Bir Kediyi Açık Havada Güvenli ve İyi Bir Kemirgen Avcısı Olmak İçin Nasıl Eğitirsiniz?.

Bir Kediyi Açık Havada Güvenli ve İyi Bir Kemirgen Avcısı Olmak İçin Nasıl Eğitirsiniz?

Kediler zamanlarının çoğunu veya tamamını dışarıda geçirecek şekilde yetiştirilirse, genellikle doğal avlanma davranışını sergilerler. Bu, evinizin, bahçenizin veya ahırınızın etrafındaki sinir bozucu kemirgenleri kontrol etmek için harika olabilecekleri anlamına gelir. Bazen "ahır kedileri" veya "fare fareleri" olarak adlandırılan açık havada avlanan kedilerin yine de beslenmesi ve bakılması gerekecektir. Ancak biraz teşvikle kısa sürede kemirgenlerle savaşan ninjalara dönüşecekler.

Adımlar

Bölüm 1

Kedi Seçmek

1. Adım 1 Ne tür bir kedi yetiştirmek istediğinize karar verin.
    Google görseller 1. Adım Ne tür bir kedi yetiştirmek istediğinize karar verin.
    Ne tür bir kedi yetiştirmek istediğinize karar verin. Dış mekan kedileri, dışarı çıkan kedilerden farklıdır. Çoğu kedi dışarı çıkarıldığında avlanma davranışı sergiler. Bununla birlikte, dışarıdaki kediler zamanlarının tamamını veya neredeyse tamamını dışarıda geçirmeye alışkın olacak ve dışarıda biraz zaman geçiren ev kedilerine göre kendilerine daha iyi bakabileceklerdir. Özel bir fare istiyorsanız, açık hava kedisi en iyi seçimdir.
    • Kısa tüylü kediler fare meraklıları için en iyi seçimdir çünkü kürklerinin birbirine dolaşması, keçeleşmesi veya bir şeye sıkışması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.
    • Dişi kediler erkeklere göre daha tutarlı avcı olma eğilimindedir.
  2. Adım 2 Bir kedi alın.
    Google görselleri 2. Adım Bir kedi edinin.
    Bir kedi al. Kedilerin mevcut olduğu herhangi bir kaynaktan potansiyel bir fare alabilirsiniz. Bununla birlikte, birçok hayvan barınağında daha önce başıboş kediler mevcuttu ve bu da harika dış mekan kedileri yapıyor. Bu kedigiller dışarıda vakit geçirmeye alışkındır ve hatta orada olmaktan mutludurlar. Ayrıca sürekli insan arkadaşlığına da bağımlı değiller.
    • Aynı anda birden fazla açık hava kedisi almayı düşünün. Sarılacak, tımarlayacak ve avlanacak başka bir kediye sahip olmanın tadını çıkarabilirler.
    • Yavru kediler hemen avlanmaya başlamak için kendi başlarına hazırlanmayacaktır. Ayrıca baykuş ve kurt gibi yırtıcı hayvanlara karşı daha savunmasızdırlar. Bu nedenle fare avcısı olmasını istiyorsanız zaten tavşan büyüklüğünde bir kedi almak en doğrusu olacaktır.
  3. Adım 3 Kedinizi bir veterinere kontrol ettirin.
    Google görseller 3. Adım Kedinizi bir veterinere kontrol ettirin.
    Kedinizi bir veterinere kontrol ettirin. Fare farenizi seçtikten sonra kontrol için veterinerinize götürün. Veteriner, kedinin sağlık durumunun iyi olmasını sağlayacak ve ona ihtiyaç duyabileceği aşıları ve diğer bakımları sağlayacaktır.
    • Dışarıdaki kedilerinizi kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak, onların etkili avcılar olmalarını engellemeyecektir. Ancak, dolaşım eğilimini azaltacak ve onların mülkünüzde kalmasına yardımcı olacaktır.
    • Veterineriniz ayrıca tanımlama amacıyla kedinize küçük bir mikroçip yerleştirebilir.
Bölüm 2

