İspanyolcada Herhangi Bir Fiilin Herhangi Bir Zamanda Çekimi Nasıl Yapılır?.

İspanyolcada Herhangi Bir Fiilin Herhangi Bir Zamanda Çekimi Nasıl Yapılır?

İspanyolca'da düzenli fiillerin 3 temel kategorisi vardır. Her kategorideki normal fiillerin mastarları aynı 2 harfle biter: "-ar", "-er" ve "-ir". Fiili birleştirmek için bu 2 harfi kaldırıp yerine uygun eki koymanız yeterlidir. Düzenli fiillerin hepsi aynı şekilde çekilir. Geçmişteki, şimdiki zamandaki veya gelecekteki gerçekler hakkında konuşmak için kullanılan, gösterge kipini oluşturan 5 zaman kipindeki normal fiillerle başlayın. Her kategori için doğru son ekleri öğrenirseniz, İspanyolca'da yüzlerce fiilin çekimini yapabileceksiniz.

Adımlar

Yöntem 1

Düzenli -ar Fiiller

1. Adım 1 Şimdiki zamanla başlayın.
    Google görselleri 1. Adım Şimdiki zamanla başlayın.
    Şimdiki zamanla başlayın. Şimdiki zaman belki de İspanyolca'da en çok kullanılan zamandır, bu yüzden önce onu öğrenmek mantıklıdır. -ar fiilini çekmek için mastarın -ar ekini kaldırın ve konu zamirine bağlı olarak -o, -as, -a, -amos, -áis veya -an ile değiştirin.
    • Konuşuyorum: Konuşuyorum.
    • Sen konuşuyorsun: Sen [gayri resmi] konuşuyorsun.
    • O/sen/sen konuşuyorsun: O/o/sen [resmi] konuşuyorsun.
    • Konuşuyoruz: Konuşuyoruz.
    • Hepiniz [gayri resmi] konuşuyorsunuz.
    • Onlar/onlar/siz konuşuyorsunuz: Onlar/siz hepiniz [resmi] konuşuyorsunuz.
  2. Adım 2 Geçmişte tamamlanmış eylemleri geçmiş zaman kipiyle tanımlayın.
    Google görselleri 2. Adım Geçmişte tamamlanmış eylemleri geçmiş zaman kipiyle açıklayın.
    Geçmişte tamamlanmış eylemleri geçmiş zaman kipiyle anlatın. İspanyolca geçmiş zaman kipinin İngilizce geçmiş zamana benzer olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak anlatılan eylem şimdiki zamana kadar devam ediyorsa geçmiş zaman kullanılmaz. -ar fiilini çekmek için -ar yerine konu zamirine bağlı olarak -é, -aste, -ó, -amos, -asteis veya -aron kullanılır.
    • Konuştum: Konuştum.
    • Sen konuştun: Sen [gayri resmi] konuştun.
    • O/sen/sen konuştun: O/o/sen [resmi] konuştun.
    • Konuştuk: Konuştuk.
    • Siz konuştunuz: Hepiniz [gayri resmi] konuştunuz.
    • Onlar/onlar/siz konuştunuz: Onlar/siz hepiniz [resmi] konuştunuz.
  3. Adım 3 Eğer eylem şu ana kadar devam ederse kusurluya geçin.
    Google görselleri 3. Adım Eylem şu ana kadar devam ederse kusurluya geçin.
