Twitter'da "Oran Sınırı Aşıldı" Ne Anlama Geliyor?.

Twitter'da

Bu hata mesajının anlamı ve bu mesajın görülmesinin nasıl önleneceği

Üçüncü taraf bir X (eski adıyla Twitter) uygulamasında "Oran Limiti Aşıldı" hata mesajını mı görüyorsunuz? Bu mesaj, X API'yi kullanan bir üçüncü taraf uygulaması, bir saat içinde hesabınızda izin verilen maksimum API çağrısı sayısına ulaştığında görüntülenir. X ayrıca normal bir kullanıcının bir gün içinde takip edebileceği tweet, DM ve hesap sayısına da yeni sınırlamalar getirdi. Bazı X kullanıcılarının bu hata mesajını hata olarak gördüğüne dair raporlar var. Bu wikiHow makalesi sana X'teki "Hız Sınırlı Aşıldı" hata mesajının ne anlama geldiğini ve bundan nasıl kaçınılacağını öğretir.

Bilmeniz Gerekenler

• X API kullanan uygulamalar, maksimum API çağrısı sayısını aştığında "Hız Sınırı Aşıldı" mesajını görecektir.
  • Bir günde 500 DM, 2400 tweet veya 400 hesabın takip edilmesini aşarsanız da bu mesajı görebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda bu hatayı bir hata veya aksaklık olarak görüyor olabilirsiniz.

Adımlar

Hız Limitinin Aşılması nedir?

1. Adım 1 Bu mesaj genellikle bir üçüncü taraf uygulaması bir saat içinde maksimum API çağrısı sayısını aştığında görüntülenir.
    Google görselleri 1. Adım Bu mesaj genellikle bir üçüncü taraf uygulaması bir saat içinde maksimum API çağrısı sayısını aştığında görüntülenir.
    Bu mesaj genellikle bir üçüncü taraf uygulaması bir saat içinde maksimum API çağrısı sayısını aştığında ortaya çıkar. X API (uygulama programlama arayüzü), üçüncü taraf uygulamaların X sunucularına bilgi istemek ve göndermek için kullandığı şeydir. X, bir hesabın üçüncü taraf bir uygulamayı kullanarak saat başına yapabileceği maksimum sayıda API çağrısı gerçekleştirir. Bu yalnızca üçüncü taraf uygulamalar için geçerlidir. Resmi X web sitesi veya X platformu uygulaması için geçerli değildir.
    • Bir üçüncü tarafın X platformu sunucularından veri talep etmesi bir API çağrısı olarak sayılır. DM'leri veya yanıtları kontrol etmek bir API çağrısı olarak sayılır. X'ten veri istemek bir API çağrısı olarak sayılır. Ancak X'e veri göndermek (gönderme, doğrudan mesajlaşma, favorilere ekleme veya takip etme/takibi bırakma) API çağrısı olarak sayılmaz.
    • Üçüncü taraf uygulaması, X platformunun kendisi olmayan, X'te oturum açmanızı gerektiren herhangi bir uygulamadır. Üçüncü taraf uygulamalar, daha önce TweetDeck olarak adlandırılan X Pro gibi, tweet'leri yöneten ve planlayan herhangi bir uygulama olabilir. 2011 yılı itibarıyla X Pro artık teknik olarak bir üçüncü taraf uygulaması değildir ancak yine de aynı kullanım ve amaçları sürdürmektedir. Diğer sosyal medya web sitelerinin birden fazla platformda paylaşım yapmak için çapraz paylaşım özelliği vardır. Aynı zamanda bir masaüstü veya web uygulaması ya da telefonunuzdaki bir widget da olabilir. Ayrıca geliştiricilerin X'teki verileri incelemek ve analiz etmek için oluşturduğu dahili bir uygulama da olabilir.
    • Ücret sınırınız aşıldığında üçüncü taraf uygulamasını kullanamayacaksınız ancak X web sitesini veya mobil uygulamasını kullanmaya devam edebileceksiniz.
  2. Adım 2 X'te çok aktifseniz Hız Sınırı Aşıldı mesajını da görebilirsiniz.
    Google görselleri 2. Adım X'te çok aktifseniz Hız Sınırı Aşıldı ifadesini de görebilirsiniz.
    Ayrıca, X'te çok aktifseniz Hız Sınırı Aşıldı mesajını da görebilirsiniz. X'in, hizmeti güvenilir tutmak ve kesinti süresini azaltmak için sınırları vardır. X'in limitlerinden birini aşarsanız, genellikle özellikle hangi limiti aştığınızı belirten bir hata mesajı alırsınız:
    • Günlük maksimum tweet sayısı: 2400
    • Günlük maksimum DM sayısı: 500
    • Günlük takip edebileceğiniz maksimum hesap sayısı: 400
    • Toplamda takip edebileceğiniz maksimum hesap sayısı: 5000
    • Hesabınızda saat başına yapabileceğiniz maksimum değişiklik sayısı: 4

Maksimum API Çağrısı Sayısı Nedir?

1. Üçüncü taraf uygulamalar saatte 100'e kadar API çağrısı yapabilir.
    Google görselleri Üçüncü taraf uygulamalar saatte 100'e kadar API çağrısı yapabilir.
    Üçüncü taraf uygulamalar saatte 100'e kadar API çağrısı yapabilir. Ancak farklı eylemler birden fazla API çağrısı olarak sayılabilir. Örneğin, sayfanızı yenilemek tüm Tweetleri, yanıtları ve DM'leri isteyeceğinden üç API çağrısı gerekir. 100 API çağrı sınırının bazı istisnaları vardır. Aşağıdakiler sadece birkaç örnektir:
    • Kullanıcıların X listelerini neden oluşturduğu, sildiği veya güncellediği hakkında bilgi istemek, 15 dakikalık aralıklarla 300 isteğe izin verir.
    • Kullanıcıların kimleri takip ettiği ve beğendiği hakkında bilgi istemek, 15 dakikalık aralıklarla 900 isteğe izin verir.
    • Bir tweet'i kimin beğendiği ve/veya hangi tweet'leri beğendiği hakkında bilgi istemek, 15 dakikalık aralıklarla 75 isteğe izin verir.

