Çöpünüzü Toplama İçin Dışarı Atmayı Unutursanız Ne Yapmalısınız?.

Çöpünüzü Toplama İçin Dışarı Atmayı Unutursanız Ne Yapmalısınız?

Yakınınızda bulunabilecek tüm çöp toplama çözümlerini öğrenin

Düzenli çöp toplama gününüzü kaçırdınız mı? Hepimiz bir noktada bu duruma düşmüşüzdür ve neyse ki tonlarca hızlı ve kolay çözüm var. Düzenli çöp toplama servisinizi arayabilir ve geri gelip alıp alamayacaklarını sorabilir, komşunuza çöp kutularını onlarınkinin yanına yerleştirip koyamayacağınızı sorabilirsiniz (eğer çöpleri henüz toplanmadıysa) veya arabanıza yükleyip Çöpünüzü, sahip olabileceğiniz büyük eşyalarla birlikte yerel atık depolama sahasına veya bırakma istasyonuna götürün. Günlük çöplerinizden bir an önce kurtulmak için kullanabileceğiniz tüm yöntemler burada.

Bilmeniz Gerekenler

• Çöp şirketinizi veya yerel atık yönetimi departmanınızı arayın ve aynı gün içinde çöpünüzü alması için başka bir sürücü göndermelerini isteyin.
  • Çöpünüzü halka açık sokak çöp kutularına koyun, çöpünüzü topluluk çöplüğüne koyun veya bir komşunuza, henüz alınmadıysa çöpünüzü onlarınkiyle birlikte koyup koyamayacağınızı sorun.
  • Bir ton çöpünüz yoksa, bir sonraki normal çöp toplama gününe kadar beklemeniz gerekiyorsa, çöpünüzü güvenli bir kapta veya torbada saklayın.

Adımlar

Çöp Günü'nü kaçırırsanız ne yapmalısınız?

