Nasıl Büyük Düşünülür?.

Nasıl Büyük Düşünülür?

Pek çok insan büyük düşünmenin en büyük veya en karmaşık hedeflerinize ulaşmanın anahtarı olduğunu söylüyor ancak nereden başlayacağınızı bilmek zor. Kendinize oturup neyi başarmak istediğinizi gerçekten düşünmek için biraz zaman vermek, büyük düşünmenin sadece ilk kısmıdır. Takip edebileceğiniz bir plan oluşturmak ve hedeflerinizi adım adım gerçekleştirirken motivasyonunuzu korumak, büyük düşüncenizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Adımlar

Bölüm 1

Hayal Gücünüzü Kullanmak

1. Adım 1 Düşünme zamanını planlayın.
    Google görselleri 1. Adım Düşünme süresini planlayın.
    Düşünme zamanını programlayın. Yeni projeleri veya mevcut hedeflere yönelik yeni yaklaşımları düşünmeye hazır olduğunuzda, 90 dakika, iki saat, ne kadar ayırabiliyorsanız ayırın ve tüm zamanı düşünmeye ayırın.
    • Tüm zamanı düşünmek için kullanmak, daha önce düşünmediğiniz yaklaşım ve stratejileri ortaya çıkarmanıza yardımcı olur, çünkü bir veya iki iyi fikir bulma eğilimindeyiz ve "işte bu kadar!" diye düşünürüz. Ben hazırım!" Kendinizi daha uzun düşünmeye zorlamak beyninizin normalde gidemeyeceği yerlere gitmenize yardımcı olur.
    • Düşünmenizi farklı ortamlarda yapmaya çalışın. Örneğin yürüyüşe çıkabilir veya yeni bir kafeyi ziyaret edebilirsiniz. Farklı bir ortamda olmak, beyninizin normal ortamınızdan farklı olasılıkları tanımlamasına yardımcı olabilir.
  2. Adım 2 İmkansızı eğlendirin.
    Google görselleri 2. Adım İmkansızı eğlendirin.
    İmkansızı eğlendirin. Hayatınızda "küçük" düşünmek kolaydır çünkü hayalleriniz veya hedefleriniz konusunda pratik veya gerçekçi olma zorunluluğunu hissetmek kolaydır. Büyük düşünmek, gerçekçi düşünmenin ötesine geçmenizi ve olasılık dışı, hatta imkansız görünen şeylere doğru ilerlemenizi gerektirir.
    • Örneğin yazmayı sevdiğinizi söyleyin. Bunu gerçekçi bir şekilde düşünmenin yolu, her gün bir şeyler yazmak istediğinizi söylemek olabilir. Bu gerçekçi bir hedef ve yazma sevginiz hakkında gerçekçi bir düşünme şeklidir.
    • İmkansızı eğlendirmek, normalde yazınızla yapabileceğinizi düşündüğünüz şeyi daha da ileriye taşımak anlamına gelir. Kitabınızı en sevdiğiniz kitapçının rafında, hatta şık bir sergide görmenin nasıl bir şey olacağını hayal edin. Adınızı ve kitabınızın başlığını New York Times Çok Satanlar listesinin en üstünde gördüğünüzü hayal edin. Büyük düşünmenin en kolay yolu budur.
    • Bunu bir vizyon panosu oluşturarak da yapabilirsiniz. Bir parça poster panosu alın ve hedeflerinizi temsil etmek için bir dergideki resim ve kelimeleri kullanın. Daha sonra, hedeflerinizi hatırlamanıza yardımcı olması için tahtayı sık sık göreceğiniz bir yere yerleştirin.
  3. Adım 3 Konfor alanınızın dışına çıkın.
    Google görselleri 3. Adım Konfor alanınızın dışına çıkın.
    Konfor alanınızın dışına çıkın. Büyük düşünmek, normalde yaptığınızın ötesinde düşünmek anlamına gelir; dolayısıyla doğal olarak konfor alanınızın dışına çıkmanız gerekecektir. Yeni projeler veya yaklaşımlar hakkında düşünürken kendinizi biraz rahatsız hissetmenize izin verin. Karşınıza çıkacak şeyden biraz korkmuyorsanız, yeterince büyük düşünmüyorsunuz demektir.
    • Örneğin, okul için bir konuşma projeniz varsa ancak bu konuda büyük düşünmek istiyorsanız, genellikle rahat olmadığınız bir konuşma tarzı kullanmayı düşünün. Doğrudan makalenizden okumak yerine, yalnızca birkaç madde işaretiyle çalışın ve makalenin daha az resmi görünmesini sağlayın. Konuşmanıza olan ilgiyi artırmak için müzik veya görsel eklemeyi düşünebilirsiniz.
Bölüm 2

