"Teşekkür ederim" ne anlama geliyor?.

“Teşekkür ederim” ve diğer İngilizce şükran ifadelerini kullanmak

İngilizce'de "Teşekkür ederim" ifadesinin birçok çeşidi vardır ve "Teşekkür ederim nazikçe" daha samimi ve hoş biçimlerden biridir. Bazen biraz eski moda veya bölgesel olarak görülüyor (çünkü çoğunlukla ABD'nin güney bölgelerinde söyleniyor), ancak yine de sıcak ve yaygın bir minnettarlık ifadesi. Size tam olarak ne anlama geldiği ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermenin yanı sıra gramer yapısını da ayrıntılı olarak anlatacağız. Ayrıca, kelime dağarcığınızı genişletmek için size bazı değerli alternatifler ve ilgili ifadeler vereceğiz.

Bilmeniz Gerekenler

• "Nazik bir şekilde teşekkür ederim", diğer kişinin sözleri veya eylemleri için kendi takdirinizi vurgulayan "Teşekkür ederim" demenin bir yoludur.
  • İltifatları kabul etmek, kişisel veya profesyonel e-postaları kapatmak veya bir hediye veya jest için minnettarlığınızı ifade etmek için "Nazik teşekkür ederim" ifadesini kullanın.
  • "Nazik bir şekilde teşekkür ederim" demenin diğer yolları arasında "Çok teşekkür ederim", "Çok takdir ediyorum" ve "Size yeterince teşekkür edemem" yer alır.

Adımlar

“Teşekkür ederim” Anlamı

1. Google görselleri "Teşekkür ederim", birine teşekkür etmenin özellikle nazik bir yoludur.
    "Teşekkür ederim", birine teşekkür etmenin özellikle nazik bir yoludur. Birisi başka bir kişiye ne kadar minnettar olduğunu vurgulamak istediğinde kullanılır. Teşekkür mesajına biraz heyecan katarak, alıcının takdir edildiğini ve bunu söyleyen kişinin gerçekten minnettar olduğunu bilmesini sağlar. Bu ifadenin, konuşmalarını sıklıkla fazladan kelime veya ifadelerle süsleyen Amerika'daki İrlandalı göçmenlerden kaynaklandığı düşünülüyor.
    • 1. Kişi: "İşte, biraz mango seversin diye düşündüm."
    • 2. Kişi: “Ah! Nazikçe teşekkür ederim!