1. Adım 1 Çöp şirketinizi arayın ve gelip çöpü almalarını isteyin.
    Google görselleri 1. Adım Çöp şirketinizi arayın ve gelip çöpü almalarını isteyin.
    Çöp şirketinizi arayın ve gelip almalarını isteyin. Çöp gününde kutularınızı dışarı atmayı unuttuysanız, yerel çöp şirketinizi veya atık yönetimi departmanınızı arayarak başka bir sürücü göndermelerini ve çöpünüzü aynı gün almalarını isteyin. Bu hizmet için sizden küçük bir ücret alınabilir, ancak bu hızlı ve kolay bir çözümdür.
    • Çöp toplayıcınız çöp toplama günü evinizi kaçırmışsa 311'i arayın veya bulunduğunuz şehir veya ilçeye şikayet formu gönderin. Ancak çöp gününü kaçırdıysanız bu yöntemi kullanmaktan kaçının; temizlik sürücünüz başını belaya sokabilir.
  2. Adım 2 Komşunuza çöp konteynerini kullanıp kullanamayacağınızı sorun.
    Google görselleri 2. Adım Bir komşunuza çöp konteynerini kullanıp kullanamayacağınızı sorun.
    Bir komşunuza çöp konteynerini kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Çöp toplamayı kaçırdıysanız ve caddenin karşısındaki veya bir sonraki caddedeki komşularınızın çöpleri henüz toplanmadıysa, çöp kutularınızı onlarınkinin yanına yerleştirmek için onlardan izin isteyin. O gün daha sonra çöp kutularınızı tekrar topladığınızdan emin olun ve komşunuza size yardım ettiği için teşekkür edin!
  3. Adım 3 Çöpünüzü topluluk veya işletmenin sahip olduğu çöp konteynırlarına atın.
    Google görselleri 3. Adım Çöplerinizi topluluk veya işletmenin sahip olduğu çöp konteynırlarına atın.
    Çöpünüzü topluluk veya işletmenin sahip olduğu çöp konteynırlarına atın. Yakınlarda yerel bir işletmeniz varsa veya kendi çöp konteyneriniz olan bir mahallede yaşıyorsanız, çöplerinizi oraya atabilirsiniz. Evdeki çöplerinizi atmadan önce sorun olmadığından emin olmak için işletmenize veya yerel atık yönetimi departmanınıza danışın.
    • Çöplerinizi izinleri olmadan yerel işyerlerinin çöp konteynırlarına atmaktan kaçının. Bazı şehirler ve kasabalar, çöplerinizi yasa dışı olarak attığınız için size ceza kesebilir.
    • Bazı şehirler ve kasabalar ayrıca sakinlerin çöpleri ve mobilyaları ücretsiz olarak bırakabilecekleri çöp toplama günleri düzenleyebilir. Bir sonraki teslim alma gününden önce şehrinizde veya kasabanızda bir program olup olmadığını kontrol edin.
  4. Adım 4 Çöpünüzü çöp sahasına veya çöp bırakma noktasına götürün.
    Google görselleri 4. Adım Çöpünüzü çöp sahasına veya çöp bırakma noktasına götürün.
    Çöpünüzü çöp sahasına veya çöp bırakma noktasına götürün. Birçok şehir ve kasabada, sakinlerin kullanımına ücretsiz olan çöp ve geri dönüşüm bırakma yerleri (bazen kolaylık merkezleri olarak da adlandırılır) bulunmaktadır. Bazı durumlarda çöpünüzü küçük bir ücret karşılığında çöp sahasına bırakabilirsiniz. Çöpünüzü taşımanın bir yolu varsa, bu, çöpünüzü aynı gün içinde imha etmenin hızlı ve kolay bir yolu olabilir.
  5. Adım 5 Özel bir şirketten bir günlük çöp toplama hizmeti isteyin.
    Google görseller 5. Adım Özel bir şirketten bir günlük çöp toplama hizmeti isteyin.
    Özel bir şirketten bir günlük çöp toplama talebinde bulunun. Bazı şehir ve kasabalarda, evinize gelip çöplerinizi, yatak ve mobilya gibi büyük eşyaları toplayabilecek yerel bir hurda satıcısı vardır. Bu kesinlikle bu listedeki en pahalı seçenektir, ancak çöplerinizden bir anda kurtulmanın kolay ve etkili bir yolu olabilir.
    • Bu çöp toplama hizmetlerinin maliyeti değişiklik göstermektedir; bazı şirketler tek bir ürün için 60 ila 150 ABD Doları arasında ücret alırken, diğerleri kamyon alanının metreküpü başına 1,25 ila 2 ABD Doları arasında ücret talep edebilir.