    Eylem şimdiki zamanda devam ederse kusurluya geçin. Geçmiş zaman yalnızca tamamlanmış eylemleri tanımladığından, eylem devam ederse kusurlu zamanı kullanmanız gerekir. İngilizceye en yakın çeviri, eğer bir şeyi "yapıyorsan" olur. Fiilinizin eşlenik formunu oluşturmak için -ar'ı -aba, -abas, -aba, -ábamos, -abais veya -aban ile değiştirin.
    • Konuştum: Konuşuyordum.
    • Túhabas: Sen [gayri resmi] konuşuyordun.
    • Él/ella/usted hablaba: Konuşuyordu; sen [resmi] konuşuyordun.
    • Konuşuyorduk.
    • Hepiniz [gayri resmi] konuşuyordunuz.
    • Onlar/onlar/üstistler konuşuyorlardı: Onlar/siz hepiniz [resmi] konuşuyordunuz.
  4. Adım 4 Mümkün olanı tartışmak için koşullu zamanı kullanın.
    Google görselleri 4. Adım Olası olanı tartışmak için koşullu zamanı kullanın.
    Mümkün olanı tartışmak için koşullu zamanı kullanın. Bir eylemin gerçekleşmesi başka bir şeye bağlıysa koşullu zaman uygundur. Bu zaman aynı zamanda kibar isteklerde bulunmak için de kullanılır (İngilizce'de "Eğer yapabilseydin..." diyebileceğiniz gibi). Düzenli -ar fiillerini birleştirmek için -ía, ías, ía, -íamos, íais veya -ían sonlarını kullanın. Ancak, bu sonları yalnızca gövdeye değil, mastarın tamamına ekleyeceksiniz.
    • Konuşurdum: Eğer konuşurdum.
    • Tú konuşurdu: Siz [gayri resmi olarak] [eğer] konuşurdunuz.
    • O/o/sen konuşurdun: O/o/sen [resmi] konuşurdu (eğer).
    • Konuşurduk: Eğer konuşurduk.
    • Vosotros konuşurdu: Hepiniz [gayri resmi olarak] konuşursunuz (eğer).
    • Onlar/ellas/ustistes konuşurdu: Onlar/siz hepiniz [resmi] konuşursunuz (eğer).
  5. Adım 5 Gerçekleşecek eylemleri basit gelecek zaman kullanarak ifade edin.
    Google görselleri 5. Adım Gerçekleşecek eylemleri basit gelecek zaman kullanarak ifade edin.
    Gerçekleşecek eylemleri basit gelecek zaman kullanarak ifade edin. İngilizce'de gelecek zaman, "will" yardımcı fiilini kullanır. İspanyolca'da tek bir kelime kullanılır. Normal fiiller için mastarın sonuna -é, -ás, -á, -emos, -éis veya -án eklemeniz yeterlidir.
    • Konuşacağım: Konuşacağım.
    • Konuşacaksın: Sen [gayri resmi] konuşacaksın.
    • O/sen konuşacaksın: O/sen/sen [resmi] konuşacaksın.
    • Konuşacağız: Konuşacağız.
    • Konuşacaksınız: Hepiniz [gayri resmi] konuşacaksınız.
    • Onlar/onlar/siz konuşacaksınız: Onlar/siz hepiniz [resmi] konuşacaksınız.
Yöntem 2