“Teşekkür ederim” ifadesini kullanma

1. Adım 1 Birine minnettarlığınızı göstermek için
    Google görselleri 1. Adım Birine minnettarlığınızı göstermek için "Nazik bir şekilde teşekkür ederim" deyin.
    Birine minnettarlığınızı göstermek için “Nazik bir şekilde teşekkür ederim” deyin. İnsanlara bizim için yaptıkları şeyler için sıklıkla "teşekkür ederiz" demek veya bir öğretmene yardımları için teşekkür etmek gibi takdirimizi ifade etmek isteriz. Bu gibi durumlarda, diğer kişinin sözlerinin veya eylemlerinin sizin için ne kadar önemli olduğunu bilmesini sağlamak için "Nazik bir şekilde teşekkür ederim" ifadesini kullanın.
    • “İngilizce sınavıma çalışmama yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.”
    • "Pasta harikaydı. Dilim için teşekkür ederim."
  2. Adım 2 Kişisel veya profesyonel mektupları kapatmak için
    Google görselleri 2. Adım Kişisel veya profesyonel mektupları kapatmak için "Teşekkür ederim" ifadesini kullanın.
    Kişisel veya mesleki mektuplarınızı kapatmak için “Teşekkür ederim” ifadesini kullanın. Özellikle iş ortamında e-posta veya mektup gönderirken, yazdığınız kişiye saygı göstermek için samimi bir imza önemlidir. Alıcının zamanına değer verdiğinizi ve bunu okumak için biraz zaman ayırdığı için minnettar olduğunuzu bilmesini sağlamak için e-postalarınızda veya mektuplarınızda kapanış selamı olarak "Teşekkür ederim" ifadesini kullanın.
    • "Yarın toplantıda görüşürüz! Nazikçe teşekkür ederim, -Amy”
    • “Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. -İşaret"
  3. Adım 3 Hediyeleri veya övgüyü kabul etmek için
    Google görseller 3. Adım Hediyeleri veya övgüyü kabul etmek için "Nazik bir şekilde teşekkür ederim" ifadesini kullanın.
    Hediyeleri veya övgüyü kabul etmek için “Nazik teşekkür ederim” ifadesini kullanın. İltifatları kabul etmek, onlara alışkın olmayan insanlar için biraz garip gelebilir, ancak hızlı bir "Teşekkür ederim" genellikle işe yarar. Teşekkürünüzü biraz daha özel kılmak için, diğer kişinin size iltifat veya hediye vermek için gösterdiği çabayı takdir ettiğinizi belirtmek için "Nazik bir şekilde teşekkür ederim" deyin.
    • 1. Kişi: “Konuşmanızı gerçekten çok beğendim! Çok düşünceliydi.”
    • 2. Kişi: “Teşekkür ederim!”
  4. Adım 4 Bir daveti veya isteği reddettikten sonra
    Google görselleri 4. Adım Bir daveti veya isteği reddettikten sonra "Nazik bir şekilde teşekkür ederim" deyin.
    Bir daveti veya isteği reddettikten sonra “Nazik bir şekilde teşekkür ederim” deyin. Birisi sizden bir yere gitmenizi veya onun için bir şey yapmanızı istediğinde, onu kibarca geri çevirmek garip gelebilir. Daha sonra bu fırsat için onlara teşekkür ederek durumu biraz daha az garip hale getirin. "Nazik bir şekilde teşekkür ederim" demek, kabul etmeseniz veya kabul etmeseniz bile, bu hareketi takdir ettiğinizi bilmelerini sağlar.
    • Kişi 1: “Bu akşam benimle konsere gelir misin?”
    • 2. Kişi: “Hayır, bu akşam gidemem ama davetiniz için teşekkür ederim.”
  5. Adım 5 Onaylamadığınızı ifade etmek için
    Google görselleri 5. Adım Onaylamadığınızı ifade etmek için "Nazik teşekkür ederim" ifadesini alaycı bir şekilde kullanın.
    Onaylamadığınızı ifade etmek için “Nazik bir şekilde teşekkür ederim” ifadesini alaycı bir şekilde kullanın. İngilizce'de insanlar, başka bir kişinin yaptığı veya söylediği şeyi küçümsemek için alaycılığı kullanırlar; bunu genellikle anlamının tam tersi anlamına gelen bir şey söyleyerek söylerler. Birisinin eylemlerinin aptalca olduğunu veya takdir edilmediğini belirtmek için "Nazik bir şekilde teşekkür ederim" ifadesini kullanın.
    • 1. Kişi: “Acelem var, bu yüzden sizi sıraya sokacağım, tamam mı?”
    • 2. Kişi (alaycı bir tavırla): "Ah, peki, bunun için teşekkür ederim."

"Teşekkür ederim" yerine alternatifler

1. Adım 1 Çok teşekkür ederim
    Google görseller Adım 1 Çok teşekkür ederim
    Çok teşekkür ederim Bu minnettarlığınızı ifade etmenin basit ve anlaşılır bir yoludur. “Çok fazla”, “teşekkür ederim”i vurguluyor ve bunu sade bir “Teşekkür ederim”e biraz daha ciddi bir alternatif haline getiriyor. Ayrıca "Çok teşekkürler" veya "Bir milyon teşekkür" gibi bir şey de söyleyebilirsiniz ; bu, tek bir teşekkürün takdirinizi ifade etmek için yeterli olmadığını gösterir.
    • "Yaptığın her şey için çok teşekkür ederim."
    • "Gönderdiğin çiçeklere bayıldım, çok teşekkür ederim."
  2. Adım 2 Şerefe
    Google görselleri Adım 2 Şerefe
    Şerefe Bu genellikle e-postaları veya mektupları imzalamak için kullanılır. Daha geniş anlamda ise bu, içki içerken yapılan törensel kadeh kaldırmadan türetilen genel ve resmi olmayan bir teşekkür sözcüğüdür. Bunu kısa veya gündelik bir teşekkür sözcüğü olarak kullanın.
    • "Yemek mükemmeldi. Şerefe."
    • "Yolculuk için teşekkürler."
  3. Adım 3 Çok teşekkür ederim
    Google görselleri 3. Adım Çok teşekkür ederim
    Çok minnettarım Bu, "Teşekkür ederim" demenin resmi bir yoludur. "Mecbur olmak", birine borçlu olmak veya ona bağlı olmak demektir. “Çok minnettarım” demek, bir anlamda, sizin için yaptıklarından dolayı birine karşı bir yükümlülüğünüz olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, insanlar çoğu zaman başkalarının bu yükümlülüğü yerine getirmesini beklemezler.
    • "Akşam yemeği için teşekkür ederim, çok memnun oldum."
    • "Arkadaşlığınız için çok minnettarım ama şimdi gitmem gerekiyor."
  4. Adım 4 Size yeterince teşekkür edemem
    Google görseller Adım 4 Size yeterince teşekkür edemem
    Sana yeterince teşekkür edemem Bu, minnettarlığınızı ifade etmek için kelimelerin yeterli olmadığını söylemenin daha resmi bir yoludur. Birisi başka birine büyük bir iyilik yaptığında veya birine yardım etmek için özel bir çaba gösterdiğinde sıklıkla kullanılır.
    • “Çocuklara baktığın için sana gerçekten ne kadar teşekkür etsem azdır.”
    • "Bana öğle yemeği hazırlamana gerek yoktu. Sana yeterince teşekkür edemem.
  5. Adım 5 Sana borçluyum
    Google görseller Adım 5 Size bir borcum var
    Sana bir borcum var Bu, başka birine borçlu olduğunu söylemenin resmi olmayan bir yoludur. "Bir", genellikle diğer kişinin sizin için yaptıklarının karşılığında yapabileceğiniz bir iyiliği ifade eden, kasıtlı olarak belirsiz bir terimdir.
    • “Köpeğimi gezdirdiğin için teşekkürler! Sana borçlandım."
    • "Bunu yapman çok tatlı ve sana borçluyum."
  6. Adım 6 Yapmamalısınız
    Google görselleri Adım 6 Yapmamalıydınız
    Bu tabir genellikle bir hediye aldıktan sonra ya da birisi size bir iyilik yaptığında kullanılır . Bu, onların sizin için güzel bir şey yapmak için gösterdikleri çabayı bir bakıma hak etmediğinizi söylemenin rahat ve saygılı bir yoludur.
    • "Bu kadar yolu bana kahve almak için mi gittin? Yapmamalıydın!”
    • "Bu elbise gerçekten çok güzel. Aldığınız için teşekkür ederim ama almamalıydınız."

