Ayakkabılar Nasıl Büyülenir?.

Ayakkabılar Nasıl Büyülenir?

Hayatınızda biraz daha şıklığa ihtiyacınız varsa, bir çift ayakkabıyla göz kamaştırmayı düşünün. Bunları her zaman mağazadan satın alabilirsiniz, ancak çok pahalı olabilir ve onları sadece kendiniz şaşırtmak genellikle daha ucuzdur. Yüksek topuklu ayakkabılar ve topuklu ayakkabılar göz kamaştırmanın en popüler adaylarıdır, ancak kanvas spor ayakkabılar veya parmak arası terlik gibi daha günlük ayakkabılara da biraz ışıltı ve gösteriş ekleyebilirsiniz. Proje biraz zaman alabilir ancak sonuçlar muhteşem ve kesinlikle buna değer.

Bilmeniz Gerekenler

• Ayakkabıları nemli bir bezle silerek hazırlayın; daha sonra bir mücevher ayarlayıcıyla birlikte gerektiğinde yapay elmaslar satın alarak tasarımınızı planlayın.
  • Yapay elmasları güçlü bir yapıştırıcıyla uygulayın ve mücevher ayarlayıcıyla kristalleri toplayın, tutkalın yapışması için yapay elmasın üst kısmına bastırın.
  • Tutkalın sertleşmesi için 72 saate kadar bekleyin, ardından kalıntıyı alkolle temizleyin ve yapay elmasları yumuşak bir bezle parlatın.

Adımlar

Bölüm 1

Ayakkabıların Hazırlanması

1. Adım 1 Göz kamaştırmak istediğiniz ayakkabıları seçin.
    Google görseller 1. Adım Göz kamaştırmak istediğiniz ayakkabıları seçin.
    Göz kamaştırmak istediğiniz ayakkabıları seçin. Topuklulardan topuklu ayakkabılara, kanvas spor ayakkabılardan parmak arası terliklere kadar hemen hemen her türlü ayakkabıyla göz kamaştırabilirsiniz. Çok fazla süslemesi olmayan sade ayakkabılar (en azından göz kamaştırmak istediğiniz alanda) en iyi sonucu verecektir. Yeni ayakkabılar en iyi sonucu verecektir ancak temiz ve iyi durumda oldukları sürece eski ayakkabıları da kullanabilirsiniz.
    • Aşınma ve yıpranmayı çok hızlı gösterdikleri için parmak arası terlik ve kanvas spor ayakkabıların yeni olması gerekir.
  2. Adım 2 Ayakkabıları nemli, pamuklu bir bezle silin.
    Google görseller Adım 2 Ayakkabıları nemli, pamuklu bir bezle silin.
    Ayakkabıları nemli, pamuklu bir bezle silin. Ayakkabılar özellikle kirliyse bunun yerine tuvalet ispirtosu kullanın. Ancak ayakkabıların deriden yapılmış olmasına dikkat edin; tuvalet ispirtosu deri ayakkabıların rengini bozabilir. Gösterinin tamamını silmenize gerek yok ama göz kamaştıracağınız alanı silmeniz gerekiyor.
  3. Adım 3 Tasarımınızı planlayın.
    Google görselleri 3. Adım Tasarımınızı planlayın.
    Tasarımınızı planlayın. Güçlü yapıştırıcılarla çalışacağınız için hataları düzeltmek zor olacaktır. Şimdi ayakkabılarınıza bir göz atın ve yapay elmasların nereye gitmesini istediğinize karar verin. Rhinestones ayakkabıların ağırlığını artırabileceğinden, ayakkabının tamamını kaplamanız önerilmez. Burada başlamanız için birkaç fikir var:
    • Topuk kısmının tamamını bir çift yüksek topuklu ayakkabı veya dolgu topukla kaplayın.
    • Bir çift kanvas spor ayakkabının sadece kumaş kısmını kaplayın.
    • Kanvas spor ayakkabıların yalnızca kauçuk burun kısmını kapatmayı düşünün. Yapay elmasların düşebileceğini unutmayın.
    • Kayışları bir çift parmak arası terlikle örtün. Malzemeye bağlı olarak yapay elmasların düşebileceğini unutmayın.
  4. Adım 4 Yapay elmaslarınızı satın alın.
    Google görseller 4. Adım Yapay elmaslarınızı satın alın.
    Yapay elmaslarınızı satın alın. Gümüş veya şeffaf elmaslar hemen hemen her ayakkabıyla uyumlu olacaktır. Ayrıca renkli yapay elmaslar da kullanabilirsiniz ancak ayakkabınızda güzel göründüklerinden emin olun. Hepsi aynı şekil ve boyuttaki yapay elmasları kullanabilir veya farklı şekil ve/veya boyutlarda denemeler yapabilirsiniz. Hepsi aynı boyutta elmas taklidi kullanıyorsanız, eğrilerin neden olduğu boşlukları doldurmak için birkaç farklı boyuta sahip olmak yine de iyi bir fikir olacaktır.
    • Bir çift yüksek topuklu ayakkabı, topuklu ayakkabı veya çok pahalı ayakkabılar için küçük, yüksek kaliteli yapay elmaslar kullanın. 5ss ile 16ss arasındaki boyutlar özellikle işe yarayacaktır. Büyük, plastik yapay elmaslar yapışkan görünecektir.
    • Kanvas spor ayakkabılar veya parmak arası terlik gibi bir çift gündelik veya ucuz ayakkabı giyiyorsanız, daha büyük ve daha ucuz yapay elmaslar kullanabilirsiniz.
  5. Adım 5 Gerekirse bir mücevher ayarlayıcı satın alın veya yapın.
    Google görseller 5. Adım Gerekirse bir mücevher ayarlayıcı satın alın veya yapın.
    Gerekirse bir mücevher ayarlayıcı satın alın veya yapın. Bir mücevher ayarlayıcı, ucuna bir balmumu topu iliştirilmiş küçük, plastik bir çubuktur. Eğer bulamazsanız, küçük bir parça balmumunu top haline getirin ve kürdanın üzerine yapıştırın. Top iğne başı büyüklüğünde olmalıdır.
    • Bu yalnızca küçük yapay elmaslar için gereklidir. Eğer elmas taklidi parmağınızla kolayca kaldırabiliyorsanız, bir mücevher ayarlayıcıya ihtiyacınız yoktur.
    • Ayrıca bir çift mücevher cımbızı da kullanabilirsiniz. Ucun daha uzun ve daha ince olması dışında kozmetik cımbızlara benzerler. Bunları bir sanat ve el sanatları mağazasının boncuk bölümünde bulabilirsiniz.
  6. Adım 6 Yapay elmasları bir tepsiye dökün.
    Google görseller 6. Adım Yapay elmasları bir tepsiye dökün.
    Rhinestones'i bir tepsiye dökün. Tepsi bulamazsanız temiz, plastik bir kapak da işe yarayacaktır. Her yapay elmasın düz arka tarafının aşağı baktığından ve yönlü tarafının yukarı baktığından emin olun. Bu, yapay elmasların alınmasını kolaylaştıracaktır.
    • Çok sayıda yapay elmasla çalışıyorsanız, önce yalnızca küçük bir miktar dökün.
    • Farklı şekil ve/veya boyutlarla çalışıyorsanız, öncelikle bunları sıralamak iyi bir fikir olacaktır. Gerekirse farklı tepsiler/kapaklar kullanın.