Hedeflerin belirlenmesi

1. Adım 1 Ulaşılabilir hedefler belirleyin.
    Google görseller 1. Adım Ulaşılabilir hedefler belirleyin.
    Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Büyük düşünmek aynı zamanda imkansızı hayal etmek anlamına da gelmemeli. Daha büyük bir şeyi başarmak için kendinize ilham vermeye çalışmak gibi son derece iddialı bir hedef belirlemek cazip gelebilir, ancak bunu yapmak kendinizi başarısızlığa sürükleyebilir.
    • Örneğin, bir gün satın almaya gücünüzün yeteceği ev türü hakkında büyük düşünüyorsanız, normalde olduğundan daha büyük düşünün; belki 25.000 ila 50.000 dolar veya birkaç yüz bin dolar daha fazla olabilir. Ancak planınızın milyonlarca dolar değerinde bir ev almaya gücü yetecek kadar büyük olduğunu düşünmeyin. Bir gün başarabilirseniz bu harika, ancak daha ulaşılabilir hedefler belirlemek hayal kırıklığına uğramanızı önlemeye ve başarabilecekleriniz konusunda kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.
  2. Adım 2 Hedefinizi adımlara ayırın.
    Google görseller Adım 2 Hedefinizi adımlara ayırın.
    Hedefinizi adımlara ayırın. Büyük hayallerinizi uygulamaya koyarken, nihai hedefiniz büyük olsa da, bir konuşma yapmak, bir ev satın almak, çok satan bir kitap yayınlamak gibi, oraya ulaşmak için birden fazla küçük adım atmanız gerektiğini anlayın. Bu nedenle büyük bir hedefe ulaşmanın en iyi yolu, onu daha küçük, daha yapılabilir adımlara bölmektir. Hedefinizi aklınızda belirledikten sonra oturun ve bu hedefin gerçeğe dönüşmesi için yapmanız gereken her şeyin bir listesini yapın. Bu, onu daha ulaşılabilir ve daha az ezici olarak görmenize yardımcı olur.
    • Örneğin, nihai hedefiniz çok satan bir kitap yazmaksa, küçükten başlamanın bir örneği, daha popüler hale gelen konuları veya türleri araştırmak olabilir (şu anda popüler olan şeylere odaklanmak istemezsiniz çünkü olasılıklar daha fazladır). kitabınız bitmeden işler değişecektir).
    • Bir konuşma yazıyorsanız küçükten başlamak, hakkında konuşma yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapmak anlamına gelebilir.
    • Hedefinizi adımlara ayırdıktan sonra, bunları gerçekleştirmeniz gereken sıraya göre yeniden düzenleyin.
  3. Adım 3 Hedefleriniz için son tarihler belirleyin.
    Google görseller 3. Adım Hedefleriniz için son tarihler belirleyin.
    Hedefleriniz için son tarihler belirleyin. Büyük hedeflerinizin ne olduğunu belirledikten sonra onlar için son tarihler belirlemeniz gerekecektir. Bu sizi sorumlu kılar ve her gün bir şeyi başarmak için çalışmayı gerektirir. Ayrıca, oluşturduğunuz tüm küçük adımların daha az zorlayıcı veya daha yönetilebilir görünmesine de yardımcı olur.
