Ormanda Kaybolurken Nasıl Hayatta Kalılır?.

Ormanda Kaybolurken Nasıl Hayatta Kalılır?

Kendinizi ormanda kaybolmuş halde bulursanız sakin olun ve adımlarınızı takip edip çıkış yolunu bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Ormanda hayatta kalabilmek için barınağa, ateşe, yiyeceğe ve suya ihtiyacınız olacak. Orman, derme çatma bir çadır kurmak ve ateş yakmak için ihtiyacınız olan malzemeleri sağlayacak, sizi sıcak tutacak ve koruyacaktır. Vücudunuz su içmeden yalnızca birkaç gün hayatta kalabilir, ancak doğru bakım ve konsantrasyonla kolayca su toplayabilirsiniz. Ayrıca kendinizi devam ettirmek için yiyecek yiyecek de bulabilirsiniz.

Adımlar

Yöntem 1

Yardım veya Çıkış Yolu Bulma

1. Adım 1 Derin nefes alın ve sakin olun.
    Google görselleri 1. Adım Derin nefes alın ve sakin olun.
    Derin nefes alın ve sakin olun. Kaybolursanız panik sizi ormandan çıkış yolunu bulmanızı engelleyecektir, bu yüzden ilerlemeden önce biraz zaman ayırın ve kendinizi toplayın. Kaygınızı azaltmak için gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın. Eğer faydası olacaksa oturun ve sakinleşirken bir süre dinlenin.
  2. Adım 2 Adımlarınızı zihinsel olarak tekrar takip edin.
    Google görselleri Adım 2 Adımlarınızı zihinsel olarak tekrar takip edin.
    Adımlarınızı zihinsel olarak tekrar takip edin. Şu anki konumunuza ulaşmak için izlediğiniz yolu tekrar düşünün. Kendinize düz bir çizgide mi yoksa zikzak şeklinde mi yürüdüğünüzü ve yokuş yukarı mı yoksa yokuş aşağı mı yürüdüğünüzü sorun. Bir haritanız varsa ona bakın ve izlediğiniz yolu takip etmeye çalışın.
  3. Telefonunuzda sinyal olup olmadığını kontrol edin ve pil ömrünü koruyun. Ormanda kaybolursanız telefonunuzdan sinyal almak muhtemelen zor olacaktır. Sinyalinizin olup olmadığını kontrol edin ve varsa acil arama yapın veya nerede olduğunuzu öğrenmek için telefonunuzdaki GPS özelliklerini kullanın. Pil gücünü mümkün olduğu kadar uzun süre korumak için telefonu pil tasarrufu moduna alın veya kullanmadığınız zamanlarda kapatın.
    • İlk başta telefonunuza sinyal gelmezse daha sonra ormandaki farklı konum noktalarında tekrar kontrol edin.
  4. Adım 4 Tanıdık manzaraları veya sesleri arayın.
    Google görselleri 4. Adım Tanıdık manzaraları veya sesleri arayın.
    Tanıdık manzaraları veya sesleri arayın. Eğer ormanda kaybolduysanız çevrenizi dikkatle gözlemleyerek konumunuzu belirlemeye çalışın. Dağlar gibi tanıyabileceğiniz yer işaretlerini arayın ve bunların size göre hangi yönde olduğunu hatırlamaya çalışın. Trafik veya akan su gibi size nerede olduğunuza dair ipuçları verebilecek tanıdık sesleri dinleyin.
  5. Adım 5 Yörüngenizi işaretleyin.
    Google görselleri 5. Adım Yörüngenizi işaretleyin.
    Yörüngenizi işaretleyin. İçeri girmek ve arkanızda iz bırakmak için bir yön seçin. Eğer yürüdüğünüz yol sizi yanlış yöne götürüyorsa, gerekirse geri dönüş yolunu da bulabileceksiniz. Dallar, taşlar veya diğer dikkat çekici işaretleyicileri kullanın.
    • Sizi ormandan çıkarma şansının en yüksek olduğunu düşündüğünüz yolu takip edin. Emin değilseniz, en net ve gezinmesi kolay görünen yolu seçin.
    • Başlangıç ​​noktanıza geri dönebildiğinizden emin olmak için geri dönmeden önce bir veya iki saatten fazla yolculuk yapmayın.
  6. Adım 6 Birinin dikkatini çekmek için sesleyin.
    Google görseller 6. Adım Birinin dikkatini çekmek için sesleyin.
    Birinin dikkatini çekmek için seslenmek. Yakınlarda herhangi bir insan belirtisi duymasanız bile, birisinin duyması ihtimaline karşı yardım çağırmak faydalı olacaktır. Mümkün olduğunca sık, her seferinde arka arkaya 3 kez bağırın; bu, ilk seferde sesinizi çıkaramayan insanların daha dikkatli dinlemesine olanak tanır. İnsanlar sizi arıyorsa, etrafta olduğunuzu gösteren işaretleri dikkatle dinleyeceklerdir.
    • "Beni duyabilen var mı?" gibi şeyler bağırın. veya “Kayboldum ve yardıma ihtiyacım var!”
    • Yanınızda düdük varsa onu da sık sık çalın. 3 kez kuralını izleyin ve duyulma şansını artırmak için her düdükten sonra bir sesli çağrı ekleyin.
  7. Adım 7 Barınağınızı görünür hale getirin.
    Google görseller 7. Adım Barınağınızı görünür hale getirin.
    Barınağınızı görünür hale getirin. Sahip olduğunuz parlak eşyaları, tercihen yüksek olacak şekilde ağaç dallarının üzerine yerleştirerek dikkatleri bulunduğunuz yere çekmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Geceleri görülebilecek bir ateşi açık tutun. Gün içinde ateşinizin görünür olmasını sağlamak için üzerine taze ot veya yaprak atarak dumanlı hale getirin.
    • Gün boyunca güneşte parlamak ve 100 metreye (330 ft) kadar görülebilecek göz kamaştırıcı bir yansıma göndermek için bir ayna da kullanabilirsiniz.
Yöntem 2