Düzenli -er fiiller

1. Step 1 Talk about actions happening in the present.
    Google görselleri 1. Adım Şu anda gerçekleşen eylemler hakkında konuşun.
    Şu anda gerçekleşen eylemler hakkında konuşun. Şimdiki zaman, şu anda olup biten her şey için kullanılır. Şimdiki zamanda -er fiilini çekmek için mastarın -er ekini kaldırın ve konu zamirine bağlı olarak -o, -es, -e, -emos, -éis veya -en ekleyin.
    • Ben de yerim.
    • Tú gelir: Sen [gayri resmi] yemek yersin.
    • Él/ella/usted gel: Yiyor; sen [resmi] yemek yersin.
    • Yiyoruz: Yiyoruz.
    • Vosotros comis: Hepiniz [gayri resmi] yemek yiyin.
    • Onlar/onlar/sen geliyorsun: Onlar/siz hepiniz [resmi] yemek yiyorsunuz.
  2. Step 2 Use the preterite tense for completed past actions.
    Google görselleri 2. Adım Tamamlanmış geçmiş eylemler için geçmiş zaman kipini kullanın.
    Tamamlanmış geçmiş eylemler için geçmiş zamanı kullanın. Tamamen geçmişte olmuş bir şey hakkında konuşmak istiyorsanız fiilinizin mastarındaki -er ekini kaldırın ve uygun eki ekleyin. Konu zamirinize bağlı olarak, sonunuz -í, -iste, -ió, -imos, -isteis veya -ieron olacaktır.
    • Yedim: Yedim.
    • Yediniz: [gayri resmi] yediniz.
    • O/sen/sen yedin: O/o/sen [resmi] yediniz.
    • Yedik: Yedik.
    • Yediniz: [gayri resmi] yediniz.
    • Onlar / onlar / siz yediniz: Onlar / siz [resmi] yediniz.
  3. Step 3 Try the imperfect tense for habitual actions.
    Google görselleri 3. Adım Alışılmış eylemler için kusurlu zamanı deneyin.
    Alışılmış eylemler için kusurlu zamanı deneyin. Bir eylem geçmişte meydana geldiyse ancak şimdiki zamanda da devam ediyorsa, kusurlu zaman, geçmiş zamandan daha doğrudur. Bu zaman, bir şeyi "yapıyorsanız" ancak kesintiye uğradıysanız da uygundur. -er fiillerini bu zamanda birleştirmek için -er ekini -ía, ías, ía, -íamos, íais veya -ían ile değiştirin.
    • Yedim: Yemek yiyordum.
    • Tú comías: Siz [gayri resmi] yemek yiyordunuz.
    • Él/ella/usted comía: Yemek yiyordu; sen [resmi] yemek yiyordun.
    • Yemek yiyorduk: Yemek yiyorduk.
    • Vosotros comíais: Hepiniz [gayri resmi] yemek yiyordunuz.
    • Onlar/ella/ustones Comía: Onlar/siz hepiniz [resmi] yemek yiyordunuz.
  4. Step 4 Move to the conditional tense if the action depends on something else.
    Google görselleri 4. Adım Eylem başka bir şeye bağlıysa koşullu zamana geçin.
    Eylem başka bir şeye bağlıysa koşullu zamana geçin. Varsayımsal bir durumdan ya da yalnızca başka bir şeyin ilk önce gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak bir şeyden bahsetmek istiyorsanız koşullu zamanı kullanın. -er fiillerini birleştirmek için, kusurlu zaman için kullandığınız eklerin aynısını kullanacaksınız. Ancak -er ekini kaldırmak yerine bunları mastarın sonuna ekleyeceksiniz.
    • Yerdim: Yerdim [eğer]
    • Sen yerdin: Sen [gayri resmi] yerdin (eğer)
    • O / o / sen yerdin: O / o / sen [resmi] [eğer] yerdin.
    • Yerdik: Eğer yerdik.
    • Vosotros comeríais: Hepiniz [gayri resmi] [eğer] yersiniz.
    • Onlar/ellas/ustestes yerdi: Onlar/siz hepiniz [resmi] [eğer] yerdiniz.
  5. Step 5 Form the future tense by adding the appropriate ending.
    Google görselleri 5. Adım Uygun son eki ekleyerek gelecek zamanı oluşturun.
    Uygun son ekini ekleyerek gelecek zamanı oluşturun. Koşullu zaman gibi, fiiller de doğrudan mastarın sonuna bir son eklenerek basit gelecek zamanda çekilir. Konu zamirine bağlı olarak -é, -ás, -á, -emos, -éis veya -án ekleyeceksiniz.
    • Yo Comeré: Ben yiyeceğim.
    • Yiyeceksin: [gayri resmi] yiyeceksin.
    • O/sen yiyeceksin: O/sen/o [resmi] yiyeceksin.
    • Nos comerermos: Yemek yiyeceğiz.
    • Hepiniz [gayri resmi] yiyeceksiniz.
    • Onlar/ella/ustuslar yiyecek: Onlar/siz hepiniz [resmi] yiyeceksiniz.
Yöntem 3

