İshal Nasıl Tedavi Edilir (BRAT Diyeti Yöntemi).

İshal Nasıl Tedavi Edilir (BRAT Diyeti Yöntemi)

İshal tüm dünyada yaygın bir olaydır ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda 48 milyon gıda kaynaklı hastalık vakasının sorumlusudur. İshalin nedenleri virüsler, bakteriler, parazitler gibi bulaşıcı ajanlar ve ilaçların olumsuz sonuçları gibi bulaşıcı olmayan nedenlerdir. Bulaşıcı nedenlerin çoğu yaygın virüsler, rotavirüs ve norwalk virüsüdür. İshal, gevşek dışkı veya sık dışkılama durumu olabilir, ancak çoğu Klinisyen, ishali gevşek dışkı olarak yorumluyor. İshali tedavi etmenin en popüler yollarından biri, gıda bazlı bir ev ilacı olan BRAT yöntemidir.

Adımlar

Yöntem 1

BRAT Yöntemini Kullanmak

1. Adım 1 Kısa süreli ishali tedavi etmek için BRAT yöntemini kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Kısa süreli ishali tedavi etmek için BRAT yöntemini kullanın.
    Kısa süreli ishali tedavi etmek için BRAT yöntemini kullanın. Doktorlar genellikle 14 günden az süren ishal olan akut ishalden muzdarip olan bir kişi için BRAT yöntemini önermektedir. Diyetinize hafif yiyeceklerden oluşan bir diyet olan bu yöntem, midenizin sakinleşmesine yardımcı olur ve ishale neden olan mide-bağırsak enfeksiyonundan kurtulmanıza yardımcı olur. BRAT, muz, pirinç, elma püresi ve tost anlamına gelir. Bu gıdalar genellikle tavsiye edilir çünkü sindirimi kolaydır, çoğu insan tarafından iyi tolere edilir ve dışkıyı sertleştirmeye yardımcı olacak lif oranı düşüktür.
    • Bu bir kilo verme yöntemi değildir ve uzun vadede önerilmez. Bu diyet protein, yağ ve lif bakımından düşüktür ve zaman içinde yaşamak için gereken temel besinlerden yoksundur. Bu yöntemi yalnızca ishal olduğunuzda normal yiyecekleri mideye indirebilmeniz için gereken birkaç gün boyunca kullanın. Belirtilerinize yardımcı olması için en az 24 saat boyunca buna bağlı kaldığınızdan emin olun.
    • Doktorların BRAT diyetiyle ilgili en büyük endişesi, gereksiz derecede kısıtlayıcı olması ve bir hastalıktan kurtulmak için ihtiyacınız olan beslenmeyi sağlamamasıdır. Bu yaklaşımı kullanıp kullanmamanız gerektiği konusunda sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.
  2. Adım 2 Muz yiyin.
    Google görseller 2. Adım Muz yiyin.
    Muz ye. BRAT yönteminin ilk adımı muz yemektir. Muzlar ishal olduğunuzda harikadır çünkü yumuşaktırlar ve mideyi yormazlar. Ayrıca faydalıdırlar çünkü potasyum açısından zengindirler, bu da ishalden kaynaklanan besin kaybını gidermeye yardımcı olur. İshaliniz sırasında bol miktarda muz yiyin. Kendinizi aşırı yemeyin ve daha fazla mide sorununa neden olmayın. Kendinizi hasta etmeden sadece yiyebildiğiniz kadar yiyin. Muz yaklaşık 422 mg potasyum içerir ve bu da muzları potasyum açısından zengin bir süper gıda haline getirir ve bir muzda önerilen potasyumun %13'ü bulunur. Potasyum vücudun hücrelerine, dokularına ve organlarına enerji sağlamaktan sorumlu önemli bir elektrolittir.
    • Pektin miktarının artması nedeniyle yeşil muz tercih edilir.
  3. Adım 3 Beyaz pirinci pişirin.
    Google görseller 3. Adım Beyaz pirinci pişirin.
    Beyaz pirinç pişirin. Pirinç, mideniz bozulduğunda kolaylıkla tolere edilebilecek harika, yumuşak bir nişastadır. Tereyağı veya tuz eklenmeden tek başına yiyin. Ekstra bileşenler, özellikle ishalin ilk birkaç gününde midenizi daha da fazla rahatsız edebilir.
    • Kahverengi pirinç yemeyin. Kahverengi pirinçte lif oranı yüksektir, bu da dışkınızın gevşemesine ve ishalinizin daha da kötüleşmesine neden olabilir.
  4. Adım 4 Daha fazla elma püresi tüketin.
    Google görseller 4. Adım Daha fazla elma püresi tüketin.
    Daha fazla elma püresi tüketin. Elma püresi de yumuşaktır ancak aynı zamanda tatlılık ve doğal şekerler de katmıştır. Bu kolayca sindirilir ve mideniz bozulsa bile tolere edilmesi kolaydır. Kolaylık sağlamak için tek tek elma püresi kapları veya kaselerde servis yapmak için büyük elma püresi kavanozları satın alabilirsiniz. Kalori alımınıza yardımcı olmak ve midenizi sakin tutmak için günde birden fazla porsiyon elma püresi yiyin.
