Yunuslar Neden Bir Teknenin Dümenine Girer: Bilmek İstediğiniz Her Şey.

Yunuslar Neden Bir Teknenin Dümenine Girer: Bilmek İstediğiniz Her Şey

Yunusların teknenizin etrafında yüzmesinin ne anlama geldiğini ve ne tür tekneleri takip ettiklerini öğrenin

Yunuslar yüzme yetenekleriyle insanların gözlerini kamaştırmayı severler, bu nedenle tekneleri takip etmeleri şaşırtıcı değildir. Onların zıplamasını ve dalmasını izlemek çok heyecan verici ama bunu neden yaptıklarını merak ediyor olabilirsiniz. Yardım etmek için buradayız! Size bir dahaki sefere suya çıktığınızda bu güzel memelilerin yanında güvende olabilmeniz için yunusların tekneleri takip etmesinin tüm nedenlerini (ve diğer bazı önemli gerçekleri) anlatacağız.

Bilmeniz Gerekenler

• Yunuslar daha hızlı yüzebildikleri için tekneleri takip ederler.
  • Ayrıca çok meraklıdırlar, eğlendirmeyi severler ve bedava balık isterler.
  • Yunuslar her tekneyi takip eder ancak gemilerle, karides trol tekneleriyle ve balıkçı tekneleriyle yüzmeyi tercih ederler.
  • Yunuslar bazen tekneler tarafından yaralanabilir, bu nedenle onlardan güvenli bir mesafeyi korumak önemlidir.

Adımlar

Yunuslar neden tekneleri takip etmeyi sever?

1. Adım 1 Gemilerden gelen dalgalar yunusların daha hızlı yüzmesini sağlar.
    Google görselleri 1. Adım Gemilerden gelen dalgalar yunusların daha hızlı yüzmesine olanak tanır.
    Gemilerden gelen dalgalar yunusların daha hızlı yüzmesini sağlar. Gemiler altlarındaki suyu kaydırır, buna dümen suyu denir. Yunuslar normalden daha hızlı yüzmek veya daha az enerjiyle yüksek hızlara ulaşmak için dümen suyuna binebilirler. Üstelik süper eğlenceli!
    • Bir yunus teknenizin önünde yüzdüğünde rotada kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Herhangi bir ani hareket kazara yunusa zarar verebilir.
  2. Adım 2 Yunuslar son derece meraklıdır ve tekneleri ilginç bulurlar.
    Google görseller Adım 2 Yunuslar çok meraklıdır ve tekneleri ilginç bulurlar.
    Yunuslar çok meraklıdır ve tekneleri ilginç bulurlar. Tekneler suda hızlandıkça çok fazla ses çıkarırlar ve etraflarındaki suyun titreşmesine neden olurlar. Ayrıca insanlar kabadayı olmaya ve bazen müzik çalmaya eğilimlidir. Yunuslar aksiyona katılmayı severler, bu yüzden tekneyi takip ederler.
    • Yunuslar sosyal hayvanlardır, dolayısıyla başkalarını ararlar. Kesinlikle insanlarla etkileşime açıktırlar.
  3. Adım 3 Gösteriş yapmayı ve diğer yunusların dikkatini çekmeyi severler.
    Google görselleri 3. Adım Gösteriş yapmayı ve diğer yunusların dikkatini çekmeyi severler.
    Gösteriş yapmayı ve diğer yunusların dikkatini çekmeyi severler. Yunuslar doğal sanatçılardır ve çılgın becerilere sahiptirler. İnsanlara ne kadar iyi zıpladıklarını ve yüzdüklerini göstermeyi severler, özellikle de onları desteklerseniz. Sadece bu da değil, yunuslar gruplar halinde seyahat etme eğilimindedir ve birbirlerinden daha iyi performans göstermeleri eğlencelidir. İnsanlarla dolu tekneler, spontane gösterileri için harika izleyiciler oluşturuyor.
    • Bazı durumlarda, farklı yunus sürüleri aynı tekneyi takip edecek ve alkışlar ve tezahüratlar için yarışacaktır.
  4. Adım 4 Balıkçılar yunuslara balık atabilirler, bu nedenle yemek bulmayı umarlar.
    Google görselleri 4. Adım Balıkçılar yunuslara balık atabilirler, bu nedenle yemek umuyorlar.
    Balıkçılar yunuslara balık atabiliyorlar, bu yüzden de yemek umuyorlar. Yunuslar süper akıllıdır, bu yüzden elbette bedava atıştırmalıklar için hazırdırlar. Bir balıkçıdan kapmak varken neden tüm enerjilerini akşam yemeği için yiyecek toplayarak harcasınlar ki? Yunuslar ağlardan balık ve karides çalmakla ünlüdür, ama aynı zamanda ara sıra insanları da kendilerine günün avını atarak kandırırlar.
    • Her ne kadar yunuslar bedava yemekten gerçekten memnun olsalar da aslında uzun vadede onlara zarar veriyorlar. Yiyeceklerini insanlardan almayı alışkanlık haline getiren yunuslar kolaylıkla ağlara takılabilir veya balıkçı teknelerinden zarar görebilir.

