Müşteri Bilgileri Nasıl Toplanır?.

Müşteri Bilgileri Nasıl Toplanır?

Müşterilerinizden veri toplamak, onların markanızla nasıl etkileşim kurduğuna dair size fikir verebilir ve bu da işletmenizi nasıl daha iyi pazarlayacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Müşterilerinizden bilgi istemek, anketler sunmak veya satın alma alışkanlıklarını takip etmek gibi kullanabileceğiniz birçok veri toplama yöntemi vardır. Müşteri bilgilerinizin toplanmasını ve saklanmasını mümkün olduğunca kolay ve güvenli hale getirmek için ihtiyacınız olan tüm ipuçlarına sahibiz!

Adımlar

Yöntem 1

Biyografik Verilerin Toplanması

1. Adım 1 Müşterilerinizin halihazırda teslim ettiği verileri toplayın.
    Google görselleri 1. Adım Müşterilerinizin halihazırda ilettiği verileri toplayın.
    Müşterilerinizin halihazırda teslim ettiği verileri toplayın. Veri madenciliği yapmanın basit bir yolu, müşteri çevrimiçi sipariş verdiğinde verileri toplamaktır. Çevrimiçi bir siparişten bir ad, adres, e-posta ve telefon numarası alabilmeniz gerekir.
    • Yalnızca çevrimiçi veya çevrimiçi ve şahsen satış yapıyorsanız bu süreç iyi çalışır. Müşterilerinizin işini kolaylaştırır çünkü çoğu zaten bir ürün almak için bu bilgileri vermeye alışkındır.
  2. Adım 2 Müşterilerinizle bağlantı kurmak için bilgileri bizzat isteyin.
    Google görselleri 2. Adım Müşterilerinizle bağlantı kurmak için bilgileri bizzat isteyin.
    Müşterilerinizle bağlantı kurmak için bilgileri şahsen isteyin. Müşterileri özel kampanyalar ve devam eden indirimler hakkında bilgilendirmek için kullanacağınız bir posta listesi formu oluşturarak başlayın. Müşterilerin mağazaya geldiklerinde doldurmalarını sağlayın. Birçok müşteri, özel fırsatlardan yararlanmak için bu tür postalara kaydolmaya hazırdır. Bir isim, e-posta adresi, adres ve telefon numarası toplayabilirsiniz.
    • Bu tür bir koleksiyon, ürün veya hizmetler için kişisel bir mağazanız varsa işe yarar.
    • Ön saflardaki personelinizden insanları bu formları doldurmaya teşvik etmelerini isteyin. Alternatif olarak, ön saflardaki personeliniz bilgileri müşterilerden sözlü olarak isteyebilir ve bunları doğrudan bilgisayarlara aktarabilir.
  3. Adım 3 Kolaylık sağlamak için telefonla bilgi isteyin.
    Google görseller 3. Adım Kolaylık sağlamak için telefonla bilgi isteyin.
    Kolaylık sağlamak için telefonla bilgi isteyin. Müşteriler bir şikayet veya soru için aradıklarında temel bilgileri sorabilirsiniz. Ayrıca onlara şirketinizi nasıl algıladıkları hakkında kısa bir anket vermek için de iyi bir zaman.
    • Bu tür veri toplama, ne tür bir işiniz olursa olsun işe yarar. İster çevrimiçi ister şahsen çalışan bir işletme olun, ürünler veya hizmetler hakkında bilgi toplayabilirsiniz.
    • Örneğin, "Hesabınıza bakabilmem için adınızı, e-posta adresinizi ve adresinizi alabilir miyim?" diyebilirsiniz. Henüz bir hesapları olmasa bile yine de bu bilgiyi isteyebilir ve onlarla tekrar iletişime geçebilirsiniz. "Hesabınız olmadığı için gelecekte bu konuyla ilgili olarak size geri dönüş yapabilmemiz için sizin için bir hesap oluşturabilir miyim?" diyebilirsiniz.