    • Çöp gününü kaçırırsanız ve özel bir toplama hizmeti için ödeme yaptıysanız paranızı geri alabilirsiniz; bunun sizin için mümkün olup olmadığını öğrenmek için atık yönetimi departmanınızı önceden arayın.
  6. Adım 6 Çöpünüzü sokak çöp kutularına atın.
    Google görseller 6. Adım Çöplerinizi sokak çöp kutularına atın.
    Çöplerinizi sokak çöp kutularına atın. Cadde boyunca halka açık çöp kutularının bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız çöplerinizi bunlara atabilirsiniz. Çoğu halka açık çöp kutusu düzenli olarak boşaltılır, bu nedenle hemen dışarı atılmaları gerekiyorsa içine birkaç eşya veya küçük çöp poşeti doldurabilirsiniz.
    • Evdeki çöplerinizi bu halka açık çöp kutularına atabildiğinizden emin olmak için şehrinizin veya kasabanızın yerel kurallarını kontrol edin. Bazı şehirler size para cezası verebilir veya yasa dışı çöp atmayla suçlayabilir.
    • Çöplerinizi halka açık çöp kutularının yanına koymayın veya aşırı doldurmayın. Çöpleriniz etrafa dökülerek sokaklarda çöp birikmesine neden olabilir ve bu da orada yaşayan diğer insanları rahatsız edebilir.
  7. Adım 7 Gelecek hafta atılacak daha az şey kalması için çöplerinizi sıralayın ve geri dönüştürün.
    Google görselleri 7. Adım Gelecek hafta atılacak daha az şey kalması için çöplerinizi sıralayın ve geri dönüştürün.
    Gelecek hafta atılacak daha az şey kalması için çöplerinizi sıralayın ve geri dönüştürün. Halihazırda bir geri dönüşüm servisiniz yoksa, çöplerinizi ayırın ve geri dönüştürülebilir öğeleri yerel geri dönüşüm merkezinize getirin veya geri dönüşüm için teslim alın. Bu, yalnızca bir sonraki toplama gününe kadar çöpün bir kısmının azaltılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı atıkların azaltılmasına ve yenilenemeyen kaynaklardan tasarruf edilmesine de yardımcı olabilir. Şunları geri dönüştürebilirsiniz:
    • Kağıt: gazeteler, dergiler, karton tahıl kutuları ve ofis kağıdı
    • Karton: hareketli kutular, tahıl kutuları ve diğer kuru karton kaplar; karton kutuları daha az yer kaplayacak şekilde düzleştirin
    • Plastik kaplar, şişeler, sürahiler ve fıçılar: sıvı sabun kapları, kedi kumu kutuları ve soda şişeleri; süt sürahileri, yoğurt ve sos kapları gibi yiyecek kaplarının temiz ve kuru olduğundan emin olun
    • Metal kutular ve hurda metal: alüminyum kutular, çelik kutular ve temiz alüminyum folyo tepsiler
    • Cam şişeler ve kavanozlar: meyve suyu veya süt şişeleri, reçel kavanozları, bebek maması kavanozları ve kozmetik kapları; içecek bardaklarını, çiçek vazolarını, aynaları veya pencere camlarını geri dönüştürmekten kaçının
  8. Adım 8 Çöpünüzü iki kez poşetleyin ve bir sonraki çöp toplama gününe kadar bekleyin.
    Google görselleri 8. Adım Çöpünüzü iki kez poşetleyin ve bir sonraki çöp toplama gününe kadar bekleyin.
    Çöpünüzü iki kez poşetleyin ve bir sonraki çöp toplama gününe kadar bekleyin. Bertaraf edecek bir ton çöpünüz yoksa çöpünüzü güvenli bir kapta veya torbada saklayın ve bir sonraki çöp toplama gününe kadar garajınızda veya içeride saklayın. O zamana kadar çöp kutunuzu kaldırım kenarından uzak tuttuğunuzdan emin olun; toplama gününden sonra çöp kutularınızı dışarıda bırakırsanız bazı şehirler size ceza uygulayabilir.
    • Bir sonraki çöp toplama gününüz bir haftadan uzunsa, böcekleri ve diğer ev zararlılarını evinize veya garajınıza çekmekten kaçınmak için diğer seçeneklerden birini kullanmayı düşünün.
    • Çöp konteynırınızın taşmasına izin vermeyin; çöp kutularından dışarı çıkan nesneler sürücülere zarar verebilir veya çöpünüzü düzgün bir şekilde toplamalarını engelleyebilir.
    • Ayrıca gıda atıklarını kaplara yapıştırıp dondurarak bozulmasını ve kokmasını önleyebilirsiniz.

