Nasıl Hızlı Düşünülür?.

Hiç hızlı düşünmeniz gereken ve bir yanıt bulmakta zorlandığınız bir durumla karşılaştınız mı? Belki de günlük etkileşimlerinizde kendinizi daha keskin hissetmek istersiniz. Hızlı düşünmeyi öğrenmek kariyeriniz, eğitiminiz veya kişisel yaşamınız için olumlu sonuçlar doğurabilir.

Adımlar

Yöntem 1

Yerinde Hızlı Düşünmek

1. Adım 1 Zihninizi rahatlatın.
    Google görselleri 1. Adım Zihninizi rahatlatın.
    Zihnini rahatlat. Anında hızlı bir yanıt vermeniz gerektiğinde, bunu söylemek yapmaktan daha kolay görünebilir. Ancak aşağıdaki rahatlama tekniklerini kullanarak kendinizi sakinleştirebilirsiniz:
    • Derin nefes al. Kalp atış hızınızı yavaşlatacak ve beyninize daha fazla oksijen taşıyacaksınız.
    • Olumlu ve onaylayıcı bir mesajı kendinize tekrarlayın. Bu, "Bunu anladım" kadar basit olabilir. Hızlı düşünmeyi gerektiren durumlarla sık sık karşılaşıyorsanız, belirli bir ifadenin aklınıza gelmesi için önceden hazırlık yapabilirsiniz.
    • Kaslarınızı birkaç saniye gerin ve sonra bırakın. Çaba, konsantre olmanıza yardımcı olacaktır. Biceps veya uyluk kasları gibi görülemeyen kasları seçin; soruyu soran kişiye stres göstermek istemezsiniz.
  2. Adım 2 Dikkatlice dinleyin...
    Google görseller Adım 2 Dikkatlice dinleyin...
    Soruyu dikkatlice dinleyin . Soruyu soran kişiye doğrudan bakarak ve soruya çok dikkat ederek ne sorduğunu doğru şekilde yorumladığınızdan emin olun. Cep telefonunuzu bir kenara koymak, televizyonu kapatmak ve dizüstü bilgisayarınızı kapatmak gibi tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın.
    • Soruyu soran kişinin vücut dilini de inceleyebilirsiniz. Kişi soruyu sorduğunda gözlerine, yüz ifadelerine ve vücut pozisyonlarına odaklanın. Örneğin, eğer kişi göz teması kuruyorsa, gülümsüyorsa ve size doğru bakıyorsa, bunların hepsi onun söyleyeceklerinizle ilgilendiğinin iyi göstergeleridir. Ancak yüz ifadelerinin yanıltıcı olabileceğini unutmayın. İnsanlar yüz ifadeleriyle hissettiklerini maskeleme konusunda başarılıdırlar.
  3. Adım 3 Sorunun tekrarlanmasını isteyin.
    Google görselleri 3. Adım Sorunun tekrarlanmasını isteyin.
    Sorunun tekrarlanmasını isteyin. Soruyu anlamadıysanız, soruyu soran kişiden soruyu tekrarlamasını kibarca isteyin. Kişinin ne istediğini tam olarak anladığınızdan emin olmak önemlidir. Bu size düşünmek için biraz daha zaman verecektir.
    • "Lütfen soruyu tekrarlayabilir misiniz?" gibi bir şey söylemeyi deneyin.
  4. Adım 4 Soruyu kendiniz tekrarlayın.
    Google görselleri 4. Adım Soruyu kendiniz tekrarlayın.
    Soruyu kendiniz tekrarlayın. Anlaşılmasını kolaylaştırmak için soruyu kendinize de tekrarlayabilirsiniz. Bunu kendinize yüksek sesle söylemek, onu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir ve aynı zamanda bir cevap bulmanız için size daha fazla zaman verecektir.
    • Açıklayıcı sorular sormaktan korkmayın. Soru net değilse veya alışılmadık bir jargon kullanıyorsa, basit bir açıklama, hızlı ve yetkin bir şekilde yanıt vermenize olanak tanıyabilir. "___'nin ne anlama geldiğini açıklayabilir misiniz lütfen?" gibi bir şey söylemeyi deneyin. Veya “Tam olarak anlamıyorum. Lütfen soruyu yeniden ifade edebilir misiniz?”
  5. Adım 5 Asıl noktaya sadık kalın.
    Google görselleri 5. Adım Konuya sadık kalın.
    Konuya bağlı kal. Bir noktaya ve destekleyici bir bilgiye odaklanmak, ilk tepkinizi hedeflemenize yardımcı olacaktır. Gereksiz ayrıntılara takılıp kalmaktan kaçının. Soruyu soran kişi daha fazlasını öğrenmek isterse, devamını isteyecektir; bu arada, hızlı düşünebildiğinizi ve bilgiyi hızlı bir şekilde verebildiğinizi gösterdiniz.
    • Örneğin, soruyu soran kişi "Satışta ne kadar süredir çalışıyorsun?" o zaman cevabınız kısa olmalıdır. “Yaklaşık sekiz yıl” diye yanıt verebilirsiniz. Soruyu sorduğunuz kişi sizden bunu istemedikçe, bu sekiz yıl içinde çalıştığınız tüm yerler hakkında ayrıntılara girmeyin.
Yöntem 2

