Nasıl Sherlock Holmes Gibi Düşünülür?.

Nasıl Sherlock Holmes Gibi Düşünülür?

Zihninizi eğiterek ve dünyanın en büyük süper dedektifi gibi düşünerek içinizdeki dedektifi keşfedin

Sherlock Holmes'un dahi bir dedektif olduğu biliniyor ancak Sir Arthur Conan Doyle'un ünlü karakterine biraz daha benzemek istiyorsanız becerileri geliştirilebilir. Her şey dikkatli gözlemler yapmaya ve bilgileri tartarken açık fikirli olmaya bağlıdır. Sherlock gibi kararlar almaya başlayabilmeniz için dedektif becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacağız.

Bilmeniz Gerekenler

• Hesaplı olun ve bir durumu gözlemlerken acele etmeyin. Hiçbir şeyi olduğu gibi kabul etmeyin ve sahip olabileceğiniz önyargılara karşı çıkın.
  • Soru sorun ve meraklı olun. Sherlock öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmadı, siz de bırakmamalısınız.
  • Tümdengelimli akıl yürütme yeteneklerinizi geliştirmek için okuyarak, öğrenerek, bulmaca çözerek ve insanlarla etkileşime girerek zihinsel becerilerinizi geliştirin.

Adımlar

Yöntem 1

Sherlock Holmes Gibi Gözlemlemek

1. Adım 1 Görmek ve gözlemlemek arasındaki farkı anlayın.
    Google görselleri 1. Adım Görmek ve gözlemlemek arasındaki farkı anlayın.
    Görmek ve gözlemlemek arasındaki farkı anlayın. Watson dahil herkes bir şeyler görebilir. Sherlock Holmes gözlemliyor. Varsayılan olarak, muhtemelen temel bilgileri işlemeden çevrenizi görme alışkanlığınız vardır. Bir durumun tüm ayrıntılarını gözlemlemek size Sherlock Holmes olmak için gereken bakış açısını verecektir.
    • Hiçbir şeyi olduğu gibi kabul etmeyin! Sherlock Holmes ancak bunların doğru olduğunu kanıtlayabildiğinde varsayımlarda bulundu.
  2. Adım 2 Odaklanın ve her seferinde tek bir şeyle meşgul olun.
    Google görselleri 2. Adım Odaklanın ve her seferinde tek bir şeye odaklanın.
    Her seferinde tek bir şeye odaklanın ve onunla meşgul olun. İnsan beyni çok karmaşık çoklu görevleri yerine getirecek şekilde yapılandırılmamıştır. Gerçekten anlamlı gözlemler yapmak istiyorsanız aynı anda çok fazla aktiviteye dahil olamazsınız. Her şeyi birer birer ele alın.
    • Gözlem yapmak, zihnin daha uzun süre dayanmasını sağlar ve sorunları daha etkili ve verimli bir şekilde çözmesi için onu eğitir.
    • Nişanlı kalmak aslında gözlemin daha basit yönlerinden biridir. Gerçekten yapmanız gereken tek şey, yalnızca elinizdeki konuya odaklanmak. Telefonunuzu sessize alın ve aklınızın başka yere gitmesine izin vermeyin.
  3. Adım 3 Seçici ve mantıklı olun.
    Google görselleri 3. Adım Seçici ve mantıklı olun.
    Seçici ve mantıklı olun. Sherlock Holmes son derece yargılayıcıydı. Neyin önemli olduğunu değerlendirmeden, gördüğünüz her şeyi tüm detaylarıyla gözlemlemeye çalışırsanız, kendinizi kısa sürede bitkin ve bunalıma sürüklersiniz. Dikkatinizi odakladığınız şeyler konusunda seçici olun; özellikle de değerlendirme yaparken.
    • Kalite her zaman miktarı yener. Daha fazla şeyi nasıl gözlemleyeceğinizi değil, olayları daha ayrıntılı bir şekilde gözlemleyin.
    • Bir durumda yapılacak ilk şey, hangi alanların hayati önem taşıdığını ve hangilerinin önemsiz olduğunu belirlemektir.
    • Hangi yönlerin önemli olduğunu belirledikten sonra bunları en küçük ayrıntısına kadar gözlemleyin.
    • Gözlemlediğiniz alanlar ihtiyacınız olan ayrıntıyı sağlamıyorsa, gözlem alanınızı yavaş yavaş, daha önce önemsiz olduğunu düşündüğünüz durumun diğer yönlerini kapsayacak şekilde genişletin.
  4. Adım 4 Objektif olmak için elinizden geleni yapın.
    Google görselleri 4. Adım Objektif olmak için elinizden geleni yapın.
    Objektif olmak için elinizden geleni yapın. Doğası gereği insanlar, olayları algılama biçimlerini etkileyen önyargılara ve önyargılara sahip olma eğilimindedir. Gerçekten anlamlı gözlemler yapmak istiyorsanız, bu önyargılara karşı mücadele edin ve kendinizi onlarla karşılaştığınızda bu önyargıları bir kenara bırakın.
    • Gözlem ve çıkarımın sürecin iki farklı parçası olduğunu unutmayın. Gözlemlediğinizde, çalışmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Yalnızca tümdengelim aşamasında topladığınız bilgilerle ilgili son kararları verebilirsiniz.
  5. Adım 5 Diğer faktörlere dayanarak kapsayıcı gözlemler yapın.
    Google görselleri 5. Adım Diğer faktörleri temel alarak kapsayıcı gözlemler yapın.
    Diğer faktörlere dayanarak kapsayıcı gözlemler yapın. Davanızın gözlemsel kısmını bitirirken, doğrudan şahit olmadığınız şeyleri (tanık raporları gibi) hesaba katın. İşitme, koku, tat ve dokunma gibi diğer duyulara ilişkin zihinsel notları da ekleyin.
    • Görme, ses ve koku duyularınıza ince ayar yapmaya odaklanın. Bunlar gözlem için en önemli üç duyudur.
    • Farkındalığı düzenli olarak uygulayın. Bu, farklı duyularınıza uyum sağlamanıza ve onların daha fazla farkında olmanıza yardımcı olacaktır.
Yöntem 2