Bölüm 2

Yapay Elmasların Uygulanması

1. Adım 1 Ayakkabının üzerindeki küçük bir parçaya güçlü bir yapıştırıcı uygulayın.
    Google görseller 1. Adım Ayakkabının üzerindeki küçük bir parçaya güçlü bir yapıştırıcı uygulayın.
    Ayakkabının üzerindeki küçük bir yamaya güçlü bir yapıştırıcı uygulayın. Yapıştırıcıyı ayakkabının üzerindeki 1 x 2 santimetrelik bir alana uygulamak için kürdan, şiş veya dondurma çubuğu kullanın. Yüksek bir topuk veya dolgu topuk üzerinde göz kamaştırıyorsanız, topuğun kenarından veya arkasından başlayın; ortadan veya üstten başlamayın.
    • Küçük parçalar halinde çalışmak daha kolaydır. Ayrıca tutkalın çok hızlı kurumasını da önler.
    • E6000 veya GemTac gibi güçlü bir yapıştırıcı kullanın. Normal beyaz okul yapıştırıcısı veya yapışkan yapıştırıcı bunun için yeterince güçlü olmayacaktır.
    • Topuk kumaşla kaplıysa veya kanvas bir spor ayakkabı kaplıyorsanız bunun yerine kaliteli bir kumaş yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.
  2. Adım 2 Mücevher ayarlayıcıyla bir kristal alın.
    Google görseller 2. Adım Mücevher yapıcıyla bir kristal alın.
    Mücevher yapıcıyla bir kristal alın. Balmumu ucunu yapay elmasın üst kısmına hafifçe vurun. Yapay elmas balmumuna yapışmalıdır. Ancak elmas taklide çok fazla bastırmayın, aksi halde balmumuna yapışır ve yapıştırıcıya tam olarak yapışmaz.
    • Kristalin üzerinde balmumu kalıntısı görürseniz paniğe kapılmayın. Bununla daha sonra ilgileneceksin.
    • Büyük, kalın yapay elmaslarla çalışıyorsanız, onu parmaklarınızla tutabilirsiniz.
    • Ayrıca yapay elmasları bir çift takı cımbızıyla da alabilirsiniz. Yanlarından tutun.
  3. Adım 3 Yapay elmas'ı tutkalın içine bastırın.
    Google görseller 3. Adım Yapay elmas'ı yapıştırıcıya bastırın.
    Elmas taklidi tutkalın içine bastırın. Elmas taklidi yapıştığında mücevher ayarlayıcıyı dikkatlice kaldırın. Gerekirse elmas taklidi yerine itmek için turuncu bir çubuk veya kürdan kullanın.
    • Turuncu çubuk, manikürcülerin tırnak etlerini geriye itmek için kullandıkları aracın aynısıdır. Daha çok market ve süper marketlerin tırnak bakımı bölümünde bulabilirsiniz.
    • Takı cımbızı kullanıyorsanız üzerlerine yapıştırıcı bulaşmamasına dikkat edin. Yaptıysanız yapıştırıcıyı hemen silin.
  4. Adım 4 Yapay elmasları ayakkabının geri kalanına uygulayın.
    Google görseller 4. Adım Yapay elmasları ayakkabının geri kalanına uygulayın.
    Yapay elmasları ayakkabının geri kalanına uygulayın. Her zaman 1 ila 2 santimetrelik küçük parçalar halinde çalışın. Son derece ışıltılı bir görünüm için bunları yan yana, daha incelikli bir görünüm için ise daha uzağa yerleştirebilirsiniz. Yapay elmaslarınızın tümü aynı boyuttaysa, boşlukları doldurmak için tek boyutlu olanı kullanmanız gerekebilir. Rastgele bir desende çeşitli boyutlar kullanıyorsanız, önce en büyük olanlardan başlayın, ardından boşlukları daha küçük olanlarla doldurun.
    • En fazla kapsamayı elde etmek için, duvardaki tuğlalar gibi, farklı çizgiler halinde yuvarlak yapay elmaslar uygulayın.
    • Düzgün, geometrik bir görünüm için kare yapay elmasların düz çizgiler halinde uygulanması.
    • Tüm alanı yapay elmaslarla kaplamanıza gerek yok. Basit papatyalar gibi desenler oluşturmak için küçük yapay elmaslar kullanın.

