İnsan Saçı Peruk Nasıl Yıkanır.

İnsan Saçı Peruk Nasıl Yıkanır

İnsan saçı perukları pahalıdır, ancak kesinlikle buna değer. Gerçek saçtan yapıldıkları için düzenli olarak yıkanmaları gerekir. Temiz bir lavaboyu ılık su ve 1-2 sıkma şampuanla doldurun, ardından peruğu ters çevirin ve 5 dakika suya daldırın. Şampuanı dağıtmak ve saçın dolaşmasını önlemek için hafifçe döndürün, ardından soğuk, akan su altında durulayın. Ancak çok hassas oldukları için onlara karşı daha dikkatli olmanız gerekir.

Adımlar

Bölüm 1

Peruk Yıkama

1. Adım 1 Peruğu uçlardan başlayarak fırçalayın veya tarayın.
    Google görseller 1. Adım Peruğu uçlardan başlayarak fırçalayın veya tarayın.
    Peruğu uçlardan başlayarak fırçalayın veya tarayın. Önce peruğun uçlarını nazikçe tarayın. Düğümlerden kurtulduktan sonra, fırçanızı veya tarağınızı takılmadan çalıştırabilene kadar köklere doğru ilerleyin. Düz veya dalgalı peruklar için tel peruk fırçası, kıvırcık peruklar (doğal/Afrika dokulu olanlar dahil) için geniş dişli tarak veya parmaklarınızı kullanın.
  2. Adım 2 Lavabonuzu soğuk suyla doldurun, ardından 1 ila 2 sıkma şampuanı karıştırın.
    Google görseller Adım 2 Lavabonuzu soğuk suyla doldurun, ardından 1 ila 2 sıkma şampuanı karıştırın.
    Lavabonuzu soğuk suyla doldurun, ardından 1 ila 2 sıkma şampuanı karıştırın. Yıkadığınız saç tipine uygun, kaliteli bir şampuan kullanın. Örneğin, kıvırcık bir peruk yıkıyorsanız, kıvırcık saçlar için üretilmiş bir şampuan kullanın. Peruğun boyandığını biliyorsanız bunun yerine rengi koruyan bir şampuan deneyin.
    • Şampuanı doğrudan peruk liflerine de uygulamayacaksınız. Bunun yerine peruğu yıkamak için sabunlu suyu kullanacaksınız.
    • Saç kremi içeren 2'si 1 arada şampuanları kullanmayın. Peruğunuzda saç kremi kullanabilirsiniz ancak saç köklerine çok yakın yerleştirmemelisiniz.
    • Mümkünse, geleneksel saç bakım ürünlerine göre daha az zararlı kimyasal madde içereceğinden, insan saçı peruklarını yıkamak için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanın.
  3. Adım 3 Peruğu ters çevirin ve suya yerleştirin.
    Google görseller 3. Adım Peruğu ters çevirin ve suya yerleştirin.
    Peruğu ters çevirin ve suya yerleştirin. Peruk kapağını ters çevirmek için parmaklarınızı kullanın ve peruk liflerini gevşek bırakın. Peruğu suya yerleştirin ve lifleri batırmak için üzerine bastırın. Şampuanın saç telleri boyunca dağılmasına yardımcı olmak için peruğa hafif bir girdap verin.
    • Peruğu tersyüz etmek, şampuanın kir, ter ve yağların çoğunun toplandığı peruk başlığına ulaşmasını kolaylaştıracaktır.
  4. Adım 4 Peruğu 5 dakika bekletin.
    Google görseller 4. Adım Peruğu 5 dakika bekletin.
    Peruğu 5 dakika bekletin. Peruğun tamamen suya batırıldığından emin olun. Bu süre zarfında peruğu hareket ettirmeyin. Çok fazla çarpma, sıkma ve döndürme, liflerin birbirine karışmasına neden olur.
  5. Adım 5 Şampuanın tamamı bitene kadar peruğu soğuk suyla durulayın.
    Google görseller 5. Adım Şampuanın tamamı bitene kadar peruğu soğuk suyla durulayın.
    Şampuanın tamamı bitene kadar peruğu soğuk suyla durulayın. Peruğu temiz, soğuk suyla dolu bir kovada durulayabilir veya lavaboda veya duşta yapabilirsiniz. Peruğun kalınlığına bağlı olarak iki kez durulamanız gerekebilir.
  6. Adım 6 Peruğa saç kremi uygulayın.
    Google görseller Adım 6 Peruğa saç kremi uygulayın.
    Peruğa saç kremi uygulayın. Saçınıza biraz saç kremi dökün ve ardından yavaşça parmaklarınızla tarayın. Peruğunuz dantel ön peruk veya havalandırmalı bir peruk ise, peruk başlığından kaçınmaya dikkat edin. Teller dantel üzerine düğümlenir. Onlara saç kremi uygularsanız düğümler çözülecek ve saç telleri düşecektir. Normal, atkılı bir perukta bu sorun olmamalıdır çünkü bunun yerine lifler dikilir.
    • Yüksek kaliteli bir saç kremi kullanın.
    • Tercih ettiğiniz buysa, bunun yerine durulanmayan bir saç kremi de kullanabilirsiniz.
  7. Adım 7 Saç kremini soğuk suyla durulamadan önce 2 dakika bekleyin.
    Google görseller 7. Adım Saç kremini soğuk suyla durulamadan önce 2 dakika bekleyin.
    Saç kremini soğuk suyla durulamadan önce 2 dakika bekleyin. Saç kremini birkaç dakika peruk üzerinde bırakmak, besleyici yağların saçınıza nüfuz etmesine ve saçınızı nemlendirmesine olanak tanır; tıpkı kafanızdan çıkan saçlar gibi. 2 dakika dolduğunda peruğu, su berraklaşana kadar tekrar soğuk suyla durulayın.
    • Durulanmayan bir saç kremi kullanıyorsanız bu adımı atlayın.
Bölüm 2