Sherlock Holmes gibi sonuç çıkarmak

1. Adım 1 Birçok soru sorun ve meraklı kalın.
    Google görselleri 1. Adım Birçok soru sorun ve merakınızı sürdürün.
    Bol bol soru sorun ve merakınızı sürdürün. Her şeye sağlıklı bir şüphecilik düzeyiyle bakın ve gözlemlediğiniz, düşündüğünüz ve hissettiğiniz şeyler hakkında sürekli sorular sorun. Doğrudan en bariz cevaba atlamak yerine, herhangi bir ikilemi daha fazla soruya bölün ve her birini yanıtlayarak en kapsamlı çözüme ulaşın.
    • Topladığınız her yeni bilgiyi zihninize kaydetmeden önce sorgulayın. Bilginin neden hatırlanacak kadar önemli olduğunu veya zaten bildiğiniz şeylerle nasıl bağlantılı olduğunu kendinize sorun.
    • Önemli sorular sormak için kendinizi eğitin, meraklı kalın ve öğrenmeyi asla bırakmayın.
  2. Adım 2 İmkansız ile olasılık dışı arasındaki farkı bilin.
    Google görselleri 2. Adım İmkansız ile olasılık dışı arasındaki farkı öğrenin.
    İmkansız ile olası olmayan arasındaki farkı bilin. İnsan doğası gereği, olasılık dışı görünen bir olasılığı göz ardı etme eğiliminde olabilirsiniz. Ancak bu olasılıklara izin verilmesi gerekiyor. Yalnızca imkansız olan - ne olursa olsun doğru olamayacak olan - tamamen göz ardı edilebilir.
  3. Adım 3 İkinci bir görüş almak için güvendiğiniz bir meslektaşınızla konuşun.
    Google görselleri 3. Adım İkinci bir fikir almak için güvenilir bir meslektaşınızla konuşun.
    İkinci bir görüş almak için güvendiğiniz bir meslektaşınızla konuşun. Her ne kadar Sherlock Holmes ünlü bir dahi olsa da, fikirlerini aktarabileceği Dr. John Watson olmasaydı zekası biraz sakat kalırdı. Zekasına güvendiğiniz bir arkadaşınızı veya meslektaşınızı bulun ve gözlemlerinizi ve sonuçlarınızı bu kişiyle tartışın.
    • Doğru olduğunu zaten bildiğiniz bilgileri göz ardı etmeden diğer kişinin teorileri ve sonuçları şekillendirmesine izin vermeniz önemlidir.
    • Tartışmanız teorilerinizi değiştirecek yeni fikirler ortaya çıkarırsa, bunun olmasına izin verin. Gururun sizinle gerçek arasına girmesine izin vermeyin.
  4. Adım 4 Herhangi bir karar vermeden önce zihninize bir mola verin.
    Google görselleri 4. Adım Herhangi bir karar vermeden önce zihninize biraz mola verin.
    Herhangi bir karar vermeden önce zihninizi biraz dinlendirin. Sürekli “Sherlock” modunda bırakırsanız zihniniz yanacaktır. Büyük dedektifin kendisi bile özellikle zorlu davalarda ara veriyordu. Zihninizin dinlenmesine izin vermek aslında uzun vadede doğru sonuçlara varma yeteneğini geliştirir.
    • Bir soruna çok yoğun bir şekilde odaklanmak zihninizin yıpranmasına neden olabilir ve bunun sonucunda bilgiyi daha az doğru işler.
    • Zihninize rahatlama şansı vermek, onun sürekli ve bilinçaltında bağlantılar kurmasına olanak tanıyabilir, böylece soruna geri döndüğünüzde, dinlenmeden önce fark etmediğiniz, görünüşte bariz bir düşünce dizisini fark edebilirsiniz.
    • Zihninizi rahatlatmanın ve aynı zamanda vücudunuzla daha fazla bağlantı kurmanın bazı iyi yolları arasında dans, yoga, nefes çalışması, egzersiz yapmak veya doğanın, güneşin ve temiz havanın tadını çıkarmak için dışarı çıkmak yer alır.
Yöntem 3

