Patronunuzun Sizi Sabote Ettiğini Nasıl Anlarsınız?.

Patronunuzun neden kariyer yolunuzu baltaladığını ve bunların altından nasıl çıkabileceğinizi öğrenin

İşyerinde asla ilerleyemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Ve bu konuda size liderlik etmesi ve rehberlik etmesi gereken kişi olan patronunuz, bir yardımdan çok bir yük gibi hissediyor. Her ne kadar bu olasılık dışı gibi görünse de, patronunuzun sadece kötü biri olmaması da mümkündür; sizi aktif olarak sabote etmeye çalışıyor olabilirler, böylece kariyerinizi asla ilerletemezsiniz. Neyse ki, zehirli bir patronun etkisinden çıkarken kendinizi korumak ve akıl sağlığınızı korumak için atabileceğiniz adımlar var. Sabotaj belirtileri ve patronunuzun motivasyonlarının neler olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bilmeniz Gerekenler

• Yeterli eğitim almazsanız veya patronunuz size iş arkadaşlarınızdan daha kötü davranıyorsa, patronunuz sizi sabote ediyor olabilir.
  • Ayrıca otoritenizi zayıflatırlarsa veya hatalarından dolayı sizi suçlarlarsa sizi sabote ediyor olabilirler.
  • Sabote edildiğinizi düşünüyorsanız patronunuzun tüm eylemlerini belgeleyin ve ardından İK departmanınızla veya bir amirinizle iletişime geçin.

Adımlar

İşyerinde sabotaj nedir?

1. İşyerinde sabotaj, birisinin kariyerinizi baltalamasıdır.
    Google görselleri İşyerinde sabotaj, birisinin kariyerinizi baltalamasıdır.
    İşyerinde sabotaj, birisinin kariyerinizi baltalamasıdır. Sabotaj olayını sıklıkla iş arkadaşlarımızdan duysak da, bir patron veya amir de sizi sabote edebilir. Tipik olarak bir patron, ilk etapta işe alınmanızı istemediği, zorba olduğu veya sizden hoşlanmadığı için birini sabote edebilir.
    • Patronunuzdan gelen sabotaj, size saygı duymadıklarının ve muhtemelen güvensiz olduklarının bir işaretidir.
    • Uzun vadede sabote edilmek işyerinde korkuya ve güvensizliğe yol açabilir ve işinizde değersiz olduğunuzu ve yeterince takdir edilmediğinizi hissetmenize neden olabilir.