    • Müşteri yeniyse şuna benzer bir soru da sorabilirsiniz: "İşimizi nasıl duydunuz?"
  4. Adım 4 Daha fazla insanı size bilgi vermeye teşvik etmek için ön sipariş formlarını kullanın.
    Google görselleri 4. Adım Daha fazla kişiyi size bilgi vermeye teşvik etmek için ön sipariş formlarını kullanın.
    Daha fazla insanı size bilgi vermeye teşvik etmek için ön sipariş formlarını kullanın. Müşterilerinizin piyasaya çıkmadan önce sipariş verebilecekleri ürünleriniz varsa ön sipariş formunu kullanmalarını sağlayın. Bu formdan adres, e-posta adresi ve telefon numarası gibi temel bilgileri toplayın.
    • Bu tür form hem çevrimiçi hem de şahsen çalışır. Ancak esas olarak hizmetlerle değil ürünlerle çalışır.
  5. Adım 5 Dikkat çekmeden toplamak için garanti kartlarından veri alın.
    Google görselleri 5. Adım Fark edilmeden toplamak için garanti kartlarından veri alın.
    Göze çarpmadan toplamak için garanti kartlarından veri alın. Herhangi bir ürün için garanti sunuyorsanız, müşterinin garantiden yararlanmak için biyografik bilgileri içeren bir bilgi kartı doldurması gerekecektir. Kartı doldurduktan sonra kullanabileceğiniz bilgilere sahip olursunuz.
  6. Adım 6 Bir ödül programı geliştirin.
    Google görselleri 6. Adım Bir ödül programı geliştirin.
    Bir ödül programı geliştirin. Bir ödül programı, müşterilerinize geri gelme konusunda teşvik sağlar ve ücretsiz hediyeler aldıkları için bundan keyif alırlar. Ayrıca müşteriden bilgi toplamayı programın bir gereği haline getirebilirsiniz.
    • Yaygın ödül programları arasında, müşterinin çok sayıda yumruktan sonra ücretsiz bir ürün aldığı delikli kart programı ve müşterinin belirli bir miktar harcadıktan sonra mağazanızda harcayabileceği nakit aldığı bir puan sistemi yer alır.
  7. Adım 7 Bir seferde az miktarda bilgi toplayın.
    Google görselleri 7. Adım Bir seferde az miktarda bilgi toplayın.
    Bir seferde az miktarda bilgi toplayın. Aynı anda çok fazla bilgi sorarsanız müşterilerinizi kızdırmaktan başka bir işe yaramazsınız. Müşteriyle her etkileşimde bulunduğunuzda mümkün olduğunca az toplanmaya devam edin.
    • Örneğin, belki sadece telefon numaraları veya e-postaları ve adlarıyla başlamak isteyebilirsiniz.
  8. Adım 8 Müşteriler size güvendiğinde diğer demografik bilgilere geçin.
    Google görselleri 8. Adım Müşteriler size güvendikten sonra diğer demografik bilgilere geçin.
    Müşteriler size güvendiğinde diğer demografik özelliklere geçin. Yalnızca müşterilerinizin güvenini kazandıktan sonra diğer türdeki biyografik verilere yönelin. Hane gelir aralığı ve hanedeki çocuk sayısı gibi bilgileri toplayın. Bir kişinin eğitim geçmişi ve kariyeri hakkında bilgi alın.
    • Bu bilgi size müşteriniz hakkında daha fazla bilgi verir, böylece ihtiyaçlarının ne olduğunu anlayabilirsiniz.
    • Mağazanızdaki müşterilere verebileceğiniz veya müşterilerinize düzenli aralıklarla posta veya e-posta yoluyla gönderebileceğiniz anketler geliştirin. Bu anketlerin anonim kaldığını vurgulayın.
    • Gelir gibi öğeler için aralıkları kullanın, çünkü bu, müşterilerin size bu bilgileri verirken kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar.
Yöntem 2