Araştırma Becerilerinizi Geliştirme

1. Adım 1 Bilgiyi işleme yeteneğinizi geliştirmek için meditasyon yapın.
    Google görselleri 1. Adım Bilgiyi işleme yeteneğinizi geliştirmek için meditasyon yapın.
    Bilgiyi işleme yeteneğinizi geliştirmek için meditasyon yapın. Egzersiz yapmanın ve gözlemleme yeteneğinizi geliştirmenin pratik bir yolu, her gün on beş dakika meditasyon yapmaktır. Meditasyon zihninizi canlı tutabilir, beyninizde gerçek zamanlı olarak neler olup bittiğinin daha fazla farkına varmanızı sağlayabilir ve tamamen çevrenize odaklanma kavramını tanımanıza yardımcı olabilir.
    • Meditasyon yapmak için kendi yolunuzdan çıkmanıza gerek yok. Gerçekten yapmanız gereken tek şey, günde birkaç dakikanızı dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak ve odaklanma yeteneğinizi geliştirmek için harcamaktır.
    • Meditasyon sırasında zihninizdeki belirli bir görüntüye odaklanabileceğiniz gibi harici bir görüntüye de odaklanabilirsiniz. Ana fikir, meditasyon yaptığınız her şeye tam olarak odaklandığınızdan emin olmaktır.
  2. Adım 2 Bulmacalar ve oyunlarla kendinize meydan okuyun.
    Google görselleri 2. Adım Bulmacalar ve oyunlarla kendinize meydan okuyun.
    Bulmacalar ve oyunlarla kendinize sorun. Günlük, haftalık veya aylık bir bulmaca, gözlem gücünüzü geliştirmenize yardımcı olabilir. Kendinize çözeceğiniz bir gizem verin, ancak gizemin gözlem gücünüzü tam olarak kullanmanızı gerektireceğinden emin olun.
    • Kendinize yapabileceğiniz basit bir meydan okuma, her gün yeni bir şey gözlemlemektir.
    • Örneğin, her gün farklı bir perspektiften bir fotoğraf çekin. Gündelik mekanlara dair yeni perspektifler gösteren fotoğraflar çekmeye odaklanın.
    • İnsanları izlemek, kendinize verebileceğiniz bir başka güçlü ama basit meydan okumadır. Bir kişinin giydiği kıyafetler veya yürüme şekli gibi basit ayrıntılarla başlayın.
    • Sonuçta gözlemleriniz beden diliyle ilgili ayrıntıları ve belirli artan duyguların işaretlerini içermelidir.
  3. Adım 3 Not alın ve dikkatli kayıtlar tutun.
    Google görselleri 3. Adım Not alın ve dikkatli kayıtlar tutun.
    Not alın ve dikkatli kayıtlar tutun. Sherlock Holmes'un yanınızda not defteri ve kalem taşımasına gerek olmasa da gözlem yeteneğinizi geliştirmeye çalışırken not almak faydalı olabilir. Aldığınız notların, bir durumun çeşitli görüntülerini, seslerini ve kokularını hatırlamanıza yetecek kadar ayrıntılı olduğundan emin olun.
    • Not alma süreci zihninizi durumlara ayrıntılı olarak dikkat etmeye zorlar. Umarım bu tür notların artık gerekli olmayacağı bir noktaya ulaşırsınız. Ancak başlangıçta bu aktivite zihninizi sadece görmek yerine gözlemlemeye yönlendirmenize yardımcı olabilir.
Yöntem 4