Ateş yakmak

1. Adım 1 Rüzgardan uzak, açık bir yer bulun.
    Google görseller 1. Adım Rüzgardan uzak, açık bir yer bulun.
    Rüzgardan korunan açık bir yer bulun. Ormanda ağaçlarla rüzgardan korunan bir yer arayın. Yangını başlatacağınız zeminin ve çevresinin kuru bitki örtüsünden arındırılmış olmasına dikkat edin. Bu, yangınınızın yayılma riskini ortadan kaldıracaktır.
    • Ateşi temiz bir zeminde veya bir taş tabakası üzerinde başlatın.
  2. Adım 2 Tinder malzemelerini toplayın.
    Google görselleri 2. Adım Tinder malzemelerini toplayın.
    Çıra malzemelerini toplayın. Ateşinizi başlatmak için kuru, kolay yanabilen malzemeleri bulmak için çevredeki alana göz atın. Ölü yapraklar, çimen, çam iğneleri ve kıyılmış ağaç kabuğu mükemmel bir tutuşturucudur. Dış katmanın altında bulunan iç kabuk, kav olarak kullanılabilir ancak bir ağaçtan yırtılması veya kazınması ve ardından yanabilecek kadar kurutulması gerekir.
  3. Adım 3 Çırayı bulun.
    Google görseller 3. Adım Çırayı bulun.
    Çıra bulun. Ağacın beyaz, kâğıtsı, dış tabakası olan huş ağacı kabuğu, nemli koşullarda bile son derece iyi yandığı için çıra için en iyi seçimdir. Sedir ve ardıç gibi daha kalın ağaç kabuklarının yakılması daha zor olacaktır ancak yangını sürdürmek için iyidir. Küçük dallar, yapraklar ve büyük ağaç kabuğu parçaları çıra için iyi seçimlerdir.
  4. Adım 4 Ölü, kuru odun kütüklerini bulun.
    Google görseller 4. Adım Ölü, kuru odun kütüklerini bulun.
    Ölü, kuru odun kütüklerini bulun. Ateşinizi korumak için boyutları değişen çeşitli ahşap kütüklere ihtiyacınız olacak. Kurumuş ve küflenmeyen ahşap parçalarını bulun. Baltanız veya büyük bir bıçağınız varsa, büyük ağaç gövdelerini ateşe sığacak şekilde daha küçük parçalara kesin.
    • Ateşiniz başladıktan sonra, ileride kullanmak üzere kuruması için nemli odun parçalarını ısının yakınına yerleştirebilirsiniz.
    • Yaklaşık 15–20 inç (38–51 cm) uzunluğundaki kütükler ideal boyuttur.
  5. Adım 5 Çıra ve çırayla ateş başlatın.
    Google görseller 5. Adım Çıra ve çırayla ateş başlatın.
    Çıra ve çırayla ateş başlatın. Çapı yaklaşık 4 inç (10 cm) olan bir küme halinde toplanmış çırayı yere koyarak ateş yakın. Bir tarafta küçük bir açıklık bırakarak çadır benzeri bir yapı oluşturacak şekilde etrafına çıra yığmaya başlayın. Çömleği yakmak için açıklığa ulaşın:
    • Çakmak veya kibrit kullanmak
    • Çubukları kullanma
    • Acil durum yangın başlatıcı kullanma
  6. Adım 6 Ateşe odun kütükleri ekleyin.
    Google görseller 6. Adım Ateşe odun kütükleri ekleyin.
    Ateşe odun kütükleri ekleyin. Çıra ve çıra alev aldığında, çadır benzeri bir formasyonla ateşe 4 veya 5 parça odun ekleyin. Ateşinize yanmayı sürdürecek kadar oksijen sağlamak için odun parçaları arasında yeterli hava sirkülasyonunun olduğundan emin olun. Yangını izleyin ve her birkaç saatte bir veya azalıyor gibi göründüğünde bir veya 2 kütük ekleyin.
Yöntem 3

