Kokmuş Ayakkabılar Nasıl Temizlenir: Taze Ayaklar İçin Ev Çareleri.

Kokmuş Ayakkabılar Nasıl Temizlenir: Taze Ayaklar İçin Ev Çareleri

Ayakkabılardan kötü kokuları hem elle hem de çamaşır makinesinde çıkarmanın en iyi yolları

En sevdiğiniz spor ayakkabınızı giymek için oturuyorsunuz ve belli bir tuhaflık fark ettiğinizde. Ayakkabılarımızın neden biraz kokmaya eğilimli olduğu şaşılacak bir şey değil: Ayaklarımız terlediğinde, bu nem ayakkabılarımızın içinde sıkışıp kalır ve bu da biraz hoş olmayan bir kokuya neden olur. Neyse ki, kötü kokan ayakkabılar çok yaygın bir sorun olduğundan, kokuyu gidermenin ve günlük rutininize hızlı bir şekilde geri dönmenin birçok yolu vardır. Kokan spor ayakkabılarınızı nasıl temizleyebileceğinizi ve her gün giyeceğiniz yeni ayakkabılar için yeni kokuların oluşmasını nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bilmeniz Gerekenler

• Ayakkabılarınızın içine kabartma tozu koyarak kokuları hızla emebilirsiniz.
  • Mikropları beyaz sirke veya dezenfektan spreyle öldürün.
  • Mikropları ve bakterileri öldürmek için ayakkabılarınızı gece boyunca dondurucuya koyun.
  • Zorlu kokularla mücadele etmek için tabanlıklarınızı veya spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayın.

Adımlar

Yöntem 1

Yıkamadan

1. Filigran wikiKokan Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir
    Google görselleri Filigran wikiKokan Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir
    Kokuları karbonatla absorbe edin. 2 çorap veya 2 kahve filtresini birkaç kaşık dolusu karbonatla doldurun. Her ayakkabıya bir tane yerleştirin ve ardından ayakkabılarınızı gece boyunca dışarıda bırakın. Sabahları karbonatı çıkarın ve atın.
    • Kabartma tozu doğal olarak kokuları emer, bu da onu kokulu ayakkabıların temizliği için harika kılar.
    • Bu kokuyu yeni bir kokuyla değiştirmek ister misiniz? Ayakkabılarınıza koymadan önce kabartma tozuna en sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla ekleyin.
    • Kabartma tozu yok mu? Bunun yerine kedi kumu kullanın.
  2. Adım 2 Ayakkabılarınıza seyreltilmiş beyaz sirke püskürtün.
    Google görseller 2. Adım Ayakkabılarınıza seyreltilmiş beyaz sirke püskürtün.
    Ayakkabılarınıza seyreltilmiş beyaz sirke püskürtün. Bir sprey şişesinde eşit miktarda su ve beyaz sirkeyi karıştırın. Her ayakkabının içine solüsyonu püskürtün ve gece boyunca kurumasını bekleyin.
    • Sirke başka bir doğal koku savaşçısıdır. Zamanla kokuyla mücadele etmek için ayakkabılarınızı her çıkardığınızda sirke solüsyonunuzu kullanmayı deneyin.
  3. Adım 3 Mikropları öldürün ve...
    Google görselleri 3. Adım Mikropları öldürün ve...
    Mikropları ve bakterileri dezenfektan spreyle öldürün . Dezenfektan spreyler ayakkabınızın içinde kötü kokuya neden olan mikropları etkisiz hale getirir. Ayakkabılarınızın içine dezenfektan püskürtün ve kuruması için gece boyunca dışarıda bırakın.
    • Ayakkabılarınızı tekrar giymeden önce mutlaka kurumasını bekleyin. Islak ayakkabı giymek kokuyu daha da kötüleştirir.
  4. Filigran wikiKokan Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir
    Ayakkabılarınızı gece boyunca dondurucunuza koyun. Öncelikle her iki ayakkabınızı da tekrar kapatılabilir bir plastik torbaya koyun ve içindeki havayı sıkın. Ayakkabıları gece boyunca dondurucuda bırakın, ardından tekrar giymeden önce çözülmesini bekleyin. Soğuk hava, kokuya neden olan bakterilerin bir kısmını (veya tamamını) öldürecek ve size daha iyi kokan ayakkabılar bırakacaktır.
    • Ayakkabılarınızı dondurmak kısa vadede harika bir çözümdür, ancak uzmanlar bunun ayakkabıların zamanla daha hızlı bozulmasına neden olabileceği konusunda uyarıyor.
  5. Adım 5 Ayakkabılarınızı güneşte bırakın.
    Google görseller 5. Adım Ayakkabılarınızı güneşte bırakın.
    Ayakkabılarınızı güneşte bırakın. Doğal UV ışınları ayakkabılarınızın içindeki bakterileri öldürecek ve onları tazeleyecektir. Ayakkabılarınızı çıkarın ve mümkün olduğunca uzun süre güneşli bir yere koyun. Yağmur yağmaya başlarsa onları yanınıza almayı unutmayın!
    • UV ışınları ayakkabılarınızın renginin solmasına neden olabilir; bu nedenle, ayakkabılarınızın parlak ve yeni görünmesini istiyorsanız onları gölge bir yere koyun.
  6. Filigran wikiKokan Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir
    Kurutucu çarşaflarını gece boyunca spor ayakkabılarınızın içine koyun. Kurutucu çarşaflar giysilerin kokusunu tazeleme amaçlı olduğundan ayakkabılarda da kullanılabilir. Her ayakkabının içine bir kurutma kağıdı yerleştirin ve gece boyunca bırakın. Ertesi gün kurutucu çarşaflarını çıkardığınızda belirgin bir iyileşme fark edeceksiniz.
    • Ayakkabılarınızın harika kokmasını sağlamak için daima kullanılmış kurutucu çarşaflarını atın ve her gün yenisini takın.
Yöntem 2

