Amerika Birleşik Devletleri Kongresi İçin Bir Yasa Tasarısı Nasıl Yazılır?.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi İçin Bir Yasa Tasarısı Nasıl Yazılır?

Çoğu kişi ABD Kongresi'nin ulus adına yasalar çıkardığını biliyor. Ancak herkes, yasalaşma umuduyla herhangi birinin yasa teklifi yazabileceğinin farkında değil. Bu, çok fazla araştırma, özveri ve çaba gerektiren uzun bir süreçtir. Ayrıca halkın desteğini sağlamanız ve sonuçta Kongre temsilcilerinizden birinin yazdığınız tasarıyı kabul etmesini ve Kongre'ye sunmasını sağlamanız gerekir.

Adımlar

Bölüm 1

Yeni Kanun İhtiyacının Tespiti

1. Adım 1 Ulusal bir ihtiyacı arayın.
    Google görselleri 1. Adım Ulusal bir ihtiyacı arayın.
    Ulusal bir ihtiyacı arayın. ABD Kongresi için yasa tasarısı yazarken, tüm ülke üzerinde geçerli olacak bir yasa önerdiğinizi anlamalısınız. Geçmek için gereken desteği oluşturmak için ülke çapında ilgi çeken bir konuya ihtiyacınız olacak. Geniş ilgi ve öneme sahip konuları bulmak için ulusal gazeteleri okuyun ve ulusal haber yayınlarını izleyin.
    • Günlük yaşamda herkesi etkileyen konular iyi adaylardır. Örneğin, ulusal gıda tedariğimiz, enerji kullanımımız, ulusal güvenliğimiz veya diğer genel endişe verici konularımızla ilgili konuları düşünebilirsiniz.
  2. Adım 2 Yerel seçmenlerinizin ihtiyaçlarını belirleyin.
    Google görselleri 2. Adım Yerel seçmenlerinizin ihtiyaçlarını belirleyin.
    Yerel seçmenlerinizin ihtiyaçlarını belirleyin. Ayrıca yerel Temsilcinizin veya Senatörünüzün davanızı savunması ve yasa tasarısını Kongre'ye sunması gerektiğinin farkında olmalısınız. Bu nedenle konu, yasa koyucunuzun dikkatini çekecek kadar güçlü yerel ilgi uyandıran bir konu olmalıdır. Eğer güçlü bir yerel destek oluşturabilirseniz yasa koyucunuzu tasarının Kongre'ye sunulacak kadar önemli olduğuna ikna etme olasılığınız daha yüksek olacaktır.
    • Örneğin, eyaletinizin büyük bir balıkçılık endüstrisi varsa, belirlenen balıkçılık sularında gezi teknelerini sınırlayan bir yasa muhtemelen eyaletinizin birçok sakini tarafından desteklenecektir.
    • Sorunuzla ilgili kamuoyunun görüşünü ölçmek için çevrimiçi bir dilekçe veya anket aracı oluşturmayı düşünün.
  3. Adım 3 Tutkulu olduğunuz bir konu seçin.
    Google görselleri 3. Adım Tutkulu olduğunuz bir konu seçin.
    Tutkulu olduğunuz bir konu seçin. İşi iyi yapmak için, faturanız üzerinde araştırma yapmaya, yazmaya ve lobi faaliyetlerine birçok saat ayıracaksınız. Tamamen inandığınız bir konu seçin. Konuya olan tutkunuz yazılarınıza da yansıyacak ve diğer insanlar arasında destek oluşmasına yardımcı olacaktır. Tasarıyı kendi kişisel deneyiminize veya uzmanlığınıza da dayandırabilirsiniz.
    • Örneğin, özel ihtiyaçları olan bir öğrencinin ebeveyni iseniz, özel eğitim yasalarını araştırın ve bu tür öğrenciler için gerekli hizmetleri geliştiren bir yasa tasarısı taslağı hazırlayın.
Bölüm 2