    • Aromalı elma püresi türlerini satın almaktan kaçının çünkü bunların şeker içeriği yüksektir ve midenizi daha fazla rahatsız edebilir.
    • Doktorların endişelerinden biri basit şeker tüketimidir. Elma püresinde bulunan şekerler gibi basit şekerler dışkı çıkışını artırır ve vücudun temel elektrolitleri olan sodyum ve potasyum açısından düşüktür.
  5. Adım 5 Tost yapın.
    Google görseller 5. Adım Tost yapın.
    Tost yap. Yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biri sade ekmektir. Mideniz bozulduğunda sindirimi kolay olan iyi bir yumuşak karbonhidrat kaynağıdır. Beyaz ekmek daha iyidir çünkü tadı daha hafiftir ve daha az lif içerir ve dışkınızın sertleşmesine yardımcı olur.
    • Tostunuzun üzerine tereyağı ve şekerli reçel sürmekten kaçının. Tereyağı yüksek oranda yağ içerir ve şekerli reçeller midenizi daha da kötüleştirebilir.
  6. Adım 6 Yöntemdeki varyasyonları deneyin.
    Google görselleri 6. Adım Yöntemdeki varyasyonları deneyin.
    Yöntemdeki varyasyonları deneyin. BRAT yönteminde iki yaygın varyasyon vardır. Yönteme yoğurt ekleyen BRATY yöntemi var. Sade yoğurt, sisteminiz için potasyum ve iyi bakterileri artırmıştır. Rutininize çayı da ekleyen BRATT yöntemini de deneyebilirsiniz. Nazik bitki çayları sıvı alımınızı korumanıza ve midenizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir.
    • Tüm farklı bileşenlerin işinize yaradığını düşünüyorsanız, BRATTY yöntemini oluşturmak için hepsini birleştirebilirsiniz.
    • Ayrıca sizi daha fazla nişastalı karbonhidrat, biraz protein ve daha az lif ve süt ürünleri yemeye teşvik eden düşük kalıntı diyetini de kullanabilirsiniz.
  7. Adım 7 Çocuklara yaklaşımınızı değiştirin.
    Google görseller 7. Adım Çocuklara yaklaşımınızı değiştirin.
    Çocuklara yaklaşımınızı değiştirin. Son yıllarda bazı doktorlar BRAT diyetinin, vücutlarının iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden yoksun olması nedeniyle akut ishalli çocuklar için çok kısıtlayıcı olabileceğine inanıyor. Bu doktorlar bu diyeti hastalığın ilk 24 saatinde önermektedir. Bu dönemden sonra çocukların normal beslenmesine besin açısından zengin yiyeceklerin eklenmesini, basit şekerli yiyeceklerden ise kaçınılmasını öneriyorlar. Bunlara soda, meyve suyu, jelatinli tatlılar veya ishali kötüleştirebilecek diğer yüksek şekerli gıdalar dahildir. Hastalık sona erdikten sonra çocuklara, hastalık sırasında ortaya çıkan beslenme eksikliklerini telafi etmek için ek beslenme verilmelidir.
    • Bazı kılavuzlar yağlı yiyeceklerden kaçınılmasını önermektedir, ancak yağ olmadan yeterli kaloriyi korumak zordur ve yağın bağırsak hareketliliğini azaltmada yararlı bir etkisi olabilir. Bunun yerine çocuğunuza içinde az miktarda besin bulunan aşırı yağlı yiyecekler vermeyin.
    • Hastalanmalarını önlemek için ilk 24 saat içinde BRAT yöntemindeki besinleri küçük dozlarda da olsa yedirmeye çalışın. İshal ilk ortaya çıktığında yemeğin durdurulması şeklindeki yaygın uygulama uygunsuzdur. Erken beslenme, enfeksiyonun neden olduğu bağırsak geçirgenliğindeki değişiklikleri azaltır, bu da hastalık süresini kısaltabilir ve sonucu iyileştirebilir.
    • Doktorlar, karmaşık karbonhidratlar, yağsız etler, yoğurt, meyve ve sebzelerden oluşan yaşa uygun bir diyet önermektedir. Bunlar yağlardan ve basit şekerlerden daha iyi tolere edilir.
  8. Adım 8 Potasyumu başka yerden alın.
    Google görselleri 8. Adım Potasyumu başka yerden alın.
    Potasyumu başka yerden alın. Muz sevmiyorsanız veya hasta olduğunuzda potasyumunuzu başka kaynaklardan almak istiyorsanız, size potasyum sağlayabilecek birçok ek yumuşak yiyecek vardır. Beyaz fasulye, fırında kabuklu patates, kuru kayısı ve avokado harika potasyum kaynaklarıdır ve ishal nöbetleri sırasında iyileşmenize yardımcı olabilir.
    • Bu yiyecekleri yalnızca midenizin hazır olduğunu düşünüyorsanız yiyin. Sisteminizi olduğundan daha fazla üzmek istemezsiniz.
Yöntem 2