Hızlı Düşünmeye Önceden Hazırlanmak

1. Nasıl Hızlı Düşünülür?
    Google görselleri Nasıl Hızlı Düşünülür
    "Ya şöyle olursa" senaryoları hazırlayın. İş yerinizdeki, okulunuzdaki veya diğer taahhütlerdeki kişilerin sizden rutin taleplerde bulunma ihtimali vardır. Hızlı düşünmeyi gerektirebilecek durumları düşünmek ve bu sorulara nasıl yanıt verebileceğinizi planlamak için baskı altında olmadığınız bir zaman ayırın.
    • Örneğin öğretmeniniz size derste okuduğunuz bir şeyle ilgili “Ana karakterin adı neydi?” gibi bir soru sorabilir. veya “Kitap hakkında ne düşünüyorsunuz?” Öğretmeninizin sorabileceği soruları düşünün ve cevaplarınızı duraklatmak zorunda kalmamak için cevaplarınızı önceden hazırlamaya çalışın.
  2. Adım 2 Açıkça konuşma ve yazma alıştırması yapın.
    Google görseller 2. Adım Açıkça konuşma ve yazma alıştırması yapın.
    Açıkça konuşma ve yazma alıştırması yapın. Açık iletişim, bilgileri başkalarıyla hızlı bir şekilde paylaşmanıza ve yanlış yorumlanmayı önlemenize yardımcı olacaktır.
    • Aşırı "hı" ve "hı" gibi ses tiklerini ortadan kaldırmaya çalışın.
    • Göz teması ve iyi yerleştirilmiş duraklamalar gibi sözlü olmayan ipuçlarından yararlanın.
    • Doğru dilbilgisini kullanın.
    • Belirli bir durumun formalitesini ölçün ve uygun şekilde nasıl yanıt vereceğinizi belirleyin.
  3. Adım 3 İyi bilgilendirilmiş olduğunuzdan emin olun.
    Google görselleri 3. Adım İyi bilgilendirilmiş olduğunuzdan emin olun.
    İyi bilgilendirilmiş olduğunuzdan emin olun. Hazırlıksız yakalanmamak için proje ayrıntılarının ve arka plan bilgilerinin farkında olun. Kendi alanınızda deneyim kazanın ve hızlı bir şekilde bilinçli sonuçlara varmak için temellere sahip olacaksınız.
    • Örneğin, psikiyatri hastalarıyla çalışan bir hemşireyseniz, psikiyatri hemşireliği müdahaleleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek, farklı durumlara hızlı tepki vermenize yardımcı olabilir.
  4. Adım 4 Elektronikleri ve diğer dikkat dağıtıcı unsurları kapatın.
    Google görselleri 4. Adım Elektronikleri ve diğer dikkat dağıtıcı unsurları kapatın.
    Elektronikleri ve diğer dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın. Bir durumun hızlı düşünmeyi gerektireceğini biliyorsanız, dikkatinizi elinizdeki işten uzaklaştırabilecek dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın.
    • Radyo, televizyon veya kulaklıktan çalınan müzik gibi yabancı gürültüleri ortadan kaldırın.
    • Çalışırken sosyal medya hesaplarınızı ve internet tarayıcınızdaki ekstra sekmeleri kapatın.
  5. Adım 5 Çoklu görevi en aza indirin.
    Google görselleri 5. Adım Çoklu görevi en aza indirin.
    Çoklu görevleri en aza indirin. Her seferinde tek bir göreve odaklanmak zihninizin odaklanmasını sağlayacak ve bir soru ya da sorunla karşılaştığınızda daha hızlı yanıt vermenizi sağlayacaktır. Meşgul olsanız bile aynı anda yalnızca tek bir göreve odaklanmaya çalışın.
    • Örneğin, hizmet bekleyen bir müşteri hattınız varsa ve telefonunuz çalıyorsa odaklanacağınız bir şeyi seçin. Örneğin, önce önünüzdeki müşterilere odaklanıp telefonu başka birinin almasına, hatta sesli mesaja gitmesine izin vermek isteyebilirsiniz. Veya yapacak çok fazla ödeviniz varsa, üzerinde çalışmak üzere bir ödev seçin. Bu görevi tamamlayın ve ardından bir sonrakine geçin.
Yöntem 3

