King Size Yorgan Makinede ve Elde Nasıl Yıkanır?.

King Size Yorgan Makinede ve Elde Nasıl Yıkanır?

Bu kılavuzla kaz tüyü ve sentetik yorganlarınızı yumuşak ve temiz tutun

Eğer büyük kapasiteli bir çamaşır makineniz varsa, büyük boy yorganınızı evde yıkamak kolaydır. En iyi yıkama programını belirlemek için yorganınızın bakım etiketini okumanız, birkaç tenis topuyla birlikte makinenize eklemeniz ve düşük ısıda kurutmanız yeterli. Yorganınız makinenize çok büyükse veya yalnızca elde yıkanıyorsa, küvetinizde yıkayın ve açık havada kuruması için asın. Büyük boy yorganınızı makinede ve elde yıkamanın en iyi yolunu ve ne sıklıkla temizleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Evde Kral Boy Yorganın Temizlenmesi

Yorganınızı en az 5 fit küp (1,5 m) tambur kapasiteli bir çamaşır makinesinde yıkayın. Lekelere ön işlem yapın ve delikleri dikin. Ardından önerilen yıkama döngüsünü ve su sıcaklığını seçmek için yorganın bakım etiketini okuyun. 1-3 tenis topuyla kısık ateşte kurutun ve her 30 dakikada bir kabartın.

Adımlar

Kral boy bir yorgan için hangi boyutta yıkayıcıya ihtiyacınız var?

1. 1,5 m (5 fit küp) tambur kapasiteli bir yıkayıcı kullanın. Daha küçük çamaşır makineleri ve kurutucular, büyük ve hacimli yatak takımlarını düzgün bir şekilde temizlemek için yeterli alana sahip değildir. Çoğu temizlik uzmanı, büyük boy yorganları yıkamak için en az 1,5 m'lik (5 fit küp) bir çamaşır makinesi ve 2 m'lik (7 fit küp) bir kurutucu kullanılmasını önerir.
    • Yeterince büyük bir çamaşır ve kurutma makineniz yoksa :
      • Yorganınızı elde yıkayın ve açık havada kurumaya bırakın.
      • Yorganınızı çamaşırhanede endüstriyel boyutlu bir makine kullanarak yıkayın.
      • Yorganınızı kuru temizlemeciye götürün.