Yunuslar ne tür tekneleri takip eder?

1. Yunuslar kelimenin tam anlamıyla her tekneyi takip eder, ancak en iyisi balıkçı tekneleridir.
    Google görselleri Yunuslar kelimenin tam anlamıyla her tekneyi takip eder, ancak en çok balıkçı teknelerini severler.
    Yunuslar kelimenin tam anlamıyla her tekneyi takip eder, ancak en iyisi balıkçı tekneleridir. Geminin pruvası veya dümen suyuna binebilmek için büyük, sabit gemileri ve mavnaları takip etmeyi tercih ederler. Ek olarak, yunuslar karides trol teknelerini ve balıkçı teknelerini severler çünkü günlük avları yemeyi severler.
    • Daha küçük gemiler söz konusu olduğunda, gürültülerini kontrol etmek ve dümen suyunu takip etmek için sürat teknelerini denetleyebilirler. Ancak bazen sabit bir yol izlemedikleri için sürat teknelerinden saklanırlar.

Yunuslar ne zaman aktiftir?

1. Adım 1 Yunuslar günün herhangi bir saatinde aktif olabilir.
    Google görseller Adım 1 Yunuslar günün herhangi bir saatinde aktif olabilir.
    Yunuslar günün herhangi bir saatinde aktif olabilir. Eğer yunusları izliyorsanız her an ortaya çıkabilirler. Ancak yunusları açık ve bulutlu günlerde görme olasılığınız daha yüksektir çünkü onları yüzeyde tespit etmek daha kolaydır.
    • Diğer teknelerin, özellikle de büyük teknelerin etrafında yüzen yunusları arayın. Teknenizin yakınında yüzmeseler bile harika bir gösterinin tadını çıkarabilirsiniz.
  2. Adım 2 Yunuslar aslında uyurken de yüzebilirler.
    Google görselleri 2. Adım Yunuslar aslında uyurken de yüzebilirler.
    Yunuslar aslında uyurken de yüzebilirler. Yunuslar ne zaman nefes alacaklarına karar verdikleri için, tamamen uykuya daldıklarında boğulurlar. Yani yunuslar aynı anda beyinlerinin yalnızca bir tarafıyla uyurlar. Bu arada suyun yüzeyinde yüzecek, deniz tabanında dinlenecek veya sığ sularda yavaşça yüzecekler.
    • Uyurken sadece bir gözlerini kapatırlar çünkü diğer gözleri çevreyi gözlemlemektedir.

Yunuslar ne kadar hızlı yüzebilir?

1. Şişe burunlu yunuslar saatte 21 mil (34 km) hızla yüzebilirler.
    Google görselleri Şişe burunlu yunuslar saatte 21 mil (34 km) hızla yüzebilirler.
    Şişe burunlu yunuslar saatte 21 mil (34 km) hızla yüzebilirler. İleriye doğru ilerlemek için kuyruklarını kullanırlar. Bununla birlikte, en hızlı yunus olan Dall'ın domuz balığı saatte neredeyse 35 mil (56 km) hıza ulaşabilir. Gördüğünüz gibi teknelere ayak uydurmada hiçbir sıkıntıları yok.