Barınak Yapmak

1. Adım 1 Büyük bir dal bulun ve onu bir ağaca yaslayın.
    Google görseller 1. Adım Büyük bir dal bulun ve onu bir ağaca yaslayın.
    Büyük bir dal bulun ve onu bir ağaca yaslayın. Bir ağaçtan kopmuş kalın, sağlam bir dal arayın. Şube senden daha uzun olmalı. Dalı, otururken boyunuza uygun bir açıyla büyük, sağlam bir ağaca yaslayın.
    • Barınağınızın sağlam olmasını sağlamak için dalın alt ucunu zemine yaklaşık 3–4 inç (7,6–10,2 cm) kadar kazın.
    • Halatınız veya ipiniz varsa dalı ağaca mümkün olduğunca sıkı bir şekilde sabitleyin. Ayrıca ayakkabı bağcığı veya ince ağaç kabuğu telleri de kullanabilirsiniz.
    • Nemli veya çürümüş bir dal kullanmaktan kaçının.
  2. Adım 2 Daha küçük dalları büyük dal boyunca 45 derecelik açılarla destekleyin.
    Google görseller Adım 2 Daha küçük dalları büyük dal boyunca 45 derecelik açılarla destekleyin.
    Küçük dalları büyük dal boyunca 45 derecelik açılarla destekleyin. Aynı zamanda kalın ve sağlam olan daha küçük dallar bulun. Ters "V" şeklinde bir barınak oluşturmak için bu dalları daha büyük dallara doğru destekleyin. Bu dalların alt kısımlarını yaklaşık 2–3 inç (5,1–7,6 cm) kadar zemine kazın ve mümkünse bunları ip, ip, ayakkabı bağcığı veya ağaç kabuğuyla daha büyük dala sabitleyin.
  3. Adım 3 Çam reçinesi tutkalı yapın.
    Google görseller 3. Adım Çam reçinesi tutkalı yapın.
    Çam reçinesi tutkalı yapın. Çam, ladin, köknar veya sedir gibi yaprak dökmeyen ağaçları arayın ve kabuklarını dikkatlice inceleyin. Eğer özsuyun kendinize aktığını görürseniz, onu elinizde bulunan herhangi bir kapta toplayın. Özsuya eşit miktarda ince öğütülmüş ot veya ezilmiş odun kömürü ekleyin ve karışımı sıvılaşana kadar ateşte ısıtın.
    • Kömürünüz yoksa yanmış kütük kalıntılarını da kullanabilirsiniz.
    • Çam reçinesi tutkalını yapıştırıcı olarak kullanmadan önce soğumasını bekleyin.
    • Ateşte ısınırken karışımınızın kaynamasına izin vermeyin.
  4. Adım 4 Barınağı bulabileceğiniz herhangi bir malzemeyle örtün.
    Google görseller 4. Adım Barınağı bulabileceğiniz herhangi bir malzemeyle örtün.
    Barınağı bulabileceğiniz herhangi bir malzemeyle örtün. Barınağınızı muşamba, plastik örtü veya battaniye gibi büyük bir nesneyle örtün ve ip, ip veya kıyılmış ağaç kabuğuyla yerine sabitleyin. Aksi takdirde, barınağınızın çerçevesini kaplamak için yaprak, ağaç kabuğu, yedek kıyafet veya rastladığınız diğer malzemeleri yapıştırın. Barınağınıza baskı altında tutunamayacak kadar fazla ağırlık koymamaya dikkat edin.
Yöntem 4