API Çağrısı Sayısında Neden Sınır Var?

1. X'in API çağrılarının sayısına sınır koymasının birkaç nedeni vardır.
    Google görselleri X'in API çağrılarının sayısına sınır koymasının birkaç nedeni vardır.
    X'in API çağrılarının sayısına sınır koymasının birkaç nedeni vardır. X'in bu politikaya sahip olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:
    • Sunucuları çalışır durumda tutun. X herhangi bir anda tonlarca API çağrısı alıyor. Bir kullanıcının API çağrılarının sayısını sınırlamak, sunucuların aşırı yüklenmemesini ve talebi karşılayabilmesini sağlamaya yardımcı olur.
    • Spam ve bilgisayar korsanlığını önleyin. API çağrı isteklerinin sayısını sınırlamak aynı zamanda kullanıcıların toplu tweetler şeklinde spam göndermesini de engeller. Ayrıca bilgisayar korsanlarının dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarını da önler.

Bu Bir Hata Veya Bir Aksaklık Olabilir mi?

1. Bu tamamen mümkün.
    Google görselleri Bu tamamen mümkün.
    Bu tamamen mümkün. X desteği geçmişte kullanıcıların bu hata mesajını görmemeleri gerektiği halde gördüklerini bildirmişti. Resmi X uygulamasını, web sitesini, üçüncü taraf uygulamasını veya API isteklerini kullanırken ortaya çıkabilir. Ancak X genellikle sorunun farkındadır ve sorun oluştuğunda hızla düzeltmek için çok çalışır.

Oran Limitinin Aşılması Nasıl Önlenir?

1. Adım 1 Kullanım yüzdenizi 60 - 70'e düşürün.
    Google görselleri 1. Adım Kullanımınızı yüzde 60 - 70'e düşürün.
    Yüzde kullanımınızı 60 - 70'e düşürün. Bunu kullandığınız uygulamanın ayarlarından yapabilirsiniz. Bu, daha az güncelleme alacağınız ancak saat başına izin verilen API çağrılarınızın daha azını kullanacağınız anlamına gelir.
  2. Adım 2 Daha az sonuç veren arama terimlerini kaldırın.
    Google görselleri 2. Adım Daha az sonuç veren arama terimlerini kaldırın.
    Daha az sonuç veren arama terimlerini kaldırın. Hesap etkileşimini izliyorsanız arama terimlerinizde daha az kelime kullanmayı deneyin. Daha az sonuç veren kelimeleri kaldırın.
  3. Adım 3 Sonuçlarınızı kaydedin.
    Google görselleri 3. Adım Sonuçlarınızı kaydedin.
    Sonuçlarınızı kaydedin. Arama sonuçlarınızı uzun süre kullanacaksanız kaydedin. Bu, aynı taleplerde bulunmanızı önleyecektir. Birçok uygulama sonuçlarınızı kaydetmenize olanak tanır.

Hata Mesajını Alırsanız Ne Yapmalısınız?

1. Adım 1 Süreniz dolana kadar bekleyin.
    Google görselleri 1. Adım Süreniz dolana kadar bekleyin.
    Süreniz dolana kadar bekleyin. X saatte 100 API çağrısı yapmanızı sağlar. Çoğu zaman, yalnızca birkaç dakika bekleyerek hesabınızı geri kazanabilirsiniz. Bu mesajı Tweet yazarken, DM gönderirken veya kullanıcıları takip ederken alırsanız, devam edebilmek için 24 saat beklemeniz gerekecektir. Hesabınızda değişiklik yapıyorsanız, daha fazla hesap değişikliği yapabilmek için bir saat beklemeniz gerekecektir.
  2. Adım 2 Bazı hesapların takibini bırakın.
    Google görselleri 2. Adım Bazı hesapları takip etmeyi bırakın.
    Bazı hesapları takip etmeyi bırakın. Şu anda 5000 veya daha fazla hesabı takip ediyorsanız, daha fazlasını takip edebilmeniz için bazı hesapları takip etmeyi bırakmanız gerekecektir.
  3. Adım 3 Resmi X uygulamasını veya web sitesini kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Resmi X uygulamasını veya web sitesini kullanın.
    Resmi X uygulamasını veya web sitesini kullanın. Eğer işinizi resmi X platformunu kullanarak yapabiliyorsanız, devam edin ve bunu yapın. Bu her durumda mümkün olmayabilir ancak X API çağrı sınırı yalnızca üçüncü taraf uygulamalar için geçerlidir.
  4. Adım 4 Şifrenizi değiştirin.
    Google görselleri 4. Adım Şifrenizi değiştirin.
    Şifreni değiştir. Kullanıcıların, şifrelerini sıfırlayarak API çağrı sınırını sıfırlayabildikleri yönünde bazı raporlar bulunmaktadır. Bunu yalnızca bir çıkmazdaysanız yapmalısınız. Yeni bir şifre öğrenip ezberlemek yerine, hesabınızı geri kazanmayı beklemek daha kolay olabilir. Ancak bir şifre yöneticisi kullanarak bunu biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.

Video