Romatoid Artrit Tedavisinde Aloe Vera Nasıl Kullanılır?.

Romatoid Artrit Tedavisinde Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

İnflamatuar bir otoimmün hastalık olan romatoid artritiniz (RA) varsa, eklemlerinizde neden olabileceği ağrıyı bilirsiniz. Vücudun bağışıklık sistemi, genellikle bileklerinizin ve parmaklarınızın eklemlerini kaplayan zarlara, yanlışlıkla kendisine saldırır. Ayrıca boynunuzun, omuzlarınızın, dirseklerinizin, kalçalarınızın, dizlerinizin, ayak bileklerinizin ve ayaklarınızın etrafında da ağrı hissedebilirsiniz. Ancak iltihabı tedavi ederek ağrıyı yönetmek rahatsızlığınızı azaltabilir. Aloe vera kullanmak, antiinflamatuar bir diyet uygulamak ve yaşam tarzınızı değiştirmek RA semptomlarından kurtulmayı sağlayabilir.

Adımlar

Bölüm 1

Romatoid Artrit Tedavisinde Aloe Vera Kullanımı

1. Adım 1 Aloe vera jeli ve suyu hakkında bilgi edinin.
    Google görseller 1. Adım Aloe vera jeli ve suyu hakkında bilgi edinin.
    Aloe vera jeli ve suyu hakkında bilgi edinin. Aloe vera bitkisinden elde edilen jel, yaralar, yanıklar, enfeksiyonlar ve bazı eklem ağrıları ve artritler için geleneksel bir tedavi yöntemidir. İltihabı azaltmak için doğrudan eklemlerin üzerinde kullanabilir veya aloe vera suyu içebilirsiniz. Aloe vera, antiinflamatuar özellikleri, ağrı kesici özelliği (muhtemelen antiinflamatuar özelliklerinden dolayı) ve yara iyileşmesini hızlandırması nedeniyle RA için yararlı olabilir. Aynı zamanda güvenli bir nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ajandır.
    • Jel, aloe yaprağının "iç fileto" olarak bilinen orta kısmından gelir. Aloe suyundan daha büyük kompleks şekerler içerir. Bu karmaşık şekerlerin aloe'nin faydalarından sorumlu olduğu düşünülmektedir.
    • Meyve suyu dış yapraklardan çıkarılır ve ayrıca karmaşık şekerler içerir.
  2. Adım 2 Aloe vera jelini bitkiden çıkarın.
    Google görseller 2. Adım Aloe vera jelini bitkiden çıkarın.
    Aloe vera jelini bitkiden çıkarın. Olgun bir aloe bitkiniz varsa, keskin bir makas kullanarak bir yaprağı kesin ve içindeki berrak jeli ortaya çıkarmak için dış yaprağı soyun. Jeli çıkarmak için parmaklarınızı kullanın veya yaprağın ucunu kesip jeli sıkın.
    • Jeli satın almak istiyorsanız internetten veya yerel sağlıklı gıda mağazanızdan kontrol edin. Hiçbir katkı maddesi veya koruyucu madde içermeyen organik aloe vera satın alın.
  3. Adım 3 Eklemlerinize aloe vera jeli uygulayın.
    Google görseller 3. Adım Eklemlerinize aloe vera jeli uygulayın.
    Eklemlerinize aloe vera jeli sürün. Olası reaksiyonları test etmek için ilk önce aloeyi küçük bir alana uygulayın. Kızarıklık veya başka sorunlar gelişirse kullanmayı bırakın. Ciltte tahriş yoksa jeli sizi en çok rahatsız eden bölgelere sürün. Başka bir losyon gibi uygulayın. Bu size romatoid artrit ağrısından geçici bir rahatlama sağlayacaktır. Ciltte tahriş olmadığı sürece aloe vera ile ağrıyı istediğiniz kadar tedavi etmeye devam edebilirsiniz.
    • Çoğu kişide yan etkiler görülmez, ancak aloe kızarıklığa, yanmaya veya batma hissine ve nadiren de kısa süreli döküntüye neden olabilir.
  4. Adım 4 Aloe vera suyunun yan etkileri ve sağlıkla etkileşimleri hakkında bilgi edinin.
    Google görseller 4. Adım Aloe vera suyunun yan etkileri ve sağlıkla etkileşimleri hakkında bilgi edinin.
    Aloe vera suyunun yan etkileri ve sağlıkla etkileşimleri hakkında bilgi edinin. Aloe vera suyunun bağışıklık tepkilerini azalttığı ve bunun RA'da faydalı olabileceği bildirildi. Aloe vera suyunun içilmesi kramplara, ishale ve gaza neden olabilir. Böyle bir durumda içmeyi bırakın. Aloe vera suyunun içilmesi kan şekerini düşürebilir ve diyabet ilaçlarına müdahale edebilir, bu nedenle suyu 3 ila 4 haftadan fazla içmeyin. Ayrıca steroid kremlerin emilimini azaltabilir ve meyve suyunu içerseniz potasyum seviyelerini düşürebilir. Herhangi bir ilacı topikal veya oral aloe vera da dahil olmak üzere takviyelerle birleştirmeden önce daima bilgili bir sağlık uzmanıyla konuşun.
    • Aloe veranın dahili etkilerine ilişkin uzun vadeli çalışmalar bulunmamakla birlikte, bir çalışmada meyve suyu ile kolon kanseri arasında bir bağlantı bulunmuştur.
    • Kamu Yararı İçin Bilim Merkezi (CSPI), aloe vera içilmesini önermemektedir. Ancak aloe veranın topikal olarak kullanılması şiddetle tavsiye edilir.
  5. Adım 5 Aloe vera suyu için.
    Google görseller 5. Adım Aloe vera suyu için.
    Aloe vera suyu iç. Hiçbir katkı maddesi veya koruyucu madde içermeyen organik aloe vera suyunu (Çöldeki Zambak veya Doğanın Yolu gibi) arayın. Meyve suyuna nasıl tepki vereceğinizi görmek için günde bir kez 2-3 sıvı ons (59-89 mL) gibi küçük miktarlarla başlayın. Günde 3 kez 2-3 sıvı onsuna (59-89 mL) kadar çalışın. Tadı biraz acıdır ve alışmak biraz zaman alabilir. Meyve suyuna 1 çay kaşığı (4,9 mL) bal eklemeyi deneyebilir veya aromasını beğenene kadar meyve suyuyla karıştırabilirsiniz.
    • Güçlü bir müshil içerdiği ve ishale neden olabileceği için jeli asla içmeyin.
Bölüm 2