Yıkayıcı ve Kurutucu Kullanmak

1. Adım 1 Yıkama talimatları için yorganınızın bakım etiketini kontrol edin.
    Google görseller 1. Adım Yıkama talimatları için yorganınızın bakım etiketini kontrol edin.
    Yıkama talimatları için yorganınızın bakım etiketini kontrol edin. Makinede yıkanmasının güvenli olduğundan emin olmak için yorganınızın üzerindeki bakım etiketine bakın. Bakım etiketi ayrıca yorganınız için önerilen su sıcaklığını ve yıkama programını da listeler.
    • Çoğu kaz tüyü ve polyester yorganın makinede yıkanması güvenlidir.
    • İpek, yün ve dantel gibi hassas malzemelerden yapılmış yorganlar genellikle yalnızca elde yıkanır.
    • Yorganınız makinede yıkanamıyorsa aşağıdaki talimatları uygulayarak elde yıkayın.
  2. Lekelerin üzerine leke çıkarıcı uygulayın ve yırtıkları onarın. Dolguyu lekeli noktalardan uzaklaştırın ve leke çıkarıcı uygulayın. 15 dakika veya leke çıkarıcının talimatlarına göre bekletin. Yorganınızda herhangi bir yırtık veya delik varsa bunları iğne iplikle dikin.
    • Kan ve idrar lekeleri için enzim bazlı leke çıkarıcı kullanın.
  3. Adım 3 Yıkayıcıya koymayı kolaylaştırmak için yorganınızın köşelerini tutun.
    Google görseller 3. Adım Yorganınızın köşelerini tutun, böylece çamaşır makinesine kolayca yerleştirebilirsiniz.
    Yıkayıcıya koymayı kolaylaştırmak için yorganınızın köşelerini tutun. Yorganınızı köşelerinden kaldırın ve battaniyeyi bir araya toplayın. Makineye rahatça sığdığından ve biraz yer ayırdığından emin olun. Üstten yüklemeli bir yıkayıcınız varsa, karıştırıcının etrafına gevşek bir şekilde oturmalıdır.
    • Not : Çoğu büyük boy yorgan yalnızca en az 1,5 m (5 fit küp) büyüklüğündeki büyük rondelalarda yıkanabilir. Küçük makineler yorganınızı gerektiği gibi yıkayamaz.
    • Yorganınız makinenize sığmıyorsa elde yıkayınız.
    • Yorganınızı tek başına yıkayın. Çarşaf veya kıyafet eklemek, eşyalarınızın düzgün şekilde yıkanmasını engelleyebilir.
    • İsteğe bağlı ipucu : Yorganınızla birlikte çamaşır makinesine 1 ila 3 temiz tenis topu atın. Yorganınızı kabartmanıza ve yükü dengede tutmanıza yardımcı olabilirler.
  4. Adım 4 Yumuşak çamaşır deterjanını uygun yuvaya dökün.
    Google görseller 4. Adım Uygun yuvaya hafif çamaşır deterjanı dökün.
    Uygun yuvaya hafif çamaşır deterjanı dökün. Yük boyutunuza göre önerilen miktarı ölçmek için çamaşır deterjanınızın üzerindeki talimatları izleyin. Daha sonra çamaşır makinenizin durumuna göre deterjan gözüne veya doğrudan tambura dökün.
    • Yumuşatıcıyı veya diğer çamaşır katkı maddelerini dökmeden önce yorganınızın bakım etiketini kontrol edin.
  5. Adım 5 Yorganınız için güvenli olan sıcaklığı ve ayarı seçin.
    Google görseller 5. Adım Yorganınız için güvenli olan sıcaklığı ve ayarı seçin.
    Yorganınız için güvenli olan sıcaklığı ve ayarı seçin. Yorganınızın bakım etiketinde önerilen su sıcaklığını ve yıkama programını seçin. Ardından “Başlat”a basın.
    • Kuş tüyü gibi hassas yorganlar için genellikle "Hassas" programını seçersiniz.
    • Daha dayanıklı kumaşlar için genellikle "Hacimli" veya "Yatak Takımı" döngüsünü seçersiniz.
    • İpucu : Yıkama ayarlarınıza ikinci bir durulama programı ekleyin. Bu, yatağınızdaki tüm sabunlu kalıntıların giderilmesine yardımcı olur.
  6. Adım 6 Yorganı kurutucuya yerleştirin ve 1 ila 3 tenis topu ekleyin.
    Google görseller Adım 6 Yorganı kurutucuya yerleştirin ve 1 ila 3 tenis topu ekleyin.
    Yorganı kurutucuya yerleştirin ve 1 ila 3 tenis topu ekleyin. Yorganınız kurutucuya uygunsa, silkeleyin ve birkaç tenis topuyla birlikte makinenin içine koyun. Tenis topları kurudukça yorganınızı kabartır ve kuruma süresinin kısaltılmasına yardımcı olabilir.
    • Not : Çoğu kral boy yorgan yalnızca en az 2 m (7 ft) olan büyük kapasiteli kurutuculara uyar.
    • Kurutma makineniz yeterince büyük değilse veya yorganınız kurutucuya uygun değilse, açık havada kuruması için onu bir çamaşır ipine veya kurutma rafına asın.
    • İsterseniz tenis topları yerine yün kurutma topları kullanın.
  7. Adım 7 Yorganınızı her 30 dakikada bir kabartarak kısık ateşte kurutun.
    Google görseller 7. Adım Yorganınızı her 30 dakikada bir kabartarak kısık ateşte kurutun.
    Yorganınızı her 30 dakikada bir kabartarak kısık ateşte kurutun. Kurutma makinenizi en düşük ısı ayarına getirin. Ardından, dolgunun bükülmemesi veya topaklanmaması için yorganınızı sallayıp kabartmak için kurutucuyu her 30 dakikada bir durdurun. Yorganınız kuruyana kadar bunu tekrarlamaya devam edin.
    • Yorganınızın kurutulması 3 saat kadar sürebilir.
    • Yüksek ısı ayarı kullanmak yorganınıza zarar verebilir veya şeklini bozabilir.