Sabotaj Belirtileri

1. Adım 1 Yetersiz eğitim aldınız.
    Google görseller 1. Adım Yetersiz eğitim aldınız.
    Yetersiz eğitim almışsın. Patronunuz sizden nasıl yapacağınızı bilmediğiniz şeyleri yapmanızı mı istiyor? Ya da belki sizi hazırlıklı olmadığınızı bildikleri durumların içine atıyorlardır. Bunun nedeni muhtemelen sizin debelenmenizi izlemek istemeleri veya onlardan yardım istemek zorunda kalmalarıdır. İşi tam olarak anlamadığınızı veya başarılı olmak için ihtiyacınız olan araçlara sahip olmadığınızı hissedebilirsiniz.
  2. Adım 2 Size iş arkadaşlarınızdan farklı davranılıyor.
    Google görseller 2. Adım Size iş arkadaşlarınızdan farklı davranılıyor.
    Size iş arkadaşlarınızdan farklı davranılıyor. Belki dışlanıyor olabilirsiniz ama bu iyi bir şekilde değil. Patronunuz sizi sabote ederken terfiler nedeniyle göz ardı edilebilir veya düzenli olarak eleştirilebilirsiniz. Veya patronunuz sizi ve yalnızca sizi mikro düzeyde yönetebilir.
    • İş arkadaşlarınız çok daha fazla özgürlüğe sahipken siz sürekli izlendiğinizi veya izlendiğinizi hissedebilirsiniz.
  3. Adım 3 Toplantıların veya etkinliklerin dışında kaldınız.
    Google görseller 3. Adım Toplantıların veya etkinliklerin dışında bırakıldınız.
    Toplantıların veya etkinliklerin dışında kaldınız. Bir ekip üzerinde çalışıyor olabilirsiniz, ancak kendinizi pek dahil hissetmiyorsunuz. Patronunuz meşgul olduğunuzu bildiğinde toplantılar planlayabilir veya iş istasyonunuz eylemden uzaklaşabilir. Patronunuz sizi indirimli içki saatleri veya öğle yemeği gibi isteğe bağlı etkinliklere davet etmeyebilir. Bu kendinizi yalnız, yalıtılmış ve dışlanmış hissetmenize neden olabilir.
  4. Adım 4 Patronunuz otoritenizi baltalıyor.
    Google görseller 4. Adım Patronunuz otoritenizi baltalıyor.
    Patronunuz otoritenizi baltalıyor. Herhangi bir şeyden sorumluysanız, patronunuz tüm kararlarınızı sorgulayacaktır. Hatta toplantılarda sizin hakkınızda konuşabilirler veya sizi tamamen görmezden gelebilirler. Ayrıca başkalarının önünde veya bire bir fikirlerinizi boşa çıkarabilirler, bu da kendinizi güçsüz hissetmenize veya asla yeterince iyi olmadığınız hissine kapılmanıza neden olabilir.
  5. Adım 5 Patronunuzun hatalarından dolayı siz suçlanıyorsunuz.
    Google görselleri 5. Adım Patronunuzun hatalarından dolayı siz suçlanıyorsunuz.
    Patronunuzun hatalarından dolayı siz suçlanıyorsunuz. Patronunuz liderdir ve iyi liderler eylemlerinin sorumluluğunu üstlenirler. Patronunuzun amacı sizi sabote etmekse, tamamen sizin hatanız olmasa bile sizi suçlayabilir. Hatta odağı onlardan uzaklaştırıp size kaydırmak için geçmişteki hatalarınızı gündeme getirebilirler. Bu nedenle, muhtemelen iş yerinizde sürekli bir günah keçisi gibi hissedeceksiniz.
  6. Adım 6 Başarısız olmaya hazırsınız.
    Google görseller 6. Adım Başarısız olmaya hazırsınız.
    Başarısız olmaya hazırsınız. Ne zaman işe gelsen, her zaman söndürülmesi gereken bir yangın varmış gibi görünüyor. Veya patronunuzun tamamlayamayacağınızı bildiği imkansız bir görev size atanabilir. Hatta patronunuz işinizi imzalayamayacak kadar "çok meşgul" olabilir, bu da teslim tarihlerini kaçırıyormuşsunuz gibi görünmesine neden olabilir. Muhtemelen kendinizi hüsrana uğramış ve kullanılmış hissedeceksiniz ve hatta kendinizi yetersiz bile hissedebilirsiniz (olmasanız bile).
  7. Adım 7 Patronunuz başarılarınızın kredisini alır.
    Google görseller 7. Adım Patronunuz başarılarınızın kredisini alır.
    Patronunuz başarılarınızın kredisini alır. Hepimiz kendi fikirlerini üretemeyen birini tanıyoruz. Daha da kötüsü, patronunuzun yaptığınız veya söylediğiniz bir şeyden övgü almasıdır. Tanınmama ve saygısızlık kendinizi güçsüz, umutsuz ve kötü muamele görmenize neden olabilir.