Yunusları Tekneye Çekmek

1. Adım 1 Yasal olarak yabani yunuslardan en az 50 metre uzakta durmalısınız.
    Google görselleri 1. Adım Yasal olarak yabani yunuslardan en az 50 metre uzakta durmalısınız.
    Yasal olarak yabani yunuslardan en az 50 metre uzakta durmanız gerekiyor. Sizin gibi biz de bir yunusa yaklaşmayı ve hatta belki ona lezzetli bir balık atmayı çok isteriz. Ne yazık ki bu durum yunuslar için güvenli değil ve yaşam alanlarını gerçekten bozabiliyor. Yunusların teknenizden zıplamasını ve oynamasını tamamen izleyebilirsiniz, ancak onlarla etkileşime girmek kötü bir fikirdir.
    • Hala bir yunusla yakın ve kişisel olmak istiyor musun? Yunus turuna çıkın! Yunusları yakından görebilecek ve hatta bazılarıyla yüzebileceksiniz.
  2. Adım 2 Yunusları izliyorsanız motorunuzu boşa alın.
    Google görselleri 2. Adım Yunusları izliyorsanız motorunuzu boşa alın.
    Yunusları izliyorsanız motorunuzu boşa alın. Unutmayın, yunuslar gürültüye ilgi duyarlar, bu nedenle yüzerek teknenizi inceleyebilirler. Pervanenize yaklaşmak yunus için son derece tehlikelidir, bu nedenle ilerlemeye hazır olana kadar motorunuzu nötr konumda tutun.
    • Şovun keyfini sür! Yunuslar zıplamayı ve birbirleriyle oynamayı severler ve onları alkışlayıp tezahürat ettiğinizde daha da hareketli olacaklardır.

Yunuslar teknelerden zarar görür mü?

1. Adım 1 Tekneler bazen ölümcül olabilen yunuslara çarpar.
    Google görselleri 1. Adım Tekneler bazen ölümcül olabilen yunuslara çarpar.
    Tekneler bazen ölümcül olabilecek yunuslara çarpabilir. Ne yazık ki yunuslar bazen geminin hangi yöne gideceğini yanlış değerlendirerek çarpışmaya neden olabiliyor. Benzer şekilde, pervaneler yunuslara çarptığında dilimleyebilir veya kesebilir. Yunuslardan uzak durarak onları koruyabilirsiniz.
    • Yunuslar bazen teknelerle karşılaştıklarında hayatta kalırlar, ancak vücutlarında bir yara izi veya yüzgeçlerinde bir çentik kalabilir.
  2. Adım 2 Balıkçı teknelerinin ağları da yunuslar için büyük tehlike oluşturur.
    Google görseller Adım 2 Balıkçı teknelerinin ağları da yunuslar için büyük tehlike oluşturur.
    Balıkçı teknelerinin ağları da yunuslar için büyük tehlike oluşturuyor. Yunuslar balıkçı teknelerini yiyebildiğin kadar yiyebileceğin bir büfe olarak görse de büyük risklerle karşı karşıyadırlar. Yunuslar kolaylıkla ağlara takılabilir veya olta takımlarına yakalanabilir. Yunusların güvende kalmasına yardımcı olmak insanlara kalmış.
  3. Adım 3 Tekneler yunusların dikkatini yemek yeme gibi diğer faaliyetlerden uzaklaştırabilir.
    Google görseller 3. Adım Tekneler, yunusların dikkatini yemek yeme gibi diğer faaliyetlerden uzaklaştırabilir.
    Tekneler yunusların dikkatini yemek yeme gibi diğer faaliyetlerden uzaklaştırabilir. Yunusları izlemek eğlenceli olduğundan, tur tekneleri onların yaşam alanlarını ziyaret ederek insanların onları yüzerken ve oynarken görmesini sağlar. Yunuslar teknelerin etrafında yüzmeyi sevse de bu onların normal rutinlerini gerçekten bozabilir. Yunuslar birbirleriyle sosyalleşmeyi bırakabilir ve bazen yiyecek için avlanmayı bırakabilirler.
    • Bir tur için rezervasyon yaptırırken, yerel yaban hayatına karşı duyarlı olduklarından emin olmak için her zaman tekne turu şirketine danışabilirsiniz.

Uyarılar

• Eğlence amaçlı bir tekneciyseniz, yunusları teknenize çekmek pek de iyi bir fikir değildir. Yunusun incinmesi çok daha kolaydır, bu yüzden onları izleyin. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0
  • Yiyecek için kayıkçılara bağımlı olan yunuslar yaralanma riskiyle daha fazla karşı karşıyadır, bu nedenle ne kadar sevimli olurlarsa olsunlar onları besleme dürtüsüne karşı koyun. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0