Kuyruk Çekme Yaralanması Olan Bir Kedi Nasıl Tedavi Edilir?.

Kuyruk Çekme Yaralanması Olan Bir Kedi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedinizin kuyruğu omurgasının belirgin bir uzantısıdır. Kuyruk, kedinin mesafeleri değerlendirmesine ve şaşırtıcı denge hissini kazanmasına yardımcı olur. Kedinizin, birisinin kazara üzerine basması gibi kuyruk çekme yaralanması yaşamasının farklı yolları vardır. Kedi kuyruğu çekme yaralanmaları son derece acı vericidir ve idrar kaçırma gibi sorunlara yol açabilir. Potansiyel bir sorunu tespit ederek ve derhal veteriner bakımı alarak, kedi kuyruğu çekme yaralanmasını potansiyel olarak tedavi edebilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Kuyruk Çekme Yaralanmasının Tespiti

1. Adım 1 Kuyruk çekme yaralanmalarının yaygın nedenlerini öğrenin.
    Google görselleri 1. Adım Kuyruk çekme yaralanmalarının yaygın nedenlerini öğrenin.
    Kuyruk çekme yaralanmalarının yaygın nedenlerini tanır. Bir kedinin kuyruk çekme yaralanması yaşamasının birçok farklı yolu vardır. Bunlar kuyruğun varlığını içerir:
    • Bir kapı çarptı.
    • Bir kişinin üzerine basılmış veya çekilmiştir.
    • Başka bir hayvan tarafından ısırıldı.
    • Bir otomobil veya başka bir hareketli araç tarafından ezilmek.
  2. Adım 2 Fiziksel semptomları gözlemleyin.
    Google görselleri 2. Adım Fiziksel semptomları gözlemleyin.
    Fiziksel semptomları gözlemleyin. Birçok kedi sahibi, kedilerinin kuyruk çekme yaralanması yaşadığını yalnızca görsel yollarla hemen fark edebilir. Çekme yaralanmasının farklı fiziksel belirtilerini aramak, kediniz için derhal tedavi görmenize yardımcı olabilir. Çekme yaralanmasının belirtileri şunları içerebilir:
    • Gevşek bir kuyruk.
    • Kuyrukta bir bükülme veya bükülme.
    • Felçli bir kuyruk.
  3. Adım 3 Kedinizin davranışını izleyin.
    Google görselleri 3. Adım Kedinizin davranışını izleyin.
    Kedinizin davranışlarını izleyin. Bazı kediler kuyruk çekme yaralanmasının herhangi bir fiziksel belirtisini göstermeyebilir. Bu durumlarda kuyruk çekme yaralanmasına işaret edebilecek davranışsal belirtiler vardır. Kuyruk mesane ve bağırsak fonksiyonunun kontrolüne yardımcı olduğundan en yaygın davranışsal semptom idrar veya dışkı kaçırmadır. Kuyruk çekme yaralanmasının ek davranışsal belirtileri şunları içerebilir:
    • Bacakların dış uyaranlara tepkisi olan atlama reaksiyonlarının azalması. Bunlar sizin için hemen görülmeyebilir, ancak kedinizin nörolojik muayenesi bu reaksiyonun test edilmesini de içerebilir.
    • Daha yavaş refleksler ve uyuşukluk.
    • Dikkatli pençe yerleştirme.
Bölüm 2