Suyu Bulma ve Dezenfekte Etme

1. Adım 1 Yağmur, kar veya diğer yağışlardan su toplayın.
    Google görselleri 1. Adım Yağmurdan, kardan veya diğer yağışlardan su toplayın.
    Yağmur, kar veya diğer yağışlardan su toplayın. Yağmuru, karı, doluyu veya çiyi yakalamak için açık bir kap yerleştirin. Yağışın düşmesini engelleyebilecek uzun ağaçların bulunmadığı bir yer seçin. Büyük yapraklar suyu toplamak ve başka bir kaba aktarmak için de kullanılabilir.
  2. Adım 2 Bir dere, nehir veya gölden su alın.
    Google görselleri 2. Adım Bir dere, nehir veya gölden su alın.
    Bir dereden, nehirden veya gölden su alın. Bir dere, nehir veya gölde temiz akan suyu arayın. Mümkünse daha küçük bir su kütlesini tercih edin, çünkü daha büyük göller veya nehirler büyük olasılıkla kirlenecektir. Suyun temiz göründüğü için içmenin güvenli olmadığını ve dezenfekte edilmesi gerektiğini unutmayın.
  3. Adım 3 Kiri veya kalıntıları gidermek için suyu filtreleyin.
    Google görselleri 3. Adım Kiri veya kalıntıları gidermek için suyu filtreleyin.
    Kir veya kalıntıları gidermek için suyu filtreleyin. Gerekirse, pislik ve kalıntıları gidermek için topladığınız suyu bir tür filtreden geçirin. Suyu bir kahve filtresi, tişört, temiz çorap veya başka gözenekli bir malzemeden dökün. Zararlı bakterileri yok etmek için yine de suyu dezenfekte etmelisiniz.
  4. Adım 4 Dezenfekte etmek için ateşte su kaynatın.
    Google görseller 4. Adım Dezenfekte etmek için suyu ateşte kaynatın.
    Dezenfekte etmek için ateşte su kaynatın. Su alüminyum, cam veya seramik bir kapta kaynatılabilir. Kabı ateşin hemen üzerinde tutmak için iki büyük çubuk veya benzeri şeyler kullanın. Suyun tamamen dezenfekte edilmesi için 5 dakika ısınmasına izin verin.
    • Acil durumlarda suyu kağıt, plastik veya ağaç kabuğundan yapılmış bir kapta kaynatmayı deneyebilirsiniz. Kabın tamamen dolu olduğundan ve alevlerin kaba temas etmediğinden emin olun.
  5. Adım 5 Plastik bir tabakayla güneş enerjili su damıtma cihazı yapın.
    Google görseller 5. Adım Plastik bir tabakayla güneş enerjili su damıtma cihazı yapın.
    Plastik bir tabakayla güneş enerjili su hazırlayın. Yere kabınızdan biraz daha yüksek ve daha geniş bir delik kazın ve kabı ortasına yerleştirin. Kabın etrafına yaprakları veya diğer bitkileri yerleştirin ve plastik tabakayı deliğin üzerine yerleştirin. Plastiğin kenarlarını taşlarla tartın ve plastiğin ortasına, kabın hemen üzerine, plastiğin aşağı doğru açılı olması için bir taş yerleştirin.
    • Plastiğin altında yoğunlaşma oluşacak ve kabın içine doğru yuvarlanacaktır.
    • Oluşan su damıtılacak ve içilmesi güvenli olacaktır. Güvenliğiniz için topladığınız diğer suyla birlikte kaynatabilirsiniz.
    • Önemli miktarda su toplamak için bir veya iki gün yoğuşmanın oluşmasına izin vermeniz gerekebilir.
Yöntem 5

Ormanda Yiyecek Bulmak

1. Adım 1 Belirli böcekleri kızartın ve yiyin.
    Google görseller 1. Adım Belirli böcekleri kızartın ve yiyin.
    Bazı böcekleri kızartıp yiyin. Tüylü olmayan ve 6'dan az bacağı olan böcekler genellikle zehirli değildir ve yenilebilir. Bunları bir kavanoza veya başka bir kapta toplayın ve ateşte kızartın. Kırmızı uğur böcekleri gibi genellikle zehirli oldukları için parlak renkli böceklerden uzak durun.
    • Cırcır böcekleri ideal bir besin kaynağıdır ve birkaç farklı şekilde tuzağa düşürülebilirler. Yaklaşık 15 büyük cırcır böceği bir günlük temel beslenme gereksinimlerinizi karşılamaya yeterli olacaktır.
  2. Adım 2 Tanıdığınız meyveleri arayın.
    Google görselleri 2. Adım Tanıdığınız meyveleri arayın.
    Tanıdığınız meyveleri arayın. Yaban mersini veya böğürtlen gibi yenilmesi güvenli olan tanınabilir yabani meyveleri arayın. Meyveleri, sahip olabileceğiniz herhangi bir torba veya kapta toplayın ve toplayın. Zehirli olabileceğinden, aşina olmadığınız meyveleri yemekten kaçının.
  3. Adım 3 Yabani marulu bulun, yıkayın ve yiyin.