“Teşekkür ederim nazik” dilbilgisi açısından doğru mu?

1. Evet, “Teşekkür ederim” ifadesi doğru dilbilgisini kullanıyor.
    Google görselleri Evet, "Teşekkür ederim"de doğru dilbilgisi kullanılıyor.
    Evet, “Teşekkür ederim” ifadesi doğru dilbilgisini kullanıyor. Bazı insanlar ifadedeki "nazikçe" kelimesine kafalarını kaşıyorlar ve bunun "lütfen" yerine kullanılan yanlış yerleştirilmiş bir zarf olduğuna inanıyorlar, örneğin "Lütfen çöpü dışarı çıkar." Ancak "Nazik bir şekilde teşekkür ederim"de "nazikçe", bir ricayı belirten bir kelimeden ziyade "nazik bir şekilde" anlamına gelir. Bu şekilde kullanıldığında “nazikçe”, “Teşekkür ederim” fiilinden sonra gelen ve onu tanımlayan bir zarftır.
    • Bunu dikkate aldığımızda “Nazik bir şekilde teşekkür ederim”in aslında “Nazik bir şekilde teşekkür ederim” anlamına geldiğini görebiliriz.

İlgili İfadeler

1. Adım 1 Lütfen bana söyleyin…
    Google görselleri Adım 1 Lütfen bana söyleyin…
    Lütfen söyle bana… Bu ifadede “nazikçe”, “lütfen” ile değiştirilebilir. Bir istekten önce gelen bir zorunluluk zarfıdır. Bu şu anlama gelir: “Nazik olur musun ve bana söyler misin…” Daha samimi hale getirmek için herhangi bir istekten önce “nazikçe” kullanın. Ayrıca "Nazik davranır mısınız?" veya "Nazik bir şekilde..." gibi varyasyonlar da görebilirsiniz.
    • "Lütfen bunu kız kardeşine ver."
    • “Bana saati söyler misiniz lütfen?”
  2. Adım 2 Bunu pek hoş karşılamıyorum…
    Google görselleri Adım 2 Bunu pek hoş karşılamıyorum…
    Hoş karşılanmıyorum… Bir şeye “hoş karşılanmıyorsanız”, bu onu takdir etmediğiniz veya ona iyi tepki vermediğiniz anlamına gelir. Burada “nazikçe”, hoş ya da samimi olabilecek bir tür tepkiyi tanımlıyor ancak bu tepki, “alma” sözcüğüyle olumsuzlanıyor ve dolayısıyla ifade genel olarak olumsuzlaşıyor.
    • "Etrafta itilip kakılmayı pek hoş karşılamıyorum."
    • "Kendilerine isim verilmesinden hoşlanmıyorlar."
  3. Adım 3 Nazik bir insan
    Google görselleri 3. Adım Nazik bir insan
    Nazik bir insan olan “Nazik” aynı zamanda bir sıfat olabileceği gibi bir zarf da olabilir. Bu durumda "hoş" veya "hoş" anlamına gelir. Hoşunuza giden veya hoşunuza giden şeyleri tanımlamak için bunu kullanın.
    • “Nazik adam bize çay ikram etti.”
    • "Nazik bir köpek elimi yaladı ve başını okşamama izin verdi."