Hızlı Veteriner Bakımı Alma

1. Adım 1 Kedinizin veterineriyle iletişime geçin.
    Google görseller 1. Adım Kedinizin veterineriyle iletişime geçin.
    Kedinizin veterineriyle iletişime geçin. Kedinizde kuyruk çekme yaralanması fark ederseniz veya bundan şüpheleniyorsanız, derhal tıbbi yardım almanız önemlidir. Çoğu kuyruk çekme yaralanması kendi kendine iyileşse de, bir veteriner kesin tanıyı sağlayabilir ve kediniz için en iyi tedavi planını sağlayabilir.
    • Kedinizin kuyruk çekme yaralanması olduğunu veya olabileceğini bildirmek için veteriner ofisini veya acil veteriner kliniğini arayın. Kedinizin acıdan uluması ve idrar fonksiyonunu kontrol edememesi gibi ilgili ayrıntıları sağlayın. Bu, mümkün olan en kısa sürede teşhis ve tedavi almanızı sağlayabilir.
  2. Adım 2 Bir muayeneye girin.
    Google görseller 2. Adım Muayene olun.
    Bir muayeneye girin. Bir kedinin kuyruğu, idrarını tutamama ve denge de dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonu için önemlidir. Bu nedenle kedinizin veterineri kapsamlı bir muayene yapacaktır. Muayene, kedinizin vücudunun farklı bölgelerine dokunmayı ve röntgen ve kan tahlili dahil olmak üzere teşhis testlerinin yapılmasını içerebilir.
    • Kedinizde fark ettiğiniz spesifik belirtileri veterinerinize bildirin. Bu, doktorun yaralanmayı daha iyi değerlendirmesine yardımcı olabilir. Veterinerinizin kedinizin davranışı veya fiziksel yaralanma belirtileri hakkında aklına gelebilecek tüm soruları yanıtlayın.
    • Veterinerinizin kedinizin tam bir fiziksel ve nörolojik muayenesini yapmasına izin verin. Bu, omurganın yer değiştirmesi de dahil olmak üzere potansiyel ilgili durumları tespit edebilir.
    • Veterinerinizin kedinizde kan tahlili, idrar tahlili veya röntgen filmi yapabileceğini unutmayın. Bunlar ayrıca çekme yaralanması gibi görünebilecek diğer koşulları da dışlayabilir.
  3. Adım 3 Yaranın kendi kendine iyileşmesine izin verin.
    Google görselleri 3. Adım Yaranın kendi kendine iyileşmesine izin verin.
    Yaranın kendi kendine iyileşmesine izin verin. Çoğu durumda, kuyruk çekme yaralanması kendi kendine iyileşebilir. Çoğu veteriner, ameliyat veya amputasyon gibi daha invazif tedavileri denemeden önce kuyruk çekme yaralanmasının kendi kendine düzelip düzelmediğini görecektir.
    • Kedinizin yeterince dinlendiğinden emin olun, bu iyileşmeyi hızlandırabilir.
  4. Adım 4 Kırık kuyruk kemiklerini ameliyatla onarın.
    Google görseller 4. Adım Kırık kuyruk kemiklerini ameliyatla onarın.
    Kırık kuyruk kemiklerini ameliyatla düzeltin. Kedinizin kuyruğu kırılmışsa, yerinden çıkmışsa veya doğal yollarla iyileşmiyorsa doktorunuz ameliyat önerebilir. Kuyruk kemiklerini veya omurlarını sıfırlamaya yönelik cerrahi bir prosedür, kedinizin daha etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmanın yanı sıra, his ve idrarını tutma becerisini de yeniden kazanmasına yardımcı olabilir.
    • Ameliyattan sonra kedinizin bol bol dinlenmesine izin verin. Bu iyileşmeyi hızlandırabilir ve enfeksiyon riskini en aza indirebilir.
    • Veterinerinizin ameliyat sonrası talimatlarını izleyin. Bu muhtemelen dinlenme, ağrı kesici ilaç ve bir dizi antibiyotik içerecektir. Veterineriniz ayrıca, kedinizin üretrasında herhangi bir his yoksa, kabızlık veya mesanenin boşaltılması için dışkı yumuşatıcı ilaçlar da reçete edebilir.
  5. Adım 5 Kuyruğun kesilmesini sağlayın.
    Google görseller 5. Adım Kuyruğun kesilmesini sağlayın.
    Kuyruğun kesilmesini sağlayın. Kedinizin kuyruğu ciddi şekilde kırılmış olabilir veya buna bağlı olarak omurga veya pelvik hasar meydana gelebilir. Bu, duyusal ve motor fonksiyonların kalıcı kaybına neden olabilir. Durum böyleyse, veterineriniz muhtemelen kedinizin sinirlerine daha fazla zarar gelmesini önlemek için kuyruğunun kesilmesini önerecektir. Ampütasyon kedinizi hiçbir şekilde sakat bırakmaz.
    • Yaralanma nedeniyle kuyruk amputasyonunun kedilerde yaygın olduğunu unutmayın. Kedinizin ve sizin kuyruğunuzun olmamasına alışmanız zaman alabilir, ancak amputasyonun kedinizin davranışı üzerinde uzun vadeli bir etki yaratması pek olası değildir.
    • Veterinerinizin ameliyat sonrası talimatlarını izleyin. Yaygın olmasına rağmen amputasyon hala büyük bir ameliyattır. Talimatlar kedinize ağrı kesici ilaçların, antibiyotiklerin, dışkı yumuşatıcıların verilmesini ve idrar sondasının nasıl çalıştırılacağını içerebilir.
    • Ampütasyon bölgesinde herhangi bir enfeksiyon belirtisi fark ederseniz derhal veterinerinize başvurun. Bunlar şunları içerebilir: bölgeden kanama veya sızıntı, şişlik, morarma, soluk diş etleri, güçlü vücut kokusu, ishal, nefes almada zorluk.
Bölüm 3