Peruk Kurutma

1. Adım 1 Peruğu sağa doğru çevirin ve suyu yavaşça sıkın.
    Google görseller Adım 1 Peruğu sağa doğru çevirin ve suyu yavaşça sıkın.
    Peruğu sağa doğru çevirin ve suyu yavaşça sıkın. Peruğu lavabonun üzerinde tutun ve lifleri yumruğunuzla yavaşça sıkın. Ancak lifleri sıkmayın veya bükmeyin; bu onların dolaşmasına veya kırılmasına neden olabilir.
    • Peruk ıslakken fırçalamayın. Bunu yapmak liflere zarar verebilir ve kabarmaya neden olabilir.
  2. Adım 2 Fazla suyu çıkarmak için peruğu bir havluya sarın.
    Google görseller Adım 2 Fazla suyu çıkarmak için peruğu bir havluya sarın.
    Fazla suyu çıkarmak için peruğu bir havluya sarın. Peruğu temiz bir havlunun ucuna yerleştirin. Havluyu, peruğun bulunduğu uçtan başlayarak sıkı bir demet halinde yuvarlayın. Havluyu aşağı doğru bastırın, ardından yavaşça açın ve peruğu çıkarın.
    • Peruk uzunsa, tellerin düz olduğundan ve topaklanmadığından emin olun.
  3. Adım 3 İstediğiniz ürünleri peruğa uygulayın.
    Google görseller 3. Adım İstediğiniz ürünleri peruğa uygulayın.
    İstediğiniz ürünleri peruğa uygulayın. Daha sonra dolaşmayı kolaylaştırmak için peruğa bir miktar bakım spreyi sıkın; Şişeyi peruktan 25 ila 30 cm (10 ila 12 inç) uzakta tuttuğunuzdan emin olun. Peruk kıvırcıksa, onun yerine biraz şekillendirici köpük uygulamayı düşünün.
  4. Adım 4 Peruğun doğrudan güneş ışığından uzak bir peruk standı üzerinde kurumasını bekleyin.
    Google görseller 4. Adım Peruğun doğrudan güneş ışığı almayan bir peruk standı üzerinde kurumasını bekleyin.
    Peruğun doğrudan güneş ışığından uzak bir peruk standı üzerinde havayla kurumasına izin verin. Peruku ıslakken fırçalamayın, çünkü bu liflere zarar verebilir. Peruğunuz kıvırcıksa, ara sıra "ezmek" için parmaklarınızı kullanın.
    • Ezme, elinizi saçınızın uçlarının altına koyup yukarı doğru kaldırmanız ve ardından parmaklarınızı içe doğru kıvırmanızdır. Bu buklelerin toplanıp şekil almasına neden olur.
    • Strafor peruk başlığı kullanıyorsanız, bunun sabit bir peruk standına monte edildiğinden emin olun. Gerekirse peruğu peruk kafasına pimlerle sabitleyin.
  5. Adım 5 Aceleniz varsa peruğu başınıza üfleyerek kurutun.
    Google görseller 5. Adım Aceleniz varsa peruğu başınıza fönleyerek kurutun.
    Aceleniz varsa peruğu başınıza üfleyerek kurutun. Önce peruk kapağını kurutmak için bir saç kurutma makinesi kullanın. Kapak kuruduktan sonra peruğu başınızın üzerine yerleştirin ve tel tokalarla sabitleyin. Peruku kafanızdayken fönlemeyi bitirin. Liflere zarar vermemek için düşük ısı ayarını kullandığınızdan emin olun.
    • Peruğu takmadan önce gerçek saçınızı topladığınızdan ve peruk başlığıyla kapattığınızdan emin olun.
  6. Adım 6 Daha fazla hacim istiyorsanız peruğun baş aşağı kurumasını bekleyin.
    Google görseller 6. Adım Daha fazla hacim istiyorsanız peruğun baş aşağı kurumasını bekleyin.
    Daha fazla hacim istiyorsanız peruğun baş aşağı kurumasını bekleyin. Peruğu ters çevirin, ardından peruk pelerininin ense kısmını bir pantolon askısına klipsleyin. Bunu başarmak için pantolon askısındaki pimleri birbirine yaklaştırmanız gerekecek. Peruğu birkaç saat duşa asın ki havayla kurusun; bu noktada duşu kullanmayın.
    • Duş imkanı yoksa peruğu, liflerden damlayan suyun zarar görmeyeceği bir yere asın.
Bölüm 3