Ayakkabılarınızı Yıkamak

1. Adım 1 Kokudan kurtulmak için tabanlıklarınızı çıkarın ve yıkayın.
    Google görseller 1. Adım Kokudan kurtulmak için tabanlıklarınızı çıkarın ve yıkayın.
    Kokudan kurtulmak için tabanlıklarınızı çıkarın ve yıkayın. Çoğu ayakkabıda ve özellikle spor ayakkabılarda kötü kokan şey tabanlıklardır (veya üzerine bastığınız şeydir). Tabanlıklarınızı çıkarabiliyorsanız, onları çıkarın ve normalde çamaşır yıkadığınız gibi çamaşır makinesine atın. Ayakkabılarınızın içine sokmadan önce kurumasını bekleyin.
    • Tabanlıklarınız yıkamadan sonra hala kokuyorsa yenilerini almayı düşünün. Temiz tabanlık, temizlemek için başka bir şey yapmasanız bile spor ayakkabılarınızın kokusunu büyük ölçüde artıracaktır.
  2. Adım 2 Zorlu kokular için ayakkabılarınızı kabartma tozu ve sirke macunuyla ovun.
    Google görseller 2. Adım Zorlu kokular için ayakkabılarınızı karbonat ve sirke macunuyla ovun.
    Zorlu kokular için ayakkabılarınızı karbonat ve sirke macunuyla ovun. Küçük bir kapta 1 ABD yemek kaşığı (15 mL) su, 1 ABD yemek kaşığı (15 mL) beyaz sirke ve 1 yemek kaşığı (14 g) karbonatı birleştirin. Macunu ayakkabılarınızın içine ve dışına nazikçe uygulamak için bir diş fırçası kullanın, ardından ayakkabılarınızı güneşte kurumaya bırakın. Macunu çıkarmak için ayakkabılarınıza hafifçe vurun ve bir kağıt havlu kullanarak içtekileri kazıyın.
    • Kabartma tozu ve sirke ayrı ayrı iyi çalışır ancak birlikte daha da güçlüdürler. Malzemelerinizi birleştirirken bir miktar köpürme görürseniz endişelenmeyin; bu onların işe yaradığı anlamına gelir!
  3. Adım 3 Son çare olarak ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayın.
    Google görseller 3. Adım Son çare olarak ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayın.
    Son çare olarak ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayın. Çamaşır makinesine koymadan önce iç tabanlarını çıkarın ve bağcıkları birbirine bağlayın (böylece birbirine dolaşmasınlar). Deterjan ekleyin ve ayakkabılarınızı soğuk suyla yıkayın, ardından açık havada kurumaya bırakın.
    • Sıcak değil soğuk su kullanmaya çalışın. Sıcak su spor ayakkabılarınıza sert gelebilir ve renginin soyulması sonucunu doğurabilir.
    • Ayakkabılarınız çok kokuyorsa bir yıkama işlemi yeterli olmayabilir. Kokunun gittiğinden emin olmak için ayakkabılarınızı soğuk suyla iki kez yıkayın.
Yöntem 3