Müşteri Davranışının Takibi

1. Adım 1 İşlem geçmişlerini kaydedin.
    Google görselleri Adım 1 İşlem geçmişlerini kaydedin.
    İşlem geçmişlerini kaydedin. Müşterilerinizin işlemleri size toplayabileceğiniz en faydalı bilgilerden bazılarını sağlar. Her işlemi kaydedin ve her müşterinin hesabında saklayın; bu bilgiyi ileride kullanmak üzere sisteminizde saklayın.
    • Bu bilgileri takip etmek için yazılımı kullanabilirsiniz.
    • Bu bilgi size müşterinin ne satın almaktan hoşlandığını ve ne sıklıkta ürün satın aldığını anlatır. Bununla birlikte, gelecekte neyi sevebilecekleri konusunda bilinçli tahminler yapabilirsiniz.
    • Bu tür izlemeyi çevrimiçi yapmak en kolay yoldur. Şahsi mağazalarda, müşteri kredi veya banka kartıyla alışveriş yaptığında onu tanıyan bir yazılım kullanın. Alternatif olarak, kişiyi tanımlamak için her çıkış yaptığında kişinin telefon numarasını isteyin.
  2. Adım 2 Sitenizdeki müşteri hareketlerini izleyin.
    Google görselleri 2. Adım Sitenizdeki müşteri hareketlerini izleyin.
    Sitenizdeki müşteri hareketlerini takip edin. Hangi web sitelerinden bağlantı verdikleri ve sitenizdeki her sayfada ne kadar kaldıkları hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Hangi sayfaların onları sosyal medyada bilgi paylaşmaya teşvik ettiğine ve hangilerinin onları siteden ayrılmaya motive ettiğine bakın.
    • Takip için taze satışlar, Interactive Brokers Özel Etkinlik Monitörü veya Kampanya Monitörü gibi yazılımları kullanın. Bu programlar size müşterinin hangi sayfaları yüklediğini, en son görüntülediği sayfayı ve sitenizde izlediği yolu söyleyebilir.
    • Tüm bu bilgiler daha iyi bir web sitesi tasarlamanıza yardımcı olabilir. Müşterilerinizi web sitenizde belirli bir yolu izlemeye, örneğin belirli bir ürüne ulaşmaya teşvik etmek için bilgileri kullanın.
    • Açıkçası, bu tür izleme yalnızca çevrimiçi olarak çalışır.
  3. Adım 3 Müşterilerin ne istediğini belirlemek için favori, kaydetme veya derecelendirme sistemini kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Müşterilerin ne istediğini belirlemek için favori, kaydetme veya derecelendirme sistemini kullanın.
    Müşterilerin ne istediğini belirlemek için favori, kaydetme veya derecelendirme sistemini kullanın. Kullanıcıların öğeleri kaydetmesi veya favorilerine eklemesi için bir yol oluşturun. Bu şekilde, hemen satın almasalar bile hangi ürünlerle ilgilendiklerini görebilirsiniz.
    • Bir web geliştiricisinin bunu web sitenize eklemesini ve ardından verileri sizin için bir izleme sistemine beslemesini sağlayabilirsiniz. Ürünleri belirli müşterilere pazarlamak ve en popüler ürünlere benzer ürünleri stoklamak için bu bilgileri kullanın.
    • Bu sistem sadece online çalışmaktadır. Ancak müşterilerin en çok hangi ürünleri ve hatta hizmetleri beğendiği hakkında fikir edinmek için mağazanızdaki en çok satanları takip edebilirsiniz.
  4. Adım 4 Sosyal medyadaki müşteri davranışını izleyin.
    Google görselleri 4. Adım Sosyal medyadaki müşteri davranışını izleyin.
    Sosyal medyadaki müşteri davranışlarını takip edin. Intercom gibi yazılımlar, sosyal medyada en iyi müşterilerinizin kim olduğunu anlamanıza olanak tanır. Ayrıca hangi müşterilerin en çok takipçiye ve dolayısıyla en fazla etkiye sahip olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.
    • Bu bilgi, yeni ürünleri tanıtırken ulaşacağınız en iyi müşterileri belirlemenize olanak tanır. Ürünlerinizi beğenen ve takipçisi fazla olan müşteriler markanızın yayılmasına yardımcı olabilir.
  5. Adım 5 Etkinlik düzeyini belirlemek için müşterinin son oturum açma tarihini izleyin.
    Google görselleri 5. Adım Müşterinin etkinlik düzeyini belirlemek için müşterinin son giriş tarihini izleyin.
    Etkinlik düzeyini belirlemek için müşterinin son oturum açma tarihini izleyin. Alternatif olarak müşterilerinizin son satın alma tarihini takip edin. Buradaki fikir, hangi müşterilerin aktif, hangilerinin hareketsiz olduğunu belirleyebilmenizdir.
    • Müşteriler belirli sayıda gün boyunca giriş yapmadığında sizi bilgilendiren bir yazılımınız varsa, bu bilgiyi tehlikede olduğunuz veya kaybettiğiniz müşterilere ulaşmak için kullanabilirsiniz.
    • Örneğin 30 gün boyunca hiçbir şey satın almayan birine indirim uygulayabilirsiniz. İndirim, müşteriyi satın almaya teşvik eder.
Yöntem 3