Diyetinizi ve Yaşam Tarzınızı Değiştirmek

1. Adım 1 Diyetiniz için daha kaliteli gıdalar seçin.
    Google görselleri 1. Adım Diyetiniz için daha kaliteli yiyecekler seçin.
    Diyetiniz için daha kaliteli yiyecekleri seçin. Çoğunlukla organik yiyecekler yemeye çalışın. Bunlar, artan iltihaplanma riskiyle ilişkili olabilecek hormonlar ve antibiyotikler gibi pestisitler veya başka kimyasallar içermez. Ayrıca yediğiniz işlenmiş ve önceden paketlenmiş gıda miktarını da sınırlamalısınız. Bu, bazı insanlarda iltihaplanmanın artmasına neden olabilecek katkı maddelerini ve koruyucuları sınırlayacaktır. Bu aynı zamanda inflamasyon düzeylerini artırabilecek basit karbonhidratlar yerine karmaşık karbonhidratlar yemenizi de sağlayacaktır.
    • Bütün yiyecekleri kullanarak sıfırdan yemek pişirmeye çalışın. Bu, vitaminlerin, minerallerin ve besinlerin çoğunu koruyacaktır.
    • Temel kural, eğer yiyecek çok beyazsa (beyaz ekmek, beyaz pirinç veya beyaz makarna gibi) işlenmiş demektir. Bunun yerine tam tahıllı ekmek, kahverengi pirinç ve tam tahıllı makarna yiyin.
  2. Adım 2 Daha fazla meyve ve sebze yiyin.
    Google görseller 2. Adım Daha fazla meyve ve sebze yiyin.
    daha fazla meyve ve sebze yiyin. Toplam diyetinizin 2/3'ünün meyve, sebze ve tam tahıllardan oluşmasını hedefleyin. Meyve ve sebzelerde iltihaplanmayı azaltabilecek yüksek düzeyde antioksidanlar bulunur. Taze ürünler seçmeye çalışın. Dondurulmuş da kullanılabilir ancak her türlü yağlı, kremalı soslu sebzeleri yemekten kaçınmalısınız. Şeker veya ağır şurup içeren meyvelerden kaçının. Bunun yerine, bol miktarda antioksidan içeren, parlak renkli meyve ve sebzeleri seçin. Bunlar şunları içerir:
    • Meyveler (yaban mersini ve ahududu)
    • Elmalar
    • Erik
    • Portakal
    • Narenciye
    • Lifli yeşil sebzeler
    • Kış ve Yaz kabağı
    • Biber
  3. Adım 3 Daha fazla lif tüketin.
    Google görseller 3. Adım Daha fazla lif yiyin.
    Daha fazla lif yiyin. Lif iltihabı azaltabilir. Günlük en az 20-35 gram lif aldığınızdan emin olmaya çalışın. Yüksek lifli gıdalar arasında tam tahıllar, meyveler, sebzeler, fasulye ve baklagiller ve tohumlar bulunur. Aşağıdakiler harika lif kaynaklarıdır:
    • Esmer pirinç, bulgur, karabuğday, yulaf, darı, kinoa
    • Elma, armut, incir, hurma, üzüm, her türlü yemiş
    • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, hardal, karalahana, pazı, lahana), havuç, brokoli, brüksel lahanası, Çin lahanası, pancar
    • Bezelye, mercimek, tüm fasulyeler (böbrek, siyah, beyaz, lima)
    • Badem, ceviz, ceviz ve antep fıstığı dahil olmak üzere kabak çekirdeği, susam tohumu, ayçiçeği çekirdeği ve fındık
  4. Adım 4 Yediğiniz kırmızı et miktarını sınırlayın.
    Google görseller 4. Adım Yediğiniz kırmızı et miktarını sınırlayın.
    Yediğiniz kırmızı et miktarını sınırlayın. Et yerseniz, sığır etinin yağsız olduğundan (omega-3 ve omega-6 yağlarının doğal oranına sahip olduğundan tercihen otlarla beslenmiş) ve kümes hayvanlarının derisiz olduğundan emin olun. Yediğiniz etler hormon veya antibiyotik içermemeli ve yağları azaltmalısınız. Eti sınırlamak, doymuş yağ alımınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır; Amerikan Kalp Derneği, toplam günlük kalorinizin %7'sinden daha azıyla sınırlamanızı önermektedir.