Kokan Ayakkabıların Önlenmesi

1. Adım 1 Ayaklarınızı her gün duşta yıkayın.
    Google görseller 1. Adım Ayaklarınızı her gün duşta yıkayın.
    Ayaklarınızı her gün duşta yıkayın. Ayaklarınızı temiz tutarsanız hoş olmayan kokuların ayakkabılarınıza bulaşma olasılığı azalır. Ayaklardaki bakteriler hızla çoğalabilir, bu nedenle ayaklarınızı her zaman duşta iyice yıkamayı unutmayın.
    • Ayaklarınızı sabunla köpürtün. Özellikle kirli alanları hedef alarak iyice fırçalayın ve ardından suyla durulayın.
    • Duştan çıktığınızda ayaklarınızı tamamen kuruladığınızdan emin olun. Kötü kokuya neden olan mantar, nemli ve ıslak ayaklarda oyalanmayı sever.
  2. Adım 2 Aynı ayakkabıları 2 gün üst üste giymekten kaçının.
    Google görseller 2. Adım Aynı ayakkabıları 2 gün üst üste giymekten kaçının.
    Aynı ayakkabıyı 2 gün üst üste giymekten kaçının. Ayakkabılarınızın tamamen hava alması için bir şansa ihtiyacı var. Her gün spor ayakkabı giyiyorsanız, dönüşümlü olarak birkaç çift bulundurun, böylece onları art arda birden fazla gün giymek zorunda kalmazsınız. Bu şekilde her çiftin kuruması için bir şans olacaktır.
    • Ayakkabılarınızı tekrar giymeden önce en az 24 saat kurumasını bekleyin.
  3. Adım 3 Nemi emen çoraplar giyin....
    Google görseller 3. Adım Nemi emen çoraplar giyin....
    Nemi emen çoraplar giyin . Pamuklu ve yünlü çoraplar teri ve nemi uzaklaştırmak için mükemmeldir. Spor ayakkabılarınızı giyerken daima çorap giyin ve gün içinde çoraplarınız ıslanırsa veya terlerse değiştirin.
    • Çoraplarınızı asla tekrar kullanmayın veya kirli bir çift giymeyin, çünkü bu, ayakkabılarınızın içindeki kokuyu yoğunlaştırabilir.
  4. Adım 4 Ayak pudrası kullanın...
    Google görseller Adım 4 Ayak pudrası kullanın...
    Ayak terlemesini azaltmak için ayak pudrası kullanın . Ayak pudrası nemi emerek kokuların önlenmesine yardımcı olabilir. Her gün giymeden önce ayaklarınıza ve ayakkabılarınızın içine bir miktar ayak pudrası serpin.
    • Ayak mantarını tedavi etmekte zorlanıyorsanız ayak pudrası da bu konuda yardımcı olabilir.

Video