Memnuniyet Anketlerinin Geliştirilmesi

1. Adım 1 Net terfi puanınızı takip etmek için basit bir memnuniyet anketi kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Net terfi puanınızı takip etmek için basit bir memnuniyet anketi kullanın.
    Net terfi puanınızı takip etmek için basit bir memnuniyet anketi kullanın. 2 soruluk anket ile müşterilerinizin sizin hakkınızda ne düşündüğüne dair birçok bilgi toplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sizi başkalarına tavsiye edip etmeyeceklerini onlara sormak.
    • "Ürünümüzü veya şirketimizi arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve iş arkadaşlarınıza tavsiye eder misiniz?" diye sorun. Soruyu 1'den 10'a kadar bir ölçekte derecelendirmelerini sağlayın; 10 "kesinlikle tavsiye ederim" anlamına gelir.
    • Açık uçlu bir "Neden?" sorusunu sorarak devam etmelerini isteyin. altında.
    • Sayıları, 9 veya 10'a kadar oy verenlerin (olumlu terfi) yüzdesini, 1'den 6'ya kadar oy verenlere (olumsuz terfi) kıyaslayarak hesaplayın. Sisteminizi 7 veya 8 olarak sıralayanlar nispeten tarafsızdır, bu yüzden onları saymayın.
    • Net terfiniz için negatif terfi puanını pozitif terfi puanından çıkarın. Nasıl olduğunuza dair bir fikir vermek için net promosyonunuzun zaman içindeki gelişimini veya düşüşünü takip edin.
  2. Adım 2 Pazarlamayı geliştirmek için sizi nasıl öğrendiklerini sorun.
    Google görselleri 2. Adım Pazarlamayı geliştirmek için sizi nasıl öğrendiklerini sorun.
    Pazarlamayı geliştirmek için sizi nasıl öğrendiklerini sorun. Müşterilerinizin işletmeniz hakkında nereden bilgi edindiğine ilişkin basit bir anket sorusu, pazarlama taktiklerinizin nasıl çalıştığını analiz etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca müşterilerinizin sizi tanıdıkları kişilere tavsiye edip etmediğine dair bilgi toplayacaksınız.
    • Bu anketi basit bir mağaza içi form veya çevrimiçi bir soruyla gerçekleştirin. Alternatif olarak, çalışanlardan bu bilgiyi sözlü olarak toplamalarını ve bir bilgisayara kaydetmelerini isteyebilirsiniz.
  3. Adım 3 Müşterilerin, onlara daha iyi hizmet verebilmek için neden sizi seçtikleri hakkında bilgi isteyin.
    Google görselleri 3. Adım Müşterilerin, onlara daha iyi hizmet verebilmek için neden sizi seçtikleri hakkında bilgi isteyin.
    Müşterilerin kendilerine daha iyi hizmet verebilmek için neden sizi seçtikleri hakkında bilgi isteyin. Müşterinin işletmenizi kullanma nedenlerini soran 1-2 soruluk kısa bir anket hazırlayın. Aslında, sıralanmış bir anket sorusu, müşterilerinizin ziyaret etmesinin en önemli nedenlerini belirlemenize yardımcı olabilir, böylece bu özellikleri işletmenizde geliştirebilirsiniz.
    • Örneğin "Bugün neden bizden satın aldınız?" sorusuyla başlayın.
    • Sorunun altına şöyle bir liste yapın:
      • Kolaylık
      • Düşük fiyat
      • En iyi kalite
      • En İyi Seçim
    • Müşteriden seçimleri 1'den 4'e kadar sıralamasını isteyin; 1 en önemlisidir.
Yöntem 4