    • Bazı son teslim tarihlerinizi yeniden ayarlamanız gerekebileceğini unutmayın; bu nedenle esnek olmanız önemlidir. Hedeflerinizden bazılarının yeniden ayarlanması gerekiyorsa kendinizi hırpalamayın.
  4. Adım 4 Bunu yalnız yapmayın.
    Google görselleri 4. Adım Bunu tek başınıza yapmayın.
    Bunu yalnız yapma. Büyük hedefleri tek başınıza başarmanızın hiçbir yolu yok. Çok satan yazarlar, kitaplarının milyonlarca kopyasını kendi başlarına yayınlamaz, basmaz ve dağıtmazlar. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için ne tür insanlara ihtiyacınız olduğunu belirlemek için, kendi zayıf yönlerinizi belirlemek amacıyla bazı ruhsal araştırmalar yapmanız gerekecektir. Örgütsüz müsünüz? Dikkatiniz kolayca dağılıyor mu? Renk kodlu organizasyon gurusunun kim olduğu konusunda size yardımcı olacak birini bulun. Lazer odaklama özelliğine sahip bir arkadaşınızdan yapmanız gereken şeye odaklanmanıza yardımcı olmasını isteyin.
    • Örneğin hedeflerinize ulaşmak için yayıncılar veya temsilciler gibi diğer kişileri ne zaman kullanmanız gerektiğini bilin. Hedeflerinize ulaşmak için atacağınız adımlar listesine bu tür insanlarla iletişime geçmeyi ve onların yapmaları gerekenleri eklediğinizden emin olun.
  5. Adım 5 Tutarlı bir şekilde çalışın.
    Google görselleri 5. Adım Tutarlı bir şekilde çalışın.
    Tutarlı bir şekilde çalışın. Büyük hedefinizi gerçeğe dönüştürmek için eninde sonunda harekete geçmezseniz, dünyadaki tüm düşünme ve planlamaların hiçbir önemi kalmayacaktır. Her gün hedeflerinize doğru çalışmanız gerekiyor. Ne kadar yavaş çalıştığınızın veya sonuçları görmenizin ne kadar sürdüğü önemli değil. Bir hedefe doğru tutarlı bir şekilde çalışırsanız, sonunda oraya ulaşırsınız.
    • Büyük hedefinize doğru attığınız her adım üzerinde gün içinde ne zaman çalışacağınıza dair bir program oluşturmak tutarlı kalmanıza yardımcı olabilir. Çalışmak için her gün aynı saatte belirli bir zaman ayırın. Bu, başka şeyler tarafından dikkatinizin dağılmasını önler ve tutarlı kalmanızı garanti eder.
    • Harekete geçmenin mutlaka her gün gerçekten büyük bir şeyi başarmak anlamına gelmediğini unutmayın. Çok satan bir kitap yazmak için attığınız adımlardan biri bir temsilci bulmaksa, bu adımı bir günde tamamlamaya yaptığınız tek şey potansiyel temsilcileri araştırmaksa, kendinizi üzmeyin. İkinciyi atmak için ilk adımı atmanız gerekiyor ve harekete geçtiğiniz sürece eylemin ne kadar büyük ya da küçük olduğunun bir önemi yok.
Bölüm 3