Peruğun Şekillendirilmesi ve Bakımı

1. Adım 1 Tamamen kuruduktan sonra peruğu fırçalayın.
    Google görseller Adım 1 Tamamen kuruduktan sonra peruğu fırçalayın.
    Tamamen kuruduktan sonra peruğu fırçalayın. Bir kez daha, peruk düz veya dalgalıysa tel peruk fırçası, kıvırcıksa geniş dişli tarak kullanın. Uçlardan başlayarak köklere doğru ilerleyin. Gerekirse dolaşık açıcı bir ürün uygulayın.
  2. Adım 2 Gerekirse peruğu yeniden kıvırın.
    Google görselleri 2. Adım Gerekirse peruğu yeniden kıvırın.
    Gerekirse peruğu yeniden kıvırın. Bazı peruklar doğal olarak kıvırcık olan saçlardan yapılır. Diğer peruklar, saç maşasıyla kıvrılmış düz saçlardan yapılır. İkinci tip peruk yıkandığında kıvrımını kaybeder. Neyse ki, kendi saçınızda uyguladığınız tekniği kullanarak yeniden kıvırmak kolaydır.
    • Saç bigudileri ısıya ihtiyaç duymadıkları için çok daha güvenlidir. Saç maşası kullanmanız gerekiyorsa, daha düşük bir ısı ayarı kullanın.
  3. Adım 3 Takmadığınız zamanlarda peruğu bir vazoda veya peruk standında tutun.
    Google görseller 3. Adım Peruğu takmadığınız zamanlarda bir vazoda veya peruk standında tutun.
    Takmadığınız zamanlarda peruğu bir vazo veya peruk standının üzerinde tutun. Vazo kullanıyorsanız içine parfüm sıkılmış bir kağıt mendil koymayı düşünün.
  4. Adım 4 Kirlendiğinde peruğu yeniden yıkayın.
    Google görseller 4. Adım Kirlendiğinde peruğu yeniden yıkayın.
    Peruk kirlendiğinde tekrar yıkayın. Peruğunuzu her gün takıyorsanız, 2 ila 4 haftada bir yıkamayı planlayın. Daha nadir takıyorsanız ayda bir yıkayın.
  5. Adım 5 Peruğu her gün takıyorsanız kendi saçınıza iyi bakın.
    Google görseller 5. Adım Peruğu her gün takıyorsanız saçınıza iyi bakın.
    Peruğu her gün takıyorsanız saçınıza iyi bakın. Gerçek saçınızı perukla kapatmanız, kendi saçınızı ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Saçınızı ve saç derinizi temiz tutmak peruğunuzun daha uzun süre temiz kalacağı anlamına gelir.
    • Kuru saçlarınız varsa nemli tutun. Bu peruğunuzu etkilemez ancak saçınızın sağlıklı kalmasını sağlar.

Uyarılar

• Peruğunuzda çok yüksek sıcaklıklar kullanmaktan kaçının. Lifler erimese bile yine de hasar görebilirler. Teşekkürler Faydalı 3 Faydalı Değil 0
  • Kıvırcık peruklarda fırça kullanmayın; parmaklarınızı veya geniş dişli bir tarağı kullanın. Buklelerde fırça kullanmak kabarmaya neden olur. Teşekkürler Faydalı 4 Faydalı Değil 1

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Yüksek kaliteli şampuan ve saç kremi
  • Tel peruk fırçası (düz veya dalgalı peruklar için)
  • Geniş dişli tarak (kıvırcık/dokulu peruklar için)
  • Peruk standı veya Strafor peruk kafası
  • Lavabo veya temiz kova
  • Temiz havlu