Veri depolama

1. Adım 1 Verileri depolamak için müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımını kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Verileri depolamak için müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımını kullanın.
    Verileri depolamak için müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımını kullanın. Bu yazılım, müşterilerden topladığınız tüm verileri tek bir yerde toplamanıza olanak tanır. Ayrıca yazılımla müşterilerle olan etkileşimlerinizi de takip edebilirsiniz. Genellikle, kullanmak için aylık bir ücret ödersiniz.
    • CRM yazılımı size işlemleri, anketleri, sosyal medya bilgilerini ve her müşteri hakkında topladığınız biyografik verileri tek bir yerde toplamanız için bir alan sağlar.
    • Bu yazılım, bireysel müşteri ihtiyaçlarını analiz etmenize yardımcı olur, ancak aynı zamanda müşteri tabanınızdaki eğilimleri tespit etmenize de yardımcı olabilir.
  2. Adım 2 Bir müşteri bilgileri gizlilik politikası yazın.
    Google görselleri 2. Adım Bir müşteri bilgileri gizlilik politikası yazın.
    Bir müşteri bilgileri gizlilik politikası yazın. Bu politika, verileri nasıl topladığınızı, bunları nasıl kullanmayı planladığınızı ve paylaşmayı planlayıp planlamadığınızı belirtmelidir. Bu belgeyi Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal olarak oluşturmanız gerekmektedir ve bu politikayı web sitenizde kolayca bulundurmalısınız.
    • Kesinlikle gerekli olmasa da bir avukat bu belgeyi oluşturmanıza yardımcı olabilir.
    • Daha şeffaf olabilmek için müşterilere veri toplamayı devre dışı bırakma seçeneği sunun.
    • Çoğu tüketici, şirketlerin kendileri hakkında veri toplayacağı gerçeğine boyun eğiyor. Ancak bundan mutlaka hoşlanmazlar. Şeffaf olduğunuzda müşteriler politikalarınıza katılıp katılmadıklarına karar verebilir; çoğu müşteri bilgiyi takdir edecektir.
  3. Adım 3 Şifreleme kullanarak verilerinizi koruyun.
    Google görselleri 3. Adım Şifreleme kullanarak verilerinizi koruyun.
    Şifreleme kullanarak verilerinizi koruyun. Müşterilerinizin verilerini güvende tutmak çok önemlidir. Verileri kazara veya başka bir şekilde sızdırırsanız müşterileriniz güvenilir olmadığınıza karar verebilir ve ayrılabilir. Bu nedenle bilgilerin gizli kalmasını sağlayacak adımları atmalısınız.
    • Windows 8 Pro, Windows 8 Enterprise veya PC'ler için Windows 10 Pro gibi verileri otomatik olarak şifreleyen bir işletim sistemi çalıştırın. Mac'ler için macOS X Lion, macOS X Mountain Lion veya macOS High Sierra'yı kullanın.
    • Sisteminize antivirüs yazılımı yükleyin ve şirketinizin ağını korumak için bir güvenlik duvarı kullanın.
    • Müşterilerinizin verilerinin ne kadar iyi korunduğundan emin değilseniz sisteminizi değerlendirmesi ve gerektiğinde iyileştirmesi için bir teknoloji uzmanıyla çalışın.
  4. Adım 4 Biyografik ve memnuniyet verilerini düzenli olarak güncelleyin.
    Google görselleri 4. Adım Biyografik ve memnuniyet verilerini düzenli olarak güncelleyin.
    Biyografik ve memnuniyet verilerini düzenli olarak güncelleyin. Müşterilerinizin e-postalarında, adreslerinde, telefon numaralarında ve diğer kişisel bilgilerinde meydana gelen değişikliklere dikkat edin. Veritabanınızı bu değişiklikleri yansıtacak şekilde güncelleyin, böylece veritabanınız güncel kalır.
    • Bu işleme yardımcı olacak yazılımı kullanabilirsiniz. Ancak, yeni bir satın alma işlemi için adreslerini değiştirmek gibi işlemler yapan müşterilerin hesaplarını manuel olarak da ayarlayabilirsiniz.
    • Alternatif olarak, mağazanıza geldiklerinde müşterilerinize adreslerinin yakın zamanda değişip değişmediğini sorabilirsiniz. Daha sonra sisteminizde güncelleyebilirsiniz.