Motivasyonu Korumak

1. Adım 1 Bir destek sistemi geliştirin.
    Google görselleri 1. Adım Bir destek sistemi geliştirin.
    Bir destek sistemi geliştirin. Büyük hedeflere ulaşmanın en önemli kısmı, sizi önemseyen insanların yardımına ve desteğine ihtiyacınız olduğunu fark etmektir. Bir destek sistemine sahip olmak motive kalmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi destekleyici insanlarla çevrelemek, planlarınızı asla eleştirmeyecek insanlarla kendinizi çevrelemek anlamına gelmez. Size karşı dürüst olacak ve fikirlerinizi geliştirmenize yardımcı olacak insanları istiyorsunuz.
    • Örneğin, okul için bir konuşma üzerinde çalışıyorsanız ve bu konuşmayla farklı bir şey yapmaya kararlıysanız, bir arkadaşınızdan elinizdekileri dinlemesini ve bunun nasıl gittiğini düşündüğü konusunda dürüst olmasını isteyin. Denediğiniz şeyin işe yaramadığını düşündüklerini duymak acı verici olabilir, ancak sonuçta bu sizi daha iyi hale getirecektir. Ve yeni bir bakış açısı kazanmak motive kalmanıza yardımcı olur.
    • Ayrıca destek sisteminizden sorumlu kalmanıza yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Son teslim tarihlerinizi veya daha küçük adım hedeflerinizi onlarla paylaşın ve onlardan sizinle iletişime geçmelerini isteyin.
    • Başkalarına aşırı bağımlı olma konusunda da dikkatli olun. Başkalarının fikirlerini almak ve önerilerini takip etmek için çok fazla zaman harcarsanız, onların büyük düşünmelerine yardımcı olma konusunda gerçekten başarılı olursunuz, ancak kendiniz için büyük düşünme konusunda o kadar başarılı olamazsınız. Eleştiri bazen yararlı olabilir, ancak değerinizi diğer insanların ne düşündüğüne dayandırmamak önemlidir. Başkalarının görüşlerine çok fazla güvenmek kendi kendini sınırlayabilir.
  2. Adım 2 Küçük zaferleri kutlayın.
    Google görselleri 2. Adım Küçük zaferleri kutlayın.
    Küçük zaferleri kutlayın. Hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gereken küçük, günlük şeylere odaklandığınızda, hedeflerinize ulaşmaya hiç yaklaşmadığınızı hissetmek kolaydır. Küçük zaferleri kutlamak, bir şeyi başardığınız için bunu başardığınızı hissetmenize yardımcı olabilir! – ve motivasyonunuzu sürdürün.
    • Örneğin, hedefiniz çok satan bir kitaba sahip olmaksa, araştırmanızı tamamladığınız günü kutlayabilirsiniz. Veya bir bölüm yazdığınız gün. Veya bir oturuşta birden fazla sayfa yazıldığında bile.
    • Pek çok farklı şekilde kutlayabilirsiniz ve bunların pahalı olması gerekmez. Adımlarınızdan birini işaretlediğinizde kendinizi bir parça çikolatayla ödüllendirin. Veya bir gece izinli olmanın ve cumartesi gecesi yeni bir TV şovunu izlemenin keyfini çıkarın. İlerleme kaydettiğinizi kabul etmek için biraz zaman ayırdığınız (veya daha uzun süre) sürece, nasıl kutladığınızın gerçekten bir önemi yoktur.
    • Duvarınıza bir takvim yerleştirmeyi ve ne kadar küçük olursa olsun başardığınız tüm hedeflerin üstünü çizmeyi deneyin.
  3. Adım 3 Başarısızlıktan korkmayın.
    Google görselleri 3. Adım Başarısızlıktan korkmayın.
    Başarısızlıktan korkmayın. Başarısız olabileceğiniz veya başlangıçtaki hedefinize ulaşamayabileceğiniz tüm yollara çok fazla odaklanırsanız, asla başlama motivasyonuna sahip olamazsınız. Herkes zaman zaman başarısız olur ve bu normaldir.
    • Başarısız olabileceğiniz veya başarısız olabileceğiniz yolların bir listesini yapın ve büyük hedeflerinize ulaşmaya çalışırken bunların farklı olasılıklar olduğunu kabul edin.
    • Başarısız olursanız, başarısızlığınızın sizi tanımlamadığını unutmayın. Başarısızlığınıza neyin yol açtığını değerlendirin ve yeniden başlayın.
    • Başarının A noktasından B noktasına giden düz bir çizgi olmadığını unutmayın. Yol boyunca zorluklar ve aksilikler olacaktır. Karşılaşabileceğiniz bazı zorluklar hakkında bilgi edinin ve bunlarla nasıl başa çıkacağınızı düşünün.

Video