Yorganınızı Elde Yıkamak

1. Adım 1 Küvetinizi ılık suyla doldurun ve deterjanınızı ekleyin.
    Google görseller Adım 1 Küvetinizi ılık suyla doldurun ve deterjanınızı ekleyin.
    Küvetinizi ılık suyla doldurun ve deterjanınızı ekleyin. Yorganınız yalnızca elde yıkanacaksa veya makinenize sığmayacaksa küvetinizde yıkayın. Drenajı kapatmak için bir küvet tıpası kullanın ve küvetinizin yaklaşık ⅔'ünü ılık suyla doldurun. Daha sonra deterjanın talimatlarına göre önerilen miktarda çamaşır deterjanı dökün.
    • Yorganınızı yıkamadan önce mutlaka küvetinizi temizleyin.
  2. Adım 2 Yorganı ekleyin ve ellerinizle masaj yapın.
    Google görseller Adım 2 Yorganı ekleyin ve ellerinizle masaj yapın.
    Yorganı ekleyin ve ellerinizle masaj yapın. Yorganınızı sabunlu suya yerleştirin ve tamamen batacak şekilde aşağı doğru bastırın. Daha sonra ellerinizi kullanarak yorganınızı sabunlu suda birkaç dakika yoğurun ve masaj yapın; Yorganınızı karıştırmak onun temizlenmesine yardımcı olur.
    • İsterseniz yorganınızı karıştırmak için ayaklarınızı, uzun bir anketi veya yumuşak kıllı bir sert fırçayı kullanın.
    • İsteğe bağlı : Yorganınıza masaj yaptıktan sonra 1 saat sabunlu suda bekletin.
  3. Adım 3 Yorganı küvetin arkasına doğru itin ve sabunlu suyu boşaltın.
    Google görseller 3. Adım Yorganı küvetin arkasına doğru itin ve sabunlu suyu boşaltın.
    Yorganı küvetin arkasına doğru itin ve sabunlu suyu boşaltın. Yorganı kanalizasyondan uzaklaştırın ve ardından tahliye tapasını çıkarın. Bu, tüm sabunlu suyun küvetten dışarı akmasını sağlar.
    • Yorganınız gidere doğru kayarsa elinizle küvetin arkasına doğru tutun.
  4. Adım 4 Sabunu durulamak için yorganınızı temiz suyla ıslatın ve masaj yapın.
    Google görseller 4. Adım Sabunu durulamak için yorganınızı tatlı suyla ıslatın ve masaj yapın.
    Sabunu durulamak için yorganınızı temiz suyla ıslatın ve masaj yapın. Drenajı tekrar kapatın ve küvetinizi ılık suyla doldurun. Yatak takımının içindeki tüm sabunun durulanmasına yardımcı olmak için yorganınızı birkaç dakika yoğurun ve masaj yapın.
    • İsteğe bağlı : Sabunun yıkanmasına yardımcı olması için yorganınızı 5 ila 30 dakika kadar tatlı suda bekletin.
  5. Adım 5 Küveti boşaltın ve yorganınızdaki fazla suyu sıkın.
    Google görseller 5. Adım Küveti boşaltın ve yorganınızdaki fazla suyu sıkın.
    Küveti boşaltın ve fazla suyu yorganınızdan sıkın. Tahliye tapasını çıkarın ve suyun tahliye olmasını sağlayın. Daha sonra suyun çoğunu çıkarmak için yorganı küvetin kenarına doğru bastırın. Fazla suyu sıkmak için ellerinizi ve ayaklarınızı kullanın.
    • Bir aile üyenizden veya arkadaşınızdan, suyu daha kolay ve daha hızlı akmasını sağlamak için sıkmanıza yardım etmesini isteyin.
  6. Adım 6 Yorganınızı kurutucuda kurutun veya açık havada kurumaya bırakın.
    Google görseller 6. Adım Yorganınızı kurutucuda kurutun veya açık havada kurumaya bırakın.
    Yorganınızı kurutucuda kurutun veya açık havada kurumaya bırakın. Yorganınız kurutucuya uygunsa ve yeterince büyük bir kurutucunuz varsa, onu kısık ateşte kurutun ve her 30 dakikada bir kabartın. Alternatif olarak, dışarıdaki bir çamaşır ipine asın veya kuruması için bir kurutma rafının üzerine asın.
    • Yorganınızın tamamen açık havada kuruması 1 ila 2 gün sürebilir.
    • Kuruma süresini hızlandırmak için yorganı kurutma işleminin yarısına kadar ters çevirin.
    • Çamaşır ipiniz ya da kurutma rafınız yoksa yorganınızı sandalyelerin ya da merdiven korkuluğunun üzerine asın.

Yorgan Ne Sıklıkta Yıkanır?

1. Yorganınızı yılda en az bir veya iki kez yıkayın. Yorganlar çarşaflarınız kadar teri, yağı ve kiri emmez, dolayısıyla düzenli olarak temizlenmeleri gerekmez. Yorganınızı temiz tutmak için yılda bir veya iki kez yıkamanız yeterlidir.
    • Yorganınızın altında düz bir çarşaf kullanmıyorsanız yılda yaklaşık 3 ila 4 kez yıkayın.
    • Yorganınızı lekelendiğinde yıkayın.
    • Yorganınızı saklıyorsanız, kaldırmadan önce yıkayıp kurutun.
    • Ev temizlik uzmanı Kadi Dulude, "toz akarlarını öldürmek ve tazelemek" için yorganınıza birkaç ayda bir sirke püskürtüp kurutucuya koymanızı öneriyor.

Video

Uyarılar

• Yorganınızı yıkamak ve kurutmak için sıcak su ve yüksek ısı kullanmak, şeklinin bozulmasına veya kumaşının bozulmasına neden olabilir. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0