    • Yemeklerinizde tereyağı, margarin ve katı yağ kullanmayarak doymuş yağlardan kaçınabilirsiniz. Bunun yerine zeytin veya kanola yağları kullanın.
    • AHA ayrıca tüm trans yağlardan kaçınmanızı önerir. Gıda etiketlerini okuyun ve "kısmen hidrojenlenmiş yağlar" içerenlerden kaçının. Bu, etikette "0 trans yağ" yazsa bile ürünün trans yağ içerdiği anlamına gelir.
  5. Adım 5 Diyetinize daha fazla balık ekleyin.
    Google görselleri 5. Adım Diyetinize daha fazla balık ekleyin.
    Diyetinize daha fazla balık ekleyin. Balık kaliteli bir proteindir ve iyi miktarda sağlıklı omega-3 yağlarına sahiptir. Daha yüksek omega-3 yağ alımı, azalmış inflamasyon seviyesi ile ilişkilidir. Daha yüksek düzeyde omega-3 yağı içeren balıklar arasında somon, ton balığı, alabalık, sardalye ve uskumru bulunur.
    • Bol su içmeyi ve susuz kalmayı unutmayın.
  6. Adım 6 Yemeğinize antiinflamatuar baharatlar ve otlar ekleyin.
    Google görseller 6. Adım Yemeğinize antiinflamatuar baharatlar ve otlar ekleyin.
    Yemeğinize antiinflamatuar baharatlar ve otlar ekleyin. Bazı baharatlar ve şifalı bitkiler romatoid artrit iltihabıyla ilişkili ağrıyı azaltabilir. Bunların birçoğu takviye olarak mevcuttur (sarımsak, zerdeçal/kurkumin, omega-3 yağ asitleri ve C ve E vitaminleri), ancak bunları almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Bunları takviyelerden ziyade diyetinizden almak daha iyidir. Bu otlar ve baharatlar şunları içerir:
    • Sarımsak
    • Zerdeçal/Kurkumin
    • Reyhan
    • Kekik
    • Karanfiller
    • Tarçın
    • Zencefil
    • Şili biberi
  7. Adım 7 Orta düzeyde egzersiz yapın.
    Google görselleri 7. Adım Orta düzeyde egzersiz yapın.
    Orta derecede egzersiz yapın. Egzersiz genel sağlığınızı ve güçlü kaslarınızı ve kemiklerinizi korumanıza yardımcı olabilir. Bir fizyoterapist, en yararlı egzersiz türünü belirlemenize yardımcı olabilir. Ancak egzersizin aerobik, ağırlık antrenmanı, yürüyüş, yürüyüş, Tai Chi veya yoga gibi düşük etkili aktiviteler anlamına gelebileceğini unutmayın. Bütün bunlar gücün ve esnekliğin korunmasına yardımcı olabilir.
    • Dinlenme ve egzersizi dengelediğinizden emin olun. Eğer romatoid artritiniz alevleniyorsa, uzun süreli yatak istirahati yerine kısa bir ara vermeniz daha yararlı olacaktır.
  8. Adım 8 Hastalığı değiştiren antiromatizmal ilaçları (DMARD'ler) alın.
    Google görselleri 8. Adım Hastalığı değiştiren antiromatizmal ilaçları (DMARD'ler) alın.
    Hastalığı değiştiren antiromatizmal ilaçları (DMARD) alın. Bunlar antiinflamatuar ajanları içerir. Doktorunuz ayrıca tümör nekroz faktörüne karşı üretilen antikorları da reçete edebilir. Bu ilaçların romatoid artritte nasıl işlev gördüğü açık değildir, ancak genellikle antiinflamatuar ilaçlarla birlikte kullanılırlar. Ya da size daha yeni bir ajan, anti-inflamatuar ajanlarla birleştirilmiş insan genetiğiyle tasarlanmış proteinler olan biyolojikler de reçete edilebilir. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ve analjezikler diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.
    • Metotreksat gibi DMARD'lar ciddi karaciğer hasarına ve aşırı duyarlılık reaksiyonlarına neden olabilir. Diğer yan etkiler arasında ateş, yorgunluk, öksürük ve nefes almada zorluk sayılabilir.
Bölüm 3