Evde Yaralanmayı Yönetmek

1. Adım 1 Rahat bir ortam yaratın.
    Google görseller Adım 1 Rahat bir ortam yaratın.
    Rahat bir ortam yaratın. Kedinizin kuyruğunun iyileşmesi bir ay kadar sürebilir. Kuyruk çekme yaralanması veya ameliyatı sonrasında kedinizin enerjisi düşük olabilir ve/veya iştahı azalabilir. Dinlenme, kedinizin iyileşmesinin en önemli bileşenlerinden biridir. Mama ve su kaplarını, yatağını ve çöp kutusunu sessiz bir yere koyarak kedinizin evde dinlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.
    • Kediniz için ayrı bir odada veya sandıkta rahat bir alan oluşturmayı düşünün. Bu, kedinizi ve iyileşmesini daha iyi gözlemlemenize yardımcı olabilir.
    • Kedinizin alanına sıcak battaniyeler yerleştirin. Bunlar kedinizi sık sık dinlenmeye davet edebilir.
    • Kedinizin pek iştahı olmasa bile günde en az bir kez taze yiyecek ve su sağladığınızdan emin olun. Bu enfeksiyon riskini en aza indirebilir.
    • Kedilerin çok temiz ve çöp kutularına karşı hassas olduklarını anlayın. Kedinize çöp yerine parçalanmış kağıtla dolu temiz küçük bir kutu verin. Bu, çöp tozundan kaynaklanan enfeksiyon riskini en aza indirebilir.
  2. Adım 2 Kedinizin aktivitesini sınırlayın.
    Google görselleri 2. Adım Kedinizin aktivitesini sınırlayın.
    Kedinizin aktivitesini sınırlayın. Kedinizde kuyruk çekme yaralanması tedavisinden sonra çok az semptom görülebilir. Durum buysa, kedinizi en az bir hafta dinlendirmeniz yine de önemlidir. Koşma, atlama ve sizinle veya diğer evcil hayvanlarla oynama gibi aktivitelerin sınırlandırılması, kedinizin iyileşmesine ve daha fazla yaralanma riskinin en aza indirilmesine yardımcı olabilir.
    • Kedinizin dinlenme alanında veya sandığında top oynamak gibi hafif egzersizler yapmasına izin verin.
    • Dışarıya çıkması durumunda kedinizi içeride tutun. Bu aynı zamanda daha fazla yaralanmayı, enfeksiyonu ve hatta diğer hayvanların saldırılarını önlemeye de yardımcı olabilir.
  3. Adım 3 Kedinizin idrar kaçırmasına yardımcı olun.
    Google görseller 3. Adım Kedinizin idrar kaçırmasına yardımcı olun.
    Kedinizin idrar kaçırmasına yardımcı olun. Pek çok kedi, kuyruk çekme yaralanmasından kaynaklanan duyu eksikliği nedeniyle idrar ve dışkı tutamama sorunu yaşar. Bu durum tedavi sırasında devam edebilir ancak kedilerin yaklaşık %60'ının idrar kaçırma durumu düzelir. Kedinizde herhangi bir tür idrar kaçırma sorunu varsa, bu süre zarfında mümkün olduğu kadar fazla destek sağlayın. Bazı durumlarda, kediler idrarını tutamama durumunu asla geri kazanamayabilir ve bu durum manuel sağma veya kateterizasyon gerektirebilir.
    • Kedinizin veterinerinin, kedinin idrar kaçırma sorunuyla baş etmenin en iyi yolunu size bildireceğini unutmayın. Kediniz, veterineriniz veya evde sizin tarafınızdan mesanenin manuel olarak ifade edilmesini isteyebilir. Veteriner ayrıca idrar kaçırmaya yardımcı olmak için kedinizin mesanesine sistotomi veya cerrahi kesi önerebilir.
    • Kabızlığa yardımcı olması için kedinize doktorunuzun önerdiği şekilde dışkı yumuşatıcıları verin.
    • İdrar kaçırma kötüleşirse veya geçmezse veterinerinize haber verin. Veteriner bunun için farklı veya alternatif tedaviler önerebilir.
  4. Adım 4 Takip veteriner ziyaretlerine katılın.
    Google görselleri 4. Adım Takip veteriner ziyaretlerine katılın.
    Takip veteriner ziyaretlerine katılın. Kedinizin kuyruk çekme yaralanması veya ameliyatı sonrasında muhtemelen birden fazla kez veterineri ziyaret etmesi gerekecektir. Bu randevular hastanın düzgün bir şekilde iyileşip iyileşmediğini ve nispeten sağlıklı olup olmadığını belirler. Kedinizin kuyruğunu ve genel sağlığını korumak için randevuları kaçırmaktan kaçının.
    • Veterinerinizin önerdiği sıklıkta takip ziyaretleri planlayın veya kedinizin kuyruğunda ek sorunlar yaşıyorsa gerekli olun.