşekliği dahil), "çatlama" eyleminin aksine elin işlev bozukluğuna ve/veya şişmesine katkıda bulunabilir. Teşekkürler Faydalı 8 Faydalı Değil 2