Kedinizi Eğitmek

1. Adım 1 Kedinizin temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun.
    Google görselleri 1. Adım Kedinizin temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun.
    Kedinizin temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun. Tüm zamanlarını dışarıda geçirseler bile, fareciler onlara barınak ve düzenli yiyecek ve su sağlamanıza ihtiyaç duyacaktır. Onları eve ilk getirdiğinizde, ayrıca bir çöp kutusunun da hazır bulundurulması gerekecektir.
    • Otomatik besleyicileri ve su kaplarını (evcil hayvan malzemeleri satan mağazalarda mevcuttur) kullanabilir veya kedinizin mamasını ve suyunu her gün kendiniz doldurduğunuzdan emin olabilirsiniz.
    • Kedinizin barınağı kolay ulaşılabilir, üstü örtülü, kuru ve rüzgardan, soğuktan ve sıcaktan korunaklı olmalıdır. İyi seçenekler arasında bir ahır, baraka veya özel bir genelev bulunur.
    • Kedinizin köpekler, arabalar ve çocuklar gibi rahatsızlıklardan uzak bir yatak yeri olduğundan emin olun.
  2. Adım 2 Farenizi bir kafes veya sandıkta başlatın.
    Google görselleri 2. Adım Farenizi bir kafes veya sandıkta başlatın.
    Farenizi bir kafes veya sandıkta başlatın. Kedinizi eve ilk getirdiğinizde çevresini tanıdıkça biraz strese girecektir. İlk başta geniş bir kafeste veya kapalı bir alanda tutmak onu koruyacak ve kaçmasını önleyecektir. Kafesini, kedinizin yeni ortama alıştıktan sonra kullanacağı barınağın yakınına kurun ki orayı eviyle özdeşleştirsin.
    • Kapalı alanın, kedinin serbestçe dolaşabileceği, esneyebileceği ve biraz egzersiz yapabileceği kadar geniş olduğundan emin olun. Ayrıca sıcaktan, soğuktan, yağmurdan vb. korunmalıdır.
    • Yerel hayvan barınağınız size kullanmanız için bir kafes veya sandık ödünç verebilir.
    • Kedinizi düzenli olarak kontrol edin. Su ve mama kaplarını yeniden doldurun ve gerektiğinde çöp kutusunu boşaltın.
    • Kedinize kendisini meşgul etmesi için oynayabileceği bazı oyuncaklar verin ve yeni evini güzel duygularla ilişkilendirmesini sağlayacak ikramlar verin.
    • Kapalı alana havlu veya battaniye koymak da kedinizin daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Kullandığınız havlu, battaniye ya da tişört kedinizin kokunuza alışmasına yardımcı olacaktır.
    • Kedinizle biraz zaman geçirin, böylece varlığınıza ve sesinize alışacaktır. Ancak korkulu veya saldırgan görünüyorsa onu sevmeye veya elinize almaya çalışmayın. Sonunda kedi sana güvenmeye başlayacak.
  3. Adım 3 Kedinin serbest kalmasına izin verin.
    Google görseller 3. Adım Kediyi serbest bırakın.
    Kediyi serbest bırakın. Yaklaşık bir hafta sonra kediniz kendi başına dolaşmaya hazır olacaktır. Kapalı olduğu alanı açın ve kedinin kendi başına dışarı çıkmasına izin verin. Keşfetmek için bir veya iki gün ortadan kaybolabilir. Kafesi veya kapalı alanı olduğu yerde bırakın ve yiyecek ve suyu sağlayın. Fare beslemek için geri gelecektir.
    • Kediniz yeni ortamına alışmaya başladığında kafesi çıkarabilir ve onun için kurduğunuz kalıcı barınağı kullanmasına izin verebilirsiniz.
  4. Adım 4 Kedinizin kemirgenleri yakalamasını izleyin.
    Google görselleri 4. Adım Kedinizin kemirgenleri yakalamasını izleyin.
    Kedinizin kemirgenleri yakalamasını izleyin. Kediler avlanma içgüdüsü nedeniyle düzenli beslenseler bile avlanırlar. Gerçek avı yapması için kedinizi eğitmenize gerek kalmayacak.
    • Kediler fırsatçıdır. Kemirgenleri yakalamak, kuşlar gibi diğer hayvanlara göre daha kolaydır ve kediler oturup farelerin ve sıçanların yuvalardan ve diğer saklanma yerlerinden çıkmasını bekler.
    • Bazı kediler öldürdükleri kemirgenleri insanlara “hediye” olarak getirirler. Diğerleri kemirgenleri yiyecek veya başka bir yere bırakacak.
Bölüm 3