Hızlı Düşünmeyi Geliştirmek

1. Adım 1 Büyüme zihniyetini geliştirin.
    Google görseller 1. Adım Gelişmeye yönelik bir zihniyet geliştirin.
    Büyüme zihniyetini geliştirin. Araştırmalar, hatalarınızdan ders almanın zihinsel süreçlerinizi iyileştirdiğini gösteriyor. Hızlı düşünme konusunda daha iyi olabileceğinize inanın ve bunu başaracaksınız! Başarılarınızı incelemeye zaman ayırın, ama daha da önemlisi başarısızlıklarınızı inceleyin. Hataları bilgi edinmede gerekli bir adım olarak görün.
  2. Adım 2 Hızlı düşünmeyi teşvik eden faaliyetler gerçekleştirin.
    Google görselleri 2. Adım Hızlı düşünmeyi teşvik eden etkinlikler gerçekleştirin.
    Hızlı düşünmeyi teşvik eden faaliyetler üstlenin. Beyniniz antrenmana yanıt veren bir kastır. Ek bir fayda olarak, hızlı düşünmeyi teşvik eden etkinliklere katılmak aslında ruh halinizi iyileştirebilir. Hızlı düşünme becerilerinizi geliştirirken aynı zamanda kendinizi daha mutlu ve daha yaratıcı hissedeceksiniz.
    • Anlama oyunları okumayı deneyin. Bir makaleyi veya kitap bölümünü olabildiğince hızlı okuyun, ardından hızlıca özetlemek için kendinize 20 saniye verin.
    • Alfabeyi gözden geçirin ve her harf için kelimeleri veya isimleri söyleyin. Bunu olabildiğince çabuk yapın veya her harf için belirli sayıda kelime bulmaya çalışın.
    • Zamanlayıcıları kullanan oyunlar oynayın.
    • Beyin jimnastiği aktiviteleri sağlayan çevrimiçi testleri veya uygulamaları deneyin.
    • Yakın zamanda yaptığınız veya gördüğünüz şeylerin (arabalar, kitaplar, filmler vb.) listelerini hızla adlandırın.
    • Bir arkadaşınız veya meslektaşınızla doğaçlama oyunları oynayın.
  3. Adım 3 Tüm duyularınızı kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Tüm duyularınızı kullanın.
    Tüm duyularınızı kullanın. Ne kadar çok duyunuzu kullanırsanız, beyninizin o kadar çok kısmı, kurtarmak istediğiniz bilgiyi hızlı bir şekilde hatırlayacaktır. Renkleri, kokuları veya fiziksel duyuları kelimelerle veya fikirlerle ilişkilendirin.
    • Örneğin, bir gazete makalesi okurken yazarın birinin görünüşünü veya eylemlerini nasıl tanımladığı gibi duyusal ayrıntılara dikkat ederseniz bilgiyi daha iyi hatırlayabilirsiniz.
  4. Adım 4 Beyninize verdiğiniz görevlere öncelik verin.
    Google görseller 4. Adım Beyninize verdiğiniz görevlere öncelik verin.
    Beyninize verdiğiniz görevleri önceliklendirin. Olayları takip etmek için bir takvim kullanın, böylece değerli beyin alanınızı daha sonra başvurmak üzere kolayca kaydedilen bilgilere ayırmazsınız.
    • Örneğin, sahip olduğunuz randevuları, fatura son tarihlerini veya yapılacaklar listesi öğelerini yazabilirsiniz.
  5. Step 5 Repeat the information you really want to know.
    Google görselleri 5. Adım Gerçekten bilmek istediğiniz bilgileri tekrarlayın.
    Gerçekten bilmek istediğiniz bilgiyi tekrarlayın. Bilgiyi yüksek sesle okumak veya yazmak, hafızayı oluşturan sinir yollarını güçlendirecektir. Önemli bilgileri hızlı bir şekilde hatırlamayı kolaylaştırmak için tekrarlamaya çalışın.
    • Örneğin, önemli bir sunumun tarihini söylemek veya yeni sınıf arkadaşlarınızın isimlerini söylemek isteyebilirsiniz.
Yöntem 4