Düzenli -ir Fiiller

1. Step 1 Use the present tense to describe actions currently happening.
    Google görselleri 1. Adım Şu anda gerçekleşmekte olan eylemleri tanımlamak için şimdiki zamanı kullanın.
    Şu anda gerçekleşmekte olan eylemleri tanımlamak için şimdiki zamanı kullanın. Mevcut eylemler hakkında konuşmak için -ir son ekini mastardan çıkarın ve uygun son ekle değiştirin. -ir sonları -o, -es, -e, -imos, ís ve -en'dir. Örneğin:
    • Açıyorum: Açıyorum.
    • Siz açarsınız: Siz [gayri resmi] açarsınız.
    • O/sen açar: O açar; sen [resmi] açıksın.
    • Açıyoruz: Açıyoruz.
    • Vosotros abris: Hepiniz [gayri resmi] açıksınız.
    • Onlar/onlar/sen açarsın: Onlar/siz hepiniz [resmi] açarsınız.
  2. Step 2 Switch to the preterite tense if the action happened in the past.
    Google görselleri 2. Adım Eylem geçmişte gerçekleşmişse geçmiş zamana geçin.
    Eylem geçmişte gerçekleşmişse geçmiş zamana geçin. Şimdiye kadar hiç uzanmayan bir eylemi tartışırken geçmiş zaman uygundur. Konu zamirinize bağlı olarak -ir'i -í, -iste, -ió, -imos, -isteis veya -ieron ile değiştireceksiniz.
    • Açtım: Açtım.
    • Tú abriste: Siz [gayri resmi] açıldınız.
    • O/o/sen açtın: O/o/sen [resmi] açtın.
    • Açtık: Açtık.
    • Vosotros abristeis: Hepiniz [gayri resmi] açıldınız.
    • Onlar/onlar/siz açtınız: Onlar/siz hepiniz [resmi] açtınız.
  3. Step 3 Move to the imperfect tense if a past action continues to happen.
    Google görselleri 3. Adım Geçmiş bir eylem gerçekleşmeye devam ediyorsa kusurlu zamana geçin.
    Geçmişteki bir eylem gerçekleşmeye devam ediyorsa kusurlu zamana geçin. Sürekli olarak gerçekleşen veya kesintiye uğrayan bir şeyden bahsederken fiilinizi kusurlu zaman kipiyle çekin. Bir -ir fiili için bu, -ir'in -ía, ías, ía, -íamos, íais veya -ían ile değiştirilmesi anlamına gelir.
    • Açtım: Açıyordum.
    • Tú abrías: Siz [gayri resmi] açılış yapıyordunuz.
    • O açtın: Açıyordu; sen [resmi] açılıyordun.
    • Açılış yapıyorduk.
    • Vosotros abríais: Hepiniz [gayri resmi] açılış yapıyordunuz.
    • Onlar/ella/ustistes abren: Onlar/siz hepiniz [resmi] açılıyordunuz.
  4. Step 4 Add the imperfect ending to the infinitive to express the conditional tense.
    Google görseller 4. Adım Koşullu zamanı ifade etmek için mastara kusurlu son eki ekleyin.
    Koşullu zamanı ifade etmek için mastarın kusurlu sonunu ekleyin. İspanyolca'da koşullu zaman, gerçekleşebilecek veya gerçekleşmesi başka bir koşula bağlı olan eylemleri tanımlamak için kullanılır. Düzenli -ir fiilleri, kusurlu zaman ile aynı sonlar kullanılarak çekilir ve fiil kökü yerine mastarın sonuna eklenir.
    • Açardım: Eğer açardım.
    • Siz açarsınız: Siz [gayri resmi], [eğer] açarsınız.
    • O/o/sen açardın: O/o/sen [resmi] [eğer] açardı.
    • Açardık: Açardık [eğer].
    • Hepiniz [gayri resmi] [eğer] açarsınız.
    • Onlar/onlar/sen açarsınız: Onlar/siz hepiniz [resmi] [eğer] açarsınız.
  5. Step 5 Pick the future tense for talking about actions that will happen.
    Google görselleri 5. Adım Gerçekleşecek eylemler hakkında konuşurken gelecek zamanı seçin.
    Gerçekleşecek eylemler hakkında konuşurken gelecek zamanı seçin. Tıpkı koşullu zamanda yaptığınız gibi, düzenli -ir fiillerini gelecek zamanda çekmek için tam mastarın sonuna bir son ekleyin. -é, -ás, -á, -emos, -éis ve -án sonlarını kullanın.
    • Yo abriré: Açacağım.
    • Siz [gayri resmi] açacaksınız.
    • O/sen/sen açılacak: O/o/sen [resmi] açılacak.
    • Açacağız.
    • Hepiniz [gayri resmi] açılacaksınız.
    • Onlar/onlar/siz açacaksınız: Onlar/siz hepiniz [resmi] açacaksınız.