Kedinizin Bakımı

1. Step 1 Continue to make sure your cat’s basic needs are taken care of.
    Google görselleri 1. Adım Kedinizin temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmaya devam edin.
    Kedinizin temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmaya devam edin. Kediniz profesyonel bir fare avcısı olsa bile, ona sürekli olarak yiyecek ve su sağlamanıza ihtiyaç duyacaktır. Kedileri beslerseniz avlanmayacakları bir efsanedir. Kedinizin barınağı kuru ve rahat tutulmalıdır; Hava soğuksa içine battaniye veya saman koyun.
    • Kedinize sürekli olarak kuru yiyecek verin. Geceleri ona ıslak yiyecek de verirseniz, barınağına çekilecek ve kurt, çakal ve baykuş gibi yırtıcı hayvanlardan uzaklaşacaktır.
  2. Step 2 Spend time with your cat.
    Google görseller 2. Adım Kedinizle vakit geçirin.
    Kedinizle vakit geçirin. Ahır kedileri veya fareler ev kedilerinden daha yalnız olabilir. Ancak yine de biraz ilgiyi takdir edeceklerdir, bu nedenle onları sık sık evcilleştirdiğinizden ve onlarla oynadığınızdan emin olun.
    • Bazen açık havada avlanan kediler bir veya iki günlüğüne gezinip keşfederek uzaklaşırlar. Genellikle geri döneceklerdir. Kendinizinkini alışılmadık derecede uzun bir süredir görmediyseniz, iyi olduğundan emin olmak için onu aramak isteyebilirsiniz.
  3. Step 3 Have your cat seen by a vet.
    Google görseller 3. Adım Kedinizi bir veterinere gösterin.
    Kedinizi bir veterinere gösterin. Fare kullanıcılarının düzenli sağlık kontrollerine, aşılara ve diğer önleyici bakımlara ihtiyacı olacak. Fare fareleri zamanlarının çoğunu veya tamamını dışarıda geçirdikleri için yaralanmalara, risklere ve hastalıklara karşı daha duyarlı olabilirler, bu nedenle kendinize dikkat edin.
    • Veterineriniz, açık havadaki kedinizin pire, kene, solucan ve diğer zararlılardan kaynaklanan sorunları önlemek için özel tedaviler almasını önerebilir.

Uyarılar

• Kediler, bazı durumlarda vahşi hayvanları avlamak ve yemekten dolayı toksoplazmoz adı verilen bir hastalığa yakalanabilir. Çoğu kedi hastalığa karşı bağışıklık kazanırken, kedi dışkısı veya altlığıyla kazara temas yoluyla (ve ayrıca çiğ etin güvenli olmayan şekilde işlenmesiyle) insanlara bulaşabilir. Çoğu insanın toksoplazmoza karşı bağışıklığı vardır, ancak çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar kedi kumu konusunda özellikle dikkatli olmak isteyebilir. Teşekkürler Faydalı 19 Faydalı Değil 6
  • Toksoplazmoz doğumda şekil bozukluklarına neden olduğundan hamileler asla kedi kumu veya kedi dışkısına dokunmamalıdır. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0