Romatoid Artriti Anlamak

1. Adım 1 Romatoid artrit semptomlarına dikkat edin.
    Google görselleri 1. Adım Romatoid artrit semptomlarına dikkat edin.
    Romatoid artrit semptomlarına dikkat edin. İlk belirti ve semptomlar, genellikle dokunulduğunda sıcaklık hissi veren hassas ve şişmiş eklemlerdir. Romatoid artritli birçok kişi nispeten hafif ağrı ve tutukluğa sahiptir ancak belirti ve semptomların kötüleştiği periyodik "alevlenmeler" yaşar. Diğer insanların sürekli, kronik semptomları vardır. Hastalık ilerledikçe eklemler ve kemikler hasar görebilir, bu da fonksiyon kaybının artmasına neden olabilir, ancak erken tedavi hasarı sınırlayabilir. Diğer belirtiler şunları içerebilir:
    • Uyandıktan sonra veya uzun bir dinlenme döneminden sonra en az 1 saat süren yorgunluk, kas ağrısı ve genel sertlik (daha hızlı dağılan osteoartritteki ağrı ve sertliğin aksine).
    • Hastalığı olmayanlara göre diğer rahatsızlıklardan daha sık muzdarip olmak. Bunlar diğer otoimmün hastalıkları (Sjogren Sendromu gibi), vaskülit (kan damarlarının iltihabı), anemi (dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sayısının normalden düşük olması) ve akciğer hastalığını içerebilir.
    • Romatoid artritli bireylerin %35'e kadarında gelişen romatoid nodüller. Nodüller, etkilenen eklemin yakınında, çoğunlukla dirseklerin yakınında, deri altında şişlikler olarak ortaya çıkar. Genellikle ağrılı değildirler, cilt altında serbestçe hareket edebilirler ve boyutları bezelye büyüklüğünden limon büyüklüğüne kadar değişebilir.
  2. Step 2 Understand the risk factors for getting rheumatoid arthritis.
    Google görselleri 2. Adım Romatoid artrite yakalanma risk faktörlerini anlayın.
    Romatoid artrite yakalanma risk faktörlerini anlayın. Romatoid artritin nedeni bilinmemekle birlikte genetik faktörlere bağlı olduğu görülmektedir. Tek bir gen değil, bir grup genin miras alınmasının romatoid artrit riskinizi artırması muhtemeldir. Hormonlar ve çevresel faktörler de hastalığın ortaya çıkmasında rol oynuyor.
    • Herhangi bir ırktan veya etnik kökene sahip erkek ve kadınlar romatoid artrite yakalanabilir, ancak kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Çoğu zaman orta yaşta başlayan hastalığa kadınların yakalanma olasılığı 2 ila 3 kat daha fazladır.
  3. Step 3 Learn how rheumatoid arthritis is diagnosed.
    Google görselleri 3. Adım Romatoid artritin nasıl teşhis edildiğini öğrenin.
    Romatoid artritin nasıl teşhis edildiğini öğrenin . Romatoid artrit tanısı, fizik muayenenin yanı sıra belirtileriniz, semptomlarınız, tıbbi ve aile geçmişiniz kullanılarak konur. Doktorunuz daha sonra tanıyı bir tedavi planı oluşturmak için kullanacaktır; öncelikli amaç, iltihabı azaltarak ağrıyı azaltmak ve eklemlerdeki herhangi bir hasarı en aza indirmektir. Romatoid artriti teşhis etmek için doktorunuz şunları yapacaktır:
    • Etkilenen eklemlerin röntgen veya diğer görüntülemelerini içeren laboratuvar testleri
    • Kan örnekleri, özellikle de Romatoid Faktör (RF) ve diğer spesifik olmayan testler için kanı incelemek için. RF testi romatoid artriti teşhis edebilirken, spesifik olmayan testler altta yatan inflamasyonu gösterir.
    • Enfeksiyöz artropatiler (enfeksiyondan kaynaklanan ağrılı eklemler), Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), ankilozan spondilit (öncelikle omurgayı ve daha büyük eklemleri etkiler) ve fibromiyalji gibi romatoid artriti taklit eden diğer durumları dışlamak için tanı testleri.
Bölüm 4

