Psikolojik Korku Hikayesi Nasıl Yazılır?.

Psikolojik Korku Hikayesi Nasıl Yazılır?

Bir tür olarak psikolojik korku, klasik korku hikayelerinde bulabileceğiniz tüm tipik kan ve vahşet olmadan sizi korkutmak için tasarlanmıştır. Psikolojik korku, dışsal bir canavar veya yaratıktan ziyade ana karakterinizin iç çatışmasına odaklanır. İlgi çekici bir hikaye fikri bularak ve hikayede bir terör ve önsezi havası yaratmaya odaklanarak kendi psikolojik korku hikayenizi yaratabilirsiniz. Daha sonra psikolojik korku hikayenizi mümkün olduğunca korkutucu ve rahatsız edici hale getirmek için zaman ayırmalısınız.

Adımlar

Bölüm 1

Planlama

1. Adım 1 Hikaye fikirleri için beyin fırtınası yapın.
    Google görselleri 1. Adım Hikaye fikirleri için beyin fırtınası yapın.
    Hikaye fikirleri için beyin fırtınası yapın. İyi bir psikolojik korku hikayesi yazmak için derinlere inmeniz ve korkutucu ya da rahatsız edici bulduğunuz bir şey hakkında yazmanız gerekir. Kendinize şunu sorun: Beni en çok ne korkutuyor? Hayatımdaki hangi an veya anlar beni rahatsız veya huzursuz hissettirdi? Daha sonra en korkunç düşüncelerinizi veya deneyimlerinizi hikayeniz için ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.
    • Örneğin, belki de gerçekliğe olan hakimiyetinizi kaybetme ve yakınınızdaki birine zarar verme konusunda yoğun bir korkunuz var. Daha sonra bu korkuyu, gerçeklik duygusunu kaybeden ve kontrolden çıkan bir karakter hakkındaki hikayeniz için ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.
  2. Adım 2 İlgi çekici bir ana karakter yaratın.
    Google görselleri 2. Adım İlgi çekici bir ana karakter oluşturun.
    İlgi çekici bir ana karakter yaratın. Benzersiz ve ilgi çekici görünen bir ana karakteriniz varsa korku hikayeniz çok daha güçlü olacaktır. Ana karakterinizin de kusurlu olması ve sayfada belirgin bir kişiliğe sahip olması gerekir. İlgi çekici bir ana karaktere sahip olmak okuyucunuzu meşgul edecektir.
    • Ana karakterinizin, özgüven sorunu ya da başkalarına karşı kıskançlık gibi içsel bir kusuru olabilir. Karakter aynı zamanda fiziksel bir rahatsızlık veya çekici bulmadığı bir fiziksel özellik gibi dışsal bir kusurla da zorluk yaşayabilir.
    • Mesela ana karakteriniz ergenlik çağına girmiş bir genç kız olabilir. Bir ucube ya da tuhaf biri olarak görüldüğü için lisede arkadaş edinmekte ve kendi yaşındaki diğer kızlarla ilişki kurmakta zorlanabilir. Delilerin ve delilerin rahatsız edici hikayelerini tercih edebilir.
  3. Adım 3 Hikayenizin psikolojik unsurunu belirleyin.
    Google görselleri 3. Adım Hikayenizin psikolojik unsurunu belirleyin.
    Hikayenizin psikolojik unsurunu belirleyin. Hikayeniz kanlı veya kanlı olmaktan ziyade psikolojik korkuya odaklanmalıdır. Tabii ki korku hikayenizde hala kan olabilir. Delilik, mani, akıl hastalığı veya psişik bir kırılmaya yol açan kişisel yaşam krizi gibi psikolojik unsurları dahil edebilirsiniz. Daha sonra ana karakterinize bu psikolojik unsurlardan birini hediye edebilir ve onun rahatsız edici bir ruhla ilgili deneyimleri hakkında yazabilirsiniz.
    • Örneğin, belki de ana karakteriniz okuldaki bir zorbayla yaşadığı yoğun bir andan etkileniyor. Daha sonra gerçeklik duygusunu kaybetmeye başlayabilir. Eğer rahatsız bir ruh hali içinde olmasaydı, başka türlü yapmayacağı seçimler veya kararlar verebilir.
  4. Adım 4 Psikolojik korku örneklerini okuyun.
    Google görselleri 4. Adım Psikolojik korku örneklerini okuyun.
    Psikolojik korku örneklerini okuyun. Türü daha iyi anlamak için psikolojik korkunun popüler örneklerini okuyabilirsiniz. Bu metinleri internette veya yerel kütüphanenizde arayabilirsiniz. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli örnekleri okuyabilirsiniz:
    • Yapraklar Evi, Mark Z. Danielewski.
    • Shirley Jackson'ın Biz Her Zaman Kalede Yaşadık.
    • Stephen King'in eseri.
    • Charlotte Perkins Gilman'ın Sarı Duvar Kağıdı.
    • Daphne du Maurier'den Rebecca.
Bölüm 2

