Servikal Kifozun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri.

Servikal Kifozun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Servikal kifozu yönetmek için yararlı tedavi seçeneklerine genel bakış

Boynunuz genellikle servikal lordoz adı verilen ve onu ileri geri hareket ettirmenize yardımcı olan hafif bir eğriliğe sahiptir. Askeri boyun, düz boyun veya servikal kifoz olarak da adlandırılan servikal omurganın düzleşmesi, bir yaralanma veya uzun süreli kötü duruş sonrasında meydana gelebilir. Yaygın nedenler arasında boyun travması, dejeneratif disk hastalığı, konjenital doğum kusurları, enfeksiyon veya tümörler sayılabilir. Neyse ki, servikal omurganın düzleşmesini tedavi etmek, ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için evde ve bir doktorla birlikte yapabileceğiniz şeyler var.

Adımlar

Yöntem 1

Servikal Omurganın Ters Düzleştirilmesi

1. Adım 1 Kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için bir fizyoterapiste gidin.
    Google görseller 1. Adım Kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için bir fizyoterapiste gidin.
    Kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için bir fizyoterapiste başvurun. Fizyoterapistler, boynunuzdaki ve omuzlarınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olacak egzersizleri size öğretebilecek eğitimli tıp uzmanlarıdır. Birinci basamak doktorunuz varsa, bölgenizde hangi fizyoterapistlerin bulunduğu konusunda onlardan tavsiye alın. Aksi takdirde üst rahim ağzı sorunlarını bilen bir fizyoterapiste gittiğinizden emin olun.
    • Kompresyonunuzun şiddetine bağlı olarak haftada bir ila iki kez fizyoterapisti ziyaret etmeniz gerekebilir.
    • Evde de kolay egzersizler yapabilirsiniz. Kollarınız yanınızda olacak şekilde yüz üstü yatmayı deneyin. Alnınızı yere yaslayın. Alnınızı yerden kaldırırken çenenizi kapalı tutun.
  2. Adım 2 Omurganızı hizalamak için bir kayropraktik uzmanına görünün.
    Google görseller 2. Adım Omurganızı hizalamak için bir kayropraktik uzmanına görünün.
    Omurganızı hizalamak için bir kayropraktik uzmanına görünün. Üst omurlarınız hizasızsa boyun ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Belirtileriniz hakkında bir kiropraktörle konuşun ve boynunuz ve omurganız üzerinde ayarlama yapmasına izin verin.
    • Bir kayropraktik uzmanı aynı zamanda yanlış hizalamanızın ne kadar ilerlediğini görmek için boynunuzun ve omurganızın özel ölçümlerini de yapabilir.
  3. Adım 3 Otururken veya ayakta dururken iyi duruşunuzu koruyun.
    Google görseller 3. Adım Otururken veya ayakta dururken iyi bir duruş sergileyin.
    Otururken veya ayakta dururken iyi duruşunuzu koruyun. Omuzlarınızı rahat bir pozisyonda tutun ve boynunuzu omurganızla aynı hizaya getirin. Boynunuzun düz bir şekilde yukarı ve aşağı kalması için başınızı her iki yöne eğmemeye çalışın. Duruşunuzu korumak için gün boyunca sık sık kendinizi kontrol etmeyi unutmayın.
    • Eğer işiniz masa başında oturmanızı gerektiriyorsa bu özellikle önemlidir.

İpucu: Gün boyunca omurga hizanızı kontrol etmek için her saat başı kendinize hatırlatıcılar ayarlamayı deneyin.

4. Adım 4 Günde bir kez egzersiz yapın.
    Google görselleri 4. Adım Günde bir kez egzersiz yapın.
    Günde bir kez egzersiz yapın. Günde bir kez vücudunuzu hareket ettirmek ve kalp atış hızınızı yükseltmek, boyun ağrınızı yönetmek için rutininizi değiştirmeniz gerekse bile iyileşmenizi hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Düşük etkili bir egzersiz rutini olarak günde 50 ila 60 dakika yürümeyi deneyebilirsiniz.
    • Halter gibi boynunuza gereksiz baskı uygulayan egzersizlerden kaçının.
    • Eğer bir fizyoterapiste gidecekseniz, onlarla güvenli bir şekilde yapabileceğiniz bazı düşük etkili egzersizler hakkında konuşun.
    • Egzersiz, yaralanmanızı tek başına tersine çevirmese de kaslarınızı güçlendirmenize ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır.
Yöntem 2