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

1. Artrit semptomlarını fark ettiğiniz anda doktorunuzla randevu alın. Romatoid artrit, uygun tıbbi bakımla tedavi edilmezse çeşitli başka sağlık sorunlarına yol açabilir. Romatoid artritiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, durumunuzu teşhis edebilmesi ve uygun tedaviyi önerebilmesi için derhal doktorunuza başvurun.
    • Eklemlerinizde kalıcı ağrı veya şişlik olduğunda mutlaka bir doktora görünmelisiniz.
    • Tedavi edilmeyen romatoid artritin olası ciddi komplikasyonları arasında osteoporoz, enfeksiyonlar, karpal tünel sendromu, kalp sorunları (sertleşmiş veya tıkalı arterler gibi) ve akciğer hastalığı yer alır.
  2. Doktorunuzla bir bakım planı geliştirin ve onu yakından takip edin. Doktorunuz size romatoid artrit tanısı koyduğunda, durumunuzu güvenli ve etkili bir şekilde yönetmeniz için önerilerde bulunabilir. Ayrıca sizi RA tedavisinde deneyimi olan romatologlar veya fizyoterapistler gibi diğer uzmanlara da yönlendirebilirler. Bakım talimatlarını anladığınızdan emin olmak için doktorunuzla ve bakım ekibinizin geri kalanıyla konuşun.
    • Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanın yanı sıra, bakım ekibiniz RA'nızı yönetmek için ilaçlar (DMARD'ler ve antiinflamatuar ilaçlar gibi), fiziksel veya mesleki terapi ve cerrahi tedaviler (tendon onarımı veya eklem replasmanı gibi) kullanılmasını önerebilir.
  3. Doktorunuzun önerdiği sıklıkta kontrollerinizi yaptırın. Romatoid artrit tedavi edilebilecek bir hastalıktır ancak şu anda tedavisi yoktur. Önerdikleri tedavilerin işe yaradığından ve yeni komplikasyonların gelişmediğinden emin olmak için doktorunuzla sık sık görüşmeniz gerekecektir.
    • Düzenli kontrollere ne sıklıkta gelmeniz gerektiğini doktorunuza sorun. 1-2 ayda bir gelmenizi tavsiye edebilirler.
    • Araştırmalar, RA'lı hastalar için sık kontrollerin (yani yılda 7 ila 11 kez), daha az sıklıkta kontrollere (yılda 7'den az) kıyasla daha iyi tedavi sonuçlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.
  4. Yeni belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuza bildirin. Romatoid artritiniz için halihazırda tıbbi bakım alıyor olsanız bile, bazen durumunuz beklenmedik şekilde değişebilir veya kötüleşebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, kontrole gelmemiş olsanız bile hemen doktorunuzla randevu alın.
    • Örneğin, artan ağrı ve şişlik, eklemlerinizin görünümünde değişiklikler veya ilgili sağlık sorunlarının belirtilerini (akciğerlerdeki hasar nedeniyle nefes darlığı gibi) fark ederseniz doktorunuza görünün.

Uyarılar

• Hamilelik sırasında veya emziren çocukların veya kadınların aloe vera tüketmesi önerilmez. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0