Bir Zihin Sarayı İnşa Etmek

1. Adım 1 Faydalarını öğrenin...
    Google görseller 1. Adım Avantajlarını öğrenin...
    Bir zihin sarayı inşa etmenin faydalarını bilin . Bir "zihin sarayı" veya "zihin tavan arası", bilgileri daha kolay erişilebilir ve hatırlanması kolay olacak şekilde düzenlemenize olanak tanır. Holmes bu tekniği kullandı ama konseptin kendisi aslında bundan çok daha eskilere dayanıyor.
    • Resmi olarak bu tekniğe "Loci Yöntemi" denir ve loci, "konum" kelimesinin Latince çoğul biçimine atıfta bulunur. Antik Yunan ve Roma'ya kadar uzanır.
    • Gerçekler ve bilgiler belirli bir fiziksel konumla ilişkilendirilerek hatırlanır.
    • Önemli bir not: Lütfen bunun Arthur Conan Doyle'un kitaplarından değil, BBC'nin Sherlock serisinden olduğunu unutmayın. Arthur, Sherlock'un bir akıl sarayına sahip olduğundan hiç bahsetmedi; bu sadece dizide var. O zaman bile bu muhtemelen yardımcı olacaktır!
  2. Adım 2 Gözlerinizi kapatın ve kafanızda fiziksel bir alan oluşturun.
    Google görseller 2. Adım Gözlerinizi kapatın ve kafanızda fiziksel bir alan oluşturun.
    Gözlerinizi kapatın ve kafanızda fiziksel bir alan oluşturun. Zihninizde net ve tüm ayrıntılarıyla canlandırabileceğiniz bir görüntü seçin. Akıl sarayınız için seçeceğiniz yer, kendi yarattığınız bir yer ya da bir zamanlar ziyaret ettiğiniz bir yer olabilir.
    • Daha fazla bilgi depolayabileceğiniz için daha büyük bir alan tercih edilir. Örneğin, gerçek anlamda bir saray hayal ediyorsanız, her disipline veya konuya ayrı bir oda tahsis edebilirsiniz.
    • Gerçek dünyada var olan bir yer seçerseniz, o yeri detaylı bir şekilde görselleştirebilecek kadar iyi bildiğinizden emin olun.
  3. Adım 3 Oluşturduğunuz alan boyunca bir rotanın haritasını çıkarın.
    Google görselleri 3. Adım Oluşturduğunuz alan boyunca bir rotanın haritasını çıkarın.
    Oluşturduğunuz alan boyunca bir rotanın haritasını çıkarın. Kendinizi zihin sarayınızda dolaşırken hayal edin. Rota her seferinde aynı olmalı ve bu rotayı sizin için alışkanlık haline getirecek kadar sık ​​seyahat etmeye çalışmalısınız.
    • Rotayı belirledikten sonra o rota üzerindeki işaretleri belirleyin. Örneğin, uzun bir koridorda yarım düzine sandalye veya bir dizi lamba hayal edebilirsiniz ya da yemek odasındaki veya yatak odasındaki her mobilya parçasını tanımlayabilirsiniz.
    • Rotanızdaki her noktada zaman geçirin ve bu işaretlerden mümkün olduğunca fazlasını tanımlayın.
    • Zihin sarayınızı kullanmıyor olsanız bile, periyodik olarak zihinsel olarak onun içinde gezinmek için zaman ayırın. Ayrıntıları koruyun ve her seferinde aynı rotayı izleyin.
  4. Adım 4 Önemli öğeleri hatırlamak için bu rotaya yerleştirin.
    Google görselleri 4. Adım Önemli öğeleri hatırlamak için bu rotaya yerleştirin.
    Hatırlamak için önemli öğeleri bu rotaya yerleştirin. Zihin sarayınızda nasıl seyahat edeceğinizi öğrendikten sonra, seyahat ettiğiniz rota boyunca bilgi dosyalamaya başlayın. Bilgileri belirli bir konuma yerleştiren resim. Daha önce olduğu gibi, eyleme alışmak için rotanız boyunca seyahat etme ve bu bilgilere yeterince sık erişme alıştırması yapın.
    • Zihin sarayınızın çeşitli bölümlerine bilgi atarken, daha önce belirlediğiniz ayrıntıları kullanın.
    • Mesela zihin sarayınızda bir odanın köşesinde bir lamba hayal ettiyseniz, kilit bir kişinin o kişiye ait bir detayı hatırlamak için o lambayı yaktığını hayal edebilirsiniz.
    • Ayrıntıları mümkün olduğunca spesifik ve sıradışı yapın. Zihin, her şeyi çok sıradan gösterirseniz, tuhaf bir şeyi hatırlamaktan daha kolay olacaktır.

Video