  8. Adım 8 Patronunuz size geri bildirimde bulunmuyor.
    Google görseller 8. Adım Patronunuz size geri bildirimde bulunmuyor.
    Patronunuz size geri bildirim vermiyor. İyi bir lider size neyi iyi yaptığınızı ve neyi geliştirebileceğinizi söyler. Eğer patronunuz başarısız olmanızı istiyorsa, muhtemelen hata yapmaya devam etmeniz veya yanlış yola girmeniz umuduyla size hiçbir geri bildirimde bulunmayacaklardır. Bu kendinizi belirsiz, sıkışmış ve değersiz hissetmenize neden olabilir.
    • Öte yandan, bazı patronlar aşırı titiz davranacak ve size her zaman çok fazla geri bildirim verecektir.
  9. Adım 9 Size kimsenin istemediği görevler veriliyor.
    Google görselleri 9. Adım Size kimsenin istemediği görevler veriliyor.
    Size kimsenin istemediği görevler veriliyor. Belki herkesin paylaşması gereken sıradan görevleri almaya devam ediyorsunuz ya da deneyiminiz olmasına rağmen giriş seviyesi işler yapmakta takılıp kalıyorsunuz. Patronunuz muhtemelen sizi durgun tutuyor, bu yüzden ilerleme şansınız yok, bu da kendinizi sinirli, sıkılmış ve tanınmamış hissetmenize neden olabilir.
  10. Adım 10 Patronunuz sorumlulukları elinden alır.
    Google görselleri 10. Adım Patronunuz sorumlulukları elinden alır.
    Patronunuz sorumlulukları elinden alıyor. Patronunuz, bir çalışan olarak size değer vermediğinin sinyalini vermek için sizi unvanınızdan veya görevlerinizden alabilir. Görevlerinizi en aza indirmek veya azaltmak açık bir sabotaj işaretidir ve aynı zamanda bir çalışan olarak zamanınızın sınırlı olduğunun da bir işareti olabilir. Bu sizi endişeli, takdir edilmemiş ve hayal kırıklığına uğramış hissetmenize neden olabilir.
  11. Adım 11 Patronunuz sizi toplum içinde küçümsüyor.
    Google görselleri 11. Adım Patronunuz sizi toplum içinde küçümsüyor.
    Patronun seni toplum içinde küçümsüyor. İyi bir patron, işinizle ilgili yapıcı geribildirim vermek için size bire bir yaklaşacaktır. Sizi sabote etmeye çalışan bir patron, sizi iş arkadaşlarınızın önünde, hatta müşterilerinizin önünde azarlayabilir. Bu temelde izleyiciye zorbalık yapmaktır ve muhtemelen kendinizi aşağılanmış, desteklenmemiş ve hakarete uğramış hissedeceksiniz.
  12. Adım 12 Patronunuz sizi başkalarına kötü sözlerle anlatıyor.
    Google görselleri 12. Adım Patronunuz sizi başkalarına kötü sözlerle anlatıyor.
    Patronun sana başkalarına kötü davranıyor. Patronunuz sadece iş arkadaşlarınızla sizin hakkınızda kötü konuşmakla kalmayacak, aynı zamanda diğer üst düzey yöneticilerle de sizin hakkınızda kötü konuşabilir. Bu, terfi almanızı engelleyebilir ve sizi olumsuz bir duruma düşürebilir, bu da takdir edilmediğinizi ve hayal kırıklığına uğradığınızı hissetmenize neden olabilir.
  13. Adım 13 Tacize uğradığınızı hissediyorsunuz.
    Google görselleri 13. Adım Tacize uğradığınızı hissediyorsunuz.
    Tacize uğradığınızı hissediyorsunuz. Bir patron sizi gerçekten sabote etmeye çalıştığında, taciz konusunda çizgiyi bile aşabilir. Bu, sizi izole etmeyi, tehdit etmeyi, üzerinize ışık tutmayı ve hatta size karşı bağnaz olmayı içerebilir. Bu sürekli istismar muhtemelen kendinizi korkmuş, incinmiş ve korkulu hissetmenize neden olacaktır.
  14. Adım 14 Her zaman bitkinsiniz.
    Google görselleri 14. Adım Her zaman bitkinsiniz.
    Her zaman bitkinsin. Yalnızca kötü bir patronla değil, aynı zamanda sizi aktif olarak sabote eden bir patronla karşı karşıya kaldığınızda, bu durum enerjinizin büyük bir kısmını tüketir. İşyerinin dışında bile kendinizi yorgun, hasta veya duygusal açıdan tükenmiş hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