Sorunu Araştırmak

1. Adım 1 Konuyla ilgili verileri toplayın.
    Google görselleri 1. Adım Konuyla ilgili verileri toplayın.
    Konuyla ilgili verileri toplayın. Kongreye bir yasa tasarısı sunmadan önce konuyla ilgili her şeyi bilmeniz gerekecek. Sorun hakkında bilgi edinmek için mümkün olan tüm kaynakları kullanın. Şu anda gördüğünüz sorunu araştırın ve veri ve istatistik toplayın. Olası çözümleri araştırın ve önerdiğiniz çözümle hangi maliyetlerin ilişkilendirileceğini belirlemeye çalışın.
    • Araştırmanıza halk kütüphanenizdeki bir referans kütüphaneciyle başlayın. Buradan özel bilgi kaynaklarını araştırabilir, hukuk kütüphanelerini ziyaret edebilir veya alandaki uzmanlarla konuşabilirsiniz.
  2. Adım 2 Topluluk üyeleriyle konuşun.
    Google görselleri 2. Adım Topluluk üyeleriyle konuşun.
    Topluluk üyeleriyle konuşun. Araştırmanızın bir kısmı kamuoyu şeklinde olabilir. Konu hakkında daha fazla bilgi edindikçe, halkın ne kadarının sizinle aynı sorunları ve endişeleri tanımladığını bulmaya çalışmalısınız. Aşağıdakilerden herhangi biri kamuoyunun görüşünü ve desteğini toplamak için faydalı olabilir:
    • Komşularla gayri resmi toplantılar düzenleyin.
    • Bir toplum merkezinde, kilisede veya kütüphane toplantı odasında küçük bir kasaba toplantısı düzenleyin.
    • Yerel okul PTA'nızın, sivil kuruluşların, ticaret odasının veya diğer organize grupların toplantılarında konuşma talebinde bulunun.
  3. Adım 3 Kamuoyunun görüşlerini toplamak için sosyal medyayı kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Kamuoyunun görüşlerini toplamak için sosyal medyayı kullanın.
    Kamuoyunun görüşlerini toplamak için sosyal medyayı kullanın. Facebook veya Twitter'da bir kampanya başlatın. Bunlar, görüşlerinizi ülke çapındaki bir izleyici kitlesiyle paylaşmak için giderek daha güçlü araçlar haline geliyor. Destek toplamak için çevrimiçi dilekçe araçlarını da kullanabilirsiniz. İyi ifade edilmiş bir çevrimiçi dilekçe hazırlarsanız, insanların bunu "e-imzalamasını" ve sizinle aynı inançlara sahip olduklarını göstermelerini sağlayabilirsiniz.
    • Örneğin Massachusetts Başsavcısı, o eyalette bir yasa için önerilen yasaya destek sağlamak amacıyla bir sosyal medya kampanyası başlattı.
    • Dilekçenizdeki imza sayısı veya sosyal medyada aldığınız takipçi veya beğeni sayısı gibi çevrimiçi varlığınızdan veri toplayın. Bu veriler yasa koyucular arasında destek oluşturulmasına yardımcı olabilir.
  4. Adım 4 Yasa koyucularla konuşun.
    Google görselleri 4. Adım Yasa koyucularla konuşun.
    Milletvekilleriyle konuşun. Mümkünse Kongre temsilcilerinizle erken bir toplantı ayarlamaya çalışın. Tasarınız henüz yazılmamış olsa bile konuyu seçilmiş yetkilinizle tartışmak için güçlü bir başlangıç ​​olabilir. Temsilcinizin ilgi düzeyini değerlendirebilirseniz, faturanızı nasıl yazacağınıza dair bir fikir edinebilirsiniz.
    • Örneğin, silah kontrolü mevzuatı önermek istiyorsanız ancak temsilciniz silah kontrolüne karşı çıkıyorsa, tasarınızı daha ılımlı olacak şekilde uyarlamayı düşünün. Bu onun için daha güçlü bir destek oluşturabilir.
  5. Adım 5 Benzer konulardaki mevcut faturaları inceleyin.
    Google görselleri 5. Adım Benzer konulara ilişkin mevcut faturaları inceleyin.
    Benzer konulardaki mevcut faturaları inceleyin. Kongre önündeki diğer yasa tasarılarının şu anda nasıl ele alındığını anlamak faydalı olabilir. Halihazırda var olan bir şeye çok benzeyen bir yasa taslağı hazırlamak istemezsiniz. Hangi konuların dikkat çektiğini ve hangi konulardan kaçınmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu tür araştırmalara yönelik bazı kaynaklar şunlardır:
    • Congress.gov ücretsiz, halka açık bir veritabanıdır. Komite tartışmaları, şu anda Kongre'de bulunan yasa tasarıları ve yaklaşan duruşma programları hakkında bilgi içerir. Bu bilgiyi www.congress.gov adresinde bulabilirsiniz.
    • National Journal, Washington DC ve çevresindeki çok çeşitli siyasi konular hakkında güncel araştırma ve bilgiler sağlayan bir kaynaktır. National Journal'a www.nationaljournal.com adresinden erişebilirsiniz.
Bölüm 3