Ağrı ve Rahatsızlığı Yönetmek

1. Adım 1 Boynunuza alternatif ısı ve buz uygulayın.
    Google görseller 1. Adım Boynunuza alternatif ısı ve buz uygulayın.
    Boynunuza alternatif ısı ve buz uygulayın. Gün boyunca ağrınızı yönetmek için, boynunuza bir buz torbası koyarak 20 dakika ve günde yaklaşık iki kez bir ısıtma yastığıyla 20 dakika geçirin. Buz herhangi bir şişliği durdurmaya yardımcı olurken ısı, ağrıyı ve sertliği hafifletmeye yardımcı olabilir.
    • İhtiyacınız olduğunda alabilmeniz için dondurucuda birkaç buz paketi bulundurmayı deneyin.
  2. Adım 2 Boynunuzu yumuşak bir boyun desteğiyle dinlendirin.
    Google görseller 2. Adım Boynunuzu yumuşak bir boyunlukla dinlendirin.
    Yumuşak bir boyun desteğiyle boynunuzu dinlendirin. Yumuşak boyunluklar, boyun kaslarınıza çok fazla baskı uygulamadan destek vermenize yardımcı olur. Günde en fazla 2 kez, 30 dakika süreyle kullanın.
    • Tıbbi bakım sağlayıcınızdan yumuşak bir boyun desteği alabilirsiniz. Sigortanız bile bunu karşılayabilir.
    • Yumuşak boyunlukları çok fazla takarsanız boyun kaslarınızı zayıflatabilir ve uzun vadede daha fazla soruna neden olabilirsiniz.
  3. Adım 3 Reçetesiz satılan ağrı kesicileri deneyin.
    Google görseller 3. Adım Reçetesiz satılan ağrı kesicileri deneyin.
    Reçetesiz satılan ağrı kesicileri deneyin. Asetaminofen, naproksen ve ibuprofen, yaşayabileceğiniz ağrı ve sertliği hafifletmeye yardımcı olabilir. Ne kadar ve ne sıklıkta almanız gerektiğini görmek için ağrı kesici ilacın üzerindeki etiketi okuyun.

İpucu: En iyi sonuçları elde etmek için gün boyunca İbuprofen ve Tylenol arasında geçiş yapmayı deneyin.

4. Adım 4 Ağrıyı hafifletmek için boynunuzu döndürmekten kaçının.
    Google görseller 4. Adım Ağrıyı hafifletmek için boynunuzu döndürmekten kaçının.
    Ağrıyı hafifletmek için boynunuzu döndürmekten kaçının. Boynunuzu daire şeklinde döndürmek kemikleri birbirine sürtebilir ve ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine çeneniz göğsünüze doğru olacak şekilde sola ve sağa bakın ve her biri 10 saniye boyunca bu pozisyonda kalın.
    • Bu, omurlarınıza zarar vermeden boynunuzdaki kasların gerilmesine ve uzamasına yardımcı olacaktır.
Yöntem 3

Servikal Kifoz İçin Tıbbi Bakım Aramak

1. Adım 1 Ağrınız şiddetliyse reçeteli ilaç isteyin.
    Google görseller 1. Adım Ağrınız şiddetliyse reçeteli ilaç alın.
    Ağrınız şiddetli ise reçeteli ilaç isteyin. Reçetesiz ilaçları denediyseniz ve artık işe yaramıyorsa bir sağlık uzmanıyla görüşün. Ağrı yönetimiyle ilgili seçeneklerinizi size anlatabilirler ve size daha güçlü bir ilaç yazabilirler.
    • Doktorunuz ayrıca antidepresanlar, nöbet önleyici ilaçlar veya kas gevşetici ilaçlar da reçete edebilir çünkü bunların hepsinin servikal omurganın düzleşmesi olan hastalarda ağrıyı azalttığı gösterilmiştir.
    • Steroid enjeksiyonları da ağrı tedavisinde faydalı olabilir.
    • Ağrı kesici ilacı ne kadar ve ne zaman alacağınız konusunda daima doktorunuzun talimatlarına uyun. Bunları çok fazla kullanırsanız bağımlı olabilirsiniz.
  2. Adım 2 Ekstremitelerinizde uyuşma veya karıncalanma varsa doktorunuza görünün.
    Google görseller 2. Adım Kol ve bacaklarınızda uyuşma veya karıncalanma varsa doktorunuza görünün.
    Ekstremitelerinizde uyuşukluk veya karıncalanma varsa doktorunuza görünün. Parmaklarınız, elleriniz veya ayak parmaklarınız çok fazla uyuşuyor veya karıncalanıyorsa, bu sinirlerinizin baskı altında olduğu anlamına gelebilir. Tedavi seçeneklerinizin neler olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.
    • Doktorunuz sinir sinyallerinizin gücünü ve hızını test etmek için bir sinir çalışması yapabilir.
  3. Adım 3 Son sonuç olarak doktorunuzla ameliyat hakkında konuşun.
    Google görseller 3. Adım Son sonuç olarak doktorunuzla ameliyat hakkında konuşun.
    Son sonuç olarak doktorunuzla ameliyat hakkında konuşun. Belirtilerinizi yönetmeyi ve bir uzmana görünmeyi denediyseniz ancak ağrınız ve rahatsızlığınız kötüleşiyorsa doktorunuza danışın. Cerrahın herhangi bir kemik çıkıntısını çıkaracağı, bir omurun bir kısmını çıkaracağı veya boynunuzun bir bölümünü kaynaştıracağı ameliyatı önerebilirler.
    • Vücudunuzun herhangi bir yerinde uyuşukluk hissediyorsanız da ameliyat olmanız gerekebilir çünkü bu, sinirlerinizin sıkıştığı anlamına gelir.

Uyarılar

• Ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma veya uyuşma varsa doktorunuzla konuşun. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 1