Sabote ediliyorsanız Ne Yapmalısınız?

1. Adım 1 Olan her şeyi belgeleyin.
    Google görselleri 1. Adım Olan biten her şeyi belgeleyin.
    Olan her şeyi belgeleyin. Patronunuzun eylemlerine dair kanıtınız varsa, onları durdurma olasılığınız çok daha yüksektir. Mümkün olan her e-postayı ve kısa mesajı kaydedin ve patronunuzun sizi taciz ettiğini gören tanıklarla konuşmaya çalışın. Daha sonra istismarcı bir patronla uğraşırken kullanmanız gerekebileceği ihtimaline karşı tüm belgelerinizi derleyin.
  2. Adım 2 Daha üst düzey bir kişiyle veya insan kaynaklarıyla konuşun.
    Google görselleri 2. Adım Daha üst düzey bir kişiyle veya insan kaynaklarıyla konuşun.
    Daha üst düzey bir kişiyle veya insan kaynaklarıyla konuşun. İşyerinizde İK departmanı varsa oradan başlayın. Değilse, bir amirinize veya patronunuzdan sorumlu birine başvurun. Tüm belgelerinizi getirin ve bir çözüme ulaşıp ulaşamayacağınızı görmek için patronunuzun ne yaptığını onlara bildirin.
    • Patronunuzun eylemlerine dair elinizde herhangi bir kanıt yoksa, muhtemelen sizin sözünüz onlarınkine karşılık olacaktır. Size destek olabilmeleri için tacizi gören bazı iş arkadaşlarınızı getirmeye çalışın.
    • Eğer üst kademeleriniz sizi ciddiye almıyorsa bir avukatla konuşmanın zamanı gelmiştir. Lisanslı bir avukat, patronunuzun eylemlerine dair somut kanıtınızın olup olmadığını görmek için davanıza göz atacaktır.
  3. Adım 3 İşyerinde yeni bir alana transfer olmayı isteyin.
    Google görselleri 3. Adım İşyerinde yeni bir alana geçmeyi isteyin.
    İşyerinde yeni bir alana transfer olmayı isteyin. Muhtemelen patronunuzdan uzaklaşmak istiyorsunuz ancak işinizi tamamen bırakmak zorunda değilsiniz. Patronunuzun sorumlu olmadığı farklı bir departmanda çalışmak konusunda İK veya başka bir amirle konuşun. Bu şekilde işinize devam edebilirsiniz ancak artık zehirli bir patronla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.
  4. Step 4 Take time off if you need to.
    Google görselleri 4. Adım İhtiyacınız varsa izin alın.
    Gerekirse ara verin. Sizi sabote eden bir patronla uğraşmak zordur ve muhtemelen çok yorgunsunuzdur. Herhangi bir PTO'nuz veya tatil zamanınız varsa, dinlenmek ve iyileşmek için birkaç gün ayırmayı düşünün.
    • Boş zamanınızda bir terapist veya psikologla konuşmayı düşünün. Bunun gibi kötü bir patronla uğraşmak streslidir ve bir profesyonelle konuşmak duygularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.
    • İzin alamıyorsanız işten önce ve sonra kişisel bakım yapın. Günde en az 1 sizi rahatlatan ve rahatlatan aktivite yapın, böylece işinize sakin ve yenilenmiş hissederek geri dönebilirsiniz.
  5. Step 5 Look for a new job as a last resort.
    Google görselleri 5. Adım Son çare olarak yeni bir iş arayın.
    Son çare olarak yeni bir iş arayın. Patronunuzu transfer etmeye veya başını belaya sokmaya çalıştıysanız ve hiçbir şey değişmediyse, sorun iş yerinizde olabilir (sadece patronunuzda değil). Özgeçmişinizi güncelleyin ve yeni işler aramaya başlayın çünkü işyerinde kendinizi güvende ve mutlu hissetmeyi hak ediyorsunuz.