Tasarı Taslağının Hazırlanması

1. Adım 1 Faturanızı güçlü bir başlıkla tanımlayın.
    Google görseller 1. Adım Faturanızı güçlü bir başlıkla tanımlayın.
    Faturanızı güçlü bir başlıkla tanımlayın. Başlık, faturanızın insanların dikkatini çekecek ve hemen ilgi yaratmaya başlayacak ilk kısmıdır. Olumlu ifadelerle yazılmış bir başlık oluşturursanız, insanlar daha metnine ulaşmadan destek oluşturabilirsiniz.
    • Örneğin “Silah Kontrolünün Artırılması Lehine Bir Yasa Tasarısı” başlıklı bir yasa tasarısı birçok insanı geri çevirebilir. Buna karşılık, “Kamuya Açık Yerlerde Güvenliği Artırmaya Yönelik Bir Yasa Tasarısı” olarak sunulan aynı konu daha olumlu destek toplayabilir.
  2. Adım 2 Faturanızın amacını belirten bir giriş yapın.
    Google görselleri 2. Adım Faturanızın amacını belirten bir giriş yapın.
    Faturanızın amacını belirten bir giriş yapın. Kısa bir açıklamayla önerdiğiniz yasanın amacını açıklayın. Teklifinizi değerlendiren diğer yasa koyucuların bu beyanı okuyabilmeleri ve ona oy vermeyi düşünmeleri gerekecek.
    • Örneğin, 2002 tarihli Hiçbir Çocuk Geride Kalmasın Yasası'nın amacı şöyleydi: "Bu başlığın amacı ve amacı, tüm çocukların yüksek kaliteli bir eğitim alma konusunda adil ve eşit fırsatlara sahip olmasını sağlamaktır."
  3. Adım 3 Tasarının uygunluğunu veya istisnalarını açıklayın.
    Google görselleri 3. Adım Tasarının uygunluğunu veya istisnalarını açıklayın.
    Tasarının uygunluğunu veya istisnalarını açıklayın. Tasarınızın bir sonraki bölümü, tasarının kimlere yönelik olduğunu veya kimlere yönelik olmadığını tanımlamalıdır. Önerilen mevzuatın kapsadığı kişileri tanımlamanız gerekecektir. Örneğin, ulusal asgari ücret teklif eden bir yasa tasarısı bunun "Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak istihdam edilen, Amerika Birleşik Devletleri'nde geçerli bir çalışma iznine sahip olan ve herhangi bir suçtan mahkum edilmemiş tüm işçiler" için geçerli olduğunu belirtebilir. Son altı ay içinde uyuşturucuya bağlı suç."
    • Alternatif olarak, tasarının uygulanmasını bir istisna beyanı ile tanımlayabilir ve önerilen mevzuatın kapsamına girmeyenleri tanımlayabilirsiniz. Örneğin, bir silah kontrolü yasa tasarısında "Bu yasanın gereklilikleri herhangi bir yerel, eyalet veya federal kolluk kuvvetinin üyeleri için geçerli değildir" ifadesi yer alabilir.
  4. Adım 4 Tanımları sağlayın.
    Google görselleri 4. Adım Tanımları sağlayın.
    Tanımlar sağlayın. Faturanızda yer alacağınız ve belirli bir anlam taşıyacak terimler bu bölümde listelenmeli ve tanımlanmalıdır. Bir terimin kendini açıkladığını düşünseniz bile onu listelemeli ve tanımını vermelisiniz. Tanım kısmı aynı zamanda yaş, uyruk, ikamet şartı vb. kısıtlamaları da dahil edebileceğiniz yerdir.
    • Örneğin, "birey" kadar yaygın bir kelimenin tanımlanması alışılmadık bir durum değildir, özellikle de "birey" yalnızca yaşayan insanları değil aynı zamanda şirketleri, ortaklıkları veya diğer tüzel kişilikleri de içeriyorsa.