Dehidrasyonu Önlemek

1. Adım 1 Bol miktarda sıvı tüketin.
    Google görseller 1. Adım Bol miktarda sıvı tüketin.
    Bol miktarda sıvı tüketin. İshaliniz sırasında hangi diyet yöntemini denerseniz deneyin, susuz kalmamanız gerekir. İshalin en önemli yan etkilerinden biri vücuttan sürekli besin ve sıvı kaybına bağlı olarak dehidrasyondur. Bu kayıpları sürekli olarak elektrolitlerle değiştirmeniz gerekir. Bol su ile birlikte Gatorade ve Pedialyte gibi elektrolit açısından zengin içecekler içmeyi deneyin. Potasyum gibi elektrolitler, hastalığınızla uğraşırken sizi güvende ve sağlıklı tutmanın anahtarıdır.
    • Dehidrasyon ishalde diğer mide sorunlarına göre daha sık görülür çünkü kolon elektrolitleri ve suyu emer, ancak ishalde olduğu gibi iltihaplandığında kolon ikisini de yapamaz.
    • İshalinizin ilk birkaç gününde sıvı alımınıza daha fazla dikkat ettiğinizden emin olun. Bu, sıvılarınızın çoğunu kaybettiğiniz zamandır.
    • Günde en az 64 ons su veya 8 sekiz ons bardak içirin. Kafeinli içecekler günlük toplam su tüketimine dahil değildir.
  2. Adım 2 Ev yapımı bir rehidrasyon çözümü hazırlayın.
    Google görseller 2. Adım Ev yapımı bir rehidrasyon çözümü hazırlayın.
    Ev yapımı bir rehidrasyon çözümü yapın. Rehidrasyona yardımcı olmak için hazırlayabileceğiniz bazı ev yapımı karışımlar vardır. Bir litre suya 6 çay kaşığı şeker ve 1/2 çay kaşığı tuz ekleyin. Her 5 dakikada bir bu solüsyondan bir çay kaşığı için.
  3. Adım 3 Çocuklarda dehidrasyon belirtilerine dikkat edin.
    Google görselleri 3. Adım Çocuklarda dehidrasyon belirtilerine dikkat edin.
    Çocuklarda dehidrasyon belirtilerine dikkat edin. Dehidrasyon riski diğerlerine göre daha fazla olan bazı gruplar vardır. Bebekler ve küçük çocuklar ishalden muzdarip olduklarında dehidrasyon riski artar. Bebekleri, küçük çocukları ve çocukları gözyaşı olmadan ağlama, bezlerde idrar miktarında azalma veya idrar çıkışı ve gözlerde veya bıngıldaklarda çökme gibi belirtiler açısından izleyin. Bu belirtileri fark ederseniz tıbbi yardım alın. Dehidrasyon ciddi olabilir ve intravenöz sıvı değişimi gerektirebilir.
    • Emzirilen bebekler ishal olduklarında da emzirilebilirler.
  4. Adım 4 Yetişkinlerde dehidrasyon semptomlarını tanıyın.
    Google görselleri 4. Adım Yetişkinlerde dehidrasyon semptomlarını tanıyın.
    Yetişkinlerde dehidrasyon belirtilerini tanır. İshalden muzdarip herhangi bir yetişkin susuz kalabilir. Şeker hastaları, yaşlılar veya HIV'li kişiler gibi insan grupları daha yüksek dehidrasyon riski altındadır. Ayaktayken baş dönmesi, ayaktayken hızlı nabız, kuru ağız mukozası veya çok zayıf hissetme gibi belirtilere bakın. Vücudumuzdaki tüm hücreler sodyum-potasyum pompası adı verilen pompayla çalışır, dolayısıyla bu minerallerin, özellikle de potasyumun kaybı kritik öneme sahiptir. Bu, ani kalp ölümü dahil ciddi sorunlara neden olabilir.
    • Ağız yoluyla alınan sıvıları tolere edemiyorsanız, kendinizi yakından takip edin. Kendi başınıza rehidrasyon yapamıyorsanız IV sıvı ve elektrolit almak için acil servise gitmeniz gerekebilir. İshalinize bağlı olarak sıvıları tutamayacak kadar bulantı ve kusma yaşıyorsanız acile gitmelisiniz.

Uyarılar

• Susuz kalamıyorsanız veya uzun süre devam eden semptomlarınız varsa derhal doktorunuzu ziyaret edin. Bu yöntemlerin amacı kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmaktır ancak belirtiler uzarsa veya kötüleşirse tıbbi yardıma başvurulmalıdır. Teşekkürler Faydalı 32 Faydalı Değil 14