Bölüm 3

İşin Bitirilmesi

1. Adım 1 Tutkalın sertleşmesini bekleyin.
    Google görseller 1. Adım Tutkalın sertleşmesini bekleyin.
    Tutkalın sertleşmesini bekleyin. Bunun ne kadar süreceği, kullandığınız yapıştırıcının türüne bağlıdır; bu nedenle paketteki talimatları dikkatlice okuyun. Örneğin E6000'in ayarlanması 24 ila 72 saat sürecektir.
    • Kuruma süreleri kürlenme süreleri ile aynı değildir. Tutkalınızın sertleşme süresi varsa ayakkabıları giymeden önce bu süreyi beklemeniz gerekir.
  2. Adım 2 Kalıntıları aseton veya tuvalet ispirtosu ile temizleyin.
    Google görselleri 2. Adım Tüm kalıntıları aseton veya tuvalet ispirtosu ile temizleyin.
    Kalıntıları aseton veya tuvalet ispirtosu ile temizleyin. Bunu bir pamuklu çubuk veya fırçayla yapabilirsiniz. Fırça kullanıyorsanız umursamadığınız bir fırça olduğundan emin olun çünkü lifleri bozar. Ancak bölgeyi ıslatmaktan kaçının, aksi halde aseton yapıştırıcıyı çözecek ve yapay elmasların düşmesine neden olacaktır.
    • Asetonu her zaman yedek bir elmas taklidi üzerinde test edin, özellikle de plastikten yapılmışsa. Belirli plastik türlerini buğulayabilir veya çözebilir.
    • Yapay elmas plastikten yapılmışsa, önce yapıştırıcıyı kazımayı deneyin. Eğer çıkmıyorsa, daha sonra alkol almayı deneyin; asetona göre daha yumuşaktır.
    • Yapıştırıcı temiz bir şekilde kuruyacaktır. Çok belirgin değilse, bazen olduğu gibi bırakmak daha iyi olabilir.
  3. Adım 3 Gerekirse yapay elmasları yumuşak bir bezle parlatın.
    Google görselleri 3. Adım Gerekiyorsa yapay elmasları yumuşak bir bezle parlatın.
    Gerekirse yapay elmasları yumuşak bir bezle parlatın. Bu yalnızca yapay elmasların üzerinde balmumu veya parmak izi varsa gereklidir. Kalıntı bitene kadar yumuşak pamuklu veya mikrofiber bir bezle yavaşça silin.
  4. Adım 4 Ayakkabılarınıza dikkatli davranın.
    Google görseller 4. Adım Ayakkabılara dikkatli davranın.
    Ayakkabılara dikkatli davranın. Yapay elmaslardan bazıları, özellikle çok fazla bükülen bir alandaysa (kanvas spor ayakkabılardaki lastik burun kapakları veya bir çift parmak arası terlik üzerindeki kayışlar gibi) sonunda düşebilir. Kullandığınız yapıştırıcı çok güçlü olmasına rağmen ayakkabınızı ıslatmaktan kaçının. Bu onların daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız Olan Şeyler

• İyi durumda, temiz ayakkabı
  • Düz sırt yapay elmasları ("Hit Fix" değil)
  • Güçlü yapıştırıcı (örneğin: E6000 GemTac)
  • Tepsi veya kapak
  • Mücevher ayarlayıcı veya mücevher cımbızı
  • Kürdan veya turuncu çubuk
  • Kürdan, şiş veya dondurma çubukları
  • Yumuşak pamuklu veya mikrofiber bez
  • Aseton veya tuvalet ispirtosu