Çöp Günü'nü Tekrar Kaçırmaktan Kaçınmak

1. Adım 1 Bulunduğunuz bölgede çöplerinizin hangi gün ve saatte toplandığına bakın.
    Google görseller 1. Adım Bulunduğunuz bölgede çöplerinizin hangi gün ve saatte toplandığına bakın.
    Bulunduğunuz bölgede çöplerinizin hangi gün ve saatte toplandığına bakın. Bölgenizdeki çöp toplama gününü ve saatini bulmak için şehrinizin veya kasabanızın web sitesine gidin ve çöp toplama programlarına bakın. Veya ilçenizi veya şehrinizi arayın veya e-posta gönderin ya da uygun bir program olup olmadığını öğrenmek için yerel tahsilat şirketinizle iletişime geçin.
  2. Adım 2 O sabah çöp kutusunu hazırlaması için telefonunuza bir hatırlatıcı ayarlayın.
    Google görseller 2. Adım Telefonunuza o sabah çöp kutusunu hazırlaması için bir hatırlatıcı ayarlayın.
    O sabah çöpü atmak için telefonunuza bir hatırlatıcı ayarlayın. Çöp toplama gününün sabahında çöpünüzü dışarı çıkarmayı hatırlamakta zorluk çekiyorsanız, telefonunuza bir hatırlatıcı ayarlayın veya çöp kutunuzu kaldırıma koyma zamanının geldiğini size bildirecek bir alarm kurun.
    • Ayrıca, varsa yerel atık yönetimi hizmetinizde otomatik hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz.
  3. Adım 3 Bir program oluşturun ve çöp gününü haftalık rutininizin bir parçası haline getirin.
    Google görselleri 3. Adım Bir program oluşturun ve çöp gününü haftalık rutininizin bir parçası haline getirin.
    Bir program oluşturun ve çöp gününü haftalık rutininizin bir parçası haline getirin. Evinizdeki bir beyaz tahtaya veya takvime, çöp gününün ne zaman olduğunu not edin, böylece evinizdeki herkes çöp kutusunu ne zaman çöpe atması gerektiğini bilir. Her Salı sabahı işten önce çöp kutusunu köşeye itmek gibi, toplama gününü rutininizin bir parçası haline getirmeye çalışın.
  4. Adım 4 Çöp kutularınızı her sabah görebileceğiniz şekilde görünür bir yere koyun.
    Google görseller 4. Adım Çöp kutularınızı her sabah görebileceğiniz şekilde görünür bir yere koyun.
    Çöp kutularınızı her sabah görebileceğiniz şekilde görünür bir yere koyun. Bazen çöpün biriktiğini göremediğinizde çöpü dışarı çıkarmayı hatırlamak zor olabilir. Çöp kutularınızı, her sabah işe giderken görebileceğiniz garajın kenarı gibi sık sık görebileceğiniz bir yere yerleştirmeye çalışın.