Taslak hazırlama

1. Adım 1 Bir terör ve önsezi havası yaratın.
    Google görselleri 1. Adım Bir terör ve önsezi havası yaratın.
    Bir terör ve önsezi havası yaratın. Psikolojik korku, ormandaki bir canavar veya yaratık gibi dış güçlerden ziyade ana karakterinizin iç işleyişine odaklanır. Hikayenizin ilgi çekici kalmasını sağlamak için rahatsız edici bir atmosfer veya ruh hali yaratmaya çalışmalısınız. Hikayenize, okuyucunun kötü veya sapkın bir şeyin hemen köşede beklediğini hissettiği bir önsezi hissi yaratan öğeler ekleyin.
    • Okuyucuya biraz tuhaf gelen veya rahatsız edici gelen ayrıntılara yer vererek dehşet verici bir atmosfer yaratabilirsiniz. Normal görünen şeyleri rahatsız edici ve gerçeküstü bir şeye dönüştürün. En gündelik deneyimlere ve olaylara bile bir parça korku ekleyin.
    • Örneğin, ana karakterinizin lisedeki gününe, deneyimlerinin biraz rahatsız edici veya tuhaf göründüğü garip bir değişiklik ekleyebilirsiniz. Belki başka birinin saçını bulmak için dolabını açar ya da sınıfta pencereden dışarı baktığında sokağın karşısında kendisine benzeyen bir kız görür.
  2. Adım 2 Karakterlerinizin başına kötü şeyler gelmesine izin verin.
    Google görseller 2. Adım Karakterlerinizin başına kötü şeyler gelmesine izin verin.
    Karakterlerinizin başına kötü şeyler gelmesine izin verin. Korku hikayelerindeki en büyük unsur, iyi insanların başına kötü şeylerin sıklıkla tekrar tekrar gelmesidir. Hikayenizde karakterlerinizin, özellikle de ana karakterinizin başına kötü veya kötü şeylerin gelmesine izin vermelisiniz. Bu, hikayenin önemini artıracak ve okuyucunun ana karakterinize sempati duymasını sağlayacaktır.
    • Karakterinizi, kötü giden küçük bir şeyden başlayıp, çok kötü giden daha büyük bir şeye doğru ilerleyerek, hayatlarında terörü veya korkuyu dereceli olarak deneyimleyecek şekilde ayarlamayı deneyebilirsiniz. Ana karakterinizin etrafındaki diğer karakterlerin de kötü şeyler yaşaması hikayenizde genel bir dram duygusu yaratabilir.
    • Örneğin ruh halinin bozuk olması nedeniyle kötü kararlar veren bir ana karakteriniz olabilir. Şiddete başvurabilir veya başkalarına saldırabilir, bu da en yakınındakilerin başına kötü şeylerin gelmesine yol açabilir.
  3. Adım 3 Duyusal ayrıntıları ekleyin.
    Google görselleri 3. Adım Duyusal ayrıntıları ekleyin.
    Duyusal ayrıntıları ekleyin. Yazılarınızda klişelerden uzak durmaya çalışmalı, özgün detay ve açıklamalar ortaya koymalısınız. Bunu yapmanın bir yolu, hikayenizin her sahnesinde veya anında beş duyuya odaklanmak, bir şeyin nasıl hissettiğini, sesini, tadını, kokusunu ve karakterlerinize nasıl göründüğünü anlatmaktır. Yazınızda duyusal ayrıntıları kullanmak aynı zamanda psikolojik korku öykünüzün daha rahatsız edici anlarının canlanmasını ve okuyucunuz için gerçekçi olmasını sağlayabilir.
    • Örneğin, bir karakterin manik dönem deneyimini “dünyanın ikiye bölündüğünü ve karanlığın ve kafa karışıklığının tarafında olduğumu hissetmek” olarak tanımlayabilirsiniz.
    • Ayrıca kanın "kızıl kırmızı" veya "kırmızı" gibi tanıdık tanımlarına dayanmak yerine, kanın kokusunu veya tadını nasıl tanımlamayı deneyebilirsiniz. Kanı "acı ve metalik" veya "spor ayakkabılarımın etrafında biriken ıslak, kırmızı perçinler" olarak tanımlayabilirsiniz.
  4. Adım 4 Yaygın korku klişelerinden kaçının.
    Google görselleri 4. Adım Yaygın korku klişelerinden kaçının.
    Yaygın korku klişelerinden kaçının. Özellikle korku yazarken yazarken yaygın klişelere düşmemeye çalışmalısınız. Psikolojik korku, yaygın klişelerle veya tüm anlamını yitirecek kadar tanıdık hale gelen durumlarla doludur. Yaşayan bir ev, sinir krizinin eşiğindeki bir kadın ya da çatı katında derin, karanlık bir sırrı olan bir aile, bunların hepsi daha önce yapılmış tanıdık korku hikayeleridir. Klişe senaryolardan ve açıklamalardan kaçınmaya çalışmalı, bunun yerine sizin bakış açınıza özgü ve benzersiz hissettiren bir hikaye için çabalamalısınız.
    • Bu klişelerden kaçınmanın bir yolu tanıdık bir durumu alıp onu size ve bir yazar olarak bakış açınıza göre kişiselleştirmektir. Belki de hikayenin en başında ortaya çıkan derin, karanlık bir sırrı olan bir aile gibi klişe bir hikayeye bir değişiklik eklersiniz ve karakterlere, sonrasındaki olaylarla şimdiki zamanda baş etmeyi bırakırsınız. Ya da belki de "sinir krizinin eşiğindeki kadınınızı" sizin endişe deneyiminize veya bir arkadaşınızın travma deneyimine özel hale getirerek hikayenin daha spesifik ve incelikli olmasını sağlarsınız.
  5. Adım 5 Rahatsız edici bir son oluşturun.
    Google görselleri 5. Adım Rahatsız edici bir son oluşturun.
    Rahatsız edici bir sona kadar inşa edin. Korku hikayeniz rahatsız edici veya biraz tuhaf hissettiren bir son içermelidir. Sonunuza bir değişiklik katabilir veya okuyucuyu tedirgin edecek yoğun bir görüntü oluşturabilirsiniz. Güçlü, rahatsız edici bir sona sahip olmak, okuyucunuzu mükemmel bir şekilde korkutabilir ve korku hikayeniz için ideal bir iniş noktası olabilir.
    • Rahatsız edici bir son oluşturmanıza yardımcı olacak hikayeniz için bir olay örgüsü taslağı hazırlamaya karar verebilirsiniz. Çizim taslağını oluşturmak için çizim diyagramını veya kar tanesi yöntemini kullanabilirsiniz.
    • Örneğin hikayenin sonuna kadar ruhsal bir kırılma yaşadığının farkına varmayan bir ana karakteriniz olabilir. Büyük, rahatsız edici gelişme, ana karakterinizin sonunda tüm hayallerinin kafasında uydurulduğunu fark etmesi olabilir.
Bölüm 3