Beyninizi Sağlıklı Tutmak

1. Step 1 Exercise regularly.
    Google görselleri 1. Adım Düzenli olarak egzersiz yapın.
    Düzenli egzersiz. Araştırmalar, düzenli egzersizin beyninize oksijen taşıyan küçük kan damarlarının sayısını artırdığını gösteriyor. Egzersiz ayrıca kan basıncını düşürür ve stresi yönetmenize yardımcı olur.
    • Özellikle stresli bir durumla karşılaştığınızda yürüyüşe çıkın. Egzersiz ve fiziksel çevrenizdeki değişikliğin birleşimi, beyninizin yeniden odaklanmasına ve daha hızlı düşünmeyi teşvik etmesine yardımcı olacaktır.
  2. Step 2 Eat a healthy diet.
    Google görseller 2. Adım Sağlıklı bir diyet yiyin.
    Sağlıklı diyetle beslen. Beyninizin düzgün çalışması için çok fazla enerjiye ihtiyaç vardır, bu nedenle net düşünmeyi teşvik edecek yiyecekler yemek önemlidir. Bazı gıdalar beyniniz için daha iyiyken, bazı gıdalar beyin bulanıklığına neden olabilir.
    • Beyninizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için zenginleştirilmiş tahıllar, tam tahıllar, somon balığı, keten tohumu, yaban mersini, zerdeçal ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyecekler tüketin.
    • Hayvansal kaynaklardan veya kısmen hidrojene bitkisel yağlardan elde edilen doymuş yağ ve sağlıksız kolesterol tüketiminizi azaltın.
  3. Step 3 Maintain good emotional health.
    Google görselleri 3. Adım Duygusal sağlığınızı koruyun.
    İyi bir duygusal sağlığı koruyun. Kaygılı veya depresif kişiler bilişsel testlerde daha düşük puan alma eğilimindedir. Aşırı kaygı veya depresyondan muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız bir arkadaşınızla konuşun, danışmanlık alın veya doktorunuza danışın.
  4. Step 4 Get enough sleep.
    Google görseller 4. Adım Yeterince uyuyun.
    Yeterli uyku almak. Uyku yoksunluğu ve yorgunluk da bilişsel testlerde düşük sonuçlara neden olma eğilimindedir. Genç yetişkinler ve yetişkinlerin sağlıklı fonksiyonlarını sürdürmek için yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyaçları vardır. Beyniniz yorgunsa hızlı bir şekilde ateşlenmez.

Video