Çöplerin Doğru Şekilde Bertaraf Edilmesi

1. Adım 1 Tehlikeli atıkları, tehlikeli atık toplama tesisinde bertaraf edin.
    Google görselleri 1. Adım Tehlikeli atıkları, tehlikeli atık toplama tesisinde bertaraf edin.
    Tehlikeli atıkları, tehlikeli atık toplama tesisinde bertaraf edin. Çoğu çöp toplayıcı kaya, büyük ağaç dalları ve tehlikeli maddeler gibi maddeleri alamamaktadır. Bertaraf etmeniz gereken tehlikeli atıklarınız varsa, yakınınızda hangi tehlikeli atık toplama tesislerinin veya etkinliklerinin bulunduğunu görmek amacıyla yerel çevre, sağlık veya katı atık kurumunuzu bulmak için bu EPA aracını kullanın. Tehlikeli atıklar şunları içerebilir:
    • Sprey boyalar ve solventler de dahil olmak üzere boyalar.
    • Propan ve oksijen gibi sıkıştırılmış gaz tankları.
    • Motor yağı gibi otomotiv sıvıları.
    • Floresan ampuller.
    • Piller.
    • Pestisitler, böcek spreyleri ve diğer böcek haşere kontrol ürünleri.
    • Cam temizleyiciler, havuz kimyasalları, tuvalet temizleyicileri, bulaşık sabunları, bulaşık makinesi kapsülleri veya jelleri ve çok amaçlı ev temizleyicileri gibi ev temizleyicileri.
  2. Adım 2 Ağır çöp torbaları kullanın ve cam gibi tehlikeli maddeleri çift torbaya koyun.
    Google görselleri 2. Adım Ağır çöp poşetleri kullanın ve cam gibi tehlikeli maddeleri çift poşetleyin.
    Ağır hizmet tipi çöp torbaları ve cam gibi tehlikeli maddeleri çift torbalı olarak kullanın. Temizlik çalışanlarınızı güvende tutmak için "ağır hizmet" çöp torbaları kullanın, dağınık hayvan atıklarını ve kedi kumunu iki kez torbaya koyun, kırık camları gazeteye sarın ve "kırık cam" etiketli bir kutuya koyun ve iğneleri ve şırıngaları içine yerleştirin. sıkı kapaklı sert metal veya plastik bir kap.
    • Çöp toplama işlemi sırasında hiçbirinin kaçmadığından emin olmak için talaş veya elektrikli süpürge tozu ve Strafor ambalaj fıstıkları gibi tozlu malzemeleri çöp torbalarına koyun.
  3. Adım 3 Evdeki zararlıları sınırlamak için çöpünüzü birkaç günde bir dışarıya çıkarın.
    Google görselleri 3. Adım Evdeki zararlıları sınırlamak için çöplerinizi birkaç günde bir dışarıya çıkarın.
    Evdeki zararlıları sınırlamak için çöpünüzü birkaç günde bir dışarıya çıkarın. Hayvanların ve diğer zararlıların çöp kutularınızı istila etmesini önlemek için evdeki çöplerinizi birkaç günde bir dışarıdaki çöp kutunuza atın. Hayvanların çöpünüzü kazmasını önlemek için, bir gece önce dışarıdaki çöp kutunuzu köşeye koymaktan kaçının.
    • Zararlıların dış mekan çöp kutularınızı istila etmesini önlemek için, onları ayda bir kez yıkayın.
    • İç mekandaki böcek istilasını sınırlamak için dış mekan çöp kutularınızı evinizden uzak tutun.
  4. Adım 4 Küçük böcekleri ve diğer zararlıları dışarıda tutmak için hasarlı kutuları değiştirin.
    Google görselleri 4. Adım Küçük böcekleri ve diğer zararlıları uzak tutmak için hasarlı kutuları değiştirin.
    Küçük böcekleri ve diğer zararlıları dışarıda tutmak için hasarlı kutuları değiştirin. Çoğu çöp şirketi veya atık yönetim departmanı, çöp kutunuzun kırılması veya hasar görmesi durumunda onarabilir. Çöp konteynırınız tamir edilemeyecek derecede hasar görmüşse, ücretsiz ya da küçük bir ücret karşılığında değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Çöp toplama hizmetinizle iletişime geçin ve bu hizmetlere sahip olup olmadıklarını sorun.
    • Çöp kutunuzun çalınması veya tahrip edilmesi durumunda, bazı çöp toplama hizmetleri onu ücretsiz olarak değiştirecektir.
  5. Adım 5 Neleri atabileceğinizi veya atamayacağınızı görmek için yerel düzenlemelerinizi kontrol edin.
    Google görselleri 5. Adım Neleri atabileceğinizi veya atamayacağınızı görmek için yerel düzenlemelerinizi kontrol edin.
    Neleri atabileceğinizi veya atamayacağınızı görmek için yerel düzenlemelerinizi kontrol edin. Çöplerin güvenli bir şekilde nasıl atılacağı konusunda farklı bölgelerde farklı kural ve düzenlemeler vardır. Bir şeyi alıp alamayacaklarından emin değilseniz, şehrinizin, kasabanızın veya ilçenizin web sitesine bakın veya toplama gününde neleri alıp alamayacaklarını öğrenmek için yerel atık yönetimi departmanınızla iletişime geçin.