Parlatma

1. Adım 1 İlk taslağınızı yüksek sesle okuyun.
    Google görselleri 1. Adım İlk taslağınızı yüksek sesle okuyun.
    İlk taslağınızı yüksek sesle okuyun. İlk taslağınızı aldıktan sonra, daha güçlü hale gelmesi için onu cilalamalısınız. İlk taslağınızı baştan sona yüksek sesle okuyun. Her cümlenin birbirine nasıl aktığını dinleyin. Kafa karıştırıcı veya belirsiz olan belirli pasajlar olup olmadığına dikkat edin. Hikayede sizi rahatsız eden anlara dikkat edin.
    • Yeniden işlenmesi veya revize edilmesi gereken bölümlerin altını çizebilir veya işaretleyebilirsiniz. Ayrıca işinize yarayan cümleleri vurgulayabilirsiniz, böylece diğer alanların da nasıl işe yarayabileceğini anlamaya çalışabilirsiniz.
  2. Adım 2 İlk taslağınızı başkalarıyla paylaşın.
    Google görselleri 2. Adım İlk taslağınızı başkalarıyla paylaşın.
    İlk taslağınızı başkalarıyla paylaşın. İlk taslağınızı inceleyecek bir veya iki anlayışlı okuyucu bulmalısınız. Hikayeyi onlara yüksek sesle okuyabilir veya daha sonra kendi başlarına okuyabilecekleri bir kopyasını onlara verebilirsiniz. Daha sonra okuyucularınızdan hikayeniz hakkında geri bildirim isteyebilirsiniz.
    • Başkalarının yapıcı geri bildirimlerini kabul etmeye istekli olun. Hikayenizin dikkatli okuyucular tarafından eleştirilmesi onu çok daha güçlü hale getirebilir.
  3. Adım 3 Taslağınızı gözden geçirin.
    Google görseller 3. Adım Taslağınızı gözden geçirin.
    Taslağınızı gözden geçirin. Hikayeniz hakkında geri bildirim aldıktan sonra, onu gözden geçirmek için zaman ayırmalısınız. Cümle cümle çalışabilir veya ilk önce en çok çalışma gerektiren pasajlar üzerinde, ardından orta veya minimum miktarda revizyon gerektiren pasajlar üzerinde çalışabilirsiniz.
    • Hikayenizi gözden geçirdikten sonra, bitmiş taslağa çok daha yakın olup olmadığınızı belirlemek için onu okuyucularınıza tekrar gösterebilirsiniz.

Video