  5. Adım 5 Kuralları ve diğer hükümleri belirtin.
    Google görselleri 5. Adım Kuralları ve diğer hükümleri belirtin.
    Kuralları ve diğer hükümleri belirtin. Tasarının gerçek kalbi burası. Bu, önermek istediğiniz gereksinimleri sağlayan bölümdür. Niyetleriniz konusunda herhangi bir kafa karışıklığı veya yanlış anlama yaşanmaması için bu bölümde açıklamalarınızı mümkün olduğunca açık ve öz yapmanız gerekmektedir. Bir yasa tasarısı ile ilgili olarak ortaya çıkan tartışmaların çoğu bu bölüm üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu bölümün uzunluğu ve düzeni, sorununuzun karmaşıklığına bağlı olacaktır. Basit bir yasa tasarısı bir cümle kadar kısa olabilir. Daha karmaşık bir yasa tasarısının bölümlere ve alt bölümlere ayrılması gerekebilir.
    • Faturanızın organizasyonunu planlayın. Her ana gereksinim ayrı bir bölüm olarak yazılmalı ve "Birinci Bölüm", "İkinci Bölüm" vb. etiketler kullanılarak tanıtılmalıdır. Daha spesifik olarak tanımlayıcı ifadeler alt bölümler halinde eklenmelidir.
  6. Adım 6 Tasarının geçerlilik tarihini belirtin.
    Google görselleri 6. Adım Tasarının geçerlilik tarihini belirtin.
    Tasarının geçerlilik tarihini belirtin. Pek çok yasa, Başkan tarafından kabul edilip imzalandıktan hemen sonra yürürlüğe girmiyor. Çoğu durumda, yeni bir fikir bir gereksinim haline gelmeden önce geçiş ve hazırlık için biraz zaman ayırmanız gerekir.
    • Örneğin, ulusal asgari ücrette bir değişiklik öneriyorsanız, değişikliğin derhal yürürlüğe girmesini istemek birçok işletme için kaosa neden olacaktır; bu şirketlerin bordro sistemlerinde ve bütçelerinde değişiklik yapması ve yeni ücretin hayatlarını nasıl değiştireceğini belirlemesi gerekecektir. işgücü.
    • Bir yasa tasarısında “Bu yasa yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra yürürlüğe girer” diyen bir bölümün bulunması yaygındır. Yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yasa tasarısı Başkan tarafından imzalandıktan hemen sonra yürürlüğe girer.
  7. Adım 7 Finansman sorunlarını ele alın.
    Google görselleri 7. Adım Finansman sorunlarını ele alın.
    Finansman sorunlarını ele alın. Hükümetin bazı önlemler almasını gerektiren bir yasa tasarısının maliyetli olacağı genel olarak anlaşılmaktadır. Ancak tasarının kendi bütçesini içermesi uygun değildir. Hükümeti bütçelemek tamamen ayrı bir görevdir. Bununla birlikte, faturanızın, finansmanı birkaç yılla veya belirli bir miktar parayla sınırlayabilecek bir dil içermesi uygundur.
    • Örnek olarak, tasarınızda "Kongre, bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren on yıla kadar gereken fonları tahsis edecektir" şeklinde bir ödenek bölümü bulunabilir. Bu, Kongre'nin bu süre içinde hükmü uzatmak için ek eylemde bulunmaması halinde, finansmanı on yıl süreyle sınırlayacaktır.
Bölüm 4

Tasarının Kongreye Taşınması

1. Adım 1 Kongre temsilcinizle iletişime geçin.
    Google görselleri 1. Adım Kongre temsilcinizle iletişime geçin.
    Kongre temsilcinizle iletişime geçin. Tasarınızın Kongre'ye ulaşması için yasa koyucunuzun dikkatini çekmeniz gerekiyor. İlk adım, konuyu görüşmek üzere Temsilciniz veya Senatörünüzle iletişime geçmektir. Tüm seçilmiş federal temsilcilerin iletişim bilgilerini hükümetin www.USA.gov/elected-officials sitesinde bulabilirsiniz. Kendi Temsilcinizi veya Senatörünüzü bulmak için “Federal seçilmiş yetkililerle iletişime geçin” bağlantısını izleyin.
    • Bağlantı sizi yasa koyucuların Washington DC adreslerine ve resmi e-posta adreslerine yönlendirecektir. Yasa koyucuların ayrıca yerel, eyalet içi ofisleri vardır. Bu bilgi için doğrudan yasa koyucunuzun adını arayın veya eyaletinizin resmi hükümet web sitesine bakın.
    • Bazı temsilciler özellikle seçmenlerle tanışmak için açık ofis saatleri düzenler. Eğer bu mümkün değilse yasa koyucunuzun ofisi ile iletişime geçin ve bir toplantı planlayın. Ancak önce bir yardımcıyla görüşmeniz veya konuşmanız gerekebilir.
  2. Adım 2 Faturanıza olan ihtiyacı sunun.
    Google görselleri 2. Adım Faturanıza olan ihtiyacı sunun.
    Faturanıza olan ihtiyacı sunun. Yasa koyucunuzla ya da bir yardımcınızla bir toplantı planlayabildiğinizde kısa bir sunum yapmaya hazır olmalısınız. Yasa koyucunuzu yasa tasarısının federal bir yasa olmayı hak ettiğine ikna etmeniz gerekecek. Araştırmanızı, topladığınız verileri ve tasarıyı hazırlarken hazırladığınız taslağı tartışmaya hazır olmalısınız. Kongre üyelerinin ve çalışanlarının zaman konusunda birçok talepleri olduğunu anlayın.
    • Bilgilerinizi mümkün olduğu kadar kısa ve öz bir şekilde sunmalı ve yasa koyucunun incelemeyi istemesi halinde daha fazla ayrıntı sunmalısınız.
  3. Adım 3 Uzun bir beklemeye hazırlıklı olun.
    Google görseller 3. Adım Uzun bir beklemeye hazırlıklı olun.
    Uzun bir beklemeye hazırlıklı olun. Hazırladığınız yasa tasarısını Temsilciniz veya Senatörünüzün eline teslim ettikten sonra, o yasa tasarısının yasalaşması süreci aslında daha yeni başlıyor. Yasa koyucunun tasarıyı Kongre'ye sunması gerekecek; burada tartışılacak, tartışılacak, bir veya daha fazla komiteye aktarılacak, daha ayrıntılı olarak incelenecek, düzenlenecek ve sonunda oylanacak. Bu çok uzun bir süreç.

Referanslar

1. ↑ https://www.mass.gov/ago/news-and-updates/press-releases/2016/ag-healey-launches-social-media-campaign.html
  2. ↑ https://www.nationaljournal.com/bp/48249/about-national-journal
  3. ↑ https://www.usa.gov/elected-officials
  4. ↑ https://www.genome.gov/12513982/how-a-bill-becomes-law/

Uyarılar

• Bu hızlı ve kolay bir süreç değildir. Teşekkürler Faydalı 2 Faydalı Değil 0